Bilim ve Teknolojiİlginç BilgilerSağlıklı Yaşam

Sosyal Medya Bağımlılığı ve Zararları Nelerdir?

Bugün modern çağın bize getirdiği bir ton nimetin yanı sıra aynı zamanda attığı önemli bir kazıktan bahsedeceğim sizlere. Sosyal medya bağımlılığı ile kalabalıklar içerisinde yalnızlık çeken insanlar ordusu konumuz.

Sanırsam Mark Zuckemberg (o değilse bile ünlü birisi) bilindik bir sosyal medya platformunu eski sevgilisini stalklamak için kurmuş :) Anlayacağınız işin doğasında bu var fakat yine insanoğlu bu işin suyunu çıkarıyor. Şimdi sıkı durun!

-Reklam-

Kulağımı çınlatmadan önce Facebook çalışanının hayati önemdeki itiraflarına bakalım:

Sosyal mesaj böyle verilir
Sosyal mesaj böyle verilir

Facebook Çalışanının Sosyal Medya Bağımlılığı İtirafları

Facebook’un ilk çalışanlarından birisi, Facebook’un kullanıcılarını manevi olarak programladığını ve toplumun var olan manevi yapısını mahvettiğini itiraf ederek ortalıkta bombayı patlattı :

“Çok suçluluk duyuyorum. Şu an bu öyle bir noktada ki biz toplumun çalışır dokusunu paramparça eden araçlar yarattık. Bugün bulunduğumuz yer bu. Davranışlarınız, siz farkında değilsiniz ama, programlanıyorlar. Bu bilmeden ve kasıtsız yapıldı ama şimdi siz ne kadar şeyden vazgeçeceğinize karar vermelisiniz.”

Sosyal Medyadan Önce, Sonrasını Yaşıyoruz Zaten
Sosyal Medyadan Önce, Sonrasını Yaşıyoruz Zaten

“Biliyoruz ki sosyal medya ve telefonlarımızla uğraşmak dopamin denilen bir kimyasal salgılatıyor. Bu nedenle bir mesaj aldığınızda, iyi hissediyorsunuz.” (Alıntı)

-Reklam-

         

Konular karışıp çorbaya mı döndü iyice? Sakince okumaya devam edin, konu en sonunda lak diye toplanacak hepsi, siz rahat olun.

Farklı Bir Bakış Açısı ile Sosyal Medya Bağımlılığı
Farklı Bir Bakış Açısı ile Sosyal Medya Bağımlılığı

Neden Sosyal Medya Bağımlılığı Vardır?

 • Peki niye sosyal medya bağımlılığı yaşıyoruz? Üstteki eleman da itiraf etmişti, sosyal medya bağımlılık yaratacak şekilde programlandı.
 • Tıpkı sigara içen, alkol alan elemanın onların etkisiyle rahatlaması sonucu bu hissi sürekli yaşamak için bu illetlerin bağımlısı olmasıyla aynı şey özünde.
Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Bağımlılığı
 • Veya bir tık daha yukarı taşıyorum; bir kişinin kumar oynadıkça ve kazandıkça coşması sonucu elemanın o eyleme bağlanması gibi! Derken “hep kasa kazanır” mantığıyla tüm servetini kaybedinceye kadar durmaması gibi.

Evet sevgili kardeşlerim, sosyal medya bağımlılığı hususunda süreç aynen bunlar gibi işler, tek farkı sigara ve alkole göre MASUMANE GÖRÜNDÜĞÜ İÇİN İNSANLARIN GÖZÜNE BATMAMASIDIR! OYSA BEYNİNİZDE AYNI ETKİYİ YARATIR, AYNI BÖLÜMÜ UYARIR!

Okuması zor ve dakikasında unutacağınız kavramlara girmek istemiyorum olay dopamin ile alakalı! Dileyen araştırabilir.

-Reklam-

Güncel Senaryolar Üzerinden Gidelim

 • Canınız Sıkıldı ve Mesaj Attınız Diyelim: Niye yüz yüze konuşmak yerine “selam”, “naber hocam” minvalinde bir ton insana aynı anda mesaj attınız? Çok basit, cevap aldığınızda iyi hissediyorsunuz. Daha da ileriye gidiyorum, neden buna ihtiyacınız var? Bunun teşhisini DÜRÜSTÇE KOYACAK OLAN SİZLERSİNİZ AMA yalnızlık çekiyor olabilirsiniz.
En ağır eleştiri bu gönderide
En ağır eleştiri bu gönderide ki bunu da sosyal medyada bulduğumu hatırlatayım
 • Gönderi Paylaştınız Diyelim: Neden beğenileri sayıyoruz veya neden hesabın takipçi/beğeni sayısı yavaş mı artıyor diye çıldıranlar var? Size evet, arkana bakma sana soruyorum. Neden sence?
 • En basitinden sizce bu sitede bu yazı mı yoksa takipçi kasma yolları yazısı mı daha çok ziyaretçi çeker?
 • Takipten Çıkma Mevzusu: Bizim jenerasyonda pek çok kişide görüyorum, takipten / arkadaşlıktan çıkarılma insanları çıldırtıyor. O gider daha iyisi gelir, neden insanlar bu kadar travmatik algılıyorlar bilemiyorum. Galiba bu durum üstte Facebook’u tasarlayan adamın itirafındaki “sosyal programlama” muhabbeti bu olsa gerek.

Peki bunların sosyal medya bağımlılığı ile alakası ney? Çok basit! Bunları “kendi kriterlerimize göre” başarıyla yaptığımızda (normal üstü beğeni / yorum / etkileşim / mesaj / övgü aldığımızda) dopamin miktarımız artıyor ve deliler gibi mutlu hissediyoruz! AMA… (Evet gene aması var kulağımı çınlatmayın) AMA BU SAHTE MUTLULUK! Gerçek hayatta değil, bunları sahte, gerçek hayatta hiçbir işimize yaramayacak sanal bir ortamda yapıyoruz.

Toplu Taşımada Sosyal Medya Bağımlılığı
Toplu Taşımada Sosyal Medya Bağımlılığı

AMA! (evet son bir kez ama) Bunu her abartmamızda (başka bir deyişle var oluş mücadelesi gibi görüşümüzde) kendi yüreğimizden, kendi benliğimizden bir parçayı da feda ediyoruz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Sonuçları

 1. Sosyal medyada çok fazla güncelleme yapanların narsist (kendini aşırı beğenme) eğiliminde oldukları,
 2. Aşırı kullananların daha bencil olduğu ve iletişim zorluğu çektikleri,
 3. Erkeklerin dikkat çekmek amacıyla kendilerini methetmeye (övmeye) yoğunlaştıkları,
 4. Kadınların dikkat çekmek amacıyla çekici fotoğraflar koymaya yoğunlaştıkları,
 5. Sık sık aktif olanların başarısının düştüğü saptanmıştır.
Sosyal Medya Bağımlılığı ve Biz
Sosyal Medya Bağımlılığı ve Biz

Bunlar bilindik şeyler. Sosyal medya bağımlılığı insanlara asıl kazığını doğallıkları bozarak atıyor. Bunun en güzel örnekleri;

 • Lüks yaşamlarla birbirlerine gösteriş yapmaya çalışanlar,
 • Tüm gününü teknolojik cihazlar başında geçirenler, (başka bir tabirle asosyal kardeşlerimiz, tabi istisnalar müstesna)
 • Birbirlerini aşağılayarak(!) hava atmaya çalışan kompleksli insanlar,
 • Ve niceleri…

Sosyal Medya Kullanmayalım Mı?

Buraya kadarki cümlelerden bu anlamı çıkaran yazıdan hiçbir şey anlamamış demektir. Şüphesiz sosyal medyanın bize bir çok faydası olmuştur. Kolay iletişim, kolay yayılan bilgi ağı, zengin ve fakirin aynı oranda bilgiye erişiminin kolaylaşması vesaire. Biz site sahiplerine dehşet sayıda okuyucuya ulaşabilme imkanı sağlaması vesaire. Sayıp da kafamızı şişirmeyelim şimdi.

-Reklam-

         

Elbette sosyal medya hesaplarımız olmalı, içinde gönderilerimiz olmalı bu çağımızın gereği! Fakat suyunun çıktığı noktada bize ciddi zararlar vermeye başlıyor!

“Şayet, teknoloji bizi yönetmesin, biz teknolojiyi yönetelim! AKIL VE KUDRET sahibi olan insanoğludur. Kendimize bu muameleyi yapmayalım.”

Sosyal Medya Bağımlılığı - Sorun Tam Olarak Bu
Sosyal Medya Bağımlılığı – Sorun Tam Olarak Bu

Kısa Geç Diyenlere Özet

Aslolan nedir bilir misiniz? Sahici arkadaşlıklar, içten sohbetler. Eğlenceli aktiviteler. Hani bir önceki jenerasyonun anlattığı mahallece karşı mahalleye kavga giderdik, ama her daim bir olurduk sözündeki samimiyet! Bu tarz şeyler, sahtesi (teknoloji) değil de doğalı! (gerçek hayat) Bu kadar basit!

Benzer İçerikler:

Teknoloji Bağımlılığı İle Yalnızlaşan Mutsuz İnsanlar

Takipçi Kazandırma Siteleri Ne Kadar Masum?

Sosyal Medyada Beğenilerde Ani Düşüş: Shadowban Çözümü

-Reklam-
Sosyal Medya Bağımlılığı İnsanların Kendilerini Gizleyebilmesi Sebebiyle de Yüksek
Sosyal Medya Bağımlılığı İnsanların Kendilerini Gizleyebilmesi Sebebiyle de Yüksek

“Sosyal medya bağımlılığı” hakkındaki eklemek istediğiniz şeyleri, sormak istediklerinizi, eleştirmek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı