Bilgisayar MühendisliğiBilim ve Teknoloji

Profilime Kim Baktı Uygulamaları İşe Yarıyor Mu?

Profilime kim baktı ve profilime bakanları görme temalı indirme konusunda rekor üstüne rekor kıran çeşitli uygulamalar türedi malumunuz. Peki bu tarz uygulamalar sizce ne kadar masum?

Sizce gizli bilgileriniz bu tarz uygulamalar ile öğreniliyor olabilir mi? Bir çok kişinin bu konuda mağdur olduğu doğru mu? Sizce koskoca sosyal medya devlerinin bu kadar gizli tuttuğu bilgileri bir kaç “basit” uygulama bedavadan öğrenebilir mi sizce?

-Reklam-

Üstelik parayla alınan profilime kim baktı uygulamaları da cabası. Eğer bu uygulamalar hakkında gerçekleri öğrenmek için bu yazıyı sonuna kadar okumanız yeterli.

Profilime Kim Baktı Uygulamaları Bize Hayal Mi Satıyor? Cevabı Yazımızda!
Profilime Kim Baktı Uygulamaları Bize Hayal Mi Satıyor? Cevabı Yazımızda!

Profilime Kim Baktı Uygulamaları

Konuya Giriş: Her gün ve hatta her an onlarca, yüzlerce, binlerce insan meraktan patlayıp belki bir şeyler çıkar be ümidiyle arama motorlarında şu tarz aramalar yapıyor:

— Profilime kim baktı ücretsiz
— Profilime bakanlar nasıl görünür
— Profilime bakanlar doğru mu
— Profilime bakanları gör apk
— Twitter / Whatsapp / İnstagram profilime kim baktı IOS / Android

Ve bu aramaların neticesinde birbirinin kopyası, hiç bir işe yaramayan, para tuzağı uygulamalar ile karşılaşılıyor. Gelin bu uygulamaların aslında bize nasıl hayal sattığını ve gerçekte nasıl çalıştıklarını size anlatayım.

-Reklam-

         
Whatsapp Profilime Kim Baktı Demeden Evvel Bu Yazıyı Okumalısınız
Whatsapp Profilime Kim Baktı Demeden Evvel Bu Yazıyı Okumalısınız

Test: Kendiniz Denemek İster Misiniz?

İçinizden bir sesin “Bana kanıtlarla gel” dediğini duyar gibiyim. Şimdi bırakın kanıt sunmayı, gerçekleri sizin bizzat kendi gözlerinizle görmenizi sağlayacağım. Hazır mısınız? Yapmanız gerekenler şu şekilde:

(1) Hazırda var olan hesabınıza profilime kim baktı uygulamalarını sırasıyla kuruyorsunuz.
(2) Kendinize sahte bir sosyal medya hesabı daha açıyorsunuz.
(3) Sahte sosyal medya hesabını kullanarak orijinal hesabınızı geziyor (stalk yapıyor) ve indirdiğiniz uygulamaları tek tek açarak profilinize en son bakanlara bakıyorsunuz. Bunu yaparken ana hesabınıza takip isteği atmadan yapınız.
(4) Göreceksiniz ki bu tarz uygulamalar aslında hiçbir işe yaramıyor. Denemesi bedava :)

Profilime kim baktı uygulamaları bu tarz harekete geçirici cümlelerle sizi etkilerler
Profilime Kim Baktı Uygulamaları Böyle Harekete Geçirici Cümlelerle Sizi Etkilerler

Profilime Kim Baktı Uygulamaları Neden Tuzak?

Tabletinize, akıllı telefonunuza ve hatta şahsi bilgisayarınıza bu tarz uygulamalar kurarak kelimenin tam manasıyla hayati bir yanlış yapıyorsunuz! Gelin bunun sebeplerini sıralayalım ve bunları açıklayalım:

-Reklam-

(1) Yanlış Bilgiler Öğreniyorsunuz

Nasıl mı? Çok ama çok basit bir örnekle kanıtlayayım size bunu. O uygulamalara dikkat edin, yabancı (hesabınızda etkileşimde bulunmamış) bir tane bile ismi göremezsiniz. Bu şu demek, orada listelenen isimler;

— Ya eski fotoğraflarınızı beğenenler arasından rastgele seçilir.
— Ya da takipçileriniz ile takip ettikleriniz arasından rastgele seçilir.

Nabtın Sen Padişahım Ya :)
Nabtın Sen Padişahım Ya :)

Siz de bunları görünce, “Aa bizim Yavuz ikide bir beni stalklıyor canım” diyebilirsiniz. Aslında sadece ciddi bir şekilde yanılıyorsunuzdur.

(2) Para Tuzağı Dolu Mayınlı Arazi

Bunu oldukça basit bir örnekle açıklamak istiyorum. Diyelim ki uygulama profilinize bakan son 20 kişiyi gösteriyor(!) olsun. Bu yerlerden sadece ilk 5’i açık, sonraki 15’i görmek için de aylık belli bir ücret talep ediyor diyelim.

-Reklam-

         

Evet, işte işe yaramayan bu tarz uygulamaların bu tarz tuzaklarına bir ton insan atlıyor. Üstelik paralarını da bu sayede kaptırmış oluyorlar.

Facebook Profilime Kim Baktı Demeden Önce Bu Yazıyı Okuyun
Facebook Profilime Kim Baktı Demeden Önce Bu Yazıyı Okuyun

(3) Olası Hayati Virüs Tehditleri

Bu uygulamaları riskli kılan etmenler arasında asıl can alan noktası burası! İçeriğini bile daha doğru dürüst bilmediğiniz bu tarz uygulamaları yükleyerek hackerlere bir anlamda davetiye çıkarıyorsunuz. Nasıl mı?


“Virüsler aracılığıyla tüm özel hayatınızı, yazışmalarınızı, gizli verilerinizi ve hatta şifrelerinizi bile kötü niyetli kimselere kaptırabilirsiniz. Üstelik bilgisayarınızın / telefonunuzun / tabletinizin başkaları için çalışmasına da yol açabilirsiniz.”


Casus Yazılım ve Virüsler Sonucu Bilgilerinizi Kaybetmek İstemezsiniz
Casus Yazılım ve Virüsler Sonucu Bilgilerinizi Kaybetmek İstemezsiniz

Belki 300-500 takipçi içeren mini hesabınıza bir şey olmaz (adamın ne işine yarasın değil mi?) ama bu tarz uygulamalar kurduktan sonra binlerce, on binlerce ve hatta yüz binlerce takipçisi olan hesaplarını kaybeden fenomenler, işletme sahipleri ve niceleri de mevcuttur.

İnanmayanlar çeşitli sitelerdeki, ünlü sözlük ve forumlardaki profilime kim baktı uygulamaları hakkında açılmış şikayet konularına göz atabilirler.

Anti Virüslerle Beraber Kullansak?

Eğer cihazınızda yüklü olan antivirüs programlarının sizi her daim koruyacağını sanıyorsanız çok ciddi bir şekilde yanılıyorsunuz! İnanın bana öyle programlar var ki antivirüs programları bile zararlı yazılımları bulamıyor.

-Reklam-

Mesela program kodlarını şifreleyen crypter yazılımları sayesinde virüslü dosyaları antivirüs programlarının bulmasını engellemek mümkündür. Öyle ki internette bu programların yapılış videoları bile mevcuttur. (Ayrıca Bakınız: Crypter Nedir – Ne İşe Yarar?)

Profilime Bakanları Görme Hilesi Gerçek Mi?
Profilime Bakanları Görme Hilesi Gerçek Mi?

Öncelikle endişeye kapılmayın veyahut sinirlenmeyin. Bunları şimdi öğrenmek gelecekte daha büyük zararlar almadan öğrenmekten iyidir. Ayrıca cihazınızda bu uygulamalar yüklü ise endişe etmeyin, ne yapmanız gerektiğinden yazının devamında bahsettik.

Benzer bir durum sosyal medya takipçi kasma siteleri için de geçerlidir. Bu konuda detaylı bilgi almak için “İnstagram Takipçi Siteleri Ne Kadar Güvenilir?” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Profilime Kim Baktı Uygulaması Yüklü – Ne Yapmalıyım?

Öncelikle calm down (sakin olun), destek geldi. Diyelim ki böyle bir uygulama telefon, tablet veyahut bilgisayar ve benzerinde yüklü. Bu durumda izleyeceğiniz adımlar şunlar olmalıdır:

1. Adım: Cihazınızda var olan takipçi kasma, beğeni kasma, profilime kim baktı temalı ne kadar uygulama varsa onları kaldırın. Takipçi kasmanız şart ise “Takipçi Arttırma Yöntemleri” yazımızdaki yöntemleri kullanın.

İnstagram Profilime Kim Bakmış Demeden Önce Bu Yazıyı Okuyun
İnstagram Profilime Kim Bakmış Demeden Önce Bu Yazıyı Okuyun

2. Adım: Sosyal medya hesabınız başta olmak üzere, bu tarz bir uygulamanın yüklü olduğu cihazda giriş yaptığınız ne kadar hesap, site, platform vesaire varsa hepsinin şifrelerini değiştirin. Ayrıca yeni şifrelerin önceki şifrelerinize benzememesine de özellikle dikkat edin.

-Reklam-

Bu konuda “Şifre Oluşturma Rehberi” konulu yazımıza imdadınıza yetişecektir. Eğer üşengeç iseniz de “Techno Gezgin Şifre Oluşturucu” programımızı indirip çeşit çeşit şifre oluşturabilirsiniz.

3. Adım: Şifreleri de değiştirdiğinize göre güvenlik amacıyla son bir işlemimiz daha kaldı. Ne olur ne olmaz diye tüm hesaplarınızda çift adımlı doğrulama işlemini aktif hale getirin. Evet artık hesaplarınızı yüksek ihtimalle güvene aldınız.

Sizi şaşırtacak bir bilgi daha vereyim; hiçbir antivirüs programı tüm virüs çeşitlerini bilemez ve bulamaz. Bu sebeple hiçbir antivirüs programı kesin koruma sağlayamaz. Bu konuda ağzınızı açık bırakacak gerçekleri öğrenmek için “Antivirüs Programları %100 Koruma Sağlar Mı?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Uyarı: Bu yazıda yazanlar elbette ki tüm uygulamalar için geçerli değildir. Gerçekten işe yarayan bir profilime kim baktı uygulaması yapılırsa emin olun ki onu da öyle ucuza veya bedavaya vermezler.

Technogezgin.com Bilgi
Profilime kim baktı uygulamaları” ve “Profile bakanları görme hilesi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı