-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Memleket Meselesi

Konjonktür Nedir? (Hayat Döngüsü)

-Reklam-

Konjonktür Nedir: Ekonomik, toplumsal, siyasi ve diğer alanlardaki istatistikler, olgular ve nesnel durumlar kullanılarak olayların gelecekteki olası gelişmeleri ile ilgili tahminler yapmaktır.

Bu kavram aynı zamanda hayatın en bariz gerçeklerinden birisi olan dalgalanmaları ifade eder. Bir o tarafa bir öbür tarafa… Aynı zamanda içinde bulunulan durumu ve bu durumu oluşturan şartları da ifade eder.

-Reklam-

Zaten sık sık uluslar arası arenada, siyasi tartışma programlarında, kitaplarda ve nicelerinde bu kavrama denk gelir ve sorarsınız konjonktür nedir diye. Anlatılanların havada kalmaması adına gelin konjonktür nedir sorusunun cevabını örnekler üzerinden arayalım.

Örnek: “Avrupa’da değişen konjonktürden dolayı Anadolu turizminin olumlu etkilenmesi bekleniyor.” cümlesinde durum ve şartların sonucunda oluşan olası sonuçlardan bahsedilmiştir.

Örnek: “X ülkesi ile Y ülkesi arasındaki sürtüşmeler tamamen dönemsel konjonktür ile alakalı.” cümlesinde ise dönemsel siyasi şartlardan dolayı geçici olarak iki ülke arasında gerginlik olduğundan bahsedilmiştir.

-Reklam-

Her iki örnekte de döngü, devinim, olaylar arasında koşul – şart ilişkisi vardır. İşte bu sebeple konjonktür kavramı ile doğrudan alakalıdır diyebiliriz.

Ekonomide Konjonktür Nedir: Ekonomideki büyüme ve daralma dönemlerinin dönüşümlü olarak yaşanmasını ifade eden kavramdır. Yani bir çeşit döngüyü ifade eder. Mesela şu grafikte gösterilmeye çalışıldığı gibi:

Grafik: Ekonomide Konjonktür Nedir
Grafik: Ekonomide Konjonktür Nedir

Tabi bu konunun ekonomik boyutu ile alakalı bilinmesi gereken iki kavram daha mevcut:

Konjonktürel Bütçe: Ekonominin genel dengesini sağlama işlevini yüklenerek konjonktür dalgalarını hafifletmeyi amaçlayan açık bütçe.

-Reklam-

Konjonktürel İşsizlik: Konjonktür dalgalanmaların bağlı olarak istihdam hacminin daralması sonucu beliren geçici fakat yaygın işsizlik.

Technogezgin.com Bilgi
Konjonktür nedir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı