Kariyer Önerileriİlginç Bilgiler

Bal Tuzağı Nedir – Kadın İstihbaratçıların Favorisi (Örneklerle)

Bal tuzağı nedir? Kısaca kadın istihbaratçıların en favori tekniğidir. Üzerine kitaplar yazılmış, diziler / filmler çekilmiştir. Ama siz yüksek ihtimalle adını bile duymadınız değil mi?

Masa başında birbirine benzeyen, sıkıcı teorik şeyler okuyup durmaktan bayıldı iseniz, yani hazırsanız sahaya iniyoruz, hem de doğrudan istihbarat savaşlarının tam ortasına!

-Reklam-

Üstelik bununla da yetinmiyor, sizler için bal tuzağı konusunu dinler tarihi ve mitolojisi ile, ayrıca tarihten güzel kareler ile mükemmel nokta atışı bir şekilde bağlıyoruz.

Hazır mıyız beyler bayanlar? Bu arada söylemeden edemeyeceğim;

Hani tarihi diziler izleyip gaza gelip evde kılıç sallayan ve hatta at üstünde gezen çok kıymetli amcalarımız var ya, sizde tabi istihbarat savaşlarını duyunca onlar gibi siz de gaza gelmeyin :)

Tarihi Dizi İzleyen Kıymetli Büyüğümüz
Tarihi Dizi İzleyen Kıymetli Büyüğümüz

Senaryo ile Bal Tuzağı Nedir? (Eşsiz Bir Anlatım)

Neyse, gözünüzü kapatın ve ünlü bir isim olduğunuzu hayal edin. (Lütfen gözümü kapatınca nasıl okuyacağım diye sormayın :D ) İş adamı, komutan, bürokrat, şu, bu hiç fark etmez. Hem ülke hem de dünya için büyük işler yapıyorsunuz.

-Reklam-

         

Kritik, “derin” ve çok az kişinin bildiği, haliyle dışarı yayılmaması gereken bilgilere vakıf durumdasınız. Tabi aynı zamanda göz önündesiniz de.

Şimdi kendinizi gerek dışarıdaki düşmanlarınızın gerek de sizin yerinize çökmek için çevrenizde fırsat kollayanların yerine koyun. Bu insanlar yüksek ihtimalle ortaklaşa olarak şu üç şeyi düşünüyordur:

(1) Bu adam bugünlere geldiyse bir şeylere kafası basıyordur, birileriyle mutlaka kapışıp onu yemiştir. Gereksiz çatışmaya gerek yok.

-Reklam-

(2) Bu olmasa bile, arkasında görünen veyahut gizemli bir güç illaki vardır. Tamam kesinlikle direkt çatışmaya gerek yok.

(3) Şimdi bu durumda bu herifi nasıl al aşağı edebilir, ondan istihbarat toplayabilir, çevresine kendinizi yerleştirebilir veya onu en azından bir şekilde tuzağa nasıl çekebilirsiniz?

Tek bir yol kalır geriye… Karşı cinse karşı (olası) zafiyetler.

Parola: Karşı Cinse Karşı Zafiyet

HAH! İşte TAM OLARAK BURADA bal tuzağı dediğimiz şey devreye giriyor. Şimdi elimizi vicdanımıza koyup bir şeyi dürüstçe itiraf edelim. Hatta çoğu kişi edemez diye, bırakalım da Maksim Gorki etsin:

-Reklam-

         

“Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir.” (Maksim Gorki)


Evet tek yol kadın ajanları kullanmak. Dürüst olalım, üst konumdaki erkeklerin hatırı sayılır bir çoğunluğu bu tuzağa düşmüştür, düşüyordur.

Tarih bunun nice örnekleriyle doludur ve aşağıda da bir kısmını paylaştık zaten, biraz sabır. Model ajanslarında olması gereken güzel kadınları neden istihbarat servislerine alıyorlar zannediyorsunuz?

Bal Tuzağı Hakkında Pek Çok Kitap Yazılmış, Pek Çok Film Çekilmiştir
Bal Tuzağı Hakkında Pek Çok Kitap Yazılmış, Pek Çok Film Çekilmiştir

Bal Tuzağı Nedir? – Wikipedia

TechnoGezgin.com Soru
Bal Tuzağı Nedir? Kişiler arası, politik ya da parasal amaçlar için romantik ya da cinsel ilişkilerin kullanılmasını içeren bir araştırma uygulamasıdır. (Kaynak: Wikipedia)

Wikipedia böyle tanımlamış “bal tuzağı”nı. Tabi biz yine de araştırma uygulaması kısmını çizip, istihbarat çalışmasıdır olarak değiştiriyoruz zira genellikle istihbaratçılar kullanır bu yöntemi.

Aslında özür, bunun adının bal tuzağı olduğunun farkında olmadan her kademeden bir çok kişi kullanıyor bunu nasılsa.

-Reklam-

Yani olayın özü kadının dişiliğini kullanarak erkeği etkilemesi ve bunu o bu şu sebeple kullanması. Mesela İsrail İstihbaratı MOSSAD bu yöntemi kullandığını itiraf etmiştir (kaynakça) ki pek çok istihbarat örgütünün de kullanıyor olması olasıdır zaten.

Ünlü ve güçlü tebaadan erkekleri parfümler, boyalar, kozmetik banyolar, takma dişler, postnişler, yün dolgular, korseler, yüzükler, küpeler, silikonlar, liposuctionlar, botoks ve estetik cerrahi, kimyasal hünerlerle cezbediyor ve değişik yollara sürüklüyorlar.

Bal Tuzağı Nedir Konulu Kitaplar (Mossad - İsrail İstihbarat Örgütü)
Bal Tuzağı Nedir Konulu Kitaplar (Mossad – İsrail İstihbarat Örgütü)

Bal Tuzağı Neden Hayati Derecede Önemli?

TechnoGezgin.com Soru
Harbiden Neden Önemli Bu Bal Tuzağı?
Hiç savaşmadan, tek kurşun atmadan, tek kuruş para harcamadan, bir gram emek göstermeden nice ülkeleri, şirketleri direkt olarak en tepeden bitirmiş (veya kontrol altına almış) oluyorsunuz.

Bal tuzağı ile yaşanan bu tarz ilişkiler sonucu;

.#. Şayet gizli ilişki ise ve erkek evli ise bir süre sonra erkeğin yuvasını yıkabileceği gibi, kariyerini de sonlandırabilmektedir.

.#. Şayet gizli bir ilişki değilse, erkeğin eşi / sevgilisi bal tuzağı kuruyor ise kariyeriniz sonlanmaz ama bu elbette zarar görmeyeceğiniz anlamına da gelmez. (Alıntı)

-Reklam-

Gelin bir de tarihi, dini ve güncel örnekler üzerinden gidelim.

Bal Tuzağı Örnekleri

Tarihi Örnekler

Tarihte bu durum pek çok kez yaşanmış, hatta iş devletlerin yıkılmasına kadar gidebilmiştir. Eski Türk hükümdarlarının, kendilerine Çinli kadınları eş olarak alması, devlet içinde karışıklıklara, entrikalara sebep olmuştur.

Beraberinde aşçısından, uşaklarına kadar diğer pek çok Çinli’yi de yanında getiren hükümdar eşleri, böylelikle devlet içinde kendi istihbarat ağını oluşturabilmiş, bunun neticesinde de devletlerin yıkılmasını sağlamışlardır.

İnanmayan tarihi kaynakları kurcalayabilir, şuan anlattığımız Çinli kadınların eş alınması sonucu devlet içinde karışıklıkların çıkması ve hatta devletin yıkımına kadar gitmesi lise-1 müfredatında da anlatılır. (Müfredatın hala aynı kaldığını farz ediyoruz)

Dizilerden Örnekler ile Bal Tuzağı (Muhteşem Yüzyıl, Behzat Ç ve Diğerleri…)

Muhteşem Yüzyıl: Yine tarihi bir bal tuzağı örneği verelim. Muhteşem yüzyıl dizisini izleyenler oradaki Hürrem karakterinin nasıl bir entrika üstadı olduğunu az çok bilirler.

Zaten şu da bir gerçektir ki, Kanuni döneminde zirveyi gören koskoca Osmanlı İmparatorluğu; o dönemden sonra dikiş tutturamamıştır.

Behzat Ç: Behzat Ç dizisinde de dolaylı bir örnek var. Koca müsteşarı karısına öldürtüyorlar, harcatıyorlar. (Tabi adamın onu aldatması da işin tuzu biberi oluyor). Merak ediyorsanız şu videoya göz atabilirsiniz.

Ortalama Bir Sahne

A Şirketinden Üst Düzey Bir İsim: Bak kızım, bu adamın ertesi günkü ihaleye girmemesi lazım, yarın … barında olacak. Git, ilgisini çek, onunla yakınlaş. Sonrasını biliyorsun.
Kız: Tatlım, parayı hemen isterim bak ama.

-Reklam-

         
Ercüment Çözer Bu İşi Çözer - Bal Tuzağı
Ercüment Çözer Bu İşi Çözer – Bal Tuzağı

Bizim dizilerdeki ortalama bir sahnenin kurgusu ise üç aşağı beş yukarı bu temada olur. Sanırsam bunu da yine Behzat Ç’de Ercüment Çözer rakibine yapıyordu.

Tabi kızı da öldürüyordu işi bitince de neyse. (Video olarak bulamadım üzgünüm)

Velhasıl-ı kelam, senaristler elbette izleyici kavramlarla boğmamak için açık açık terim adı olan “bal tuzağı” kavramını kullanmıyor olabilirler (ki bir kısım senarist adının bu olduğunu bile bilmiyordur) ama olan şeyin ‘kaba olmayan’ adı budur.

Dinler Tarihinden Örnekler

Olayı bilenler bilir, bilmeyenler de kaderimiz önceden mi yazıldı (+18) yazımıza göz atabilirler. Zaten pek çok dinde bundan bahsedilir.

Başka örnek yok mudur? Elbette ki var, dileyenler Hz. Yusuf peygamberin kıssasını (merak etmeyin çok uzun değil) okuyabilirler.

Zaten bu tip örneklerden ötürü eskiden gelen, günümüzde de hala devam eden ibaresini kullandık.

Kıssadan Hisse ve Kapanış

Evet, bunca şeyi okuduk, eğlendik, farklı senaryolarda tıpkı kitap okurmuş gibi mini bir heyecan serüveni yaşadık, güzel de ben hala alt mesajı alamadım hocam diyenler varsa kendilerine Maksim Gorki’nin şu güzel sözünü tekrardan hatırlatıyoruz:

“Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir.”

-Reklam-

Hayati Uyarıda Bir Not: Bu yazıda kimseyi eleştirme, hakir görme gibi bir amacımız yoktur. Kimi yerlerde siz kıymetli okurlarımızı güldürmek adına yazdığımız şeylerin yanlış anlaşılmamasını ümit eder ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Aynı zamanda yazdıklarımızın kimi çevreler tarafından çarpıtılmayacağını da ümit eder, iyi günler dileriz.

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘bal tuzağı‘ hakkında ne düşünüyorsunuz? Veya bildiğiniz benzer şeyler var mı? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı