Bilim ve TeknolojiBilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar / Telefon Şarj Olmuyor Sorunu [Kesin Çözüm]

Eğer siz de bilgisayarım şarj olmuyor, telefonum şarj olmuyor veyahut telefonum bastırmadan şarj olmuyor diyenlerdenseniz reçeteniz bu yazıda saklı. Tabi iphone şarj olmuyor sorununun çözümü de bu yazıda.

Bilgisayar ve telefonlar aynı yazıda ne alaka demeyin, iki farklı cihaz grubu içinde sorunun ana kaynağı ve çözümü aynıdır. Gelin kolaydan zora doğru tüm olası sorunları ve çözümlerini deneyelim.

-Reklam-
Tam Böyle Bir Anda Fark Ettiniz Ki Telefonum Şarj Olmuyor, O Zaman Doğru Adrestesiniz!
Tam Böyle Bir Anda Fark Ettiniz Ki Telefonum Şarj Olmuyor, O Zaman Doğru Adrestesiniz!

Bilgisayarım / Telefonum Şarj Olmuyor Ne Yapmalıyım?

1. Adım: Şarj Aleti ve Priz Kontrolü

# Önce farklı bir prizde şarj etmeyi deneyin. Eğer bu sefer oldu ise sorun prizde demektir. Yoksa şarj olmadı mı? Okumaya devam.

# Daha sonra (şarj aletinde eğer ilgili giriş yeri varsa) adaptörden kabloyu çıkarın, o kabloyu bilgisayara takıp şarj etmeyi deneyin. (Bu madde sadece telefonlar için)

Bilmeyenler için soldaki kablo, sağdaki adaptördür. Genelde birbirlerine bağlanırlar
Bilmeyenler için soldaki kablo, sağdaki ise adaptördür. Genelde birbirlerine bağlanırlar

# Şarj oldu ise, sorun şarj aletinin kablosunda değil, şarj aletindeki adaptördedir. Gene mi olmadı?

# Başka bir şarj aleti ile şarj etmeyi deneyin. Zira elinizdeki şarj aleti zarar görmüş olabilir veyahut orijinal olmayabilir. Bu sefer de olmadı ise tüm sorun telefonunuz veya bilgisayarınız ile alakalı demektir.

-Reklam-

         

2. Adım: En Etkili Çözüm – Şarj Soketi Sorunu

Kullanıcıların çoğunun telefon şarj olmuyor veya bilgisayar şarj olmuyor demesinin altında bu sebep yatıyor.

Olası Sorun-1: Cihazınızı şarj ettiğiniz delik, soket artık her ne derseniz orada zamanla biriken tozlar; şarj kablosunu her taktığımızda üst üste sıkışıp delikte biriktiği için, temassızlık durumuna yol açıyor ve bunun sonucunda telefon / bilgisayar şarj olmuyor.

Çözüm: Elinize toplu iğneyi alıyorsunuz, tıpkı aşağıdaki resimdeki gibi narince içerideki tozları yumak yumak çıkarıyorsunuz.

-Reklam-

İşte bu şekilde toz temizliği yapacaksınız
İşte bu şekilde toz temizliği yapacaksınız

Size komik gelebilir ama gerçekten çoğu zaman sebebi bu çıkıyor. Yıllarca kullanıma rağmen böyle bir sorunun sebebinin böyle basit bir şey çıktığını görmek de şaşırtıyor tabi insanı.

Daha da ileriye gidiyorum, benzer bir tozlanma vakasından dolayı cihazınızdan sesler cızırtılı geliyor olabilir, aynı zamanda cihazınızın gereksiz şekilde ısınmasının sebebi olabilir.

TechnoGezgin.com Soru
Telefonunuzun ama özellikle bilgisayarınızın gereksiz şekilde ısınmasının temel sebebinin tozlanma olduğunu biliyor muydunuz? Bu sorunun orijinal çözümlerini görmek için şu yazıya göz atabilirsiniz:
Laptop Isınıyor ve Kapanıyor – Orijinal Çözümler

Olası Sorun-2: Şarj soketi yere düşme, bir yere çarpma gibi bir darbe sonucunda hasar aldığı için bilgisayarım şarj olmuyor / telefonum şarj olmuyor sorunu ile karşılaşmış olabilirsiniz.

-Reklam-

         

Çözüm: En yakın teknik servis veya yetkili servise başvuruyorsunuz. Her babayiğidin harcı değildir fakat değiştireceğiniz parçayı satın alıp, Youtube üzerinden videolar izleyerek kendiniz de değiştirebilirsiniz.

3. Adım: Virüsler ve Donanımsal Arızalar

  • Bataryada meydana gelen bir arıza sonucu cihaz şarj olmuyor olabilir.
  • Zararlı bir yazılım kablodan gelen tüm şarjı lıkır lıkır içiyor olabilir.

Anlamanın tek yolu, marketten cihazın şarj olup olmadığını, hangi uygulamanın ne kadar şarj tükettiğini gösteren uygulamalardan birisini indirip incelemek. (Markete “power” yazın, illaki bulursunuz)

Telefon Şarj Olmuyor - Bilgisayar Şarj Olmuyor Sorunu Çözüm
Telefon Şarj Olmuyor – Bilgisayar Şarj Olmuyor Sorunu Çözüm

4. Adım: Formata Ne Dersiniz?

Durum-1: Eğer güncelleme yapmak gibi alışkanlığınız yok ise, hemen tüm yazılım güncellemelerini yapın. Zira o güncellemeler batarya ile alakalı önemli iyileştirmeleri de barındırır.

Durum-2: Son dönemde yaptığınız yazılım güncellemesinden sonra bilgisayar şarj olmuyor / telefon şarj olmuyor sorunu baş göstermiş ise bunun sebebi yaptığının yazılım güncellemesinin uyumsuz olması olabilir.

ŞAYET SORUN BUNLARDAN BİRİSİ İSE cihaza format attığınız taktirde düzelir. Ama böyle bir şeyin olma ihtimali çok düşüktür zira o güncellemeler defalarca kez kontrol edilerek sunulur.

Her Şeye Rağmen Elektronik Cihazınız Şarj Olmuyor İse Bir Uzmana Danışmakta Fayda Var
Her Şeye Rağmen Elektronik Cihazınız Şarj Olmuyor İse Bir Uzmana Danışmakta Fayda Var

5. Adım: Olmadı Mı? O Cihazı Çöpe Atın

Bunlar işe yaramadı mı? Şansınızı teknik servise giderek / eğer varsa garanti hakkınızı kullanarak zorlayabilirsiniz.

-Reklam-

Eğer oralar bile çözüm bulamazsa (ki çoğu kişinin sorunu tozlanma kaynaklıdır) son çare telefonu çöpe atıp yenisini almanızı öneriyoruz. Hele hele kullandığınız süre zarfında o cihaz her dakika elinizde durduysa ve bir kaç sene kullanmışsanız… (Kesin çözüm :D)

Technogezgin.com Bilgi
Bilgisayar şarj olmuyor / telefon şarj olmuyor sorunu” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı