Sağlıklı Yaşam

Testosteron Nedir? Testosteron Eksikliği ve Arttırma Yolları

Testosteron nedir? Hayat enerjimizi ve azmimizi arttıran en önemli hormonlardan birisidir. İşte biz de bu yazıda testosteron eksikliği ve testosteron arttırma yolları gibi konulardan bahsedeceğiz.

Neden bu yazıyı okumalıyım? İnternet’te bu konuda yazılmış ortalama bir yazıdan daha detaylı ve olabildiğince sıkmayan bir yazı olacak. Lafı uzatmadan başlayalım.

-Reklam-

Testosteron Nedir? Ne İşe Yarar?

Testosteron nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Halk içerisinde her ne kadar erkeklik hormonu olarak bilinse de bir çok etkisi kadınlarda ve erkeklerde ortaktır.

Testosteron Nedir - Ne İşe Yarar
Testosteron Nedir – Ne İşe Yarar

Tabi bunu duyar duymaz aklınıza direkt olarak cinsellik hormonu gelmesin. Zira bir insanın başarısını etkileyen şeylerden birisi de budur.

# Kas ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve ergenliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için elzemdir.

# Testisler tarafından salgılanmakla beraber sperm üretiminde falan önemli bir rolü vardır. Neyse biz genel olarak bilinen özelliklerini geçelim. 

-Reklam-

         

# Aynı zamanda size mücadeleci bir karakter yapısı katacağından kesinlikle sizin daha enerjik ve başarılı olmanızı sağlar. Tabi çoğu kaynak bunu atlar, es geçer.

# Morali sürekli bozuk, paso depresyonda takılan kişilerin çoğunda testosteron eksikliği olması olasıdır.

# Vücut geliştiriyorsanız kaslarınızın doğru dürüst şişmesi ve sertleşmesi için vücudunuzda bu hormonun bolca olması lazım. (Bu yüzden her ne kadar zararlı bir eylem olsa da vücut geliştiricileri kendilerine steroit basarlar.)

-Reklam-

Testosteron Nedir
Testosteron Nedir

Testosteron Eksikliği”nde Ne Olur?

Kadınlarda ve erkeklerde çoğu ortak üzere pek çok sonucu vardır:

  • Kas ve kemiklerde güçsüzlük, depresyon ruh hali, enerjisizlik vb.
  • Uykusuzluk ve uyku ile ilgili diğer sorunlar,
  • Motivasyon kaybı, hafıza ile ilgili sorunlar,
  • (En bombasına geliyoruz) Öz güven kaybı,

Yani cinsellik hormonu değilmiş sadece. Pek çok noktada önemli bir yapı taşıymış. İlginç bir bilgi daha vereyim; testosteron hormonu, 30 yaşından sonra erkeklerde azalma eğilimindedir. Özellikle 60 yaş üstü erkeklerde hormon düzeyi en az seviyeye iniyormuş.

Hormon Bozukluğu Yaşamamak İçin Neler Yapılmalı?

Bu bilginin ardından bu soruyu da sormak gerekir tabi. Bazı ciddi yanlışlar normal hormon seviyelerini katlediyor ve vücudun kendi mekanizmasını da bloke ediyor. Gelin bu hatalara değinelim:

Yaşlandıkça testosteron eksikliği yaşamamak için sağlıklı yaşam konusuna öncelik verin
Yaşlandıkça testosteron eksikliği yaşamamak için sağlıklı yaşam konusuna öncelik verin

1) 22.00-02.00 arasında uykuda olursanız, en az 7 saat uyursanız sizden kralı yok ( Testosteronun vücut bulmuş halisiniz ).

-Reklam-

         

2) Hormonlu gıdalardan ve ilaçlardan uzak durun olabildiğince. Ha hormonlu gıdalardan %100 korunamazsınız. Yediğiniz paketli hazır gıdanın (veya abur cubur türevlerinin) de bu soruna yol açabileceğini belirtelim.

3) ŞEKER ve EKMEĞİ olabildiğince az tüketin. Hazır gıdalarda çoğunlukla geleneksel şeker yerine glikoz veya fruktoz şurubu kullanıyorlar zira.

4) Radyasyon yayan hiçbir şeyi belinizin altında tutmayın, yaklaştırmayın. Yani uymasak da cep telefonlarınızı alt ceplerinizde taşırsanız kısırlık riski artar, ceket tarzı şeylerin iç ceplerinde taşırsanız kalben sıkıntıya sokar. İki ucu keskin bir kılıç anlayacağınız.

5) Çok önemli bir madde değil ama belirteyim; alt bölgeye dar giyinirseniz; sıcak olur, sıcak olacağı için testosteron üretimi aksar.

Testosteron Arttırma Yöntemleri

Testosteron nedir ve testosteron eksikliği konularından bahsettiğimize göre, artık testosteron arttırma konusundaki özenle derlenmiş olan listemize geçebiliriz.

a) Doğal Yöntemler ile Testosteron Arttırma

(1) Ağır Egzersizler / Aktif Fiziksel Yaşam

Normalde yaptığınızdan daha ağır ve zorlayıcı fiziksel egzersizler yapmanız, hiç değilse bile daha aktif ve zorlayıcı fiziksel bir yaşantıya geçmeniz halinde vücudunuz kendini bu hormonun düzeyini arttırarak zor şartlara adapte etmek isteyecektir.

-Reklam-

Egzersiz yaparak arttırmak isteyenlere özellikle bacak ve karın bölgesi egzersizlerine yüklenmeleri önerilmektedir.

Ooo ağır egzersizler diye büyük bir gazla başlayıp kendinizi sakatlamayın tabi. En iyi ihtimalle ciddi kas ağrıları yaşarsınız. (Bu konuda kas ağrısı – hamlama ağrısı nasıl geçer konulu yazımıza göz atabilirsiniz.)

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanalım, Kazandıralım
Spor Yapma Alışkanlığı Kazanalım, Kazandıralım

Ben üşenirim, spor yapmakta neymiş diyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz: Sporun Faydaları – Bu Yazı Spor Yapma İsteğinizi Arttırır

(2) “DOĞAL” Kırmızı Et / Tavuk Eti Tüketimi

Kırmızı et bu hormonun üretilmesi için gereken neredeyse her şeyi içermektedir. Özellikle çinko deposudur. Tavukta da benzer durumlar geçerlidir ama market tavuğunu bu amaçla kullanmayın.

Zira market tavuklarına (dikkat edin tavuk değil, piliç yazar paketlerde zaten) çabuk sürede büyüsün diye östrojen (kadınlık hormonu olarak bilinir) ve genetiği değiştirilmiş yemler basılıyor.

Tabi spor yapan arkadaşlarımızın gerekli proteini almaları açılarından protein tozu kullanmak yerine market tavuğuna abanmaları daha akıllıca olacaktır.

-Reklam-

(3) Güneş Işığının Etkisi

Güneş ışığı alınca, vücudumuz bilin bakalım ne üretir? İlk okul / lise bilgilerimizi yokladığımızda D vitamini ürettiğini hatırlıyoruz. İşte D vitaminin artması da bu hormon düzeyinin artmasını sağlar.

b) Yapay Yöntemler ile Testosteron Arttırma

# Rekabet içeren şartlar altında kalmak. Rekabet mücadele azmini arttırır. Mücadele artınca da dış şartlardan dolayı testosteron arttırma yapılmış olur.

# Zor şartlar altında kalmak. Buz gibi soğuk duşa girdiğinizi fark edin. Dışarıda soğukta uzun mesafeler yürümek olur, yokuş yukarı tırmanmak olur. Bunlar da rekabeti arttırdığı için aynı etkiyi yapacaktır.

# Dışarıdan hazır (tercihen sıvı formda) D3 vitamini kullanmak. Bir üstteki güneş ışığının etkisi ile aynı mantık. Tabi ister sıvı formda alın, ister iğne ile alın size ve doktorunuza kalmış.

Benzer Bir Yazı: D Vitamini Eksikliği – TR’de Her 10 Kişinin 9’unda Var

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi

# Beden dili taklidi yapmak. Ne alaka mı? Toplum nezdinde maskülen diye tabir edilen insanların beden dillerini ve davranışlarını taklit ettikçe değişik bir yoldan testosteron arttırma yapmış olacaksınız. Bu konuda yapılmış bilimsel bir araştırma mevcuttur.

# Ve tabi bir de cinsel olarak uyarılmak da etkilidir.

Testosteron Düşüklüğü ve Nedenleri

Testosteron arttırma konusundan bahsedip testosteron düşüklüğü konusundan bahsetmemek olmaz.

-Reklam-

         

1) Stres: Stres sizi yer bitirir. Testosteron düşüklüğü sorunun en temel sebebidir. Düşük stres de yüksek streste sizi bu konuda olumsuz yönde etkiler.

2) Vegan Beslenme: Kırmızı et yok, tavuk yok, protein bazlı beslenme az / düşük. Tabi bunun sonucunda ister istemez testosteron düşüklüğü yaşanabilir.

Testosteron Nedir - Testosteron Eksikliği - Testosteron Arttırma Rehber
Testosteron Nedir – Testosteron Eksikliği – Testosteron Arttırma Rehber

3) Olumsuz Şartlar: Ağır metaller ve pis hava şartları gibi çeşitli dış etmenler de etkilidir.

4) Sürekli Kardiyo Yapmak: Sürekli yürüme, bisiklete binme tarzı kardiyo türü egzersizler de vücudunuzda yapım (anabolizma) yerine yıkımı (katabolizma) arttıracağı için testosteron düşüklüğü problemine sebep olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Hem testosteron başarılı stres yönetimi sağlar diyorsunuz hem de fazla stres bu hormonda eksiklik yaratır diyorsunuz. Ne iş?

Elinizde sağlam bir demir çubuk var diyelim. Aldınız elinize keskin elmas bir testereyi, güzelce kesmeye başladınız. Başta başaramadınız, devam ettiniz. Delik açılmaya ve zamanla daha kolay bir şekilde ilerlemeye başladınız derken kesmeyi başardınız.

Buradaki keskin elmas testereyi stres, sağlam demir çubuğu da sizin hormon dengeniz olarak düşünürseniz sorunun cevabını almış olursunuz.

  • Yaş ilerledikçe testosteron düşüklüğü yaşamak normal midir? Bu duruma düşmemek için ne önerilir?

Yaş ilerledikçe vücut fonksiyonları körelmeye başlayacağı için bu durumu yaşamak normaldir. Fakat, siz alkol ve uyuşturucu türevlerine bağımlı iseniz sizin bu sorunu çok daha ağır bir şekilde yaşamanız muhtemeldir.

Üstteki öneriler “doktor kontrolünde” olmak şartıyla geçerlidir, özellikle sporu (ve özellikle bacak egzersizlerini) ayrıca sağlıklı beslenmeyi (ve özellikle kırmızı et ve doğal köy tavuğu eti tüketmeyi) unutmayın.

-Reklam-
  • Neden bunlara dikkat etmeliyiz?

Hayatınızın her aşamasında işinize yarayacaktır. Her şeyden evvel sağlıklı yaşam mutlu yaşam demektir. Sınavlardan, araba kullanırken ki tecrübenize kadar pek çok şeyde etkili olacaktır.

Önemli Bir Uyarı: Bu yazıda yazılanları mutlaka doktor kontrolünde uygulamanız gerekir, yazılanları kendi başınıza uygulamaya kalkarsanız sorumluğu size aittir. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazı farklı kaynaklar derlenerek oluşturulmuştur.

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler bu konuda hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı