-Reklam-
Kariyer Önerileri

Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

-Reklam-

Makine mühendisliği; son dönemlerde etkisini pek çok alanda hissettiren, dışarıda çalışan düzeneklere baktığımızda bunların pek çoğunda izini göreceğimiz bir diğer mühendislik dalıdır.

Makine mühendisliği, Endüstri mühendisliği gibi insanlar tarafından bilindiği sanılan fakat genellikle yanlış bilinen bir bölümdür. Bu bölümden mezun olduğunuzda genellikle tanıdıklarınız tarafından “Evladım, bizim fırın bozuldu bir el atsan?” veya “Bizim telefon İnternet’e girmiyor sen anlarsın bir ilgilensen?” gibi cümlelerle karşılaşabilirsiniz.

-Reklam-

Veya çoğu zaman İnternet’te şu tarz esprilere söz konusu olmuş meşhur bir bölümdür:

Bulun bakalım ne demek istenilmiş burada
Bulun bakalım ne demek istenilmiş burada

Bu yazının ilerleyen kısımlarında bu yanlış anlaşılmalara ve sebeplerine de ayrıca değineceğiz.

Makine Mühendisleri Ne iş Yapar?

Pek çok sektörde çalışabilir, iş olanakları geniştir. Özellikle ısı-sıcaklık, enerji, otomotiv, sistem mekanikleri, malzeme bilimleri ile ilgili pek çok sektörde çalışabilir.

Bir makine mühendisi her türlü tasarım, imalat, ar-ge, gıda, demir-çelik, nükleer ve termik santraller, uçak, ısıtma-soğutma ve bu gibi birçok sektörde bakım, onarım, kalite kontrol, tasarım, pazarlama, proje ve idari görevlerde çalışabilirler. Makine mühendisleri ayrıca yolcu gemileri, savaş gemileri ve yük gemilerinde makina tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobillerin, kamyonların ve otobüslerin karoseri ve tüm yedek parçalarının tasarım, analiz ve üretiminde, havacılık ve uzay endüstrisinde uçak ve uzay araçlarının tasarım ve üretiminde çalışabilmektedirler.

-Reklam-

Kaynakça

İnternet’te online bir ankette “makine mühendisleri ne iş yapar” diye soru sorulmuş ve katılımcıların %22,1’i yapı sektöründe, %10,9’u üretim ve endüstri sektöründe, %10,4’u enerji sektöründe, %9’u hizmet sektöründe ayrıca %7,5’i maden ve metal sanayinde çalıştığını belirtmiş.

Makine mühendisliği :)
Makine mühendisliği 🙂

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Alanında Uzmanlaşmak İsteyenler

Vizyon sahibi misiniz? Gerçekleştirecek potansiyeliniz mi var? O zaman makine mühendisliği okurken doğru adımlar atarak kolaylıkla iş bulup hızla yükselebileceğiniz bir iş hayatına sahip olabilirsiniz.

Hedefsiz / Zorla Okuyanlar

Aile zoruyla veya keyif almadan mı okuyorsunuz? Sıradan hedefsiz öğrenci profilinde misiniz? Hem devlette hem de özel sektörde sıradan bir iş bulabilirsiniz. Ama tabi ki maaşlarınız alanında uzmanlaşan kişilere göre düşük olacaktır.

-Reklam-

Makine Mühendisliği Hakkında
Makine Mühendisliği Hakkında

“Makine Mühendisliği”nin Avantajları

1- İhtiyaç: Sanayi devriminden bu yana makineleşme arttığı için bu mühendislik dalı önemli ve önemini arttırmaya da devam edecek gibi duruyor.

2- Geniş Kapsama Alanı: Bu öyle bir alandır ki kendi içerisinden otomotiv mühendisliği, gemi mühendisliği, malzeme mühendisliği gibi çeşitli alt dalları çıkarmıştır.

3- Yurt Dışı İmkanları: İnternet’te kimi sitelerde yurt dışına çıkış imkanının en fazla olduğu bölümlerden birisinin olduğu söyleniyor. Ayrıca iyi bir yabancı dil bilerek (özellikle İngilizce ve Almanca) güzel bir iş hayatı edinebilirsiniz.

-Reklam-

Makine Mühendisi Ne iş Yapar?
Makine Mühendisi Ne iş Yapar?

4- Geniş İş Olanakları: Bir üst başlıkta bahsettik, pek çok sektör “makine mühendisi“ne ihtiyaç duyar.

“Makine Mühendisliği”nin Dezavantajları

1. Eğitimin Zor Olması: Pek çok kişiden bunu duyacaksınız. Bana ODTÜ’deki tanıdıklarım mühendislikler arasında en zor mühendisliğin fizik mühendisliği sonra da makine olduğunu söylüyorlar.

2. Çok Yönlü Düşünme Becerisi: Özellikle ilk 2 sene gördüğünüz ortak mühendislik dersleri, birbirinden değişik uzmanlık alanları gerektirdiği için beyninizin pek çok yerini kullanmamız gerekiyor. Bu durum öğrencilik yaşamını oldukça zorlu kılan bir detaydır.

Makine Mühendisliği
Makine Mühendisliği

Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?

Başlangıç ücretleri için asgari ücretten başladığını (sizin niteliğinize göre) 2-3 milyar yukarısına çıkabileceğini belirtmek isterim. Fakat yüksek maaş alan kişilerin; güzel stajlar yapan, iyi deneyimler edinen, başarılı, kendini geliştirmiş, özellikle AR-GE bölümlerinde çalışacak kişiler olduğunu da belirtmiş olalım.

-Reklam-

Türkiye’de kariyet.net‘te aldığım verileri paylaşayım sizlerle:
Ortalama Maaş: 3040 TL
En Düşük Maaş: 2020 TL
En Yüksek Maaş: 4500 TL

Tabi bu veriler 2019 yılı için. Düzenli olarak o yıla ait verilere bakmanız tavsiye edilir.

Makine Mühendisliği Örnek
Makine Mühendisliği Örnek

Ben Makine Mühendisi Olmalı Mıyım?

Meslek seçimi yazımızda da belirttiğimiz gibi ilk şart size uygun bir meslek olmasıdır, bu alana ilgili olmanızdır.

-Reklam-

 • Mekanik eşyaların çalışma prensiplerini hiç merak ettiniz mi?
 • Çizim yapmayı sever misiniz?
 • Pis ortamlarda olmaya alışık mısın? Makine mühendisliği için pis ortamlarda bulunur musun?
 • Çocukken oyuncaklarınızı hiç açıp söküp tekrar monte ettiniz mi? Hatta modifiye ettiğiniz anlar dahi oldu mu?
 • Mekanik aletlerle uğraşmak hoşunuza mı gidiyor?
 • Hedefiniz makine mühendisi olmak mı?

Bu soruların çoğuna evet diyorsanız neden olmasın, başarılar dileriz hocam. Eğer cevaplarınız hayırsa “Meslek Seçimi” yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Makine Mühendisliği En Zor Mühendislik Alanlarından Birisidir
Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Makine Mühendisliği En Zor Mühendislik Alanlarından Birisidir

Başarılı Olmak İçin Öneriler

 1. Makine mühendisliği yalan söylemeyelim ki zor bir bölümdür. Sadece hazırlık seneniz, şanslı iseniz ve lise hayatınız başarılı geçmişse hazırlıktan sonraki ilk seneniz de kolay geçecektir. Fakat sonrası başarılı olmak için asla pes etmemeniz gerekecektir.
 2. Yabancı dil öğrenin! İngilizce zaten zorunluluk gibi bir şey.
 3. Eğer otomotiv sanayinin geliştiği Almanya’da çalışmak gibi bir niyetiniz varsa Almancayı da geliştirmeye öğrenmeye bakın.
 4. Üniversite hayatınızda bolca staja gidin, ney nasıl yapılır güzelce öğrenin. Mühendislik teori değil pratiktir, hele hele makine mühendisliği buna en güzel örnektir.
 5. Bol bol deneyim kazanmaya ve çevre oluşturmaya bakın.
Mühendislik Fakültesinde Sorulan Sorulara Verilen Cevaplar
Mühendislik Fakültesinde Sorulan Sorulara Verilen Cevaplar

“Makine Mühendisliği” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Üstte, ilk paragrafta bahsettiğiniz yanlış anlaşılmaların sebebinden bahsetmediniz.

İnsanlar makine ve cihaz kavramlarını karıştırıyor. Cihaz genellikle elektronik ürünler iken, makine genellikle elektriksiz versiyonudur. Fakat insanlar makine ve cihazı aynı şey sanıyor.

 • Makine mühendisliğinde en kötü nokta sence ney?

Hocam, pis yerlerde pis işlerde çalışıp (makineyi yağlamak gibi) aman aman yüksek olmayan bir maaş alacaksınız. Açıkçası buna bu işi sevmeyen insan zor katlanır.

Makine Mühendisliği Köklü Bir Geçmişe Sahiptir
Makine Mühendisliği Köklü Bir Geçmişe Sahiptir
 • Sence makine mühendisliği için en iyi aday kimlerdir?

Yukarıda belirttiğim gibi, çocukken arabalarını söküp, içlerine bakan, sonra tekrar toplayan ve hatta modifiye edenler, hatta bunu daha ileri seviyeye taşıyıp evdeki mekanik araçları (saat gibi) bozulduğunda kendileri tamir etmeye kalkışanlar, hiç olmasa tamircilere yardım eden çocuklar bu iş için biçilmiş kaftandır, en iyi adaylardır.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.