İlginç Bilgiler

Evlilik Programları Neden Kaldırıldı? Kurmaca Mı? (Şok İtiraflar)

Evlilik programları malumunuz geçtiğimiz dönemlerde kaldırıldı. Geçmişte sayısı asla azımsanamayacak bir kitlenin düzenli olarak izlediği bu programlar yoksa kurmaca, göstermelik bir tiyatro üzerine mi kurulu idi?

 • Baştan belirtelim bu yazıda çeşitli ihtimaller veyahut komplo teorileri anlatmıyoruz, basına düşmüş olan ciddi itirafları paylaşacağız.
 • Perdenin önünde olanlardan ziyade, perdenin arkasında olanlara göz atacağız.
 • Bu programlarda yaşanmış olan (ve muhtemel kaldırılma sebeplerinden olan) karelerden bazılarını burada derleyip sizlerle paylaşacağız.

Olayın vahametini açıklamaya tek başına şu görsel bile yeter:

-Reklam-
Bu Kadın Kim Osmaan

Evlilik Programları Hakkında İtiraflar

Kurmaca ve Para Karşılığı…

Yıllardan 2017… İlk golümüz buradan geliyor. Sayın E… E…’un sunmuş olduğu bir evlilik programına katılan A…. ismindeki bir kadın, programdaki her şeyin kurmaca olduğunu ve bu işten günlük olarak olarak para aldıklarını açıkladı.

Aynı kadın Instagram’dan açıklama yapıyor ve şunları söylüyor:

“Bizlere sözleşme imzalatılıyor. Günlük para alıyoruz. Damat adayı Ahmet’le aşk yaşamadım. Birlikte yemeğe dahi çıkmadık. Kıyafetlerim bile kendimindi. Her şey kurmaca. Programda bana taktığı yüzük bile annemin Umre’den getirdiği yüzük. Caner ve Berke aşkı da kurmaca. Caner locada herkesten çok para kazanıyor. Herkes oynuyor, Esra Erol da yönetiyor”

Evlilik Programları Haber
Evlilik Programları Haber

İnanmadınız mı yoksa? Kesinlikle yalan veya troll değildir. Bilindik birçok haber sitesinde de aynen bu ifadelerle bunlar yayınlanmıştır. Mesela Sputnik’in şu haberine bakabilirsiniz:

-Reklam-

         

Sputnik Türkiye – Evlilik Programları Kurmaca Mı?

Üst Perdeden İtiraflar…

Bir de 2016 yılına dönelim. Sayın Lütfü Kaan Özdemir (kendisinin zaten evlilik programları içindeki yorumları ile ünlenmiş olduğu yazıyor İnternet’te) “Evlilik programları oyunculuk üzerine kurulu” diyerek itiraf etmiştir.

Psikoterapist Lütfü Kaan Özdemir ‘‘Evlilik programları oyunculuk üzerine kurulu’’ diyerek istifa etti ve şunları söyledi:

-Reklam-

Evlilik Programları ve Tuhaflıkları
Evlilik Programları ve Tuhaflıkları
 • Evlilik programları”na katılanların hatırı sayılır bir kısmı gerçek taliplerden ziyade ajanslardan gelen kişilerdir. (Yani gelen kişiler özellikle seçilmiş, taktire şayan)
 • Öpme, bağırma, çağırma, ağlama ve benzeri hareketler daha çok reyting amacıyla yapılmaktadır. (Zaten dikkat ederseniz insanlar en çok bu tarz şeylerden ötürü izlerler)
 • Katılımcılar özenle seçilip davet edilmektedirler.
 • Evlilik programlarına ajanslardan gelenlerde güzel meblada para akıtıyorlar.

İnanmayanlar için kaynakçayı da bırakalım: “Tıklayın”

Saksıları Çalıştıralım

Şimdi biraz saksıyı çalıştırırsak, biraz daha arka perdeye geçersek şunu sormamız icap edecektir:

Peki ya programları stüdyoda izleyenler? Onlarda mı para karşılığı yoksa? O zaman bunlara para da dayanmaz ki? Haklısın kardeşim, bak Sayın Özdemir ne demiş:

Anlamlı

“Siz yönetmen olarak orada kameranın neyi çektiğini, ama kameranın dışında ne olduğunu görüyorsunuz. Benim kastettiğim oydu. Yapımcı ve yönetmenler her şeyi görüyor. Katılımcıların algısı dar olduğu için sadece kameranın çektiğini görüyor. Oraya gelen çoğu vatandaş sadece vaat ettiği güzellikleri görüyor. O da geçici bir güzellik kalıcı değil”

-Reklam-

         

Yani benim anladığım katılımcılar olan biteni fark etmiyorlarmış.

Evlilik Programları ve Troll Kesitler

Aslında bu programların sadece kurmaca olması kötü değil. Bunun yanı sıra başka eksileri de var. Gelin bir de bunlara göz atalım birlikte:

İlk örneğimizde, başta seçtiği kadını daha sonra yüz yüze görünce beğenmeyen birisi var. Kadını stüdyoda görünce daha sonradan “Kamera şakası mı bu, zayıf değil miydi?” demişti. İnanmayanlar, karışık cümlemi anlamayanlar direkt olay yerine şu video aracılığıyla intikal edebilir:

Şimdi burada sorun ney peki? Atalarımız; yaşamış, görmüş, geçirmiş, tecrübe etmiş ve bu tecrübelerinin ışığında “Kadına yaşı, erkeğe geliri sorulmaz demişler.” Ama bu programlara baktığımızda;

 • Kadınlar erkeklere sadece gelir kapısı, ATM, kredi kartı gözüyle bakıyor.
 • Ha erkekler masum mu? Hayır. Onlar da kadınlara sadece dış güzellik olarak bakıyor.

Olay tıpkı şu görselde olduğu gibi işliyor:

Evlilik Programları ve Günümüz
Evlilik Programları ve Günümüz

Söz konusu evlilik ise ve bir taraf bir tarafın sadece gelirine, öbürü de sadece giderine baktığı sürece biri gelir biri gider. Böyle salt çıkar üzerine kurulu ilişkiler zaten “karşılıklı bitmek bilmeyen istekler üzerine tatmin olamama” sonucu bitiyor.

-Reklam-

Diğer Anlar…

1. Görüşmediği 8 çocuğu olan damat adayının, yeni çocuk için evlenmemiş genç kız istemesi stüdyodakileri kızdırmış, ardından ise büyük bir polemik başlamıştı.

2. D… Hanım: “Ben erkeğimi seve seve uyutur.. Seve seve uyandırırım.. Kurban olduğum diyecek bir erkek arıyorum. Allah’ım seni ne güzel yaratmış diyecek bir erkek arıyorum.. Ben çiftleşme dansımı yaparken sadece ön beyni çalışan erkek istemiyorum..” dedi ve damat adayı stüdyoyu terk etti!

Evlilik Programları Hakkında Kimi Veriler

 • RTÜK’e gelen şikayetlerin azımsanamayacak bir kısmı evlilik programları ile ilgiliydi. Tabi listenin en başında pembe diziler oluyordu genelde.
 • RTÜK demişken “DÖNEMİN” RTÜK başkanı evlilik programları için ‘‘Bu programlar ahlaken kabul edilebilir değil.’’ demiştir. (6 Haziran 2015)

Her neyse… Sonuç olarak bu programlar yasaklandı malumunuz. Darısı bu tarz başka şeylerin başına…

Sizde “evlilik programları” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı