-Reklam-
         
İlginç Bilgiler

Adolf Hitler ve Propaganda Prensipleri

-Reklam-

Adolf Hitler’in ülkesinde iktidara ne sayesinde geldiğini ve neden savaşı kaybederken dahi halkı tarafından uğruna ölünecek derece sevildiğini hiç merak ettiniz mi? Bunun o dönemde var olan propaganda bakanı Joseph Goebbels’in prensip ve uygulamalarından dolayı olduğunu biliyor muydunuz?

İşte biz de bu yazımızda Nazi Almanya’sı döneminde insanları yönlendirmek için uygulanan, son derece başarılı sonuçlar veren ve yüksek ihtimalle de ağzınızı açık bırakacak bir takım prensiplerden bahsedeceğiz. Bu prensipler sayesinde bugün dahi şu örnekteki gibi gizli bir çok Hitler hayranı bulunmaktadır:

-Reklam-
Hitler Sevdalıları Her Yerde Kendilerini Belli Ediyor (Elin Şekline Dikkat)
Hitler Sevdalıları Her Yerde Kendilerini Belli Ediyor (Elin Şekline Dikkat)

Adolf Hitler ve Propaganda Prensipleri

Propaganda Nedir? Ne İşe Yarar?

Propaganda Nedir: Bir düşünceyi, inancı, öğretiyi başkalarına yaymak, tanıtmak ve benimsetmek amacıyla sözlü, yazılı ve benzer araçlarla yapılan çalışmalara denir.

.#. Propaganda bir grubun kendi kitlesini ve de hedef kitleleri etkilemek amacıyla sunulan bilgilerdir. Hedef kitlelerin düşünce ve davranışlarını istenilen yönde etkilemek birincil amaçtır. Bu sebeple propaganda da tarafsız bilgi sağlanmaz.

Adolf Hitler Başarılı Bir Propaganda Sayesinde Halkı Tarafından Sevilmiştir
Adolf Hitler Başarılı Bir Propaganda Sayesinde Halkı Tarafından Sevilmiştir

.#. Propaganda reklamlara benzer. Tek farkı reklamlar gibi ürün satmak için değil; genellikle politik ve siyasi fikirleri benimsetmek amacıyla yapılan çalışmalar olmasıdır. (Ayrıca Bakınız: Reklam Nedir? Nasıl Yapılır?)

-Reklam-

.#. Propaganda broşürler, posterler, televizyon ve radyo yayınları başta olmak üzere bilgi taşıyan her türlü medya kanalı ile yapılabilir. Sadece kendi fikrini yüceltmek ve aşılamak için değil, aynı zamanda karşıt düşünceleri yermek için de yapılır.

Medya Kullanmasını Bilene Çok Büyük Bir Güçtür
Medya Kullanmasını Bilene Çok Büyük Bir Güçtür

Peki bunların Adolf Hitler ile alakası ney? Adolf Hitler, bu gerçeklerin farkında olduğu için Propaganda Bakanlığı kurmuş ve başına da bu işin üstadı olan Joseph Goebbels’i getirmiştir. Bakın bir zamanların ünlü Rock yıldızı bu konuda ne demiş:

Medyayı Kim Kontrol Ediyorsa Zihinleri de O Kontrol Ediyor [Jim Morrison]
Medyayı Kim Kontrol Ediyorsa Zihinleri de O Kontrol Ediyor [Jim Morrison]

Hitler’in Propaganda Bakanı: Joseph Goebbels

Doktor Paul Joseph Goebbels, felsefe eğitimi almış ve 1933-1945 yılları arasında Adolf Hitler döneminde “Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı” olarak görev yapmış birisidir.

Hitler’in tanıtım ve propaganda işleri konusunda adeta sağ kolu olarak çalışarak dönemin medya unsurlarını profesyonel bir manipülatör edasıyla kontrol eden bir yalan ustasıdır. (Bunu yazının devamında bahsettiğimiz, kendine ait sözlerde açıkça ifade etmiştir.)

-Reklam-

Bu adam sayesinde hem Hitler’in Nazi Partisi Berlin gibi büyük şehirlerde başarılar göstermek suretiyle iktidara gelmiş ve bin bir çeşit ali cengiz oyunları ile iktidarını güçlendirmiştir.

Adolf Hitler'in Propaganda Bakanı - Doktor Joseph Goebbels
Adolf Hitler’in Propaganda Bakanı – Doktor Joseph Goebbels

Bu adam, son derece bilgili ve kültürlü birisi olmasına rağmen halkın cahil kalması için elinden gelen her şeyi yapmıştır. (Ve bunu da kolayca insanları yönetmek için yaptığını da itiraf etmiştir.)

Nazi Almanya’sında Propaganda Teknikleri

Şimdi ise okudukça inanamayacağınız, ‘Yok canım, herhalde o kadar da ileriye gitmemişlerdir’ dedirtecek, yüksek ihtimalle ağzınızı açık bırakacak olan kısma geldik. Burada o dönem sıkça kullanılan (ve günümüzde de yer yer kullanılan) Adolf Hitler’in Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’e ait efsanevi yöntemlerden bahsedeceğiz.

Algıda Seçicilik Konusunda En Güzel Örnek Medyanın Olayları Servis Ediş Potansiyelidir
Algıda Seçicilik Konusunda En Güzel Örnek Medyanın Olayları Servis Ediş Potansiyelidir

Basın-Yayın Prensipleri:
(1) “Basın, iktidarın kullandığı dev bir klavyedir!”
(2) “Bana vicdansız bir medya verin, size bilinçsiz bir halk sunayım.”
(3) “Halkı her zaman ateşleyin, asla soğumasına ve düşünmesine izin vermeyin.”

-Reklam-

Hakikat: Rus Tankları Berline Girene Kadar Almanlar Rusyayı İşgal Ettiklerine İnanıyorlardı Çünkü Alman Gazeteleri Öyle Yazıyordu

Nazi Almanya’sı döneminde ülkedeki tüm gazete, dergi ve basın yayın organları kontrol altına alınmıştır. Öyle ki, 2. Dünya Savaşı esnasında Ruslar başkent Berlin’in kapısına dayandığında Alman halkı hala savaşı kazanmak üzere olduğunu sanıyordu. Şimdi anladınız mı medyanın gücünü?

Kendini Parlatma Prensipleri:
(1) “Prestij ve karizma sahibi lider, propaganda işini çok kolaylaştırır. İlk sözü kim ne kadar güçlü ve bağırarak söylerse, o kazanır. Önemli olan aydınlar değil kitlelerdir. Çünkü onları kandırmak çok kolaydır.”
(2) “Bir insana yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser ve savunur. ”
(3) “Her zaman etrafınızda bir yalaka ordusu bulundurun.”
(4) “Asla rakibinizin üstün bir yanı olduğunu kabul etmeyin.”

Nazi Almanyasında Propaganda Teknikleri Son Derece Başarılı Bir Şekilde Uygulanmıştır

Rakipleri Sindirme Prensipleri:
(1) “Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.”
(2) “Asla kendinizden başka birine hareket alanı bırakmayın.”
(3) “Asla kabahat ve suç üstlenmeyin.”
(4) “Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın.”
(5) “Yargı devlet hayatının efendisi değil, devlet politikasının hizmetkarı olmalıdır. ”

Bunları küçümsemeyin, zira Hitler’in kendini parlatmak ve rakipleri sindirmek amacıyla sahte mini başarısız suikast girişimleri tertiplemek gibi sahte olayları piyasaya sürdüğü söylenmektedir. Tabi bunların benzer amaçlarla kullanılan gerçek versiyonları da mevcuttur.

-Reklam-

20 Temmuz Suikast & Darbe Girişimi Sayesinde Hitler'in Ülke İçindeki Gücü Daha Da Artmıştır
20 Temmuz Suikast & Darbe Girişimi Sayesinde Hitler’in Ülke İçindeki Gücü Daha Da Artmıştır

Yalan Söyleme Prensipleri:
(1) “Yalan söyleyin mutlaka inanan çıkacaktır. Olmazsa yalana devam edin. Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız, insanlar ona o kadar fazla inanırlar.”
(2) “Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur ve insanların o yalana inanması da o kadar kolaylaşır.”
(3) “Halk büyük yalanlara, küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.”

Bu konuda yine az evvelki Rus tanklarının Berlin’e dayandığı durumu örneği verebiliriz. Bu sayede Hitler, halkını savaşı kaybederken dahi kendine ölümüne bağlı kılmayı başarmıştır. Yenilirken dahi mitinglerinde milyonlarca insan toplanarak ona biat ettiklerini gösteriyordu.

Uzunca bir süre Alman halkının “Tanrının Elçisi, Büyük Lider, Büyük Başkan, Büyük Kurtarıcı” gibi kimi sloganlar ile yere göğe sığdıramadığı Hitler’in intiharından yaklaşık bir ay sonra tüm gerçekler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı…

Adolf Hitler Her Ne Kadar Başarılı Bir Şekilde Süreci Yönetse de Hayati Hataları Yüzünden Hazin Sondan Kaçamamıştır
Adolf Hitler Her Ne Kadar Başarılı Bir Şekilde Süreci Yönetse de Hayati Hataları Yüzünden Hazin Sondan Kaçamamıştır
Adolf Hitler Döneminde Propaganda Afişi Örneği
Adolf Hitler Döneminde Propaganda Afişi Örneği
Hitler'in Sağ Kolu Joseph Goebbels'in Propaganda Hakkındaki Kimi Sözleri
Hitler’in Sağ Kolu Joseph Goebbels’in Propaganda Hakkındaki Kimi Sözleri

Technogezgin.com Bilgi
Adolf Hitler ve propoganda bakanı” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

2 Yorum

    1. Savaşın en kritik noktasında komutanların şiddetli şekilde karşı çıkmasına rağmen ismini hatırlamadığım bir yere saldırı emrini verip savaşın kaybedilmesine sebep olan da yine Hitler :D
      Ama bakarsanız insanlardaki ilkel güdülerden dolayı Hitler’e deliler gibi özendiklerini, içten içe saygı duyduklarını görürsünüz. (Liderlik)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı