-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

İlginç BilgilerMemleket Meselesi

Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz?

-Reklam-

Akıllardaki meşhur soru: neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz? Aslında bu soru bir dönem yüksek ihtimalle bir çoğumuzun kafasını kurcalamıştır.

Bizler ise bu yazıda bu sorunun cevabını daha doğru dürüst bile okuyamadığımız teknik terimleri kullanmadan herkesin anlayabileceği kadar basit bir üslupla anlatacağız.

-Reklam-

Tabi bir de bu hataya düşen ülkelerde gerek tarihte, gerek günümüzde neler olmuş bir de ona göz atacağız.

Neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz sorusu size basit bir soru gibi gelebilir fakat bu soru kimi meşhur üniversitelerin ekonomi bölümü öğrencilerinin mezuniyet pankartlarında dahi konu olmuş bir konudur:

Akıllarda Meşhur Soru - Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz
Akıllarda Meşhur Soru – Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz

Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz?

1. Para Basarsak Paranın Değeri Düşer!

İşin anahtarı budur. Şöyle oluyor, diyelim ki tedavülde (piyasada) 5 kat Türk lirası var. O günün şartlarında da dolar kuru 5 Türk lirası, euro kuru 6 Türk lirası, altın fiyatı da 300 lira olsun.

-Reklam-

Diyelim ki Merkez Bankası herhangi bir sebeple karar aldı, bir o kadar daha Türk lirası basıp miktarı 10 kata çıkardı. Ne olur biliyor musunuz?

Teorik olarak bir dolar 10 lira, bir euro 12 lira, altın ise 600 liraya çıkar. Gerçek dünyada elbette ki dış etkiler sebebiyle ufak sapmalar olacaktır.

Aslında para bastıkça yerli paranın değeri düşüyor, aslında aynı noktaya dönmüş oluyoruz.

TechnoGezgin.com Soru
Öbür türlü tüm dünya birbirine lüks, gösteriş, şatafat uğruna borç taksın, sonra “neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz?” diye sorsun. Bu mantık ile tüm dünya bir sonraki jenerasyona kalmadan zengin olur.

Peki para fazlalığını ne yapacağız? İşte paranın değeri otomatik olarak düşüyor ve bu durum dengelenmiş oluyor. Ayrıca bu durum aynı GTA San Andreas oyununda HESOYAM yazarak sınırsız para hilesi yapmaya benzemedi mi? :)

-Reklam-

Yani istediğimiz kadar para basmış da olsak, eldeki paranın DÖVİZ, ALTIN GİBİ uluslararası para birimlerince ederi sabit kalıyor! Para basmak için harcanan elektrik, kağıt, boya gibi masraflara değinmiyorum bile. Dolar demişken:

Sigara içenler şimdi de bu kıymetli kardeşimiz için yakabilirler
Sigara içenler şimdi de bu kıymetli kardeşimiz için yakabilirler

2. Paranın Değeri Düşerse…

Her alanda felaket olur. Üniversite mezunu işsizler ordusu her geçen gün büyür. Sefalet artar, kur artar, ithal ürünlerin fiyatı coşar.

Yazının biraz ilerisinde zaten göreceksiniz, paranın değeri düştüğü ve ürünlerin fiyatı arttığı için insanlar ısınmak için kömür vesaire yerine kağıt para yakar olmuşlar.

Tıpkı, Amerika’da bir zamanlar madeni paraların eritilince madeni paranın kendi değerinden daha fazla para etmesi, ve insanların da bu sayede para kazanması gibi de düşünebilirsiniz.

Ama bardağa dolu tarafından da bakalım, ihracatçılar için en güzel kazanç bu ortamlarda sağlanır. Neyse, konuya dönersek…

-Reklam-

Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz, Ödemiyoruz
Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz, Ödemiyoruz

3. Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz? Tarihten ve Günümüzden Örnekler

Şayet bu durum inandırıcı gelmediyse ve hala “neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz, ödemiyoruz” diyenlere tarihten örnekler verelim.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya savaşın giderlerini karşılamak için durmadan para basmış.

Bunun sonucunda da hiperenflasyon dediğimiz, aslında üstte anlattığımız durumu yaşamış ve para bolluğu sebebiyle parası ciddi manada değer kaybetmiş.

4. Zamanında Isınmak İçin Para Yakmışlar…

Bu durumdan dolayı paraları o kadar değer kaybetmiş ki, ısınmak için para yakmışlar. Yalan değil ha gerçek!

Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz? Bu Duruma Düşmemek İçin
Neden Para Basıp Borcumuzu Kapatmıyoruz? Bu Duruma Düşmemek İçin

Hatta parası öyle bir değer kaybetmiş ki, bir ekmek bir kasa para zar zor alınır olmuş. Bu durum bir yerlerden tanıdık geldi mi?

Günümüzde bir çanta para ile bir parça eti, bir adet ekmeği (veyahut artık her neyse) onu zar zor alabildiğiniz Venezuela örneğine bakabilirler.

5. Para Basıp Borç Ödeyebilen Ülkeler Var Mı?

Varlar. Uluslararası REZERV para birimleri neler? Dolar, Euro, Sterlin gibi şeyler. Bu demektir ki, bir Amerikan merkez bankası (FED) karşılıksız olarak dolar basıp borç ödeyebilir.

-Reklam-

Ki 2008 yılındaki krizden sonra da yaptılar. Tüm dünyaya da o dolarlar yayıldı. Bakınız, bu sebeple 2008’de dolar 1.15’in altına inmiştir. (Kaynak: Hürriyet Haber)

Amma velakin ciddi şekilde dolar basması yüzünden Amerika, eskiden 100 dolara 1000 ton buğday alırken aynı 100 dolara 250 ton buğday almaya başlamış; eskiden 2000 dolara Türkiye’de deli gibi tatil yaparken, aynı tatil için 5000 dolar ödemek zorunda kalmaya başlamıştı.

Peki biz neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz? Çünkü paramız uluslararası rezerv bir para birimi değil. Ki öyle olsa bile para basıp borç ödemenin bir üstteki örnekte olduğu gibi sonuçları da var.

-Reklam-

Kıssadan Hisse – Çözüm Önerileri

Yani anlayacağınız istediğimiz kadar para basalım, sadece yerimizde saymış oluyoruz. Bir ülkeyi borç batağından kurtarmak için kilit noktalar ise şunlardır:

# Yerli üretime yönelmek ve milli teknolojilere ağırlık vermektir. Hatta bunda da sıfır sermaye ile dünyaları başarabilmenin mümkün olduğu, aynı zamanda geleceğin alanlarından birisi olan yazılım mühendisliği alanına ağırlık vermek olacaktır.

# Hatta bir de bunları koral gibi şaheserlerin ortaya çıktığı milli savunma sanayi gibi sektörlere uygular (ki uyguluyoruz da) ve başarılı bir reklamcılık stratejisi ile de dışarıya pazarlarsak daha fazlası için çok güzel dış kaynaklar bulabiliriz.

# Tabi bir de alışveriş çılgınlığı ve bunun yanı sıra gereksiz israfı azaltmak gibi prosedürler de var tabi. Gerçi düzelteyim, ekonominin çarklarının dönmesi için bunların devam etmesi gerekiyor.

# Unutmayalım ki başarının sırrı azimdir.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizlerin ‘neden para basıp borcumuzu kapatmıyoruz‘ sorusuna vereceğiniz yaratıcı cevaplar var mı? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Kaynakça: (1) (2)

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı