İlginç Bilgiler

Renklerin Anlamı – Renklerin Dili ve Duygular Üzerindeki Muazzam Etkisi

Size basit bir soru; Alibaba, Amazon, Trendyol, Migros, Teknosa gibi alım satım yapan bu 5 firmanın hepsinin logosunun turuncu olması tesadüf mü sizce? Tabi ki de hayır! İşte burada renklerin dili, renklerin anlamı  hatta “renklerin duyguların üzerindeki etkisi devreye giriyor.

Veya nice yiyecek firmalarının çoğunun logosunda kırmızı renk tercih edilir? Sizce bu bir tesadüf mü? Peki bu saydığım şeylerin, renk uyumunu güzel yakalamış olan şeyleri (sanat eserinden yiyecek ambalajına kadar) beğenmemiz ile bir alakası var mı? Bal gibi de var. Kırmızı logo üzerine sarı veya beyaz yazı. Bir çok firmada böyle. Çünkü “renklerin dili”nden çok güzel anlıyorlar.

-Reklam-

Renkler fark ettirmeden düşüncelerimizi o kadar etkiliyorlar ki. Üstelik her rengin bizlerde değişik bir izlenim oluşturduğunu biliyor muydunuz? İsterseniz deneyerek görelim. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin, duvarları mavi boyalı bir odadasınız. Bir de duvarları siyah boyalı bir odada olduğunuzu düşünün. Hangisinde daha rahat ederdiniz? İşte renklerin dili burada! Bu dilin hedefi ise bilinçaltı. Yani bu yazı ufkunuzu açar.

Her Renk Farklı Bir Anlama ve Etkiye Sahiptir
Her Renk Farklı Bir Anlama ve Etkiye Sahiptir

Peki bunlar güncel hayatta ne işimize yarar niye bu yazıyı okumalıyım diyen arkadaşlar sizin için şöyle bir liste yapalım:

Renklerin Anlamı Hakkında Bilgi Sahibi Olmak Ne İşime Yarar?

 • İş Ortamında ve Sosyal Medyada: İş yerinde, sosyal medya hesaplarınızda, mağazanızda, dükkanınızda logo tasarımı yapmanız gerekince hangi alanda hangi rengi seçmeniz gerektiğini öğrendiniz.
 • Evinizi Tasarlarken: Duvarların hangi renk boyanacağını seçerken, duvar kağıdı seçerken, tablo seçerken, eviniz için mobilya, aksesuar ve ürün alırken renklerin anlamı yazımızdaki bilgileri kullanabilirsiniz.
 • Kıyafet Seçimi Sırasında Renklerin Anlamı: Bulunduğunuz ortamdaki insanlara dolaylı yoldan ne mesaj vermek isterdiniz? Buyurun bunlara dikkat edecek kadar ince düşünebiliyorsanız sahneyi size bırakıyoruz.
Renklerin Dili
Renklerin Dili
 • Logo Tasarımı Sırasında Renklerin Dili: Bu işten para kazanan bile var. Logo başına ortalama 100 lira para kazananlar var.
 • Genel Kültürün Gücü Adına: İş yerinizde sunum yaparken grafiklerde yeşil renk kullanarak insanlarda olumlu bir izlenim uyandırabilirsiniz mesela. Renklerin anlamı hakkında sosyal ortamlarda konuşarak genel kültür şovu da yapabilirsiniz. Tabi kibirlenmeyin de…

Bakın size güzel bir anekdot paylaşayım:

Kansas Üniversitesindeki bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmişler. Fon kahverengine döndüğünde de insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Bakın renkler davranışlarımızı nasıl da etkiliyorlar. (Alın Renklerin Anlamı İçin En Güzel Örneklerden)

-Reklam-

         

Gelin asıl konuya başlayalım, hangi renk nerede kullanılmalıdır tek tek inceleyelim…

Farklı Tonlar Farklı Duygular
Farklı Tonlar Farklı Duygular

Renk Renk Renklerin Anlamı & Renklerin Dili

Kırmızı: İştah, Enerji ve Aşkın Adresi

Kırmızı rengi mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Aşkın, arzunun rengidir. Heyecanı, yüksek enerjiyi ve coşkuyu çağrıştırır ve kan akışını hızlandırır.

Gözlerinizi kapatın ve markette abur cubur reyonunda olduğunuzu düşünün. Abur cuburların ezici çoğunluğunda tasarımın çoğunlukla kırmızı ve sarı renklerden oluştuğunu görürsünüz. Sebebi çok basit, kırmızı renk iştah açar. Bu yüzden Burger King, KFC gibi bilindik bir çok firma iç tasarımını kırmızı renge ağırlık vererek yapmıştır.

-Reklam-

Yine benzer bir örnek vereyim; Torku, Eti ve Ülker’in logosundaki yazılar kırmızı renkte. İnce bir zeka ürünü var onlarda; kırmızı renk iştahı açar! Bunu insanların çoğu düşünmez ama. Bu adamlar bunu yapınca birbirlerinin özentisi olmuyorlar yalnız dikkat!

Adamlar milyarlarca dolar yatırım yapıyorlar, bunları boş yere bodoslama yapmıyorlar tabi. Renklerin anlamı ve renklerin dili burada devreye giriyor işte. Şimdi diyeceksiniz aşk ve enerji ne alaka hacı? Çok basit kardeşim, sana kalp desem gözünde kırmızı bir kalp canlanmaz mı? Aha bundan dolayı… “Hadi lan oradan sallıyorsun” diyenler Google görsellere “love” diye aratarak kırmızı türevi renklerin yoğunluğuna bakabilirler İşte bunlar renklerin duygular üzerindeki etkisi için güzel örnekler niteliğindedir.

Güç, heyecan, enerjiklik, tutku, arzu gibi şeylerin rengidir. En dikkat çeken renklerden olduğu için çoğu trafik işaret ve levhasında kırmızı kullandığını da belirtelim.. Güç, enerji, tutku gibi duygularla da anlam ilişkisi olduğu için spor markaları tarafından da tercih edilir.

Mesela kırmızı renkleri tercih eden firmaları göstereyim sizlere de bu gerçeği daha iyi görelim:

-Reklam-

         
Kırmızı Tonlarının Kullanıldığı Markalar
Kırmızı Tonlarının Kullanıldığı Markalar

Mavi: İletişim ve Rahatlık Burada

Mavi iletişimin rengidir. Mavi rengin rahatlatıcı ve özgürlük verici etkisi vardır. Soğuk bir renk olduğundan ötürü bazı soğuk içeceklerin amblemlerinde kullanılır.

Yani gözlerinizi kapatın, sahilde şezlongda yatarken denizin ileri kısımlarına doğru baktığınızı bir düşünün. İçinize bir ferahlık gelmedi mi, rahatlık hissi yaşamadınız mı? Bir adım daha ileriye gidiyorum; sosyal medya ve yazışma uygulamalarının çoğu mavi renk kullanır değil mi? Ben sayayım size Facebook, Twitter, Skype, Linkedin gibi… Adı üstünde sosyal medya, rahatça iletişim.

Mesela su firmaları da mavi tonundaki “renklerin anlamı”nı iyi kullanırlar. Dikkatlice bakın markete gidince, su markalarının çoğu logolarında mavi tonlarını barındırır. Su renksiz iken neden mavi logo? Çok basit, insanlar suyu, hele hele soğuk suyu ferahlamak için içerler. Mavi renk ise bilinçaltına rahatlık ve ferahlama mesajı verdiği için tercih ediliyor!

Mavinin tonundaki renklerin anlamı kırmızının tonundaki “renklerin anlamı“nın tam zıttıdır. Yani insan nabzını yavaşlatır (ne etkileri varmış değil mi) ve iştah azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Kurumsal dünyada da; bankacılık, sigorta, muhasebe tarzı çeşitli finans çevreleri tarafından tercih edilir. Mavi renk üretkenliği ve katılımcılığı da teşvik etmesi sosyal medya kuruluşları tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Bazı yerler de mavi rengin sosyal medyada geçirilen süreyi arttırdığı bile yazmaktadır.

Mavi Tonlarının Kullanıldığı Markalar
Mavi Tonlarının Kullanıldığı Markalar

Yeşil: Doğa, Huzur ve Sağlık Benim Adım

Yeşil; doğayı, sağlığı, güveni, sakinliği ayırca parayı çağrıştırır. Hayatı ve yenilenmeyi de temsil eder. Güven veren bir renk olduğu için banka logolarında genelde yeşil renk kullanılır. Ayrıca yiyecek, içecek ve sağlık sektörlerinde tercih edilir.

Yeşil tonu renklerin anlamı! Eminim çoğunuza direkt doğayı çağrıştırmıştır. Bu sebeple çevreyle ilgili kampanyalarda, logolarda, İnternet sitelerinde kullanılır. Yeşil renk üretkenliğin de sembolü olduğu için grafiklerdeki satış artışı genellikle yeşil renklerle gösterilir. Tıpkı zararların kırmızı renkle gösterilmesi gibi!

-Reklam-

Bankalara değinmiş olalım yeri gelmişken. Sizce bankalarda yeşil ve mavi renklerin özellikle kullanılmasının sebebi nedir? Güven verip iletişimi arttırmak tabi ki de… Alın renklerin dili ve renklerin anlamı…

Yeşil Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar
Yeşil Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar

Turuncu: Dikkat Çekicilik

Turuncu; rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır. Cana yakınlığı, arkadaşlığı ve güvenilirliği temsil eden bu sıcak renk satın alma duygularını harekete geçirir.

Burada sadece son cümleye dikkat çekmek istiyorum. Örnek olarak da migros, teknosa, AMAZON(en güzel örneği), trendyol, Ali Baba der susarım.

Turuncu Tonundaki Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Markalar
Turuncu Tonundaki Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Markalar

Mor: Dikkat Çekicilik

Mor; genellikle lüks ürünler ve eğitim ile ilgili logolarda kullanılır. Tüketicilere gizem, nostalji, maneviyat, başarı ve soyluluğu çağrıştırır. Kadınların en çok tercih ettiği renklerden biridir.

Feminist örgütlerin mor renk kullanması tesadüf değil. Amaç güç, başarı mesajı vermek bilinçaltına.

Mor Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar
Mor Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar

Sarı: Eğlencenin Adresi

Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği de temsil etmektedir. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni, dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir. Hürriyet’e göre McDonalds, logosundaki büyük sarı M harfi ile arkadaşlığı teşvik etmektedir ve aynı zamanda eğlenceyi vurgulamaktadır.

-Reklam-

 • Geçiciliği ifade ettiği için dünyadaki bankaların çoğu da ambleminde sarı rengi kullanmaz.
 • Ülkemizde belki de dünyada banka olarak sadece Vakıfbank’ın logosu sarıdır.
 • Sarı neşeli bir renk olup mutluluğu ve güzel duyguları tahrik eder.
 • İnsanlarda diğer insanlara bağlanma ve arkadaşlık hissini de güçlendirir.
 • Yaratıcılığı ve yeterliliği arttırır.
 • Üstelik karar vermeye de yardımı dokunur.
 • Ama abartılı miktardaki sarı renk sabırsızlık, kaygı ve kararsızlık yapar.
 • Kişide eleştirel ve analitik düşünmeye neden olabilir.
Sarı Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar
Sarı Tonundaki Renklerin Dili ve Kullanıldığı Markalar

Beyaz: Saflık ve Temizlik Beyazdan Sorulur!

Beyaz renk saflık ve temizliği temsil etmektedir. İstikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı özellikle severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler… (Renklerin Anlamı – Renklerin Dili)

Diğer Renklerin Anlamı – Renklerin Dili

Ayrıca pembe rengin uyum, neşe, şirinlik ve sevginin simgesi olduğunu; kahverenginin ise plan, sistem ve gerçekçiliğin rengi olduğunu es geçmeyelim.

Böylelikle doğru renk seçimi yapmayı da öğrenmiş olduk. Gördüğünüz üzere “renklerin anlamı” büyük ve “renklerin dili” var kendilerine has

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı