Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Kaslar Nasıl Büyür ve Kaslar Nasıl Gelişir?

Kaslar nasıl büyür ve kaslar nasıl gelişir sorularının cevaplarını, şampiyonlar ve bu işin üstatlarının kullandığı o yöntemlerin ne olduğunu merak ediyorsanız doğru adrestesiniz! Bu yazıda çoğu kişinin doğru olarak bildiği ve hatta okudukça yanlış olduğuna inanamayacağı yanlışları düzelteceğiz.

Ayrıca gerek kendi gelişim sürecinizde kullanacağınız, gerek de genel kültür niyetine spor salonunda anlatabileceğiniz güzel ve oldukça faydalı bilgiler öğreneceksiniz. Bu süreçte temel felsefemiz şudur:

-Reklam-

“No pain, no gain. (Acı / zahmet yoksa kazançta yok)”


Kaslar Nasıl Büyür - Neler Etkiler
Kaslar Nasıl Büyür – Neler Etkiler

Kaslar Nasıl Büyür? Kaslar Nasıl Gelişir? (Doğru Bilinen Yanlışlar)

.#. Kaslar Nasıl Gelişir: Formülümüz sadece şu üç adımdan oluşur:
~ Hareketleri Doğru Yapmak
~ Uykuya Dikkat Etmek
~ Doğru Beslenme

Şimdi gelin bunları detaylandıralım ve doğru bilinen yanlışlardan bahsedip, onları düzeltelim.

Kas Gelişiminin Devam Etmesi İçin Egzersizlere Uzun Aralar Vermeyiniz
Kas Gelişiminin Devam Etmesi İçin Egzersizlere Uzun Aralar Vermeyiniz

1. Kas Hücreleri Bölünmez!


Kavram Yanılgısı 1: “Kas hücreleri bölünmez! Aslında kılcal damarlar büyüdüğü için hacim artışı olur. Ayrıca var olan yırtıkların onarılırken sertleşmeleri sayesinde sert ve sıkı bir vücut yapılır.”

-Reklam-

         

Kılcal damar ne olabilir ki hepi topu demeyin, bir insanın vücudundaki kılcal damarlar 40.000 kilometre uzunluğunda olmakla beraber, uç uca dizildikleri taktirde dünyayı defalarca kez turlayabiliyormuş.

Kaslar Nasıl Büyür? Kaslar Nasıl Gelişir? [Rehber]
Kaslar Nasıl Büyür? Kaslar Nasıl Gelişir? [Rehber]

2. Kaslar Dinlenirken Büyür!


Kavram Yanılgısı 2: “Kaslar egzersiz yaparken değil, dinlenirken hacim artışı sağlar, bu sayede büyüme gerçekleşir.”


“Nasıl olur ya?” demeyin, şaşırmanız normal. Tabi bunu duyunca düz mantık ile düşünüp de aklınıza “Çalışmadan otururken kaslar nasıl büyür ki, o zaman evde 24 saat oturan adamların kocaman vücudu olurdu?” gibi ütopik bir soru gelmiş olabilir.

-Reklam-

Uyku ve Dinlenme De Kas Gelişimi Açısından Önemlidir
Uyku ve Dinlenme De Kas Gelişimi Açısından Önemlidir

Sahiden dinlenirken kaslar nasıl gelişir? Cevabı oldukça basit; spor ve egzersiz esnasında vücudunuzdaki çeşitli lifleri ve kılcal damarları yırtıyorsunuz. Bu yırtılma yaşadıkça onlar da kendilerini onarmak için dış katmanlarına ekstra katmanlar çekiyorlar. Böylelikle hacimsel olarak genişliyor ve geniş, şişik bir vücut elde etmiş oluyoruz.

Tabi bunu duyup da egzersizleri çok da abartmayın. Egzersiz sonrası geçici hacim artışının sebebi başkadır. Ve en önemlisi her şey ölçüsünde güzeldir.

Kas Gelişimi Yaparken Beslenme Hakkındaki Bilginizi Arttırmaya Bakın
Kas Gelişimi Yaparken Beslenme Hakkındaki Bilginizi Arttırmaya Bakın

Aslında sporda hacim artışının temel mantığı da budur. “No pain no gain.” yani “Acı yoksa kazançta yok.” felsefesiyle vücudun kendisini zor duruma, zor şartlara adapte etmesini yani uyum sağlamasını sağlıyorsunuz.

Ayrıca dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama fitness antrenörlerinin çoğu benim başlıkta kullandığım gibi kas büyümesi ifadesini kullanmazlar, hacim artışı ifadesini kullanırlar. Aslında doğru olan ifade de budur.

-Reklam-

         
Kaslar Nasıl Gelişir Sorusunun Cevabı Bu Görselde Gizli
Kaslar Nasıl Gelişir Sorusunun Cevabı Bu Görselde Gizli

3. Kas Büyümesi Proteine Bağlıdır


Kavram Yanılgısı 3: “Vücutta karbonhidrat ve yağlar da proteine çevrilebilir fakat kas yapımı için o kadar da etkili olmazlar. Kas yapımı için protein özellikle de hayvansal kaynaklı proteinler gereklidir.”


Yani kaslar egzersiz sonrasında dinlenirken proteinler aracılığı ile hacim artışı sağlarlar. Bu sebeple protein bazlı beslenmeye önem vermeliyiz. Bu konuda “Protein İçeren Besinler” ve “Evde Proteinli Sporcu İçeceği Yapma” konulu rehberlerimize göz atabilirsiniz.

Hayvansal Kaynaklı Proteinler İle Kaslar Nasıl Büyür?
Hayvansal Kaynaklı Proteinler İle Kaslar Nasıl Büyür?

Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız kısa sürede sonuç almak için protein tozu veya steroit tarzında şeyler kullanmayınız. Bunların oldukça ciddi zararları vardır. Kullanmanız halinde sağlığınızdan olabilirsiniz. Unutmayın; şekilli bir vücudu elbette yaparsınız ama sağlığınızı kolay kolay geri getiremezsiniz.

Şekilli bir vücut yaparken; Silikon Vadisi ve Japonya gibi ülkelerde doğrudan devlet politikası olan doğru beslenme konusunda bilhassa önem veriniz. (Ayrıca Bakınız: Çarpıcı Örneklerle Doğru Beslenmenin Önemi)

4. Protein Çeşitlerine Göre Kaslar Nasıl Gelişir?


Kavram Yanılgısı 4: “Bitkisel kaynaklı proteinler kas hacim artışı için kalitesizdir, kas yapımına etkileri çok çok düşüktür. Bu sebeple hayvansal kaynaklı proteinler almanız gerekir. Lösin adlı aminoasidi lazım ki insan bu proteini vücudunda sentezleyemez!”


Bu sebeple günlük protein ihtiyacınızı karşılarken et, tavuk, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlere yönelmeye dikkat etmelisiniz.

-Reklam-
Kaslar Nasıl Büyür? Kaslar Nasıl Gelişir? [Rehber]
Kaslar Nasıl Büyür? Kaslar Nasıl Gelişir? [Rehber]

Kaslar Nasıl Gelişir? Çeşitli Uyarı ve Öneriler

.#. Acı Sayesinde Kaslar Nasıl Büyür: Güzel ve şekilli bir vücut hedefleyenlere maalesef ki “acıdan başka bir şey” vaad edemeyiz. Fakat acının sonu çok tatlı olacak merak etmeyin. O kasların büyüdüğünü gördükçe mutluluktan uçacaksınız.

Bu sebeple egzersizleri yaparken abartmamak koşuluyla acı çekmeniz gerekir. Kaslar nasıl gelişir sorusunun cevabı son bir kaç tekrardaki o acı ve kaslardaki yırtılma hissinde saklıdır. Bir şampiyon ve sıradan bir insan arasındaki fark o acıya dayanabilmek ve onun üstesinden gelebilmektir.

➽ Tabi bu durum beraberinde hamlama dediğimiz sorunu da getirir. Kas ağrıları konusunda da “Kas Ağrısı Nasıl Geçer – Etkili Yöntemler” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Son Tekrarlardaki Kas Ağrısı Kaslar Nasıl Gelişir Sorusunun Cevabıdır
Son Tekrarlardaki Kas Ağrısı Kaslar Nasıl Gelişir Sorusunun Cevabıdır

.#. Hızlı Bir Şekilde Kaslar Nasıl Gelişir: Eğer kaslarınızın gelişme hızını arttırmak istiyorsanız, hayvansal kaynaklı proteinlerle beslenmekten başka dikkat etmeniz gereken şeyler de var. Mesela normal değerlerdeki vücut kitle endeksine ve yüksek testosteron seviyesine sahip olmak hızlı kas büyümesine yardımcı olur.

➽ Bu konularda detaylı bilgi almak için “Testosteron Nedir? Nasıl Arttırılır?” ve “Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?” konulu yazılarımıza bakıp, oldukça etkili ve faydalı çeşitli önerileri bulabilirsiniz.

.#. Buna Neden Katlanmalıyım: Spor sonucunda yaptığınız şekilli vücut çekiciliğinizi arttıracağı için gerek kendi çevrenizde gerek de gittiğiniz yeni ortamlarda iyi bir ilk izlenim elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer acı çekmeye dayanamıyorsanız veya bu konuda tereddütleriniz varsa “Sporun Faydaları Nelerdir” konulu spor isteğinizi arttıracak yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Spor Yapmanın Faydaları Saymakla Bitmez
Spor Yapmanın Faydaları Saymakla Bitmez

.#. Doğru Bilginin Önemi: Sürekli farklı kaynaklardan doğru bilgileri araştırın. Bu yazıda da görmüş olacağınız üzere çoğumuzun kafası çeşitli kavram yanılgıları ile dolu. Bu sebeple gördüğümüz her şeye direkt doğru diye atlamayalım.

Eğer ben spor işlerinde yeniyim; daha evde mi spor yapacağıma yoksa spor salonuna mı gideceğime dahi karar veremedim diyorsanız “Evde Mi Yoksa Spor Salonunda Mı Spor Yapmalı?” ve “Spor Salonu Seçimi Nasıl Yapılır” konulu yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

Technogezgin.com Bilgi
Kaslar nasıl büyür” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı