Bilgisayar MühendisliğiBilim ve Teknoloji

Nasıl Güçlü Şifre Oluşturulur? [Örneklerle]

Güçlü şifre kullanmak; kişisel bilgilerimizi, dosyalarımızı ve diğer içeriklerimizi korumak ve başkalarının hesaplarımıza izinsiz erişmesini engellemek için kullanılan bir çeşit siber güvenlik uygulamasıdır. Kırılması zor şifreler kullanmak her kullanıcı için hayati derecede önem taşır.

İşte bu yazıda da güçlü şifre nasıl oluşturulur sorusunun cevabını çeşitli şifre önerileri, güçlü şifre örnekleri ve zayıf şifre örnekleri üzerinden uygulamalı olarak vereceğiz. Üstelik kırılması zor şifrelerin ortak özelliklerinden de bahsedeceğiz. Ayrıca sık sık şifremi unuttum diyorsanız, yine bu yazıda hem çelik gibi kırılması zor, hem de kolay hatırlanan şifreler oluşturmayı öğreneceksiniz. Lafı uzatmadan konuya girelim.

-Reklam-
Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı
Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı

Güçlü Şifre Oluşturma Rehberi

1- Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

✅ Şifre en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır.
✅ Şifrede büyük harf ve küçük harfin yanı sıra rakam ve özel karakterler de olmalıdır. Soru işareti (?), kuyruklu a (@), ünlem (!), diyez (#), yüzde (%), artı (+), eksi (-) gibi semboller özel karakterlere örnek verilebilir.
✅ Şifre kesinlikle kullanıcıyla ilgili özel bilgiler içermemelidir. Takma adınız, çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın adı, kimlik numaranız, önemli doğum günleri veya yıllar, adresiniz bu özel bilgilere örnek verilebilir. Mesela gelin şu örneğe bir göz atalım:

Güçlü Şifre Oluşturma Örneği
Güçlü Şifre Oluşturma Örneği

✅ Şifredeki harflerin veya rakamların kesinlikle birbiriyle ilişkisi olmamalıdır. Mesela klavyede arka arkaya gelen “asdfghjk” gibi ifadeler değiştirilmeden kullanılmamalıdır.
✅ Tüm hesaplar için birbirinden farklı, benzersiz ve özgün şifreler kullanılmalıdır. Unutmayınız ki, böyle bir durumda birisi bir hesabınızın şifresini ele geçirirse diğer hesaplarınıza da ulaşıp sizi çok zor bir durumda bırakabilir.
✅ Hesabınızda daha önce kullandığınız şifreleri tekrardan kullanmanız güvenlik açığı yaratır. Bu sebeple her seferinde yeni şifreler kullanmanız gerekir. Unutmayınız ki kırılan şifreler ile tüm özel bilgilerinize, diğer hesaplarınıza ve hatta paranıza bile erişim sağlanabilir. Buraya kadar anlatılanları şu örnekle özetleyelim:

Şifre Oluştururken Harf, Rakam ve Özel Karakter Kullanmaya Dikkat Etmeliyiz
Şifre Oluştururken Harf, Rakam ve Özel Karakter Kullanmaya Dikkat Etmeliyiz

BİLGİ: Sadece rakamlardan oluşan 6 haneli bir şifre 3 dakikada çözülebilirken, rakamlar, küçük/büyük harfler, işaret ve sembollerin de olduğu 9 haneli bir şifre 44.530 yılda ancak çözülebiliyor.

Her hesap için farklı ve zor şifreler oluşturunca, bu kadar farklı şifreyi nasıl aklımda tutacağım diyorsanız, bu soruna çeşitli çözüm önerileri ve örneklerle kolay hatırlanan şifre oluşturma tekniklerine geçelim.

-Reklam-

         

2- Kolay Hatırlanan ve Kırması Zor Şifre Örnekleri

💡 Profesyonel İpucu: Kırılması en zor olan ve aynı zamanda hatırlaması en kolay olan şifreler genellikle kulağa en saçma gelen şifrelerdir. Kırılması kolay ve zor şifrelere şunlar örnek olarak verilebilir:

Yaratıcı ve Kolay Hatırlanan Şifre Oluşturma Örnekleri
Yaratıcı ve Kolay Hatırlanan Şifre Oluşturma Örnekleri
// Kırılması Kolay Şifre Örnekleri
1234567890.
password
admin123.
qwerty
Iloveyou
// Kırılması Zor Şifre Örnekleri
xhnQ#F7Jbm0@@bKzigmLJLDm
#Ilove4EverActionBaby!
zeuewlkom2HSovEbx&pOvB5x
dB@Gm)%qV4U8CkA)7T3603f4
KeşkekçininKeşkeklenmiş3keşkekKepçesi*
Zayıf, Normal ve Güçlü Şifre Örnekleri
Zayıf, Normal ve Güçlü Şifre Örnekleri

Kendi oluşturduğunuz şifrelerin zorluk seviyelerini test etmek ister miydiniz? O zaman tamamen kendi yapımımız olan şifre oluşturucu ve şifre zorluğu test edici programı bilgisayarınıza indirip kullanarak bu konudaki dertlerinize derman olabilirsiniz. Program hakkında detaylı bilgi almak için şu yazıya bakabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Techno Gezgin Şifre Oluşturucu ve Zorluk Test Edici)

3- Kolay Hatırlanan Şifre Oluşturma Yöntemleri

Güçlü ve yaratıcı bir şifre oluşturmaya kalktığınızda hatırlayana kadar canınız çıkıyor ve hatta hatırlayamadığınız bile oluyor. Veyahut kolayca hatırlanan bir şifre oluşturayım deseniz de gönlünüz hiç rahat olmuyor, hep arkanıza bakasınız geliyor değil mi? İşte burada güçlü şifre oluşturma yöntemleri ile bu ikileme son veriyoruz!

-Reklam-

Bu Kanser Durumu Yaşamamak İçin Ya Kolay Hatırlanan Şifreler Oluşturmalı Ya Da Şifrelerinizi Gizli Bir Yere Not Etmelisiniz
Bu Kanser Durumu Yaşamamak İçin Ya Kolay Hatırlanan Şifreler Oluşturmalı Ya Da Şifrelerinizi Gizli Bir Yere Not Etmelisiniz

3.1 – Klavye Dizgileri Kullanarak Şifre Oluşturma

.#. Klavye Dizgisi: Klavyede yan yana bulunan tuşların bir seri halinde kullanılarak oluşturulan dizelerdir. Bu yöntem kolay hatırlanan şifre oluşturma konusunda pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Klavye dizgileri ile şifre oluştururken üst düzey güvenlik için büyük / küçük harf, numara, özel karakter kullanımı gibi unsurlara dikkat etmeli ve şifrelerinizi farklı ve orijinal desenler kullanarak oluşturmalısınız. Mesela şu klavye dizgisine örnek olarak verilebilir:

Klavye Dizgileri Güçlü Şifre Oluşturma Amacıyla Kullanılabilir
Klavye Dizgileri Güçlü Şifre Oluşturma Amacıyla Kullanılabilir

3.2 – Metinleri Kodlayarak Şifre Oluşturma

.#. Metinleri kodlayarak şifre oluşturma metodunda, hedef metinler kullanılarak akılda kalacak şekilde değiştirilir. Mesela şunu örnek verebiliriz:

Kardeşim Ahmet 12 Nisan 2004 yılında doğdu: kA12n+2004Yd!

-Reklam-

         

Örnek: Örneğin ‘Portakalı soydum. Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum. Kırmızı mum.’ tekerlemesini kullanalım. Burada şu işlemleri yapalım:
➽ Tekerlemenin her kelimesinin ilk harflerini büyük yazacağız.
➽ Kendimiz bazı harfleri belirleyip; onları da sayı ile ifade edeceğiz.
➽ Yine kendimiz şifrenin belli bir yerine özel bir karakter ekleyeceğiz.
➽ Burada şekil olarak benzedikleri için S’yi 5 ile, P’yi 6 ile değiştirip, sonuna ünlem ekleyelim.
Sonuçta 65BkBbyuDddKm! şeklinde nur topu gibi şifremiz oldu, haydi hayırlı uğurlu olsun. :)

Nasıl Şifre Oluşturulur? [Rehber]
Nasıl Şifre Oluşturulur? [Rehber]

Bu yöntemi; sevdiğiniz bir şarkının, şiirin sözü, bilindik atasözü / deyimler, tekerlemeler, film veya konuşmadan bir alıntı, sizin için özel olan bir cümle gibi çeşitli metinler üzerine de uygulayabilirsiniz.

// Kırması Zor ve Troll Şifreler
GökteUçarTeyyare2SelamSöyleOYare-
IwishUwereFishInMy2Dish.
BuHesabaGirersenAllahBelanı1001Versin=)
DalSarkar1KartalKalkarDalSarkar!
AklaGelmeyecek1ŞifreMiDediniz?
Tarlaya1ŞinikKekereMekereEkmişler!
LalaLatifLaleliLacivertLambasınıVerdi123.
TatarTepsiciTıknazTitizTosunTömbekici.1
İtİtiİtti-BitİtiİttiİtBiti.İtti
GülDibi2BüIbülDiliGibi.
Biz1ilaçtanBıktıkTıkaTıkaTık.

3.3 – Örneklerle Diğer Şifre Oluşturma Teknikleri

💡 Profesyonel İpucu: Özel karakter eklemek yerine, özel karakterler kullanılarak yapılan belli emojiler kullanarak şifrenizin güçlüğünü kat kat arttırabilirsiniz. Özel karakterler ile yapılan bazı emojiler şu şekildedir:

Klavye Karakterleri İle Emojiler Oluşturarak Kırılması Zor Güçlü Şifreler Oluşturma Mümkündür
Klavye Karakterleri İle Emojiler Oluşturarak Kırılması Zor Güçlü Şifreler Oluşturma Mümkündür

Tarihlerden Şifre Yaratma Örneği: 29/10/1923 ve 29/05/1453 tarihlerini seçelim. Eğik çizgileri küçük L harfi ile değiştirecek ve iki tarihin arasına da < işaretini koyacağız. En sona da bambaşka bir karakter daha ekleyip eşeğimizi sağlam kızağa bağlayacağız. Sonuç olarak şöyle bir şifre elde ettik: 29l10l1923<29l05l1453X

Bu yöntemi istediğiniz gibi değiştirebilir, geliştirebilir ve kendi özel yöntemlerinizi türetebilirsiniz. Bunun daha az karışık versiyonu şu görseldeki gibidir:

Örneklerle Kırması Kolay ve Zor Şifreler
Örneklerle Kırması Kolay ve Zor Şifreler

Farklı ve Orijinal Fikirler: Siber güvenlik konusunda kaliteli şifre oluşturma haricinde her daim farklı, orijinal ve çeşitli önlemler alınabilir. Mesela evinin internetine girilmesinden bıkmış bir komşunun aldığı şu troll önleme bir göz atalım:

-Reklam-
Zor Kırılan Şifreler Oluşturmak Yerine Bu Tarz Yaratıcı Önlemler De Alabilirsiniz
Zor Kırılan Şifreler Oluşturmak Yerine Bu Tarz Yaratıcı Önlemler De Alabilirsiniz

💡 Profesyonel İpucu: Her ne kadar güçlü şifreler oluşturursanız oluşturun, bilgisayarınızda eğer virüs varsa kötü niyetli kişiler tarafından o şifreler oluşturduğunuz an öğrenilebilir. Bu durumun önüne geçmek için de güvenilir bir telefon kullanarak, hesaplarınızda mutlaka iki adımlı doğrulama özelliğini açmalısınız. İki faktörlü kimlik doğrulaması şu mantıkla çalışır:

İki Adımlı Güvenlik Doğrulaması Nasıl Çalışır?
İki Adımlı Güvenlik Doğrulaması Nasıl Çalışır?

4- Şifre Oluşturma Konusunda Öğrendiklerimizi Test Edelim

Soru-1: Aşağıdakilerden hangisi şifre güvenliğini arttırıcı bir tedbir olarak uygulanmamalıdır?
A) İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmek
B) 8 karakterden uzun şifre oluşturmak
C) Şifrede kişisel bilgi parçaları (ad, soyad, şehir, doğum yılı…) eklemek
D) Şifre içerisinde karakter çeşitliliğini arttırmak
E) Klavye dizgileri kullanmaktan kaçınmak

💡 Çözüm: Şifre içerisinde kişinin kendine ait kişisel bilgileri kullanması, kendisini tanıyan bir kişi tarafından şifrenin kırılma ihtimalini arttırdığı için güvenlik zafiyeti oluşturur. Yani cevap C seçeneğidir.

Soru-2: Bir bilgisayar korsanının (hacker) aşağıdaki şifrelerden hangisini kırması en zordur?
A) Password123.
B) Mert2000#.
C) 1234567890
D) Q2k+!yT%Ge6
E) qweDcVgYu8.

💡 Çözüm: A şıkkı en çok kullanılan yani kırılması en basit şifreler arasındadır. B şıkkı özel bilgi içermekte, C ve E şıkları da klavyede yan yana gelen karakterlerden oluşmaktadır. Bu sebeple kırılması en zor şifre D şıkkındaki şifredir.

Unutması Zor ve Kırması Zor Şifre Önerileri
Unutması Zor ve Kırması Zor Şifre Önerileri

Soru-3: Aşağıdaki ifadelerden hangileri şifre güvenliği konusunda yanlış bilgi içermektedir?
1- Kullanıcı şifrelerinin uzun olması güvenlik için yeterlidir.
2- Teknik destek aldığımız kişilere özel şifreleri verebiliriz.
3- Zor bir şifre oluşturduktan sonra onu değiştirmemize gerek yoktur.
4- Uygun şartlar altında her türlü şifre ve hesap kırılabilir.

-Reklam-

💡 Çözüm: Şifre sadece uzun olmamalı aynı zamanda zor ve tahmin edilemeyen cinsten olmalıdır. Ayrıca şifreleri vermekten olabildiğince kaçınmalı ve onları düzenli olarak değiştirmeliyiz. Yani 1, 2 ve 3 yanlıştır.

Soru-4: Aşağıdakilerden hangileri şifrelerin unutulmaması için yapılabilir?
1- Şifreler unutulmasın diye bir yerlere not etmek.
2- Kolay hatırlanan şifre oluşturmak.
3- Unutma ihtimaline karşı hesap bilgilerini (e-posta, telefon vb.) not etmek.

💡 Çözüm: Şifrelerin unutulmaması adına tüm bu yöntemler kullanılabilir.

Hesap Güvenliği Konusunda Güçlü Şifre Oluşturmak Başta Olmak Üzere Çeşitli Önlemler Alınmalıdır
Hesap Güvenliği Konusunda Güçlü Şifre Oluşturmak Başta Olmak Üzere Çeşitli Önlemler Alınmalıdır

.#. Yoksa anlatılanlar size çok mu karışık geldi? Eğer öyleyse kendi yapımımız şifre oluşturucu ve şifre zorluğunu test edici programı kullanabilirsiniz. Program hakkında detaylı bilgiye şu sayfada ulaşabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Techno Gezgin Şifre Oluşturucu ve Zorluk Test Edici)

Şifre Oluşturma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Neden güçlü şifreler kullanmalıyım? Güçlü şifre oluşturmanın avantajları nelerdir?

— Kişisel bilgilerinizi güvende tutmanızı sağlar.
— Özel dosyalarınızı ve diğer içeriklerinizi korumanızı sağlar.
— Başkalarının hesaplarınıza izinsiz erişimini engeller.

Soru: Şifrelerde kişisel bilgiler neden kullanılmamalıdır?

Sizi yakından tanıyanlar ve sosyal medya profiliniz gibi kolayca erişilebilir bilgilerinize ulaşabilenler şifrelerinizi kolayca kırabilirler. Bu tarz kişisel bilgilere takma adınız, çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın adı, kimlik numaranız, önem tarihler, adresiniz örnek olarak verilebilir.
Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? [Rehber]
Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? [Rehber]

Soru: Güçlü şifreler kullanmak internette güvenlik için yeterli midir?

İnternette güvenli olabilmek için güçlü şifreler oluşturmak her ne kadar önemli olsa da kesinlikle tek başına yeterli değildir. Kırılamayacak bir şifre, %100 güvenli hesap diye bir şey yoktur.

Soru: Şifre güvenliği konusunda alınabilecek ek tedbirler nelerdir?

— Hesabınıza kurtarma e-posta adresi ve telefon numarası ekleyin.
— Virüs ihtimaline karşı mutlaka çift adımlı doğrulama kullanın.
— Virüslere karşı dikkatli olun ve siber güvenlik önlemleri alın.
—İlk başta size şifre verilmişse, o şifreyi değiştirin.

Technogezgin.com Bilgi
Nasıl güçlü şifre oluşturulur [örneklerle]” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı