-Reklam-
         
Kariyer Önerileri

Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber]

-Reklam-

Kendimi nasıl geliştirebilirim diyenlere özel kendini geliştirme yöntemleri konulu aşırı faydalı ve psikoloji, ekonomi, çekicilik, zaman yönetimi, yatırım gibi birçok açıdan ufkunuzu açacak aşırı derecede faydalı bir yazıya hoş geldiniz.

Gücü kovalamak, hiç bir istisna tanımayan her canlıda olan temel bir içgüdüdür. Her insan gücü ister ve bu sebeple rekabet, işbirlik, plan ve tasarı içerisindedir. Hepimiz başarıyı ararız, ancak başarı bedavaya olmaz. Bir takım fedakarlıklar, disiplin ve boyun eğmez bir bencillik ister. Keskin, güçlü bir zihin ister, bir şeyler ister durur… 

-Reklam-

Fakat ortada sınırlı miktarda güç vardır. Eğer herkes neredeyse eşit derecede akıllı ve zengin olsaydı, senin aklın ve paran en uçta olsa bile fark edilmez olacaktı. Peki bu ne demek? Aslında bu şu demek:

“Bu hayatta herkes kazanamaz, eğer herkes kazansa idi sokakları kim temizlerdi?”

İşte gücü ele geçirebilmek için bizim de kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Peter Drucker zamanında ‘Hepimiz birer CEOyuz’ derken neyi kastetti sanıyorsunuz? Lafı uzatmadan konuya geçelim.

-Reklam-
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyorsanız Hata Yapmaktan Asla Çekinmeyerek İşe Koyulabilirsiniz
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyorsanız Hata Yapmaktan Asla Çekinmeyerek İşe Koyulabilirsiniz

Kendini Geliştirme Yöntemleri

Test: Kendini Geliştirmeye Ne Kadar Hazırsın?

Kendi geliştirme yöntemleri veyahut kendine yatırım yapma yöntemlerine geçmeden evvel, bu yöntemleri uygulamak için gerekli manevi alt yapınız var mı gelin test edelim. Testimiz tek bir soru ve o soru da şu:

Kendini Geliştirme Yöntemleri - Ön Hazırlık Testi
Kendini Geliştirme Yöntemleri – Ön Hazırlık Testi

✅ Eğer 30 yaşından küçük olup da ömür boyu sadık bir dostu seçtiyseniz hayatta gerçekten değerli olan şeylerin ne olduğu biliyorsunuz ama hayatın nasıl yürüdüğünü bilmiyorsunuz demektir. Eksik olduğunuz konularda çok güzel öneriler bu yazıda bu sebeple okumaya devam ediniz.

✅ Eğer düzenli geliri olan mağazayı seçtiyseniz, siz potansiyel bir ticaret veya iş adamısınız demektir. Gelin sizinle sohbetimize “Al Sat Para Kazan (Eşsiz Taktikler)” adlı yazımızda devam edelim.

✅ Eğer yüksek miktarda nakit parayı seçtiyseniz ve bununla “ne yatırımlar yapar, parayı katlarım” düşüncesinde iseniz bugün piyango size vurdu, BİNGO! Bu yazı sizin yazınız! Lütfen okumaya devam ediniz.

-Reklam-

✅ Eğer yüksek takipçi içeren sosyal medya hesabını seçtiyseniz çok yanlış düşünceler içerisindesiniz demektir. Zira bunu nakit para ve düzenli geliri olan mağaza ile defalarca kez elde edebilirdiniz. Bu sebeple doğru zihin yapısına kavuşmak için bu yazısı sonuna kadar dikkatle okuyunuz.

Neden Kendimi Geliştirmeliyim Diyenlere İthafen
Neden Kendimi Geliştirmeliyim Diyenlere İthafen

1- Manevi Olarak Kendini Geliştirme Yöntemleri

.#. Doğru Zihin Yapısı: Hayatta bir insanın sahip olabileceği en değerli şeylerden birisi doğru zihin yapısına (mantaliteye) sahip olmaktır. Kendini geliştirme yöntemleri arasında en önemlisi budur, zira hayatınızın istisnasız her anında zihninizi kullanırsınız. Peki nedir bu doğru mantalite?

— Problem çözme odaklı olmak
— Yanlış düşünce yapılarından kurtulmak
Örnek: “Okulda öğrendiklerim para kazanmak ve varlık yaratmak için yeterlidir” düşüncesi oldukça sakat ve yanlıştır. Bu düşüncenin sonu üniversite mezunu işsizlerden olmaya kadar gider.
(Ayrıca Bakınız: Üniversite Mezunu İşsizler Ordusu)
— Her daim daha iyisini, daha ilerisini hedeflemek; büyük düşünmek
— İdeal endişe ve stres oranına sahip olmak, şükretmeyi bilmek

Üniversite Sınavına Hazırlık - İdeal Endişe Oranı
Özgürlüğün Esas Olduğu Bir Denge İdealdir

— Motivasyona değil disipline önem vermek
— Rutine bağlı kalmamak
— Hayatı zevkli hale getirmeye çalışmak
Örnek: Hayat hastaneden yeniden doğma özelliğinin olmadığı bir GTA oyunudur fikri hayatı zevkli hale getirecektir.
Kendini geliştirme yöntemleri uygulayarak kendine yatırım yapmak
— Düşündüklerini icra edebilmek
— Ve tecrübe ile öğreneceğimiz niceleri…

-Reklam-

Neden Hareket Halinde Olmalıyız Sorusunun Cevabı
Neden Hareket Halinde Olmalıyız Sorusunun Cevabı

.#. Tecrübe Edinmek: Tecrübe edinmek kendini geliştirme yolları arasında oldukça önemli bir yer tutar. Zira tecrübe kişiye nerede ne yapması gerektiğini yani en uygun stratejiyi uygulamayı öğretir.

Tecrübeyi ya “tecrübe hayatta yediğiniz kazıkların toplamıdır” felsefesi ile yaşaya yaşaya edinirsiniz ya da bunun yanı sıra gerçekten sizi tatmin edebilecek kapasitedeki büyüklerinizin size anlatıkları ile öğrenirsiniz. Yani bir veya daha fazla akıl hocası (mentor) bulmaya bakın zira hayat her şeyi denemek için oldukça kısa.

Tecrübe insana yüksek seviyede ama balon gibi olmayan bir öz güven, fazla endişelenmeme yeteneği, onaylanma ihtiyacı duymama yeteneği, gereğini yaptıktan sonra fazla kasmama (tevekkül) yeteneği, rutine bağlı kalmama yeteneği gibi yetenekler ekler. Neden rutine bağlı kalmamak derseniz:

Tecrübe Edinmek Kendinizi Geliştirme Yolları Arasında Yer Alır
Tecrübe Edinmek Kendinizi Geliştirme Yolları Arasında Yer Alır

2- Güç Odaklı Kendini Geliştirme Yöntemleri

.#. Ekonomik Yatırımlar: Sağlam bir ruha sahip olan insanların sevgisi ve saygısı, kendi mutluluğunuz gibi bir kaç şey haricinde ekonomik güç ile elde edemeyeceğiniz hemen hemen hiçbir şey yoktur.

-Reklam-

Dünya sırasıyla din (İsa Peygamberden Osmanlı’ya kadar), silah (Osmanlı Dönemi) ve ekonomi (20 ve 21. yüzyıl) ile yönetilmiştir. Bugün maneviyatınızı sağlama aldıktan sonra ilk işiniz ekonomiye yönelmek olmalıdır.

Ekonomik gücün neden önemli olduğu hakkında detaylı bilgiye “Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?” adlı yazımızda ulaşabilirsiniz.

Hayati Önemde Ekonomi Tavsiyeleri

(1) Giderlerinizin en az %20’sinden tasarruf edin. Boş şeylere harcadığınız parayı kısın. Bu sayede daha çok para kazanmak ve birikim yapmak adına sermaye yaratmış olacaksınız.
Örnek: Başkalarını para ile etkilemeye çalışmak; kumara, sigaraya veyahut bilgi sahibi olmayan şeylere yatırım yapmak parayı çöpe atmakla eş değerdir.

Ekonomik Güç Kendini Geliştirme Yolları Arasında Yer Alır
Ekonomik Güç Kendini Geliştirme Yolları Arasında Yer Alır

(2) Gösteriş yapmayın demiyorum ama gereksiz gösterişi kısın. Unutmayın ki para kendisini yapanlarla sevişir, biriktirenlerle evlenir, gösteriş ile aldatanlardan ayrılır. :)

-Reklam-

(3) Kendinize acil durum fonu oluşturun. Dünya halidir; salgın çıkar, deprem olur, savaş çıkar ve hatta meteor bile düşebilir. Siz hazır olmaya bakın.

(4) Bağımsız bir ekonomiye sahip olabilmek adına farklı gelir ve yatırım kaynakları oluşturun. Pasif gelir kaynakları ile uyurken bile para kazanmak mümkündür. (En önemli madde budur)
Gelir kaynakları oluşturma konusunda oldukça farklı alanlardan oldukça farklı önerilere sahip “İnternetten Para Kazanma Yöntemleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

(5) Uzman olduğunuz alanda para kazanmanızı sağlayacak proje(ler) üretin. Bu projelere katma değer katıp yüksek miktarlarda para kazanın.
Katma değer ve markalaşma bir ürünün kat kat yüksek fiyatlara rağmen alıcılar bulmasını ve ciddi şekilde para kazanmanızı sağlar. Katma değer oluşturma hakkında detaylı bilgiyi “Katma Değer Nedir? Nasıl Oluşur?” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Eğlenerek Para Biriktirme Yöntemi
Eğlenerek Para Biriktirme Yöntemi

.#. Liderlik ve Sosyal Güç: İnsanları yönlendirmeniz ve sizi canı gönülden takip etmeleri, çevrenizin sağlam insanlarla geniş olması da yine gücü oluşturan bileşenler arasındadır. Bunlardaki artış davranışlarınıza kadar her şeyinizi etkiler. Şöyle oluyor ki:

-Reklam-

Güç Artışının Fiil Çekimi :)
– Hava limanından seni alacağım.
– Hava limanından seni aldıracağım.
– Hava limanından seni aldırtacağım.
– Hava limanından seni aldırttıracağım.
– Hava limanından seni aldırttırmalarını söyleyeceğim.

Çekici değil mi? Gelin bu konuda ne tarz kendinizi geliştirme yöntemleri uygulanabileceğine bir bakalım:

Liderlik ve Sosyal Güç Konusunda Kendini Geliştirme Yöntemleri
Liderlik ve Sosyal Güç Konusunda Kendini Geliştirme Yöntemleri

— İşinizin ehli olarak izleyici ve takipçi kitlesi oluşturun.
— Sosyal oyunda (hitabet yeteneği, çekicilik…) uzmanlaşın.
— İnsanları nasıl etkileyeceğinizi öğrenin.
— Çoğunluğa uymayın.
(Ayrıca Bakınız: Çoğunluk Her Zaman Yanılır Sözü)
— Kendinize her yaştan, her gruptan bir sosyal çevre kurun. Ama bu çevre sıradan insanlardan oluşmasın.
— Neye değer verdiğinizi başkalarına gösterin.

3- Çekicilik Odaklı Kendini Geliştirme Yöntemleri

.#. Çekicilik: Çekicilik hayatınız boyunca size önemli bir artıdır. Çekicilik size sosyal güç katar ve hayatımızdaki o kritik anlarda kolayca çözüm bulmamızı sağlar. Çekicilik şu bileşenleri içerir:

-Reklam-

Çekiciliği Arttırmak Yine Kendini Geliştirme Yöntemleri Arasında Yer Almaktadır
Çekiciliği Arttırmak Yine Kendini Geliştirme Yöntemleri Arasında Yer Almaktadır

1- Makyavelizm: Doğru hamleleri yapıp piyon olmanızı önler.
2- İnce Zeka: Yaratıcılık ve doğru hamleler ile 1-0 önde olmanızı sağlar.
3- Cazibe (Öz Güven): Özgüven ve düşük dozajda narsizm cazibe getirir. Fakat bunun abartılmış hali iticilik getirir.
4- Mizah: Tüm bunları güldürerek uygulayabilen birisi master olmuş demektir.

Özgün ve Yaratıcı Bir Mizah Anlayışı Önemlidir
Özgün ve Yaratıcı Bir Mizah Anlayışı Önemlidir

.#. Estetik ve Güzellik: Estetik ve güzellik insanların (özellikle kadınların) 10-0 önde başlamasını sağlar. Güzel bir fiziğin, estetik giyim ve aksesuarlar ile desteklenmesi kombo (2x) etkisi yaratır.

➽ Bu konu başlı başına üzerine kitap yazılabilecek bir konudur fakat bu konuda “Moda ve Kişisel Bakım” kategorisi sayfasındaki yazılarımız işinizi fazlasıyla görecektir.

.#. Fiziksel Güç: Fiziksel güç olası dış tehditlerden (kapkaç, hırsızlık, katil, sapık…) korunmak adına gereklidir. Bu konuda kendinizi geliştirme yolları spor yapmak, dövüş sporları öğrenmek veya kendini savunma yollarını öğrenmektir.

➽ Hem sağlığınız, hem güvenliğiniz için sporu adeta bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekiyor. Bu konuda adeta isteğinizi arttıracak bir yazı olan “Sporun Faydaları Nelerdir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kendini Geliştirme Yolları Uygularken Tercihler Önemlidir, Tabi Size Robot Olun Diyen De Yok
Kendini Geliştirme Yolları Uygularken Tercihler Önemlidir, Tabi Size Robot Olun Diyen De Yok

4- Liyakat ile Kendini Geliştirme Yöntemleri

.#. Pratik Yetenekler: İnsan gençken daha hızlı öğrenir, yaşı ilerledikçe öğrenmesi git gide zorlaşır. Bu sebeple “nereden başlasak kârdır” felsefesi ile gerçek hayatta işinize yarayacak çok yönlü yetenekleri erkenden kapmanız gerekiyor. Peki ney bu yetenekler? Şunlar efendim:

-Reklam-

Hobiler ile Kendinizi Geliştirmeniz Mümkündür
Hobiler ile Kendinizi Geliştirmeniz Mümkündür

~ Yemek yapabilmek
~ İnşaat, tamir, tesisat işlerinden anlamak
~ Dans edebilmek, müzik aleti çalabilmek
~ Farklı yabancı diller konuşabilmek
~ Spordan ve sanattan anlamak
~ Eğlenceli ve faydalı hobiler edinmek (Seyehat etmek…)

Neden Yemek Yapmayı Öğrenmeliyiz Derseniz
Neden Yemek Yapmayı Öğrenmeliyiz Derseniz

.#. Geleceğin Alanları: Kendinize tek kuruş harcamadan yapabileceğiniz en büyük yatırım geleceğin sektörlerine şimdiden yatırım yapmak ve o alanlarda uzmanlaşmak olacaktır. Peki nedir bu alanlar?

Yazılım, havacılık, internet ağları, yenilenebilir enerji diye bu liste uzar gider. Gerek meslek seçiminde, gerek kendini geliştirme yöntemleri arasında geleceği esas alarak hareket edin ki yaptığınız yatırımlar “Geliyorum!” diye bağıran geleceğin şartlarında çöp olmasınlar.

Geleceğin Sektörlerine Dahil Olmak Kendinizi Geliştirme Yolları Arasındadır
Geleceğin Sektörlerine Dahil Olmak Kendinizi Geliştirme Yolları Arasındadır

➽ Bu konuda daha detaylı bilgiye “Geleceğin Meslekleri Nelerdir?” adlı yazımızda ulaşabilirsiniz.

Tüm bu yeni nesil şeyleri araştırıp bunları sadece meslek seçiminde değil, aynı zamanda daha nitelikli (kalifiye) hale gelmek için de kullanabilirsiniz. Mesela bu becerilere bir kaç örnek verelim:

21. Yüzyılda Talebi Yüksek Olan Becerileri Öğrenmek Kendini Geliştirme Yöntemleri Arasındadır
21. Yüzyılda Talebi Yüksek Olan Becerileri Öğrenmek Kendini Geliştirme Yöntemleri Arasındadır
Kendinizi Çok Yönlü Olarak Geliştirmeye Çalışın
Kendinizi Çok Yönlü Olarak Geliştirmeye Çalışın
Kişi Kendisine Nasıl Yatırım Yapabilir? [Rehber]
Kişi Kendisine Nasıl Yatırım Yapabilir? [Rehber]
Çalışma Verimini Arttırabilecek Unsurlar Nelerdir?
Çalışma Verimini Arttırabilecek Unsurlar Nelerdir?
Akşamları Kendinize Vakit Ayırarak Kendinizi Geliştirebilirsiniz
Akşamları Kendinize Vakit Ayırarak Kendinizi Geliştirebilirsiniz
Azalan Verim Kanununa Göre Başarılı Olmak İçin İdeal Stres Seviyesinde Olmak Gerekir
Azalan Verim Kanununa Göre Başarılı Olmak İçin İdeal Stres Seviyesinde Olmak Gerekir

➽ Bu görselde olanlar arasında en mantıklı tercih her alanda kullanılan programlama bilgisidir. Şayet bu konuda kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız “Programlama Nedir? Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?” adlı yazımız ile işe koyulabilirsiniz.

-Reklam-

.#. Doğru Zaman Yönetimi: Atalarımız boş zamanın biz her ne kadar farkında olmasak da ne kadar önemli olduğunu bilmiş ve bedava olan bu olgu için “vakit nakittir” demişler. Gelin, bu konuda çok güzel örnekler verelim:

Örnek:
– Bir yılın değerini; final sınavını geçememiş bir öğrenciye sor.
– Bir ayın değerini; erken doğum yapmış bir anneye sor.
– Bir haftanın değerini; haftalık bir gazetenin editörüne sor.
– Bir saatin değerini; buluşmak için bekleyen aşıklara sor.
– Bir dakikanın değerini; treni, otobüsü ya da uçağı kaçıran birine sor.
– Bir saniyenin değerini; bir kazadan sağ çıkan birine sor.

Etkili Zaman Yönetimi Daha Hızlı Büyüme, Daha Yüksek Verim ve Daha Çok Eğlence İmkanı Demektir
Etkili Zaman Yönetimi Daha Hızlı Büyüme, Daha Yüksek Verim ve Daha Çok Eğlence İmkanı Demektir

Örnek: Banka hesabınızda 100.000 lira para olduğunu ve bir hackerin 10 lira çalmış olduğunu farz edelim. Kalan 99.990 lirayı o troll hackeri bulmak için mi harcardınız? Tıpkı bunun gibi size armağan edilen 10.000 saniyeyi de biri gelip 10 saniye canınızı sıktı diye harcamayın.

Şimdi anladınız mı zamanın ne kadar önemli olduğunu? İşte bizlerin de en yüksek verimle işlerimizi en kısa sürede bitirerek kendimize yatırım yapmak adına doğru zaman yönetimi yapmamız gerekir. Peki doğru zaman yönetimi nasıl yapılır?

Kendine Yatırım Yapma Konusunda Zamana Dikkat Etmelisiniz
Kendine Yatırım Yapma Konusunda Zamana Dikkat Etmelisiniz

— Erken kalkıp erken yatmak gibi biyolojik saati dengeye sokan şeyleri yaparak zihin ve beden kapasitenizi arttırabilirsiniz.
(Ayrıca Bakınız: Biyolojik Saat Nedir? Ne İşe Yarar?)
— Zihinsel efor gerektiren işleri sabah saatlerinde daha az zorlanarak halledebilir ve bu sayede zamandan tasarruf edebilirsiniz.
— Eğlenme, dinlenme, hobi, kişisel bakım tarzı aktiviteleri bunları günün ilerleyen saatlerinde özellikle akşam saatlerinde yapmaya çalışın.
— Vaktinizi ve enerjinizi vampir gibi sömüren alışkanlıklardan (düzensizlik ve organizasyonsuzluk…), kişilerden (aşırı iyimser ve kötümser insanlar…) ve benzeri şeylerden (erteleme hastalığı, stres, acelecilik…) uzak kalın.

Aslında En Değerli Şeyler Zaman ve Maneviyattır
Aslında En Değerli Şeyler Zaman ve Maneviyattır

— Olağanüstü şartlar haricinde zaman kaybından başka hiçbir işe yaramayan aktiviteleri (bitirin demiyorum ama) olabildiğince minimuma çekin.
— Günlük, haftalık, aylık, yıllık ve dönemsel bazda planlarınız olsun. Bu planların maddi ve manevi yönden nasıl gerçekleştirebileceğinizi de hesap edin. Bu planlarınızı parçalara bölmek suretiyle gerçekleştirin.

-Reklam-

Özet: Harcadığınız, kaybettiğiniz veya kaçırdığınız parayı, makamı, sevgiliyi veya başka bir şeyi geri yerine koyabilirsiniz fakat zamanı isteseniz de yerine koyamazsınız.

Gençler Kendilerine Nasıl Yatırım Yapabilir
Gençler Kendilerine Nasıl Yatırım Yapabilir?

5- En Önemlisi…

.#. Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam: İsterseniz dünyanın en zengin, en zeki, en yetenekli, en bilgili, en yakışıklı, en güzel… insanı olun ama sağlığınız yoksa bir hiçsiniz demektir. Bakın ünlü Türk iş adamı bunu nasıl da güzel ifade etmiş:

Vehbi Koç'tan Sağlık Neden Önemlidir Konulu Bir Kesit
Vehbi Koç’tan Sağlık Neden Önemlidir Konulu Bir Kesit

➽ Sağlıklı ve kaliteli yaşamın temeli “insan yediğidir” sözünden hareketle yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmekten geçer. Çoğunuza saçma gelecek bu mesele dünyanın bilim ve teknoloji açısından kalbi olarak nitelendirilen Silikon Vadisi ve Japonya’da devlet politikası edasıyla uygulanmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi “Doğru Beslenme ve Besin Grupları” adlı yazımızda bulabilirsiniz. Son olarak şu görsele bakmakta fayda var:

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusunun Cevabı Doğru Şeylere Odaklanmaktan Geçer
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Sorusunun Cevabı Doğru Şeylere Odaklanmaktan Geçer

En son olarak, bu yazıyı bitirir bitirmez harekete geçin. Sabırlı olmayı bırakıp 10 yıllık hedefimi nasıl 6 ay içerisinde başarabilirim diye kendinize sorun. Neden mi? Büyük ihtimalle başarısız olacaksınız ama bu sürecin 10 yıl sürmesini kabullenen birisinden çok daha fazla yol kat edeceksiniz.

6- Kendini Geliştirme Yolları: Özet

Özet: Kendini Geliştirme ve Kendine Değer Katma Yöntemleri (1)
Özet: Kendini Geliştirme ve Kendine Değer Katma Yöntemleri (1)
Özet: Kendini Geliştirme ve Kendine Değer Katma Yöntemleri (2)
Özet: Kendini Geliştirme ve Kendine Değer Katma Yöntemleri (2)

Technogezgin.com Bilgi
Kendine yatırım yapma yolları” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı