-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Moda ve Kişisel Bakım

Tıraş Sonrası Tahriş ve Tıraş Sonrası Kişisel Bakım

-Reklam-

Tıraş sonrası tahriş ve tıraş bıçağı kesikleri; yanlış uygulamalar sonucunda oluşup kişiye rahatsızlık veren, ciltte bakımsız bir görüntü yaratan ve kişiyi tıraş olmaktan soğutan çeşitli sebeplerdir.

İşte biz de bu yazımızda, bu sorunlara sebep olan ve sıkça yapılan yanlış uygulamaları ve tıraş sonrası tahriş nasıl önlenir konulu hem tıraş öncesi, hem tıraş anı, hem de tıraş sonrası için çeşitli öneriler paylaşacağız.

-Reklam-

Tıraş Sonrası Tahriş Sorunu

Bu Soruna Ne Sebep Olur?

➽ Tıraş olurken tıraş jeli / köpüğü kullanmamak
➽ Sıcak su ile tıraş olmamak
➽ Vücudunuza karşı sert davranmak
➽ Tıraş sonrası bakım yapmamak
➽ Yanlış tıraş makinesi veya jilet seçimi yapmak
➽ Tıraş makinesinin bakımını yapmamak
➽ Yanlış tıraş teknikleri kullanmak

Tıraş Sonrası Tahriş Konusunda Dertlerine Derman Olacak Öneriler Bu Yazıda
Tıraş Sonrası Tahriş Konusunda Dertlerine Derman Olacak Öneriler Bu Yazıda

Tıraş Esnasında Tıraş Sonrası Tahriş Nasıl Önlenir?

Tıraş Zamanı: Her şeyden önce tıraş olmak için olabildiğince doğru zamanları tercih etmelisiniz. Uzmanlara göre en uygun zaman sıcak bir duş sonrasıdır. Zira sıcak duş hem vücudunuzu nemlendirir, hem de tıraş sonrası tahriş riskini azaltır.

Eğer sıcak bir duş sonrası yapamıyorsanız bile, cildinizi köpürtmeden önce sıcak su ile durulayın. Hem kıllar yumuşayacak hem de gözenekler açılacağı için kolay bir tıraş deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

-Reklam-

Köpük / Krem Kullanımı: Daha sonra, tıraş kremi veya tıraş köpüğünü ilgili bölgeye masaj yaparak iyice yayın. Tıraş köpüğü kullanılıyorsa ayrıca fırça kullanmanıza gerek yoktur. Eğer tıraş sonrası tahriş veya kıl dönmesi (batık) sorunu yaşıyorsanız, hassas ciltler için olanlarını tercih etmelisiniz.

Tıraş Sonrası Tahriş - Batıklar Nasıl Oluşur
Tıraş Sonrası Tahriş – Batıklar Nasıl Oluşur

Köpüğü ise avucunuzu ıslattıktan sonra sıkarak ilgili bölgeye yayabilirsiniz. Eğer bir bölgeyi ikinci kez tıraş edecekseniz, kremi veya köpüğü ikinci kez kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Tıraş Bıçağı / Makinesi Seçimi: İşinizi daha hızlı, daha kolay ve az zararla bitirmeniz için 2 veya 3 bıçaklı tıraş bıçaklarını kullanmanız önerilir. Tıraş esnasında da bu bıçakları sık sık sıcak su ile durulayarak bıçakların arasında biriken köpüğü ve kılları temizlemeniz gerekir.

Eğer elektrikli tıraş makinesi kullanıyorsanız; bıçakların körelmeye başladığını ve bu durumun sizi zorlamaya başladığını hissederseniz bu bıçakları değiştirtmeniz gerekir. Tabi her tıraş sonrası makineyi temizlemeniz ve düzenli aralıklarla yağlamanız da gerekmektedir.

-Reklam-

Doğru Tıraş Teknikleri: Eğer tıraş sonrası tahriş sorunu yaşıyorsanız kılların uzama yönüne doğru tıraş olun. Evet, kılların uzama yönünün tersine tıraş olmak daha kolay ve etkili olabilir ama bu yöntem aynı zamanda tıraş sonrası tahriş sorununun temel sebeplerindendir.

Jilet Kullanırken Tıraş Sonrası Tahriş Olmamak İçin Kılları Çıkış Yönünde Kesin
Jilet Kullanırken Tıraş Sonrası Tahriş Olmamak İçin Kılları Çıkış Yönünde Kesin

Kısa ve hafif vuruşlar ile tıraş olun ki cildinize fazla baskı olmasın. Aynı zamanda her adımdan sonra (eğer jilet kullanıyorsanız) bıçağı yıkamayı da unutmayın. Bu sayede bıçaklar daha uzun süre dayanacaktır.

Sakal tıraşı konusunda çene ve boyun bölgelerini en sona bırakın. Neden mi? Bu bölgeler en sert bölgeler olmakla beraber bu süre zarfında sıcak su ve köpük bu bölgeleri yumuşatmak adına daha uzun süre cildinizde kalmış olacaktır.

Durulama ve Kurulama: Bu işlemleri bitirdikten sonra cildinizi soğuk su ile durulamanız gerekmektedir. Soğuk su cildin cildinizde açılan gözenekleri kapatarak, cildin doğal dengesine tekrardan kavuşmasını sağlar. Zira açık gözenekler mikrop kapmaya müsaittir. Daha sonra da yumuşak bir havlu ile nazik bir şekilde cildinizin nemi alınmalıdır.

Tıraş Sonrasında Tıraş Sonrası Tahriş Nasıl Önlenir?

İster kuru tıraş olun, ister ıslak… Her ikisi de cildinizi kurutacaktır. Hele hele az evvel anlattığımız ıslak tıraşta, bıçak sebebiyle kıl kökleri ve foliküller çok fazla travmaya maruz kalırlar. Bundan dolayı da kıl dönmeleri, iltihaplar ve tıraş sonrası tahriş sorunu oluşur.

-Reklam-

Nemlendirici Krem ile Tıraş Sonrası Kişisel Bakım Yapabilirsiniz
Nemlendirici Krem ile Tıraş Sonrası Kişisel Bakım Yapabilirsiniz

Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Üstelik erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklı olması sebebiyle, erkek cildi tıraş yüzünden daha çok yıpranır. Bu sebeple bakımına daha da önem gösterilmesi gerekir.

Günlük tıraşta yaralanma ve enfeksiyon problemleri ile karşı karşıya olan erkek cildi, kadın cildine oranla daha çok özen ister. Peki tıraş sonrası tahriş adına ne yapılabilir, gelin bir göz atalım…

Vücut Tipinize Uygun Ürünler: Vücudunuza uygun olan tıraş sonrası ürünler, nemlendirici krem ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer tıraş sonrası tahriş sorunu ile sıkça uğraşıyorsanız hassas ciltler için olan ürünleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Tıraş Sonrası Kişisel Bakım Adına 'After Shave' Ürünleri Nasıl Kullanılır
Tıraş Sonrası Kişisel Bakım Adına ‘After Shave’ Ürünleri Nasıl Kullanılır

Sıkça Yapılan Bir Yanlış: Eğer bu süre zarfında biriken mikrobu alsın düşüncesiyle kolonya veya alkollü “after shave” ürünü kullanıyor iseniz çok ciddi bir yanlış yapıyorsunuz demektir. Zira alkol hem var olan hücreleri öldürür hem de tıraş kesiklerinin iyileşmesini engeller.

Soğuk Uygulaması: Tahriş olmuş bölgeye soğuk bir şey tutmayı deneyebilirsiniz. Cilt sıcaklığı düşer ve sinir aktivitesi azalır. Bu sayede daha az şey hissedersiniz.

Peeling Uygulaması: Ölü derilerin biriktiği, gözeneklerin tıkalı olduğu, dokusu bozulmuş ciltlere sahip olmamak adına haftalık peeling uygulaması yapılması önerilmektedir. Bu sayede hem ters çıkan tüylerin önüne geçebilir, hem de kolay bir tıraş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Tıraş sonrası tahriş ve tıraş sonrası kişisel bakım” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı