Bilim ve Teknoloji

Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatası [Çözüm]

Apple markalı teknolojik cihazlar kullanan kişiler dönem dönem bu aksesuar desteklenmiyor olabilir sorunu ile karşılaşabiliyorlar. Bu sorunun nedenlerini ve çeşitli çözüm önerilerini işte bu yazımızda bulabilirsiniz!

Bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası; Apple markalı akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi çeşitli teknolojik cihazları kullanan kişilerin bir takım hatalı kullanımlarından dolayı alması muhtemel bir teknik hatasıdır.

Bu yazımızda sırasıyla aksesuar kavramı ile neyin kastedildiğinden, bu hatanın olası bütün sebeplerinden ve bu konuda yüksek ihtimalle hayatınızı kurtaracak olan özel çözüm yollarından bahsedeceğiz.

-Reklam-

Aksesuar Nedir: Şarj aleti, kulaklık, bağlantı kablosu, kılıf gibi koruyucu ürünler aksesuar kavramı ile ifade edilmektedir. Aksesuar kavramını duyunca aklınıza takılar, süs eşyaları gibi moda kavramları gelmesin.

Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasını Görünce Aklınız Böyle Şeylere Kaymasın
Bu Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasını Görünce Aklınız Böyle Şeylere Kaymasın

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatası [Çözüm]

1- Kirlenmiş Bağlantı Noktaları

Kullandığımız teknolojik cihazlar her daim havayla temas halinde olduğu için ister istemez zamanla sadece dış yüzeyleri değil aynı zamanda dış yüzey ile iç yüzeyin temas ettiği giriş (bağlantı) noktaları da kirlenebiliyor.

Örnek: Cihazınızı şarj etmek için şarj aletini taktığınız bölüm ve müzik dinleme keyfi yapmak için kulaklık taktığınız bölüm bağlantı noktalarıdır.

Temas noktalarındaki bu kirlenmeden ötürü arada temassızlık yaşanabiliyor ve cihazın beyni o kabloyu, aksesuarı algılayamıyor. Bunun sonucunda ise “Cihaz tarafından bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatasını alabiliyorsunuz. Bu durum aynı zamanda şarj olmama sorununa da sebep olur.
(Ayrıca Bakınız: Telefon / Bilgisayar Şarj Olmuyor? [Çözüm])

-Reklam-

         

💡 Çözüm-1: Bağlantı noktalarını kürdan gibi sivri ve ince bir şeyin yardımıyla tıpkı şu resimdeki şekilde temizleyin ve içinden çıkan pisliğe şaşırın:

Bu Şekilde Toz ve Pislik Temizliği Yapacaksınız
Bu Şekilde Toz ve Pislik Temizliği Yapacaksınız

💡 Çözüm-2: Kolonya ve peçete yardımıyla, takmaya çalıştığınız aksesuarların cihaza bağlantı noktalarını iyice ve silin kurumasını bekleyin.

2- Uyumsuz Aksesuardan Dolayı Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir

Yeni aldığınız bir aksesuarda bu hatayı alıyorsanız, o aksesuarı (eğer varsa) farklı bir Apple marka cihazda kullanmayı deneyin. Eğer çalışmazsa ve yeni aldığınız bir üründen dolayı bu hatayı alıyorsanız olası sebebi kullandığınız aksesuarın Apple ürünleri ile uyumsuz olmasıdır.

-Reklam-

Bu sebeple ürün alırken her şeyden evvel elinizdeki cihazın (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vesaire) ve aksesuarın (şarj aleti, kulaklık vesaire) Apple sertifikalı olmasına dikkat edin. Tabi bu demek değil ki Apple sertifikası olan ürüne gidip tonla para bayılmayın. :) Elbette başka marka ürünler de işinizi fazlasıyla görecektir.

💡 Çözüm: İşe yaramayan yeni aksesuarın götürülüp iade edilmesi ve mümkün mertebe orijinal ürünler kullanması tavsiye edilmektedir.

Kalitesiz, Sahte Aksesuarlar Kullanmayın
Kalitesiz, Sahte Aksesuarlar Kullanmayın

3- Yazılımdan Dolayı Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir

Eski sürüm bir işletim sistemi ile yani güncelleme yapmadan elinizdeki cihazı kullandığınızı farz edelim. Ve o cihaz için telefonun yazılımına bağlı yeni bir aksesuar satışa çıkarılmış olsun. Sizce çalışır mı bu aksesuar?

Dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor. Buna bağlı olarak da yeni uygulamalar, yeni çözümler geliştiriliyor. Bu yeni nesil gelişmeler de yazılım odaklı. İşte bu sebeple gidip güzelce gerek işletim sisteminizin (IOS) sürümü güncel mi, gerek uygulamalarınız güncel mi diye bir bakın.

-Reklam-

         

💡 Çözüm: Hem cihazın kendine ait olan, hem de kullandığınız programlara ait olan yazılım güncellemelerini yapıp, hata veren aksesuarı kullanmayı tekrar deneyin.

iPhone, iPad gibi Cihazlardaki Aksesuar Desteklemiyor Olabilir Hatasının Sebebi ve Çözümü
iPhone, iPad gibi Cihazlardaki Aksesuar Desteklemiyor Olabilir Hatasının Sebebi ve Çözümü

4- Olası Bozulmuş, Hasar Almış Cihazlar

Önceki maddelerdeki çözüm önerileri işe yaramadı mı? Hala “bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatası mı alıyorsunuz? O zaman geçmiş olsun; şarj aletiniz, kulaklığınız (artık her ney ise) o bozulmuş olabilir.

Bozulmuş olmasına da kızmayın, gün içerisinde defalarca kez söküp çıkarılan bir şey olduğunu hesaba katarsak son derece normaldir, hatta yüksek ihtimalle gereğinden fazla dayanmıştır da diyebiliriz.

Benzer şey bunları cihazınıza bağladığınız nokta için de geçerlidir. Aşırı sök tak yapmaktan dolayı gevşemiş olabilir ki bunu sök tak yapmayı deneyerek kolayca test edebilirsiniz. Eğer gevşemişse orada sorun olması da muhtemeldir.

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasında Aksesuardan Kasıt Şarj Aleti, Kulaklık ve Bu Tarz Şeylerdir
Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasında Aksesuardan Kasıt Şarj Aleti, Kulaklık ve Bu Tarz Şeylerdir

💡 Çözüm: Eskimiş, yumuşamış, gevşemiş veyahut hasar almış bağlantı bölgeleri yetkili servis veyahut işi bilen bir kişi tarafından yenileri ile değiştirilmelidir.

5- Aç Kapa Düzelir ve Son Çare…

Uçak modunu açın kapatın, sonra cihazınızı da açıp kapatın. Düzelmedi mi? O zaman ciddi bir sorunumuz var ve son çareyi uygulamamız gerekiyor demektir.

-Reklam-
iPhone, iPad Gibi Cihazlardaki Aksesuar Desteklemiyor Olabilir Hatası ve Çözümü
iPhone, iPad Gibi Cihazlardaki Aksesuar Desteklemiyor Olabilir Hatası ve Çözümü

💡 Son Çare: Tüm bu çözüm önerilerini uygulamanıza rağmen bu sorunu çözmeyi başaramadı iseniz, uzman bir kişiden yardım almanız veya cihazınız ile cihaza ait tüm aksesuarları yenilemeniz gerekiyor demektir. Fakat bu konuda şu yazımız da işinize yarayabilir:
(Ayrıca Bakınız: Telefon / Bilgisayar Şarj Olmuyor? [Çözüm])

Sanırsam çoğunuzun sorunu bu yazıdaki bilgiler ile çözülecektir. Fakat detaylı bilgi almak isterseniz Apple firmasının direkt doğrudan bu konudaki resmi sayfasına göz atabilirsiniz: “Tıklayın

Technogezgin.com Bilgi
Bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı