Kariyer Önerileri

Jeoloji Mühendisliği Nedir? Jeoloji Mühendisi Ne İş Yapar?

Jeoloji mühendisliği; genellikle işi kazı çalışmalarından ibaret sanılan veyahut inşaat mühendisliği ile aynı şey zannedilen, aynı zamanda diğer mühendislik alanlarına göre bilinirliği az olan fakat yirmi birinci yüzyıl dünyasında oldukça önemli bir yer tutan bir diğer mühendislik dalıdır.


“Çocukken bilgisayarda Minecraft tarzı oyunları oynayanlar, tatilde plajda kumda kazı çalışması yapanlar… Bu tarz şeyler yapmış olan arkadaşlar! İşte bu yazı tam size göre!”

-Reklam-

Bu mühendislik alanının en güzel yanı; işiniz sırasında birbirinden farklı ortamları gezme imkanını elde ediyor oluşunuz. Bir seyyah gibi yani…

Birbirinden güzel manzaralara tanıklık etmeye hazır olun
Birbirinden güzel manzaralara tanıklık etmeye hazır olun

Çoğunuz fotoğrafı görünce muhtemelen manzaraya odaklanmış ve bunun “Konumuzla alakası ney?” demiş olabilirsiniz. Ama oradaki o jeolojik kalıntılar doğrudan jeoloji mühendisliği okumuş kıymetli arkadaşlarımızın çalışma alanına girmektedir.

Eğlence ve araştırma için bir çeşit safari macerasına çıktığınızı ve bunu yaparken para kazandığınızı hayal edin. İşte budur jeoloji mühendisliği :)

Tabi şunu da baştan belirtelim, önemli bir yer tutmasına karşın aynı zamanda çeşitli sebeplerle pek fazla tercih edilmeyen de bir mühendislik alanıdır.

-Reklam-

         

Jeoloji Mühendisleri Ne iş Yapar?

Sorusunun yanıtı klasik tanımlar ile şöyledir:

Jeoloji mühendisliği bölümünü bitirmiş kişiler, yaklaşık 4.6 milyar yıldır yer kürede meydana gelen yapısal değişiklikleri, yer yüzeyinin ve altının bugünkü halini inceleyen, başta yerleşim alanları olmak üzere her çeşit mühendislik yapılarında yer seçimi çalışmalarını sürdürürler.

Sorgulayan bazı kardeşlerimiz “Gerçi bu 4.6 milyar yılı falan nereden hesaplıyorlar” diyebilirler. Karbon testi ile yaş tayini gibi şeyler olabilir. Gel gelelim liste halinde jeoloji mühendisleri ne iş yapar sorusunun cevabına:

-Reklam-

Jeoloji mühendisliği :)
Jeoloji mühendisliği :) (son görsele lütfen takılmayınız)
 • Zemin Etüdü: Türkçesi ile binaların depreme dayanıklı olup olmayacağını anlamak için binanın temeline yapılan test.
 • Ayrıca binaların çevresindeki toprağın yapısı, kayaç yapısı, su oranı ve benzeri doğal koşulların incelenmesi.
 • Zemin etüdü ve incelemeler sonucu binanın yerleşimi, dolguların stabilitesi, heyelan ve deprem gibi olumsuz şartların olası etkilerini ön görüp, önlemler almak.
Jeoloji Mühendisi Ne iş Yapar 2
Jeoloji Mühendisi Ne iş Yapar
 • İnşaat veya kazı faaliyeti öncesinde uygun saha seçimi yapmak. Bunu yapabilmek için de hava fotoğrafı ve jeolojik harita gibi şeylerden yardım almak.
 • İnşaat mühendisleri ve malzeme mühendisleri ile birlikte çalışarak maliyet ve sağlamlık konusunda çeşitli planlar hazırlamak.
 • Maden mühendisleri ile birlikte çalışarak madencilik ve maden arama çalışmaları, fizibilite çalışmalarının planını yapmak.
 • Jeoloji mühendisliği bunların yanı sıra maden yataklarını araştırmak, rezervleri belirlemek, işlenmesine yardımcı olmak, arızalı madencilik ekipmanını onarmak ile de ilgilidir.
Birbirinden ilginç teknikler kullanmaya hazır olun
Birbirinden ilginç teknikler kullanmaya hazır olun
 • Çeşitli yerlerden bulunan fosillerin (çeşitli testler aracılığı ile) analizlerini yapmak.
 • Binaların yapılabileceği en uygun yerleri seçmek.
 • Çevre mühendisleri ile beraber çalışarak arazi ıslahı, hava kirliliği, su kirliliği ve sürdürülebilirlik sorunlarına çözümler üretmek.
 • Jeotermal enerji kaynaklarını (yer altı kaynakları) araştırmak ve bunların işletilmesini sağlamak.
Jeoloji Mühendisliği Nedir (2)
Jeoloji Mühendisliği Nedir konulu çalışma
 • Sondaj çalışmasında bulunmak, çalışmalarda elde edilen numunelerin alınıp laboratuvarlarda değerlendirme ve raporlamasını yapmak.

Bir de kimi insanlar jeoloji mühendisliği için bu nasıl mühendislik der hakir görürler. Yaptıkları işlere bakar mısınız?

Jeoloji Mühendisleri Nerede Çalışır

Jeoloji mühendisleri, Devlet Su İşleri (DSİ), Afet İşleri, Köy Hizmetleri, Karayolları, İller Bankası, Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE), belediyeler, Çevre Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), MTA Genel Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşları ile özellikle maden arama ve değerlendirme ile jeoteknik hizmetler sunan şirketlerde iş bulabilmektedirler. Jeoloji mühendisliği için çalışma ortamı arazi, büro, laboratuar, yerin altı ve şantiye gibi ortamlardır.

Jeoloji Mühendisliği Nedir - Jeoloji Mühendisi Ne iş Yapar
Jeoloji Mühendisliği Nedir – Jeoloji Mühendisi Ne iş Yapar

“Jeoloji Mühendisliği”nin Avantajları

(1) Jeoloji mühendisliği bölümünün en bariz avantajı yazının en başında da belirttiğimiz gibi tıpkı bir seyyah gibi çeşitli ortamları gezip görme imkanınız olur.

(2) İsmi bile etkileyici ve dikkat çekici olan yöntemlerle haşır neşir olursunuz. (Karbon Testi, CBS Tabanlı Jeoloji Uygulamaları ve benzerleri…)

-Reklam-

         
CBS Tabanlı Jeoloji Uygulamaları
CBS Tabanlı Jeoloji Uygulamaları (Alıntı)

“Jeoloji Mühendisliği”nin Dezavantajları

(1) Kazı işleri, toz, toprak, madenlerde çalışma, toprak, is, kışın donduran soğuk ve kar, baharda yağmur, yazın kavuran sıcak… Yani olası pis iş şartları ilk sırada yer alıyor.

(2) Canlıların sağlığı için tehdit oluşturan çeşitli maddelerin araştırması da yine jeoloji mühendisliği ile doğrudan alakalıdır. (Radon gazı, arsenik ve benzeri…)

Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?

Kariyer.net sitesindeki verilere göre, maaşlar asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında değişmekte.

Ha jeoloji mühendisliği alanında yüksek maaşlar imkansız mı? Asla! Önemli bir kurumda veya önemli bir mevkide İŞİNİZİN EHLİ olursanız elbette güzel rakamlar kazanabilirsiniz.

Bir diğer İnternet sitesinde de şunlar denilmiş 2019 için: (güncel rakamlar için araştırınız)

 • Yeni mezun bir jeoloji mühendisi: 2750 TL – 5000 TL
 • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir jeoloji mühendisi: 3500 TL – 6000 TL
 • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir jeoloji mühendisi: 6500 TL – 10.000 TL
Jeoloji Nedir? Jeoloji Mühendisliği Nedir
Yer Kabuğunun Katmanları (Jeoloji Mühendisliği)

Ben Jeoloji Mühendisi Olmalı Mıyım?

İlk başta yazdığımı tekrar yazıyorum:

-Reklam-

“Çocukken bilgisayarda Minecraft tarzı oyunları oynayanlar, tatilde plajda kumda kazı çalışması yapanlar… Bu tarz şeyler yapmış olan arkadaşlar! İşte bu yazı tam size göre!”

Eğer bu yetmez derseniz; şu aşağıdaki niteliklerin çoğuna sahipseniz neden olmasın?

 • Verileri analizi ve yorumlama becerisini sergilemek,
 • Saha ihtiyaçlarının güzelce analizini yapabilmek,
 • Sorunlara karşı başarılı ve yaratıcı çözümler üretebilme yeteneğine sahip olmak,
 • İş birliği ve takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Mesleki gelişim ve yeniliklere açık olmak,
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak,
 • Teknik becerilere sahip olmak,
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak…
Tik işareti

Başarılı Olmak İçin Öneriler

Mesleki Alaka: Jeoloji mühendisliği okuyacak adaylar için önemlisi bu… Size ufak iki soruluk bir sınav yapayım. Ne demek istediğimi siz anlayın.

Ufak Bir Quiz:

 1. Bina inşa edeceksiniz diyelim. Zeminin toprak mı yoksa taş mı olmasını tercih edersiniz? Neden?
 2. Sahilde kumdan kule inşa edeceksiniz diyelim. Kıyıya yakın mı uzak mı olmasını tercih edersiniz?

Cevap-1: Taş zemin, zira toprak ufak darbelerde parçalanabilir ama taş daha dayanıklıdır.

Cevap-2: Uzak olması tercih edilir zira ıslak zemin dayanıksızdır.

-Reklam-

Yorum Gücü Kazanmak: İyi bir jeoloji mühendisliği öğrencisi olabilmek için fen bilimlerindeki çeşitli kavramlar arasında bağlantılar kurabilmeniz, bunun yanı sıra derin düşünebilme gücüne sahip olmanız gerekir.

İşkolik Olmak: Yani mealen işini sevmek. Bunun için de güzel bir çizim yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca araştırmalar yapmaktan ve arazide çalışmaktan da hoşlanmanız gerekir.

“Jeoloji Mühendisliği” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Jeoloji mühendisliği okursam çevremden tepki alır mıyım?

İsterseniz tıp okuyun, isterseniz diş hekimliği, isterseniz de jeoloji mühendisliği… Asıl olan kendiniz için doğru mesleği seçip, o meslekte işin ehli konumuna gelmenizdir. Şu tepkiyi almanız da olasıdır:

Türkiye'de jeoloji mühendisliği mi okunur yea ithamlarına maruz kalabilirsiniz
Türkiye’de jeoloji mühendisliği mi okunur yea ithamlarına maruz kalabilirsiniz
 • Jeoloji mühendisleri hangi araç ve gereçleri kullanır?

Pusula, büyüteç, harita, laboratuvar araç gereçleri, yükseklik ölçer, bilgisayar, topografik ölçüm aletleri, yeryüzüne ait hem uydudan hem de uçaktan çekilmiş fotoğraflar, sondaj makineleri gereklidir.

Sizde “Jeoloji Mühendisliği” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı