-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Memleket Meselesi

İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın Sözünün Anlamı

-Reklam-

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünün anlamı ortalama bir insanın ilk başta gördüğünden oldukça derindir. Gelin bu derin anlama doğru bir yolculuğa çıkalım.

Yaratıcı, nokta atışı, cuk diye oturan tarihten, ülkemizden ve dünyadan örneklerle de konuyu taçlandıralım.

-Reklam-

İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın Sözü

# Bu söz Şeyh Edebali’nin; Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gazi’ye verdiği o meşhur nasihatlerden birisidir. Aynı zamanda meşhur 2200 yıllık devlet geleneğimizin de bir parçasıdır.

# Aynı zamanda bir çok dünya devinin ‘sosyal devlet olma politikası’ adı altında uyguladığı bir stratejidir.

Aslında insanı yaşat ki devlet yaşasın sözündeki yaşatma sözcüğü; insanların hayatını devam ettirmekten, onların can güvenliğini sağlamaktan ibaret değildir.

-Reklam-
İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın Sözünün Anlamı
İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın Sözünün Anlamı

Vatandaşlara (özellikle ülkeye en çok faydası dokunan isimlere) çeşitli imkanların sağlanmasını da kapsar.

Sosyal devlet hizmetleri (sağlık, ulaşım vesaire), kaliteli bir eğitim, (belki) konfor… Bu liste uzar gider. Gelin, biz uzun vadede içlerinde en önemlisi olan eğitimi ele alalım.

Eğitim Örneği: İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın

İnsanların uygun oldukları meslek seçimini yapmalarını sağlandı ve insanlar o alanlarda çok güzel şekilde eğitildiler diyelim.
(Ayrıca Bakınız: Doğru Meslek Seçimi Neden Önemlidir?)

Tabi eğitilirken; sadece iş yerinde işlerine yarayacak olan dersler, bilgiler, teoriler, pratikler değil; tüm hayatlarında işlerine yarayacak beceriler de verilmiş olsun.

-Reklam-

Örnek: Bütçe yönetimi, aşçılık, araba / bisiklet tamiri, kişisel bakım, savunma (fiziksel beceriler), AHLAK ve benzerleri… (aklınıza ne gelirse artık)

Bu Arada Ahlak Demişken: Şu efsane sözü de buraya bırakalım.

Efsane Söz
Efsane Söz

Bu insanlar da zamanla işlerinde oldukça güzel yerlere gelmiş, profesyonelleşmiş olsunlar.

Peki Bunun Devleti Yaşatmakla Alakası Ney?

İşte bu nitelikli elemanların çoğu ne yapacak? Gerekli imkanlar sağlandığı taktirde gerek kendi ülkesinde, gerek dünyanın başka noktalarında büyük buluşlara, büyük işlere imza atacaklar.

İşte bu sebeple insanı yaşat ki devlet yaşasın veya modern dünyadaki adıyla sosyal devlet diye bir kavram var.

-Reklam-

İşte bu nitelikli elemanlar, hangi ülkede olurlarsa olsunlar oldukları devleti yaşatmış ve hatta üst konumlara gelirlerse (bir ihtimal) gençleştirmiş olacaklar.

Nasıl Mı? Hayatı kolaylaştıran buluşlar, toplumsal sorunları çözen kararlar, toplumsal refahı arttıracak icraatlar derken… Devlet yaşamış ve hatta ömrü de normale göre uzamış olacak.

TechnoGezgin.com Soru
Bu buluşlar, toplumsal refahı arttıran icraatlara örnekler görmek ister misiniz? O zaman size tarihten karelerle yerli üretim ve milli teknoloji yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Peki Ya Aksi Durumda Ne Olacak?

Depresyonda, psikolojisi bozuk, üretken olmayan, boş işlerle uğraşan, vasıfsız, niteliksiz, her şeyi kadere bağlayan, sabırsız insanlar topluluğu önce kendilerinin, sonra çevrelerinin daha sonra da devletlerinin sonunu hazırlayacaklar.

İşte bunu ön gören Şeyh Edebali, bu sebeple insanı yaşat ki devlet yaşasın sözünü söylemiştir. Aslında bu durumun günümüzde de maalesef ki yansımaları vardır.

Ünlü bir haber kanalında 23 Nisan (2019) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında (yani kendi bayramında) bir çocuk canlı yayında “Alman vatandaşı olmak istediğini” söylemiştir.

Bu durum bile Şeyh Edebali’nin yüzyıllar öncesinden yaptığı uyarılara dikkat etmemiz gerektiğinin en somut ispatıdır.

-Reklam-

Şeyh Edebali; Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beye insanı yaşat ki devlet yaşasın derken aynı zamanda bugün de geçerliliğini hala korumakta olan şu meşhur öğütlerde de bulunmuştur:

“Ey oğul, artık Beysin!
Bundan sonra öfke bize, uysallık sana.
Güceniklik bize gönül almak sana.
Suçlamak bize, katlanmak sana.
Acizlik bize hoş görmek sana, anlaşmazlıklar bize, adalet sana, haksızlık bize, bağışlamak sana.

Ey oğul, sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz.
Şunu da unutma! 
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.
Ey oğul, işin ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı.
Allah yardımcın olsun.”

-Reklam-

Kıssadan Hisse: İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın

Anlatılanlar size dağınık geldiyse gelin anlatılanları toparlayalım. İşin özü şudur ki; devleti var eden ve büyütenler insanlardır.

Temel ihtiyaçlarını (yeme, barınma, giyinme ve benzeri) halledemeyen insanlar sanat, bilim ve teknoloji ve benzerlerini üretemez.
(Ayrıca Bakınız: Farklı Bakış Açıları İle Üniversite Mezunu İşsizler)

İşte bu sebeple gerek bizim, gerekse bir çok ülkenin devlet geleneklerinin bir parçasını ifade eden “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü söylemiş Şeyh Edebali…

TechnoGezgin.com Soru
Benzer tatta bir yazı okumak ister miydiniz? O zaman siz kıymetli okurlarımızı coğrafya kaderdir yazımıza alalım: Coğrafya Kaderdir Sözünün Anlamı

Technogezgin.com Bilgi
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünün anlamı” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı