-Reklam-
Bilim ve Teknoloji

Shadowban Nedir? Nasıl Kaldırılır? [Çözüm]

İnstagram, Twitter gibi sosyal medya ağlarının spam yapan hesaplar için geliştirdiği bir çeşit önlem olan shadowban nedir, shadowbanned nedir, shadowban nasıl kalkar sorularının cevapları bu içerikte! İşte detaylar...

-Reklam-

Shadowban Nedir (Gölge Yasaklama): Sosyal medya yönetimi sırasında çabuk büyüme amacıyla yapılan bir takım yanlış uygulamalar sebebiyle ortaya çıkan ve sosyal medya hesabının etkileşim (beğeni, yorum, görüntülenme, erişim…) oranlarında önemli ölçüde düşüşe sebep olan bir sorundur.

İşte bu yazıda da pek çok sosyal medya platformunda karşımıza çıkan gölge yasaklama sorununun sebeplerinden, sonuçlarından, neden olduğundan ve özellikle de İnstagram shadowban sorunundan kurtulma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

-Reklam-

İnstagram Shadowban Kaldırma İşlemi Zaman Alabilir ve Kesin Sonuçlar Vaad Etmez
İnstagram Shadowban Kaldırma İşlemi Zaman Alabilir ve Kesin Sonuçlar Vaad Etmez

Shadowban Nedir? Nasıl Çözülür?

twitter nedir insta. nedir dite ayrı ayrı sormamıza gerek yok facebook

1- Shadowban Cezasının Sebepleri Nelerdir?

• Doğal olmayan beğeni, yorum, izlenme hizmetlerini kullanmak hesabınızın kalitesini düşürür.
• Gerçekçi olmayan BOT takipçiler kullanmak hesabınızın spam olarak algılanmasına sebep olabilir.
• Güvenilir olmayan takipçi sitelerini ve uygulamalarını kullanmak hesabınızın kalitesini düşürür.
(Ayrıca Bakınız: İnstagram Takipçi Siteleri Güvenilir Mi?)
• Paylaşılan gönderilerde alakasız etiketleri, müstehcen içerikli ve yasaklı olan etiketleri kullanmak spam olarak algılanır.
• Gönderi başına çok sayıda etiketler kullanmak da spam olarak algılanır.

Çok Sayıda Etiket Kullanmak İnstagram Shadowban Sebebidir
Çok Sayıda Etiket Kullanmak İnstagram Shadowban Sebebidir

2- Shadowban’ın Sonuçları Nelerdir?

Çok kaliteli içerikler üretip çok iyi etkileşimler alsanız bile keşfet bölümünde görünmezsiniz. Benzer bir durum içeriğe eklediğiniz etiketlere (#instagram, #shadowban) ait bölümler için de geçerlidir.
Gönderiler sizinle benzer lokasyonda olan kişilere de gösterilmez. Ek olarak gönderiler hesabın kendi takipçilerinin sadece ufak bir bölümüne gösterilir. Yani kendi takipçilerinizin etkileşimi konusunda da ciddi bir erime söz konusu olur. Bu sebeple içeriklerde kullanıcılara çok daha güzel bir deneyim yaşatmanız gerekir.
(Ayrıca Bakınız: Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? Nasıl Geliştirilir?)
Tüm bu kısıtlamalardan ötürü hesabınızın dış dünya tarafından ulaşılabilirliği önemli ölçüde azalmış olur. Ulaşılabilirlik konusundaki bu düşüşü tıpkı şu grafikteki gibi ifade edebiliriz:

Shadowban Sonrası Hesap Etkileşiminde Ciddi Bir Azalma Görülür
Shadowban Sonrası Hesap Etkileşiminde Ciddi Bir Azalma Görülür

Gölge yasağı ile aslında adı konmamış, bir nevi üstü kapalı fark ettirmeden çeşitli yasaklamalara maruz kalmış oluyorsunuz. Bu yasaklamalar bildiğiniz gibi hesabın doğrudan kapatılması veya yöneticinin hesaba erişiminin engellenmesi şeklinde değil, dışarıdan keşfedilme oranlarının çok ciddi şekilde düşmesi şeklinde oluyor.

-Reklam-

Shadowban yani gölge yasaklaması uygulanan kullanıcılar yorum yapma veya beğeni yapmada herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Bu işin kötü tarafı çoğu kişinin bu durumu yaşayana kadar böyle bir şeyin varlığını dahi bilmiyor olmasıdır.

💡 Profesyonel İpucu: İnstagram kullanırken eğer dönem dönem bu işlem engellendi sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız potansiyel bir instagram shadowban adayı olduğunuzu unutmayınız. Bu konu hakkında detaylı bilgiye şu yazımızda ulaşabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: İnstagram Bu İşlem Engellendi Sorunu [Çözüm])

İnstagram Uyarılarına Uymazsanız Shadowban Sonucu Hesap Ulaşılabilirliği Sıfıra Yakına İner
İnstagram Uyarılarına Uymazsanız Shadowban Sonucu Hesap Ulaşılabilirliği Sıfıra Yakına İner

Ayrıca bu tarz yasaklamaları sadece İnstagram uygulamıyor. Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya platformunda benzer uygulamaların söz konusu olduğu tahmin, iddia ve tecrübe ediliyor.

-Reklam-

Yanlış ve doğal olmayan çeşitli uygulamalar ile kolay yoldan sosyal medya hesabını büyütmek isteyen yüksek takipçiye sahip şirket sayfaları, alışveriş sayfaları yani işletme profilleri sürekli yeni insanlara açılıp büyümeye ihtiyaçları olduğu ama shadowban sebebi ile büyüme oranı çok azaldığı için bu durumdan en olumsuz etkilenenler oluyor.

3- Shadowban’dan Kurtulma Yolları

Shadowban nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre instagram shadowban kaldırma shadowban nasıl kalkar

✅ Sosyal medya hesabınız ile ilişkisi bulunan otomatik beğeni, yorum, izlenme uygulamalarını, takipçi botlarını, yorum botlarını, kim geri takip etmiyor ve profilime kim baktı tarzında sosyal medya hesabınız ile alakalı uygulamaları kaldırın. Bunun sebebi ile ilgili bilgiyi şu yazıda bulabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Profilime Kim Baktı Uygulamaları İşe Yarıyor Mu?)

-Reklam-

Shadowban Nedir? Nasıl Kaldırılır? [Detaylı Rehber]
Shadowban Nedir? Nasıl Kaldırılır? [Detaylı Rehber]

✅ Paylaştığınız tüm gönderilerdeki, tüm etiketleri kaldırın. Hatta eski gönderileri bile kaldırmayı düşünebilirsiniz. Daha sonra da bir hafta veya bir ay gibi bir süreliğine hesabı kullanmayı bırakın. Bu sayede spam oranını azaltmış olursunuz.

✅ İşletme profillerini normal profillere dönüştürün. Kullanıcılardan doğal yollardan etkileşim (özellikle yorum ve beğeniler) almaya çalışın. Bu hesabınızın doğal olduğunu gösterecektir.

✅ Sayfanızı büyütmeye eğer yeni başlamışsanız, yani az takipçi sayılarına sahipseniz shadowban yasaklamasını yaşadıktan sonra orijinal içerikler üreterek organik büyümeye odaklanmalısınız. Eğer buna rağmen shadowban sorunundan kurtulamazsanız kolay yoldan satılık sosyal medya hesabı satın almanızı öneriyoruz.
(Ayrıca Bakınız: Satılık İnstagram Hesabı Nereden Bulurum?)

İnstagram Shadowban Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Çözülür? [Çözüm]
İnstagram Shadowban Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Çözülür? [Çözüm]

💡 Profesyonel İpucu: Shadowban sorununu yaşamamak için en kesin yol sosyal medya devlerinin kendi kurallarına uymaktır. Unutmayın ki yapay zeka algoritmaları her geçen güçlendikleri için onları kandırmak imkansıza yakın hale gelmiştir.
(Ayrıca Bakınız: Algoritma Nedir? Algoritma Örnekleri)

-Reklam-

Çeşitli aldatma yöntemlerini sizinle beraber milyonlarca ve hatta milyarlarca kullanıcının denediğini ve sonucun çoğunluk için hüsran olduğunu unutmayınız. Bu sebeple doğal ve organik etkileşim en sağlıklısıdır.

Shadowban Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Gölge banlama sorunu ile karşılaşmamak için ne yapmak gerekir?

Sosyal medya uygulamalarının koydukları beğeni ve yorum gibi limitlere mutlaka uymalıyız. Bu sebeple doğal ve organik etkileşim en sağlıklısıdır. Bunu nasıl yapabiliriz hesaplarımızı doğal yollar ile büyüterek yapabiliriz. Bu konu hakkında çeşitli yöntemlere ve detaylı bilgiye şu yazımızda ulaşabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Takipçi Kasma & Takipçi Arttırma Yolları)

-Reklam-

Gölge Yasaklama (Shadowban) Yorum ve Beğeni Sayısında Ciddi Düşüşe Yol Açar
Gölge Yasaklama (Shadowban) Yorum ve Beğeni Sayısında Ciddi Düşüşe Yol Açar

 

Soru: Shadowban uygulaması hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Sosyal medya uygulamalarında haksız ve gerçekçi olmayan yöntemler ile hesap büyütenleri, spam yapanları, hilecileri ve trolleri barındırmamak için kullanılmaktadır.

Soru: Shadowban yasaklamalarına maruz kalan bir kullanıcı hesabını doğal göstermek amacıyla ne yapabilir?

Sosyal medya hesabında tamamen özgün, kullanıcıları takip etmeye ve en önemlisi etkileşimde bulunmaya sevk eden içerikler üretmeniz, yani başarılı bir kullanıcı deneyimi yaşatmanız gerekir. Bunun için de reklamcılık teknikleri kullanmanız gerekir. Kendi reklamını yapmanın püf noktaları ile özel yöntemlerini öğrenmek için şu yazıya bakabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Reklam Nedir? Nasıl Yapılır? [Örnekler])

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Shadowban nedir, nasıl kaldırılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazının linkini paylaşarak sizler de bu bilgi hazinesinin büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Ana Sayfa:
https://technogezgin.com/
Özgün ve Kaliteli İçeriklerimiz:
https://technogezgin.com/blog/

shadowban nedir116798
instagram shadowban nedir32323
shadowbanned ne demek27291
twitter shadowban nedir2588
instagram shadowban kurtulma998
shadowban nasıl kalkar6121
instagram shadowban kaldırma443

FOTOLAR DA VAR 2 TANE + ANA FOTO DÜZENLENECEK URL OLARAK
1 TANE DE CAPS GİBİ FOTO BUL
iÇ LİNKLEME
KALINLIK VS.

-Sponsorlu Bağlantılar-

MrKaptanTR

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

4 Yorum

  1. Öncelikle ellerinize sağlık, faydalı bir makale olmuş. Organik etkileşim için ne önerirsiniz acaba? Bir de shadowban dan kesin bir kurtuluş yolu var mıdır?

  2. Hocam fazla Türkçe kaynak olmadığı için bu konuyu araştırıp duruyordum instagram shadowban nedir, shadowbanned ne demek ve twitter shadowban nedir gibi çeşitli sorgular üzerinden. Açıkçası bu konuyu ama özellikle instagram shadowban kurtulma yani instagram shadowban kaldırma konusunu çok güzel anlatmışsınız. Fakat bu yasak her daim kalkmıyor maalesef, erkenden fark edilip önlem alınmazsa kişi shadowban nasıl kalkar diye araştırıp duracaktır, bunu da yazıya eklerseniz şahane olur 🙂

  3. Bugün internette shadowban nedir diye aratsanız kopya, aynı şeyi papağan gibi tekrarlayan içerikleri görebilirsiniz. Sizin bu yazınız bu konuyu en güzel şekilde açıklayan yazılardan birisi olmuş, elinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Siteye giriş yapabilmek için lütfen reklam engelleyici (Adblocker) uygulamaları devre dışı bırakarak bizi destekleyin.