İlginç BilgilerKariyer Önerileri

Azınlık Bazen Yanılabilir, Çoğunluk Her Zaman Yanılır Sözü

Azınlık bazen yanılabilir, çoğunluk her zaman yanılır. Bu söz (artık her kimse) Henrik Ibsen’e ait. Her zaman demek gibi kesin genellemelere karşı olsam da genel manada denilen doğru.

Dünyada insanların kafasında “Çoğunluğun yaptığı doğrudur” şeklinde saçmalığın daniskası bir illüzyon var.

-Reklam-

İşte bu yazıda nokta atışı bir örnekle bu önermeyi çürüteceğiz. Hazır mıyız?

Tek Bir Örnekle Çoğunluğun Doğru Düşündüğü Fikrini Çürütüyoruz

Bir kaç sene evvelki araştırmalara göre; dünya nüfusunun %35’i Hristiyan, %25’i Müslüman, %17’si Hindu, %7’si Budist, %0.2’si Yahudi, %3’ü Ateist, %13’ünün test olmayanlardan meydana geliyor. (Yaklaşık oranlar böyle)

İbretlik
İbretlik (Her zaman sözcüğüne katılmasam da)

Şimdi can alıcı soruyu soracağım fakat şöyle bir 30-40 saniyeliğine dininizin ne olduğunu unutun (yani objektifçe yaklaşın) ve dünyada takriben 7 milyar insan olduğunu da hesaba katın.

 • Eğer doğru din Hristiyanlık ise dünyadaki yaklaşık 4 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların yaklaşık %65’inin hayatlarındaki önemli bir konu hakkında yanılgı halinde olduğu anlamına gelir.
 • Eğer doğru din İslam ise, dünyadaki yaklaşık 5 milyar insan yanılıyor demektir. bu, dünyadaki insanların yaklaşık %70’inin hayatlarındaki önemli bir konu hakkında yanıldığı anlamına gelir.
Sıradan Çoğunluğun İçerisinden Parlayıp Çıkan Azınlık
Sıradan Çoğunluğun İçerisinden Parlayıp Çıkan Azınlık
 • Eğer doğru din Hinduizm ise, dünyadaki yaklaşık 6 milyar insan yanılıyor demektir. bu da, dünyadaki insanların yaklaşık %85’inin hayatlarında önemli bir konuda hata yaptığı anlamına gelir.
 • Eğer doğru din Yahudilik ise, dünyadaki yaklaşık 7 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların %99’unun hayati bir hata yaptığı anlamına gelir.
 • Eğer yaratıcı ve din diye bir şey yoksa, bu da dünyadaki yaklaşık 6 milyar insanın dinlere inanmakla yanıldığı anlamına gelir. Bu durumda dünyadaki yanılan insanların oranı yaklaşık olarak %80’dir.

(Araştırmanın kaynakçası)

-Reklam-

         

Bu örnek bile “Çoğunluğun genellikle doğru yaptığı” önermesini çürütmeye tek başına yeterlidir. Biz de başka söze yok hakim bey diyoruz :)

Gelin bir çoğunluk ve azınlık hakkında söylenmiş sözlere bakalım…

Güzel Bir Anekdot

Her Daim Sizi Eleştirenler Çıkacaktır, Unutmayın Ki Önemli Olan Sizi Kimin Eleştirdiğidir
Her Daim Sizi Eleştirenler Çıkacaktır, Unutmayın Ki Önemli Olan Sizi Kimin Eleştirdiğidir

“Bir zamanlar bir adam, eşi ve binek hayvanı ile beraber yolculuğa çıkmışlar. Adam da eşi de binek hayvanın üstünde iken velhasıl yolları bir köye düşmüş. Köye girdiklerinde;
-Köylülerin bir kısmı: ‘Hayvancağıza yazık değil mi, ikinizi birden nasıl taşısın?’ demiş. Ardından adam hayvanın üstünden inmiş ve öylece yola devam etmişler.
-Bu sefer köylüler “Kılıbık herif” minvalinde bir söz etmiş. Bu sefer de karısı kendine yediremeyip, ata kocasını oturtmuş.
-Bu sefer de köylüler: “Öküz müsün be adam” demişler.

-Reklam-

Gel de çık bu kanser topunun içinden :D Tek yöntem az ve öz sayıda insanın dediğini umursamak.

Dinlerce Çoğunluk

Geçenlerde İnternet’te bir görsel görmüştüm, içinde yazılanların doğruluğunu / çarpıtılıp çarpıtılmamış olduğunu teyit etmemiş olmakla birlikte buraya bırakıyorum.

Dinlerde Çoğunluk
Dinlerde Çoğunluk

NOT: Lütfen yazıyı okuyup (örneğin) %65 değil %62 olacaktı gibi gereksiz detaylara takılmayın, olayın özüne inin. Dünya nüfusu ve dengeler nasılsa sürekli değişmektedir…

Sizde “Çoğunluğun doğru yaptığı illüzyonu” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

-Reklam-

         

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

2 Yorum

 1. Dünya düzdür fikrini savunan insanlarda azınlıktalar veya dünya öküzün boynuzları üzerinde duruyor diyen biride eğer varsa azınlıktadır. Çoğunluğun savunduğu fikir elbette doğru olmak zorunda değildir fakat milyonlarca insanı aynı fikirde birleştirmek tamamen yanlışlıkla veya saptırmayla yapılacak kolay bir iş değildir. Dünyada masum insan öldürmenin iyi bir hareket olmadığını düşünen milyarlarca insan vardır ama tam tersine insan öldürmekten zevk alan insanlarda vardır ve bunlar azınlıktadır.

  Azınlık olmaları doğru düşündükleri anlamına gelmez burada takip edilecek yöntem bence çoğunluğun kabul gördüğü norm kar dikkate alınarak ilim ve vicdan yoluyla doğru ve yanlışı ayırt etmeye çalışmaktır.Bu arada paylaştığınız görselde ki ayetler bir bütün için de okunmalıdır belirli bir prosesi vardır. Teyit etmeden ve anlatılmak istenenin dışında yazınızı desteklemek için kullanmanız sizi çoğunluğun düştüğü hataya iter bununda yapmak istemezsiniz her halde :-) iyi günler

  1. “Azınlık olmaları doğru düşündukleri anlamına gelmez burada takip edilecek yöntem bence çoğunluğun kabul gördüğü norm kar dikkate alınarak ilim ve vicdan yoluyla doğru ve yanlışı ayırt etmeye çalışmaktır.”
   Verilmek istenilen mesajı gayet iyi kapmışsınız :D
   İyi günler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı