-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Bilim ve TeknolojiBilgisayar Mühendisliği

Laptop Isınıyor ve Kapanıyor [Kesin Çözüm]

-Reklam-

Laptop ısınıyor ve aniden ne kapanıyor ise doğru adrestesiniz! Çeşitli çözüm önerileriniz burada. Başlamadan bu laptop ısınma sorununun bilgisayarınızda performans aksaklığına sebep olduğunu da belirtelim.

Aşırı Tozlanma Sorunu

Neden Olur? Bilgisayarınıza uzun süre bakım yapmadı iseniz havalandırma kısmında aşırı tozlanma oluşmuş olabilir.

-Reklam-
Bilgisayarda Biriken Tozlar Bilgisayarın Çabucak Isınıp Kapanmasına Sebep Olur
Bilgisayarda Biriken Tozlar Bilgisayarın Çabucak Isınıp Kapanmasına Sebep Olur

Çözümü Nedir?
1. Fikir- Bilgisayarınızı fişten çıkarıp elektrik bağlantısını kesin. Daha sonra bilgisayarınızın yanında bulunan fan kısmına; elektrik süpürgesinin hortumunu veya saç kurutma makinesini tutun.

2. Fikir- Bilgisayarınızın içini açın, hava kanallarına, fanına ulaşıncaya kadar sökün. (Youtube desteği alın zira bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterecektir) Oraya ulaşınca fanı kulak temizleme çubuğu ile :) nazikçe temizleyin. Fanı kırmak istemeyiz değil mi? Temizlerken ASLA su kullanmayın! Saf alkol kullanabilirsiniz ama kuruduğuna emin olmadan bilgisayarı tekrar eski hale getirmeyin.

Bilgisayar Fan Temizliği (Laptop ısınıyor)
Bilgisayar Fan Temizliği (Laptop ısınıyor)

Diğer Faydaları: En etkili yöntem budur ve denediğiniz taktirde sadece ısı sorununun çözülmekle kalmadığını aynı zamanda bilgisayarınızın hızlandığına da şahit olabilirsiniz.

-Reklam-

Hayati Önemde Not: Bilgisayarınızın fanını elektrikli süpürge ile temizlemeniz halinde bilgisayarın fanlarına zarar vermeniz olasıdır. Olacağını sanan ama kompresör etkisi ile dönen fan dinamo etkisi ile ana kartınıza ani bir akım yollayıp zarar verebilir. Bu sebeple süpürgenizin yavaş süpürme özelliği varsa onu kullanın.

Laptop ısınıyor Diyenlere Soğutucu Desteği

Kimler Kullanmalı?
“Ya hocam kim uğraşacak toz pislik falan öyhk” diyenlere gelsin bu çözüm. :) Gidin bir teknoloji marketine ve laptoplar için özel olarak tasarlanmış olan soğutuculardan alın. Çok güzel tasarımlı olanları falan da var. Ben örneğini koyayım mesela;

Laptop ısınıyor diyenlere laptop soğutucuları
Laptop ısınıyor diyenlere laptop soğutucuları

Ne İşe Yarar?
Çok basit, sürekli bir hava sirkülasyonu yaratarak bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önler. Kesin çözüm değildir, pansuman tedavisi gibidir. Başlarda iş görür ama bu da kurtarmadığı vakit tozlanmayı temizlemeniz gerekecektir.

Klimalı Ortamlar

İşin uzmanları tarafından hep bilgisayarımızı klimalı ortamlarda kullanmamız tavsiye edilir, bilgisayarımızın ömrünü uzattığı söylenir. Sebebi ise klimalı ortamlarda elektrikli aletlerin sıcaktan ve soğuktan fazla etkilenmemesidir.

-Reklam-

Kaynakça: Webtekno

Virüs Temizliği – Arka Plan Ayarları

Botnet, Rat, Trojan tarzı kaliteli virüsler arka planda çalışıyor olabileceği için bu soruna sebep olabilir.

Ayrıca arka planda çalışan diğer gereksiz uygulamalara da el atmanız gerekir. Bunun için “Game Booster” programı önerilmektedir, bu program sayesinde oyunlarda veya grafik işlemlerinde arka planda çalışan uygulamalar otomatik olarak kapatılmaktadır.

Kaynakça: Liste 5

Genellikle Yapılan Teknik Hatalar

  1. Bilgisayarınızı yatak başta olmak üzere alttan hava almasını engelleyecek herhangi bir ortam üzerinde tutmayın. Tercihen sert ve düz yüzeyler idealdir.
  2. Çalışma masanızı temizleyin, bilgisayarı tozlu ortamlardan uzak tutun. Bakın konu gene toza gelmişken şunu da şuraya koyayım:
Laptop ısınıyor ve kapanıyorsa sebebi bu olabilir
Laptop ısınıyor ve kapanıyorsa sebebi bu olabilir

3. Bilgisayarınızı dizinizin üstünde tutmayın. Bilgisayarın altında boşluk olmalı! Sıcağın bilgisayara verdiği zararı geçtim, beyler kısır olmak var işin ucunda ehehhehe :) (İnanmayanlar Şu Habere Bakabilir)

4. Yapanlar var mıdır bilmem ama eğer Güneş bilgisayarınıza dik açıdan geliyorsa (saat 11-14 arası) odanın perdesini kapatın ve bu duruma engel olun. Açık alanda bilgisayar kullanmamaya özen gösterin.

Laptop ısınıyor Diyenlere Pratik Hayati Uyarılar

  • Ne olur ne olmaz bilgisayarınızı bir bilgisayarcıya götürüp termal macunun yenilenmesini istediğinizi söyleyin. Kendinizde yapabilirsiniz ama “ben anlamam o işlerden” diyorsanız size kalmış.
  • Aynı anda çok fazla program veya oyun açmak bilgisayarın ramini şişireceği için laptop ısınıyor olabilir.
  • Kendi pratik yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz bakın adam ne düşünmüş :)
İşte mühendis kafası, çözüm çözümdür :)
İşte mühendis kafası, çözüm çözümdür :)
  • Ekran parlaklığını azaltmak, bilgisayarı sürekli fiş veya prize takılı tutmak da laptop ısınıyor demenize sebep olabilir.
  • Bilgisayarınızı yüksek performans yerine güç tasarrufu modunda kullanmak da işe yarayabilir.
  • Aşırı uzun süre bilgisayarı açık tutmayın, tutsanız bile yerini değiştirin.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı