Bilim ve Teknolojiİlginç BilgilerSağlıklı Yaşam

Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı hakkında konuşacağız bugün. Gereksiz bağımlılığın yaşam enerjinizden nasıl çaldığını, manevi olarak sizi nasıl sömürüp çürüttüğünü göreceksiniz. Baştan garanti ederim ki yazının bir yerinde mutlaka “Aaa yok artık” diyeceksiniz.

Baştan belirtelim, teknoloji iyi ki var ve her alanda bizi ileri taşıdı fakat teknoloji bağımlılığı gibi gerçeklerden de bahsetmemiz gerekiyor. Gönül rahatlığı ile yazdıklarımıza kulak verebilirsiniz.

-Reklam-
Değişen Tek Şey Teknoloji (Bağımlılığı)
Değişen Tek Şey Teknoloji (Bağımlılığı)

Çevremize Bir Göz Atalım…

Sayıları giderek artmakla birlikte pek çok kişinin arkadaş ortamlarında yaratıcı şekilde eğlenmek hiç olmasa muhabbet etmek yerine vakitlerini evde telefon veya bilgisayar başında geçirdiğinden yakındığını görmüyor muyuz?

Daha çok küçük çocukların aileleri tarafından sevgiyle büyütülmesi gerekirken onların bilgisayar başında vakitlerini ve sağlıklarını heba edişlerine tanık olmuyor muyuz?

Yeni Nesilde Teknoloji Bağımlılığı
Yeni Nesilde Teknoloji Bağımlılığı (Bilmeyenler için RT, retweet anlamına gelir Twitterde)

Hatta daha da ileri gidiyorum, (hakaret olarak algılamayın ama) İnternet’te kimi yerlerde “akıllı telefon akılsız insan devri başladı” diye yazılmıyor mu?

Bu duruma dikkat çekmek isteyen bir dizide 4 kişilik arkadaş grubu bir mekanda buluştuklarında dördü de yüz yüze konuşmak yerine telefondan BİRBİRLERİ İLE yazışmaya devam ediyorlardı. Sahne mi? Tabi ki bulamadım. Ama “teknoloji bağımlılığı“nda durum buna kayıyor.

-Reklam-

         
Oysa Olması Gereken Tam Tersiydi Değil Mi?
Oysa Olması Gereken Tam Tersiydi Değil Mi?

Teknoloji Bağımlılığı Topluma Etkileri

(Asla küçümsemek için söylemiyorum) fakat asgari ücret alıp çok uzun süren taksitlerle binlerce liraya son model telefon alan insanlarla doldu ortalık. Teknoloji bağımlılığı sadece vaktimizi değil, bizi biz yapan değerlerimizi de çalıyor aslında. Gösterişe itiyor bizi.

Teknoloji Bağımlılığının Sonu
Teknoloji Bağımlılığının Sonu

Hatta durum öyle ciddi bir hal aldı ki, gençlere sorsanız tüm sosyal medya fenomenlerini sayar amma ve-lakin ülkenin veyahut dünyanın sorunları hakkında iki kelam edemez.

Bir çok insanın topluluklar içinde yalnızlık yaşamasına sebep oluyor ki o ayrı bir konu. (Bakınız: Üstteki 4 kişilik arkadaş grubu örneği)

-Reklam-

Daha da konuşup içinizi karartmayalım nasılsa mükemmel bir şekilde yaşamamız gereken uzun bir hayat var.

Telefonun Kablosu Gidince İnsanlar Telefona Bağımlı Hale Geldi
Telefonun Kablosu Gidince İnsanlar Telefona Bağımlı Hale Geldi

Cem Yılmaz Güzel Giydirmiş

Siz izleye durun ardından devam ederiz;

Alıntı: Youtube

Dürüst olalım, hala okuyorsan sende ışık var demektir. Kolay kolay hazmedilemeyecek şeylere geliyoruz şimdi sırada teknoloji bağımlılığı nın bir alt kolu olan bilgisayar bağımlılığı var.

Teknoloji Bağımlılığı Yaratıcılığımızı Öldürür
Teknoloji Bağımlılığı Yaratıcılığımızı Öldürür

Bilgisayar Bağımlılığı: İlginç Bir Bakış

Bilgisayar oyunları insanları özellikle erkekleri neden bu kadar sarıyor sizce? Cevabı elbette çok basit: Bir şeyler başarmak insanı mutlu eder! Doğamız başarı ve güç istenci üzerine kurulu. Peki bunun teknoloji bağımlılığı ile alakası ney? Az sabırlı olun hele geliyorum oraya.

-Reklam-

         

“Her insan gelişmek, ilerlemek, toplumda değer sahibi olmak ister ve bu oyunlar bu isteğimizi TATMİN EDER!”

Bu yozlaşma daha başlangıç...
Bu yozlaşma daha başlangıç…

Yani? Yanisi şu hocam, hobi gibi değil de abartırsanız gerçek hayattaki hedeflerinize yönelecek enerjiyi kendinizde bulamazsınız. Zira o enerjiyi oyunda harcıyorsunuz zaten.

Hele hele seviye atlayıp durduğunuz, bir şeylerin gelişimi/üretimi için günlerce süre beklediğiniz oyunlar sizi komple gerçek hayattan koparabilir. O parayla satılan özellikler boş yere mi eklendi sanıyorsunuz? Adamlar hem vaktinizi, emeğinizi yiyor hem de para kazanıyor. İşte buna zeka derler.

Teknoloji Bağımlılığı Çağımızın Vebası
Teknoloji Bağımlılığı Çağımızın Vebası

Alt yazı yanlış anlaşılmasın, size oyun oynamayın demiyoruz sadece gerçek hayatınıza mani olmasın. Teknoloji bağımlılığı na saplanıp kalırsanız mutsuzluğun dibine vurursunuz bizden uyarması.

Hala inanmayanlar için bir ekleme daha yapayım, bilgisayar oyunlarının derslerde başarıyı düşürdüğüne dair araştırmaları okumuşsunuzdur. Hep bilim insanları böyle dedi derler ama nedenini pek fazla söylemezler. Sahiden neden dersiniz? Üstteki sebeplerden dolayı!

Teknoloji Bağımlılığını Tek Boyutlu Düşünmeyin
Teknoloji Bağımlılığını Tek Boyutlu Düşünmeyin

Teknoloji Bağımlılığı – Sonuçta Biz Ne Yapalım?

Asıl bomba kısma geliyorum, bilgisayar bağımlılığı üzerinden örnekleri vereceğim, siz de istediğiniz yere uygulayabilirsiniz.

-Reklam-

1) Neden oyunda ORDU BASMAK YERİNE VÜCUT YAPMIYORSUN?
2) Neden oyunda HAZİNE TOPLAMAK YERİNE GERÇEK HAYATTA PARA KAZANIP YEMİYORSUN?
3) Neden oyunda silah skini almak yerine gerçek hayatta atıcılık öğrenmiyorsun?

Bilgisayar Bağımlılığı
Bilgisayar Bağımlılığı

4) Neden sosyal sahte yapmacık arkadaşlıklar yerine gerçekçilerini yapmıyorsun?
5) Neden ADAM ÖLDÜRÜP DURUP POTANSİYEL KATİL OLUYORSUN? Git O ENERJİYİ SPORDA gelişim yolunda HARCA!
6) Neden o zamanı faydalı şeylere yatırmıyorsunuz? HER ŞEY GERİ GELİR DE ZAMAN GELİR Mİ? Hele hele gençlik yılları, en güzel yıllarımız.

Teknoloji Bağımlılığı Sorununun Yegane Çözümü Teknolojiyi Sadece Faydalı Amaçlar Uğruna Kullanmaktan Geçer
Teknoloji Bağımlılığı Sorununun Yegane Çözümü Teknolojiyi Sadece Faydalı Amaçlar Uğruna Kullanmaktan Geçer

Böyle 10-20 madde daha sıralanabilir ama sizi baymayacağım. Teknoloji bağımlılığının bir diğer alt başlığı sosyal medya bağımlılığı. Onu da bir diğer yazıda işleyeceğiz.

Teknoloji Bağımlılığı Bu Devrin Hastalığıdır
Teknoloji Bağımlılığı Bu Devrin Hastalığıdır
Teknoloji Bağımlılığı Kalıcı Zararlara Sebep Olmaktadır
Teknoloji Bağımlılığı Kalıcı Zararlara Sebep Olmaktadır

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı