-Reklam-
İlginç BilgilerSağlıklı Yaşam

Çin Tuzu Nedir? Yedikçe Daha Fazla Yemek İstememizin Sebebi

-Reklam-

Çin tuzu nedir? Hani kimi gıdaları yedikçe doymak yerine, daha fazlasını isteriz. Ve daha da fazlasını, ta ki şişip patlayacak hale gelene dek. İşte bunun sebeplerinden birisi ve hatta en önemlisi bu kimyasal katkı maddesi!

Bu madde sayesinde lezzetsiz, tatsız, tuzsuz bir gıdanın veya içeceğin aslında tadı çok güzelmiş gibi algılamamıza sebep oluyor. Üstelik bir noktadan sonra da bağımlılığa yol açıyor. Yani beyinleri hacklemeye yarayan bir madde diyebiliriz.

-Reklam-

Çin Tuzu Nedir? Çin Tuzunun Zararları Nelerdir?

Monosodyum glusamat (MSG) denilen kimyasal katkı maddesidir. Uzak Doğu kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Sizi okuması bile zor olan bilimsel tabirlerle baymadan, bu maddenin asıl önemli kısım olan bize etkilerinden bahsetmek istiyorum.

  • En önemli özelliği şüphesiz, beyne “Bu gıda lezzetli” komutunun verilmesini sağlamasıdır. Tat duyusunu hassas hale getirmesi sebebi ile bir çeşit tüketim çılgınlığının başlamasına sebep olur.
İşte Çin tuzu tam olarak buna yol açar
İşte Çin tuzu tam olarak buna yol açar
  • Sadece bu kadar mı? Tabi ki de hayır. Bunu yaparken sinir sistemimize hasarlar vermeyi de ihmal etmez. Burada kötü olan nokta sinir sistemi hücrelerinin kendilerini yenileme / onarma özelliğinin oldukça sınırlı olmasıdır.
  • Sinir sistemi harap olunca, öğrenme güçlüğü başlar. Epilepsi, alzheimer, parkinson da yanında bonus olarak gelir.
  • Üstelik karaciğer yağlanması, insülin direni, pankreas hasarı, obezite, kalpte ritm bozuklukları ve hatta kalp krizi gibi çeşitli etkilere de yol açabiliyor. (Burada yemekten sonraki ani ölümlere özellikle dikkat çekmekte fayda var)

Gördüğünüz üzere; günümüzde bağımlılık eskisi gibi sadece uyuşturucu, alkol ve sigaradan ibaret değil. Gıda bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı… Uzar gider bu liste.

Çin Tuzu Nelerde Bulunur?

İşlenmiş Et Ürünleri: Hamburger, sosis, sucuk, salam ve diğerleri…

Hazır Gıdalar: Hazır çorbalar, cipsler, dondurmalar, abur cuburlar, sakızlar ve hatta kuru yemişler başta bir çok şeyde…

-Reklam-

Afiyetle yediğimiz, görünüşte görsel şölen abideleri ama yapılışları ve içerikleri tartışılır
Afiyetle yediğimiz, görünüşte görsel şölen abideleri ama yapılışları ve içerikleri tartışılır

Tat Vericiler: Et su tabletleri, köfte harçları, salata sosları ve diğerleri…

Asıl Bomba: Gittiğiniz bir restoranda sipariş ettiğiniz yemekte olup olmadığını bilemezsiniz. Zira günümüz (2019) şartlarında bir kaç ürün grubu haricinde bir yasaklama yok.

Türkiye’de ve Dünya’da Yasak Mı?

Geçtiğimiz dönemde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bağımlılık yapması sebebiyle bu maddenin geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmasını yasaklamıştır. (Haber)

-Reklam-

Dünyada da pek çok ülkede yasaktır. Mesela Pakistan’da 2018 yılında bağımlılık yapması sebebiyle yasaklamış. (Yasaklamış)

Bu Maddeyi “İçindekiler” Bölümünde Göremedim

Son derece normaldir. Zira akıllılık edip, açık açık Çin tuzu yazmak yerine E-621 gibi özel kodları kullanıyorlar ki dikkat çekmesin. Zira kim bilsin E-621’in Çin tuzu olduğunu?

Çin Tuzu İçeren Gıdalar Nelerdir
Çin Tuzu İçeren Gıdalar Nelerdir

Ürünü elinize aldınız diyelim, içindekiler bölümünü açıyorsunuz ve şu 4 şeyi arıyorsunuz, 4’ü de Çin tuzu için kullanılan ibareler şunlardır:

-Reklam-

  • E-621
  • Çin tuzu
  • Monosodyum glusamat
  • MSG

Bu ürün genellikle kıvam arttırıcı olarak kullanılır. (1. sebep olarak bu öne sürülür diyelim biz)

Dizilerde Çin Tuzu

Vallahi var bu konuya değinen diziler. Mesela şu örneği buraya bırakalım:

Şayet video silinirse diye, videodaki ilgili konuşma metnini buraya da not düşmüş olalım:

“…Bir yiyen bir daha ister, doymaz, tadına da doymaz. Bir daha, bir daha, yedikçe yemesi gelir. Niye doymadığını da anlamaz ha! Çünkü içinde Çin tuzu var ondan. Zaten siz değil, yapanlar atıyor bunu.
Niye burada fast foodlar dışarıda yediğiniz yemekler daha lezzetli geliyor? çünkü içinde bu zıkkım var. Direkt beyni etkiliyor, yani sinir hücrelerine zarar veriyor, böbrek ve karaciğeri etkiliyor. Yani saymakla bitmez oğlum.
Eskiden sadece konservede, bisküvi, cips gibi paket içinde olan şeylerin içinde vardı. Şimdi her yerde! Bizim dönerciler, köfteciler de koymaya başladı. Dünyada 50 ülkede yasaktır…”

-Reklam-

Bir de son olarak olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçelim:

Bahsedilen Tuz ≠ Sofralarda Kullandığımız Normal Tuz

Bir kısım bilgileri de şu haberden aldık, bilgi hırsızlığı olmasın sonra.

-Reklam-

Sizde “Çin Tuzu” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.