-Reklam-
         
Bilgisayar Mühendisliği

Python Nedir? Nerelerde Kullanılır?

-Reklam-

Python Nedir: Guido Van Rossum tarafından, işlemlerimizi daha hızlı bir şekilde yapıp zaman kaybından kurtulmamızı sağlamak amacıyla geliştirilen yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.
(Ayrıca Bakınız: Programlama Türleri Nelerdir?)

Python üstelik öğrenmesi en kolay dillerden birisi olarak nitelendirilmekte ve hayata dair pek çok alanda varlığını hissettirmektedir. Biz de bu yazımızda bu programlama dilinin kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları gibi çeşitli alt başlıklar üzerinden python nedir sorusunu cevaplamış olacağız.

-Reklam-
Python Kütüphaneleri Kullanılarak Pek Çok Alanda Çalışma Yapılabilir
Python Kütüphaneleri İle Pek Çok Alanda Çalışma Yapılabilir

Python Nedir?

1- Python Nerelerde Kullanılır?

✅ Hızlı işlem yapabilme sebebiyle birimsel hesaplamalarda
✅ Veriler üzerinden işlem yapmada, veri manipülasyonunda
✅ Makine öğrenmesi gibi çeşitli yapay zeka uygulamalarında
✅ Oyun geliştirmede
✅ Web uygulamaları, örümcek türü yazılımlar ve ağ programlama sistemlerinde
✅ Bilim ve teknoloji alanındaki nice çalışmalarda
✅ Hacking alanında ve askeri savunma sistemlerinde
✅ Ve nice çeşitli alanlarda kullanılır.

Tablo: Python Nerelerde Kullanılır? Neden Python Öğrenmeliyim?
Tablo: Python Nerelerde Kullanılır? Neden Python Öğrenmeliyim?

Dünyada Python: Google, CERN, NASA, YouTube, BitTorrent, Zope, Django gibi dünyadaki dev şirketler bu programlama dilini sıkça kullanmaktadır. Ayrıca sıkça kullandığımız çeşitli ünlü programlar ile ses getirmiş kimi oyunlar Python ile programlanmıştır.

2- Neden Python Kullanmalıyım? (Python’un Avantajları)

Hız ve Yüksek Verimlilik: Python’da kodların kısa olması sayesinde kodlar hem akılda daha kolay kalır, hem istediğimiz işlemleri bilgisayarın yürütmesi daha kısa sürede olur, hem de biz kodu kısa sürede yazmış oluruz. Bu sayede başarılı programlar üretebiliriz.
(Ayrıca Bakınız: Başarılı Programların Özellikleri Nelerdir?)

-Reklam-

Karışık Olmaması: Python sade bir kod yapısına sahiptir. Bu sebeple diğer programlama dillerine göre çok basittir. Bu sayede oyalanmadan hızlıca öğrenilebilir ve aklınıza gelen bir fikri çabucak hayata geçirebilirsiniz. Bu dile ait kodlara birazcık İngilizce bilgisi olan birisi bir göz atsa kolaylıkla neyin ne olduğunu anlayabilir. Mesela gelin şu örneğe bir göz atalım:

Python Öğrenmesi ve Kullanması Kolay Bir Programlama Dilidir
Python Öğrenmesi ve Kullanması Kolay Bir Programlama Dilidir

Düzenli ve Basit Kod Dizilimi: Neden Python kullanmalıyım sorusuna verilecek en güzel cevap budur. Diğer programlama dillerinde bir kaç satırda yaptığınız basit bir işlemi burada tek bir satırda yapmanız mümkündür. Mesela C++ dilinde çıktı almak için şu örnekteki gibi bir kaç satır kod yazmanız gerekir:

// C++ Dilinde Çıktı Alma Kodu
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
      cout << "Merhaba Dünya";
      return 0;
}

Fakat Python programlama dilinde aynı işlemi yapmak şu örnekteki gibi sadece tek bir satırlık oldukça basit bir kod ile mümkündür:

# Python Dilinde Çıktı Alma Kodu
print("Merhaba Dünya")
Python Öğrenmesi ve Uygulaması Kolay Bir Dildir
Python Öğrenmesi ve Uygulaması Kolay Bir Dildir

Kolay ve Derin Kütüphaneler: Kolayca keşfedip öğrenebileceğiniz sağlık sektöründen tut yapay zeka ve internet ağına kadar nice alanlarda kullanmanız için özel olarak geliştirilmiş bir sürü özel modül olması Python’un avantajları arasındadır.

-Reklam-

Üstelik bu modüller sıradan basit modüller değil, gerçekten bir çok işlemi kolaylıkla yapmanızı sağlayan detaylı ve derin modüllerdir. Mesela hangi alanlarda hangi özel kütüphaneler ile çalışabileceğiniz konusuna şöyle örnekler verebiliriz:

Farklı Alanlarda Kullanılabilecek Çeşitli Python Kütüphaneleri Mevcuttur
Farklı Alanlarda Kullanılabilecek Çeşitli Python Kütüphaneleri Mevcuttur

Python’un Diğer Avantajları: Açık kaynaklı olması, bundan ötürü ücretsiz olması, hızlı bir şekilde deneme yapılmasının kolay olması, sonuçları adım adım görüp daha kolay bir test aşaması sunması, ayrı bir derleyici kullanmanıza gerek olmaması sonucu vakitten ekstra tasarruf etmeniz gibi şeyler diğer avantajlarıdır.

3- Neden Python Kullanmamalıyım? (Python’un Dezavantajları)

Python; her ne kadar çeşitli alanlarda kaliteli uygulamalar yazmak için bir çok avantajı bize sunsa da elbette kimi eksiklikleri ve gücünün yetmediği yani dezavantajlı olduğu alanlar da vardır. Python’un dezavantajları ise şunlardır:

.#. Python programlama dilinde hızlı işlem yapma kabiliyeti ön planda olduğu için büyük çaplı ve ağır kodlamaya sahip programlarda fazla işlevsellik sağlayamazsınız. Bu tarz projelerde C, C++ ve Java gibi programlama dilleri tercih edilmelidir.
(Ayrıca Bakınız: Java Nedir? Nerelerde Kullanılır?)

-Reklam-

Büyük Çaplı Projelere Uygun Olmaması Python'un Dezavantajları Arasındadır
Büyük Çaplı Projelere Uygun Olmaması Python’un Dezavantajları Arasındadır

.#. Her ne kadar kullanım alanlarında oyun yapmada kullanılıyor desek de bir önceki maddede belirttiğimiz sebepten dolayı oyun yapımı ve robotik kodlamada da fazla işlevsellik sağlayamazsınız. Ama Python ile yapılmış ve ses getirmiş sağlam oyunlar da mevcuttur.

.#. Python yüksek düzey bir programlama dili olması sebebiyle sistem düzeyinde programlama için uygun değildir. (Aygıt sürücüleri veya işletim sistemi çekirdeği istisnadır.)

.#. Ayrıca platformlar arası bağımsız “binary” dosyaları için çağrı yapan durumlarda da kullanılması önerilmemektedir. Elbette kullanabilirsiniz ama yapacağınız uygulamanın ne kadar etkileyici olacağı tartışılır.

Python Nedir? Ne İşe Yarar? [Rehber]
Python Nedir? Ne İşe Yarar? [Rehber]

4- Ne Zaman Python Kullanmalıyım?

Programlama konusunda zurnanın zırt dediği yer hangi durumlarda hangi programlama dilini tercih etmemiz gerektiğidir. Doğrusu pek çok programlama dili var ve bunların çoğunluğu ile hemen hemen aynı işlemleri yapabiliyoruz.
(Ayrıca Bakınız: Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?)

-Reklam-

Fakat her programlama dilinin farklı bir avantajı olduğu için farklı programlama dilleri ile oluşturulan programlar farklı üstünlüklere sahip oluyorlar. Mesela Python programlama dilini ne zaman ve hangi sebeple kullanmalıyım diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı şu şekildedir:

💡 Profesyonel İpucu: Python programlama dili gerekli işlemleri hızlı bir şekilde yapan programlar üretmek için kullanılır.

▶️ Veri Bilimi: Binlerce, yüz binlerce ve hatta milyonlarca veri ile uğraşmak zorundaysanız veya çeşit çeşit veri manipülasyonu yapmanız gerekiyorsa hızlı olması ve bu konularda size imkan sunmasından dolayı Python kullanılmalıdır. Mesela yapay zeka uygulamaları arasında yer alan makine öğrenmesinde tercih edilebilir:
(Ayrıca Bakınız: Makine Öğrenmesi Nedir? [Örneklerle])

Python Programlama Dili Veri Biliminde Sıkça Kullanılır
Python Programlama Dili Veri Biliminde Sıkça Kullanılır

▶️ Karışık Hesaplamalar: Karışık, uzun, bitmek bilmeyen hesaplamalarda zaman kaybetmemek adına yine bu dili tercih etmelisiniz.

-Reklam-

▶️ Seri Programlama İşlemleri: Çok büyük yazılımların seri bir şekilde programlanması gerektiğinde C veya C++ gibi dillere göre daha kullanışlıdır.

Python Nerelerde Kullanılır? [Rehber]
Python Nerelerde Kullanılır? [Rehber]

5- Python İsmini Nereden Alır?

İnsanların çoğu, ismin Python olmasına ve bir çok yerde yılan figürü ile temsil edilmesi şeklindeki yaygın geleneğe aldanarak bu programlama dilinin adını piton yılanından aldığını düşünür fakat ciddi şekilde yanılırlar.

Bu dilin yapımcısı olan Guido Van Rossumi, “The Monty Python” adlı bir İngiliz komedi grubunun, “Monty Python’s Flying Circus” adlı gösterisinden esinlenerek bu şekilde adlandırma yapmıştır.

Eğer programlama öğrenmek istiyor ama nereden başlayacağınızı ve nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız “Yazılım Öğrenmek – Programlama Öğrenmek” konulu rehberimize göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Python nedir, nerelerde kullanılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı