-Reklam-
İlginç Bilgiler

Eşitlik ve Adalet Aynı Anlama Mı Gelir?

-Reklam-

Eşitlik ve adalet aynı şey midir? İkisi de kulağa ilk duyuşta hoş gelen kavramlar zaten. Fakat bu kavramlar hep (demokrasi, hak, hukuk, eşitlik ve adalet gibi) art arda sıralandığı insanlar tarafından aynı şeyler olarak zannedilseler de aslında öyle değiller.

Bu konuda ufkunuzu açacak birkaç örnek verip, bu örneklerden yola çıkmak suretiyle toplumdaki çok ciddi çarpık bir algıya açıklık getireceğiz. Hazır mıyız? O zaman başlayalım!

-Reklam-

Eşitlik ve Adalet Aynı Şey Değildir!

.#. Eşitlikte herkese tıpatıp aynı muamele yapılır. Fakat adalette herkese ihtiyacına ve kendi durumuna göre muamelede bulunulur. Bu sebeple eşitlik demek adalet demek değildir.

.#. Başka bir ifadeyle adalet eşitlik değil, fırsat eşitliği demektir. Kişilere adil fırsatları tanımaktır. Gelin nokta atışı örnekler üzerinden dediklerimizi somutlaştıralım.

Adalet Fırsat Eşitliği Yaratmak Suretiyle Adil Koşullar Oluşturmaktır
Adalet Fırsat Eşitliği Yaratmak Suretiyle Adil Koşullar Oluşturmaktır

Eşitlik ve Adalet: Örnek-1

Elimizde bir aslan ve bir kedi var. İkisi de et yiyor bunların. Siz olsaydınız elinizdeki eti ikisi arasında nasıl pay ederdiniz?

Eşitlik Senaryosu: Şimdi ikisine de öğün başı 100’er gram et verirsek eşitliği sağlamış oluruz. Fakat aslan aç kalır, kedi de tüm yemeği yiyemeyeceği için yemeğin bir kısmı israf olur.

-Reklam-

Adalet Senaryosu: Kediye az, aslana fazla (daha doğru bir ifade ile ikisine de yiyebilecekleri kadar et) verirsek ne israf olur, ne de aç kalan olur. İşte bu senaryoda da adaletli davranmış oluruz.

Eşitlik ve Adalet: Örnek-2

Eşitlik ve adalet kavramlarının farkı oturmaya başladı herhalde. Gelin bir diğer örneğe geçelim. Şimdi, hemen biraz aşağıdaki şu fotoğrafa dikkatlice bakalım: Farklı yaş ve boyutlarda insanlar var. Üstelik engelli birisi de var.

Eşitlik ve Adalet Sorunsalı
Eşitlik ve Adalet Sorunsalı

Eşitlik Senaryosu: Şimdi biz bu insanların hepsine aynı boyutta ve aynı özelliklerde bisiklet verirsek eşit davranmış oluruz fakat şu sorunlar ortaya çıkar:

-Reklam-

Çocuğa bisiklet büyük geleceği için kullanamaz,
Ebeveyne bisiklet küçük geleceği için kullanamaz,
Engelli birey bisiklet kendisine uygun olmadığı için kullanamaz,
Yani her türlü sorunla karşı karşıya kalırız.

Adalet Senaryosu: Fakat herkese kendi ihtiyacına göre dizayn edilmiş bisikletleri verirsek adaletli olmuş oluruz ve kimse bu durumdan mağdur olmaz.

Eşitlik ve Adalet: Örnek-3

İnsanlar… Birbirinden farklı yeteneklerle gelişip yetişiyorlar. Şimdi başarılı insanların hepsini (toplumsal yönlendirme ile) doktor, hakim, savcı yaparsak başarılı insanların arasında eşitliği sağlamış oluruz.

-Reklam-

Fakat başarılı başarısız çoğu insanın sevdiği / niteliği uyuşan mesleği yapmasına mani olmuş olacağımız için adaletli olmuş sayılmayız. Bu konuda detaylı bilgi için “Doğru Meslek Seçimi Yap Ömür Boyu Mutlu Ol” yazımıza göz atabilirsiniz.

Eşitlik Mi Adalet Mi
Eşitlik Mi Adalet Mi

Aynı örneğe farklı bir açıdan bakalım. Çeşit çeşit meslek var değil mi? Şimdi şartları kolay meslek ile şartları oldukça zor olan, ciddi bir eğitim, risk ve atılganlık gerektiren mesleklere aynı ücreti verirsek eşit olmuş oluruz ama asla adil olmuş olmayız.

Bir Takım Tehlikeli Yanlış Algılar

Demek ki neymiş, eşitlik ve adalet farklı kavramlarmış. İnsanlar eşitlik kavramını duyunca çok iyimser bir şey olarak algılıyorlar ve direkt oraya atlıyorlar. Oysa yeri geldikçe gerekli inisiyatifi alarak adaletli davranmak en mantıklısıdır ve ancak bu durumda mağduriyetleri en aza indirebiliriz.

— Toplumda tabi bu durumun suyunu çıkaranlar
— Ve bu durumu işine geldiği gibi kullanmaya kalkanlar da var

-Reklam-

Ki şu videodaki insanlar buna çok güzel bir örnek. Sizi video ile baş başa bırakıyorum, size iyi seyirler, bu videoda gerçekten çok ağır sosyal mesajlar var 🙂

Dikkat etmemiş olma ihtimalinize karşı belirteyim, video kasıtlı olarak yazıda vermek istediğimiz mesajın bir benzerini vermek için özel olarak dizayn edilmiş ve videonun bir kısmında bu konudaki algılara ilişkin çarpıklığa da değinilmiş. Bu yazıda anlattıklarımızı özetlersek;

Kıssadan Hisse

Eşitlik Nedir: Farklı nesne ve durumların her yönden birbirlerine denk olmaları durumu şeklinde tarif edilir. 
Adalet Nedir: Her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir. (Kaynakça)

-Reklam-

Her zaman herkese eşit davranmak değil, herkese olabildiğince adil davranmak asıl olanıdır. Koşulsuz şartsız bir eşitlik değil, fırsatlarda eşitlik (yani adalet) asıl olandır.

Yazının Özeti: Eşitlik ve adalet aynı şey değildir, bir yerde fırsat eşitliği varsa orada adalet vardır.

Eğer ilginizi çekecek ve yine bir konu üzerine farklı bakış açıları içeren bir yazı okumak isterseniz “Azınlık Bazen Çoğunluk Her Zaman Yanılır Sözünün Anlamı” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Eşitlik ve adalet aynı şey midir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.