-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Doktor Hare’nin Psikopatlık Testi

-Reklam-

Psikopatlık (Psikopati) Testi: Doktor Robert Hare tarafından oluşturulan; yasal, klinik ve araştırma alanlarında kullanılan profesyonel bir kontrol listesidir.

Bu Test Nasıl Uygulanır? Aşağıdaki belirtilerin her biri için 0-1-2 puanlarından birisi verilir. Eğer o belirti sizi tarif ediyorsa 2, kısmen tarif ediyorsa 1, sizinle alakası yoksa kendinize 0 puan ekleyebilirsiniz. Bu uygulama testteki tüm sorular için tekrarlanır; puan toplamına ve testin sonundaki ölçeğe göre değerlendirme yapılır.

-Reklam-

Psikopatlık Testi

A- Psikopati Kontrol Listesi: Sorular

1) Akıcı Konuşma ve Yüzeysel Cazibe: Yumuşak, hoş, çekici bir davranış modelini ve aynı zamanda kaypak olma eğilimini sergilemek. Psikopatik cazibede en ufak utanç, sıkılganlık ya da bir şey söylemekten çekinme yoktur. Bir psikopatın dili hiçbir zaman tutulmaz. Kendilerini görgü kurallarından azat etmişlerdir. Mesela konuşma sırasını beklemek gibi.

2) Aşırı Kendini Beğenmişlik: Kendi yeteneklerine ve değerlerine aşırı derecede şişirilmiş iç görü; kendine güvenen, inatçı/dik başlı, kendini beğenmiş, böbürlenmeci ve palavracı gibi nitelikler taşımak. Psikopatlar diğerlerinden üstün olduklarına inanan kibirli insanlardır.

Aşırı Şekilde Kendini Beğenmişlik Psikopatlık Belirtisidir
Aşırı Şekilde Kendini Beğenmişlik Psikopatlık Belirtisidir

3) Sıkılmaya Yüksek Eğilim Sebebiyle Uyarım İhtiyacı: Tuhaf, coşkulu ve heyecan verici uyarımlara aşırı ihtiyaç duyma; riskli şeyler yapma, şansını deneme. Psikopatlar görevlerini tamamlama konusunda düşük öz disipline sahiplerdir çünkü çok kolay sıkılırlar. Bir işte uzun süreli çalışmakta başarılı olamazlar, örneğin sıkıcı ve rutin olduğunu düşündükleri görevleri bitiremezler.

-Reklam-

4) Patolojik Yalan Söylemek: Ortalama ya da büyük yalanlar olabilir; eğer ortalama yalan söylüyorlarsa, kurnaz, düzenbaz, hin, sinsi ve zeki davranırlar; aşırı boyutlardaysa, sahtekar, hain, el altından, vicdansız, manipülatif ve ahlaksız davranacaklardır.

5) Aldatma ve Manipülasyon: Hile ve kandırma yoluyla eşlerini aldatırlar, kişisel çıkarları için başkalarını sahtekarlık yaparak dolandırır, başkalarının haklarını çiğnerler; 4. maddeye bağlı olarak, sömürünün ve katı bir merhametsizliğin de olduğu durumlarda, kurbanlarının acılarını ve duygularını umursamazlar.

6) Pişmanlık ve Suçluluk Yoksunluğu: Kurbanların ızdırapları, acı çekmeleri ve kayıpları karşısında herhangi bir duygu ya da kaygı yoksunluğu; umursamaz, heyecansız, taş kalpli olma ve empati duymama. Bu madde genellikle kurbanı küçümseme/hor görme şeklinde tezahür eder.

7) Sığ Duygulanım: Sınırlı ya da derin duygulanımda duygusal yoksulluk; arkadaş canlısı görünmesine rağmen kişilerarası ilişkilerde soğukluk.

-Reklam-

8) Merhametsizlik ve Empati Yoksunluğu: İnsanlara karşı genel bir duygu yoksunluğu; soğuk, küçümseyen, saygısız ve patavatsız.

Empati Yoksunluğu Psikopati Belirtileri Arasındadır
Empati Yoksunluğu Psikopati Belirtileri Arasındadır

9) Parazit Yaşam Tarzı: Başkalarına kasıtlı, manipülatif, bencil ve sömürücü finansal bağlılık; motivasyon eksikliği, zayıf özdisiplin ve sorumluluklarına başlama ya da tamamlama konusunda acizlik olarak yansır.

10) Zayıf Davranış Kontrolü: Asabiyet, sıkıntı, sabırsızlık, tehditler, saldırganlık ve sözel taciz gösterileri; huysuzluk ya da öfke kontrolünde yetersizlik; alelacele davranma.

11) Gelişigüzel İlişkilere Girme: Bir dizi toplu, çok sayıda yüzeysel ilişki ve rastgele cinsel partner seçimleri; aynı anda pek çok ilişki yaşamak, başkalarını cinselliğe zorlama girişimlerinin olduğu bir geçmiş ya da cinsel sömürülerinden ya da zaferlerinden konuşmaktan gurur duyma.

12) Erken Yaş Problemleri: 13 yaş öncesi davranış sorunları, yalan söyleme, hırsızlık, dolandırma, vandallık, kabadayılık, cinsel aktivite, yangın çıkarma, tiner koklama, alkol kullanımı ve evden kaçma.

-Reklam-

13) Gerçekçi Uzun Süreli Hedeflerin Olmaması: Uzun süreli plan ya da hedefleri geliştirme ve gerçekleştirmede devamlı başarısızlık ya da beceriksizlik; göçebe varoluş, amaçsızlık, hayatına yön verememe.

14) Dürtüsellik (İçgüdü): Kurgulanmamış, düşünülmemiş ya da planlanmamış davranışların ortaya çıkması; baştan çıkarılmaya, hayal kırıklığına ve kışkırtmalara karşı koyamama; sonuçları gözden geçirme ve ayrıntılı değerlendirme yoksunluğu; gözüpek, ihtiyatsız, öngörülemez, düzensiz ve tehlikeli şekilde atılgan.

Aşırı Dürtüsellik Psikopatlık Belirtisidir
Aşırı Dürtüsellik Psikopatlık Belirtisidir

15) Sorumsuzluk: Zorunlulukları ve bağlılıklarına değer vermeme ve bunları yerine getirmekte devamlı başarısızlık; faturaları ödememe, borçlarını zamanında ödememe, iş yerinde laçka bir performans, işe gitmeme ya da sık sık geç gitme, sözleşmeye bağlı anlaşmalara uymama.

16) Davranışların Sorumluluğunu Kabul Etmeme: Davranışlarının sorumluluğunu kabul etmekten aciz; farkındasızlık, görev duygusunun olmaması, antagonistik (karşıt) manipülasyon, sorumluluğu inkar etme ve bu inkar üzerinden başkalarını manipüle etmeye çalışma.

17) Kısa Süreli Çok Sayıda Evlilik Yapmış Olmak: Uzun süreli ilişkilere bağlı kalamama; tutarsızlık, kaypaklık, verdiği sözlere/bağlılıklarına (evlilik dahil) güvenilmezlik olarak yansır.

18) Çocukluk ve Ergenlik Suçları: 13-18 yaş arası davranış sorunları; çoğu zaman suç unsuru barındıran davranışlar ya da açıkça başkaldırmak, sömürmek, saldırganlık, manipülasyon ya da duygusuzluk ve merhametsiz bir sabit fikirlilik.

Psikopatlık Testi - Psikopati Testi
Psikopatlık Testi – Psikopati Testi

19) Şartlı Tahliye İhlali: Teknik ihlallerle şartlı tahliye ya da diğer şartlı salıverilme şartlarına uymama, savrukluk, davranışlarını etraflıca düşünmeme ya da yoklamalarda bulunmama gibi.

-Reklam-

20) Çok Yönlü Suçlar: Değişik türlerde adli suçlar işleme, bir başkası onlar yüzünden tutuklanmış ya da hüküm giymişse umursamama; suçlarından yakayı sıyırmaktan büyük gurur duyma.

B- Test Sonuçlarının Değerlendirilmesi

.#. Bu psikopatlık testinden, gerçek anlamda ortalama bir psikopat 30-35 puan alacaktır. Yani puanınız ne kadar fazla ise psikopatlık eğiliminiz o derece fazla demektir.

.#. Psikopatik olmayan suçlular bu testten ortalama 20-25 puan alırlar. 20 puan altı ise normal olarak nitelendirilebilir.

-Reklam-

.#. Uyarı: Lütfen bu testi yaparak kendinize ya da etrafınızdakilere teşhis koymayınız. Bu test sadece bilgilendirme amaçlı eklenmiştir. Bu test; bir zamanlar hizmet veren “gizli psikopat” internet sitesindeki içeriğin zenginleştirilmiş halidir.

Technogezgin.com Bilgi
Doktor Hare’nin psikopati testi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı