-Reklam-
Sağlıklı Yaşam

Kas Ağrısı Nasıl Geçer? (Hamlama)

Kas ağrısı veya halk içerisindeki adıyla hamlama nedir, bu ağrılar neden olur ve bu kas ağrıları nasıl geçer sorularının cevapları ile bu konuda dertlerinize derman olacak oldukça etkili çözüm önerileri işte bu yazıda!

-Reklam-

Kas ağrısı nasıl geçer veyahut halk içindeki adıyla hamlama nasıl geçer konulu çözüm yolları arıyorsanız doğru adrestesiniz! Hamlama nedir sorusunun cevabı ile başlayıp; kas ağrısı sorununun sebeplerinden, bu konuda çeşitli çözüm yollarından ve en son olarak da bu işin arkasındaki bilimden bahsedeceğiz.

Hamlama Nedir: Adaptasyon kaybından dolayı meydana gelen, bedenin hareket ve çeviklik özelliklerini yitirmesi durumudur. Kaslarınızı normalden fazla bir şekilde zorladıktan bir kaç saat sonra kaslarınız ağrımaya başlar, zaman ilerledikçe de acıdan ötürü ilgili kasınızı iyice oynatamaz hale gelirsiniz. İşte biz buna halk dilinde hamlama diyoruz.

-Reklam-

Peki Kas Ağrısı Neden Olur, Hamlama Neden Olur Dersiniz?
Peki Kas Ağrısı Neden Olur, Hamlama Neden Olur Dersiniz?

Hamlama Ağrılarına Ne Sebep Olur?

Gün içerisinde ortalamanın üzerinde fiziksel aktivite yapmak. (Mesela ağır dozajda ağırlık çalışmak…)

Normalden ağır işler altında çalışmak. (Mesela çok uzun mesafeler boyunca yürümek…)

Terli vücutla aniden normalden soğuk bir ortama çıkmak veya terli iken soğuk ortamda terin soğumasını beklemek. (Mesela halı saha maçında terleyip, dinlenme işlemini sahada yere yatarak yapmak.)

İşin Özü: Gördüğünüz üzere olayın en temel sebebi kaslarımızı gereğinden fazla derecede zorlamaktır.

-Reklam-

Hamlama Neden Olur? - Kas Ağrısı Neden Olur?
Kasları Normalden Fazla Şekilde Zorlamak Kas Ağrısı Neden Olur Cevabıdır

Hamlama – Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

(1) Sıcak Şeyler ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer?


Temel Mantık: “Sıcak şeyler damarlarımızın genleşmesini ve bu sayede damarlarınızda ağrıya sebep olan birikmiş laktik asidin kısa sürede kolaylıkla uzaklaşmasını sağlar.”


Yani çözümümüz sıcak sıcak! Daha sıcak! Çok daha fazla sıcak! Ama bunu dedim diye gidip kaynar sıcaklıktaki su ile çay, kahve içecek değilsiniz. Hamlama ağrılarına karşı yapabileceğiniz şu tarz değişik

— Sıcak su torbası
— Evde sıcak bir banyo ve masaj
— Hamama gidip masaj yaptırmak
— Jakuzi (Bu sebeple spor salonu seçimi yaparken jakuzi önemli bir kriterdir.)

-Reklam-

Şimdi Buna Kim Hayır Diyebilir Ki? (Hele Bir De Soğuk İçecek ve Güzel Bir Manzara Varsa)
Şimdi Buna Kim Hayır Diyebilir Ki? (Hele Bir De Soğuk İçecek ve Güzel Bir Manzara Varsa)

(2) Bazik Şeyler Tüketerek Hamlama Nasıl Geçer?


Temel Mantık: “Vücuttaki laktik asidi, bazlar ile tepkimeye sokarak; asitlik özelliğini etkisiz hale getirebiliriz. Temel düzey kimya bilgisinden de hatırlayacağımız üzere (Asit + Baz –> Tuz + Su) reaksiyonu gerçekleşir.”


Burada yazanların Türkçe meali şudur, üzerinde bazik (alkali) özellik gösteren şeyleri tüketin. Tabi tutup da bunu abartıp kendi sağlığınıza kast etmeyin.

— Limon ve su ile evde alkali içecek yapmak
— Karbonat ve su ile evde alkali içecek yapmak
— Alkali su makineleri kullanarak bazik su üretmek
— Vücuttaki asidi azaltan şeyleri tüketmek

-Reklam-

Alkali Su Kas Ağrısı Nasıl Geçer Sorusunun Bir Cevabıdır
Alkali Su Kas Ağrısı Nasıl Geçer Sorusunun Bir Cevabıdır

(3) Temiz Hava Alarak ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Temel Mantık: “Kaslarınızda biriken laktik asitlerin oksijenli solunum reaksiyonları ile yıkılmasını amaçlar.”

Hocam bana bilimsel bilimsel konuşma diyorsanız bunun da Türkçe meali şudur: havanın temiz olduğu yerlerde kendinize oksijen takviyesi yaparsanız kas ağrıları daha hızlı bir şekilde geçecektir.

— Yağmur sonrası temizlenmiş hava
— Su kenarları (Özellikle dere gibi akan sular)
— Ormanlık ve ağaçlık araziler

Temiz Hava Kas Ağrısını Azaltan Önlemler Arasındadır
Temiz Hava Kas Ağrısını Azaltan Önlemler Arasındadır

Hamlama Ağrısı Yaşamamak İçin Öneriler

.#. Doğal Dengeyi Gözetin: Vücudunuzun doğal dengesini bozmamak adına; vücudunuzu alıştırmadan yani aniden sıcak ortamdan aşırı soğuk ortama veya soğuk ortamdan aşırı sıcak ortama geçmeyin. Bu hem kas ağrısını tetikler, hem de ölümcül derecede bir hatadır.

-Reklam-

.#. Kendinizi Zorlamayın: Gerek gün içerisindeki sıradan fiziksel aktivitelerde, gerek spor salonunda, gerek başka bir yerde spor yaparken asla kendinizi alıştırmadan ağır hareketler yapmaya kalkışmayın.

Kaslarınız ağrıyorsa, gün içerisinde bir iş yaparken işlerinizi ağır ağır yapın. Hamlama sorununun üzerine bir de kas liflerinin yırtılması ile uğraşmak istemeyiz değil mi? Normal birisi 2-3 gün hamlama ağrısı çekerken siz alışık olmadığınız için 1 hafta falan ağrı yaşayabilirsiniz. Bizden uyarması.

 Kas Ağrısı Nasıl Geçer? - Hamlama Nasıl Geçer? [Rehber]
Kas Ağrısı Nasıl Geçer? – Hamlama Nasıl Geçer? [Rehber]

Eğer alışık değilseniz veya sporda yeni iseniz ilk haftalarda kardiyo olarak adlandırılan ısınma niteliğindeki hareketleri yapın. Bu vücudunuzu ağır hareketlere alıştırmanız açısından önemlidir. Unutmayın ki kaslar spor yaparken değil, dinlenirken büyürler.

-Reklam-

.#. Beslenmeye Dikkat Edin: İskelet sistemimiz ağırlıkla proteinlerden oluşur. Bu sebeple onları diri tutabilmek ve daha iyi bir noktaya taşıyabilmek adına beslenmemizi protein (özellikle hayvansal kaynaklı protein) temelli yapmalıyız. Ayrıca lifli gıdalar da tüketmeliyiz.

➽ Kendinize en uygun protein kaynağını bulmak adına “Protein İçeren Besinler Nelerdir” yazımıza; lif enerji ve proteini aynı anda almanızı sağlayacak özel bir tarifi öğrenmek için de “Sporcular İçin Enerji ve Protein İçeceği” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer? - Hamlama Nasıl Geçer?
Kas Ağrısı Nasıl Geçer? – Hamlama Nasıl Geçer?

Kas Ağrısının Bilimsel Açıklaması

Gün içerisinde ağır fiziksel aktiviteler yapmanız gerekti veyahut sporunuzu normalden ağır yaptınız diyelim. Peki sonra ne oldu? Birden ne olduğuna anlam veremediğiniz ağrılar başladı. İlerleyen saatlerde kılınızı bile kıpırdatamaz hale geldiniz. Zira siz oynattıkça acıyor. Sporcular arasında bu durum kondisyondan düşmek veyahut antrenmansızlık olarak da adlandırılmaktadır.

Laktik Asit Birikimi: Kaslar neden ağrır derseniz, kaslarınız çok çalışmış, çok yorulmuş ve bunun sonucunda kaslarınızda laktik asit birikimi olmuştur.

-Reklam-

Kas Yırtılmaları: Vücudunuzdaki ağrı ve acı laktik asit birikimine göre kat kat şiddetli olur ki böyle bir durumda tek bir saniye bile düşünmeden doktora gitmeniz gerekir.

Kas Ağrısı veya Halk İçindeki Adıyla Hamlama Yaşamamak İçin Kendinize Dikkat Edin.
Kas Ağrısı veya Halk İçindeki Adıyla Hamlama Yaşamamak İçin Kendinize Dikkat Edin.

Düzenli olarak spor yapıyorsanız unutmayın ki, acı olmadan kazanç elde edemezsiniz. Eğer kaslarınıza son tekrarlarda o acı hissini yaşatmaz iseniz, kaslar düzgün bir şekilde büyüyemezler. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Kaslar Nasıl Büyür (Doğru Bilinen Yanlışlar)” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. Bu acı hissinin ileri saatlerdeki yansımalarını önlemek için bu yazıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Uyarı: Hamlama nasıl geçer konulu bu yazımızda verilen bilgiler ve sunulan alternatif çözüm önerileri sadece bilgi verme amaçlı olmakla beraber doktor gibi bir uzman kontrolünde uygulanması gereken bir takim önerileri kapsamaktadır.

Technogezgin.com Bilgi
Kas ağrısı nasıl geçer (hamlama)” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.