-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

İlginç Bilgiler

Bakış Açısına Göre Değişen Fotoğraflar

-Reklam-

Bakış açısına göre değişen fotoğraflar ile hayata dair bakış açılarınızı geliştirmeye ve hatta farklı bir noktaya taşımaya ne dersiniz? Bu içerikteki fotoğraflara sadece biraz sıra dışılık ve birazcık hayal gücü ile bakarak siz de ufkunuzu kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Şu fotoğraf ile başlayalım:

Bakış Açısına Göre Değişen Fotoğraflar
Bakış Açısına Göre Değişen Fotoğraflar

Burada ne görüyorsunuz? Güçlü, kuvvetli, karısını tek koluyla kaldırabilen, hatta bunu sırıtarak yapan bir adam görüyorsunuz değil mi? O halde yanılıyorsunuz. Aslında bu çiftler bu görüntüyü verecek şekilde yere uzanmış vaziyetteler. Görüntüde yukarıdan, kuş bakışı olacak şekilde çekilmiş. Gelin bir diğer örneğe geçelim:

-Reklam-
Sınırları Zorlayan Fotoğraflar
Sınırları Zorlayan Fotoğraflar

Peki ya burada? Burada sınırlar biraz daha zorlanmış ve yerdeki suyun yarattığı simetri (binaların simetrik görünümü) ile gerçekler biraz daha gizlenmiş. Ama aslında bir önceki resimdeki ile aynı mantık.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Fotoğraflar
Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Fotoğraflar

Gelin bir de şuna bakalım. İlk bakışta muhtemelen suda asılı kalan ve bunu saçlarını dalgalandırdığı bir anda yaparken fotoğrafı çekilmiş birisini gördünüz. Düz mantık, suda o halde kimse asılı kalamaz değil mi? Aslında olan şey önceki fotoğraflardaki gibi kuş bakışı fotoğraf çekimidir. Kişinin kolları ve bacakları suya paraleldir.

Bakış Açısına Göre Değişen Fotoğraf
Bakış Açısına Göre Değişen Fotoğraf

Bu da bir diğer optik illüzyon sanatı örneği. İlk bakışta her ne kadar kişinin çimlere ters bir şekilde uzandığı izlenimini uyandırsa da, dikkatlice bakıp biraz da yorum gücümüzü kullandığımızda kişinin kafasında çimlerden yapılma, değişik bir model şapkanın olduğunu görebiliriz.

-Reklam-
Farklı Perspektif İçeren Fotoğraflar
Farklı Perspektif İçeren Fotoğraflar

Peki burada ne görüyorsunuz? İlk bakışta yüksek ihtimalle uçurumdan düşen bir tanıdığına yardım etmeye çalışan birisini göreceksiniz. Fakat resme 90 derece sağdan baktığınızda bunun diğer örneklere nazaran benzer bir görsel hilenin daha profesyonel bir şekilde yapıldığını anlıyorsunuz.

Sınırları Zorlayan Fotoğraf
Sınırları Zorlayan Fotoğraf

Burada biraz daha aksiyon filmi havası katılmış ama mekan haricinde diğerlerinden neredeyse hiçbir farkı yok. Yine yere yatılarak verilmiş poz, yine kuş bakışı çekim… Tek farkı, bunların adeta merdiven havası katılmış bir mekanda çekilerek gizlenmiş olması. Son bir örnek daha verelim:

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Fotoğraf Örnekleri
Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Fotoğraf Örnekleri

Bu da bir diğer örnek. Peki tüm bunları ne ile açıklayabiliriz?
— Farklı projeksiyonlar kullanılarak farklı perspektiflerden çekilmiş fotoğraflar
— Gerçeği andıran pozlardaki kişilerin gerçekçi jest ve mimikleri
— Optik illüzyonlar ile yaratılan algıda seçicilik

 Fotoğraflar oldukça ilgi çekici ve beyin yakıcı cinsten, değil mi? Eğer bu işin özünü öğrenmek ve bu tarzda başka örneklere de göz atmak isterseniz “Örneklerle Algıda Seçicilik” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Bakış açısına göre değişen fotoğraflar” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı