-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Memleket Meselesi

Toplumsal Kutuplaşma Nedir? Gerekli Midir?

-Reklam-

Toplumsal Kutuplaşma Nedir: Toplumun bireylerinin belirli gruplar halinde kendi içlerinde veya birbirlerine karşı aşırı ve keskin şekilde ayrışmasıdır. Aşırıya kaçmış (radikalleşmiş) toplumsal kutuplaşma beraberinde bireyler arası iç savaşı getirir.

Birlik, beraberlik, kardeşlik gibi kavramların günden güne değerini yitirmesi, münazara ve uzlaşma gibi bir takım kelimelerin günlük hayatta akıllara dahi gelmemesidir. Tam tersine karşıt görüşteki kişilere, “Vuralım, asalım, keselim, yakalım, parçalayalım” şeklinde yaklaşmaktır.

-Reklam-

Biz de bu yazımızda çeşitli örneklerle, çarpıcı verilerle ve oldukça farklı bakış açıları ile toplumsal kutuplaşma kavramını ele alacağız. En baştan belirtelim, bu yazı bu konudaki bilgi eksikliğinden ötürü yazılmış olup; hiçbir kurum veya kişiyi hedef almamaktadır. Hazırsak, haydi şu örnekle başlayalım:

İşte Bu Tarz Bakış Açıları Toplumsal Kutuplaşmayı Körüklüyor
İşte Bu Tarz Bakış Açıları Toplumsal Kutuplaşmayı Körüklüyor

Toplumsal Kutuplaşma Nedir?

1- Toplumsal Kutuplaşma Örnekleri

~ Müslüman – gayrimüslim çatışması
~ Yerli – yabancı çatışması
~ Sünni – Şii çatışması
~ Alevi – Sünni çatışması
~ Türk – Kürt çatışması
~ Kuşak çatışması
~ Kadın – erkek çatışması
~ Ve niceleri

İnsanları etnik, dini, mezhepsel gibi aklınıza gelebilecek şekilde gruplara ayrılması ve tüm bu grupların 2’li 3’lü kombinasyonları ile bu gruplar arasında çatışma çıkarılması toplumsal kutuplaşma olayının temelidir. Toplumsal kutuplaşmanın en temel çözümü birliktir, beraberliktir.

-Reklam-
Olması Gereken Toplumsal Kutuplaşma Değil, Birlik ve Bütünlüktür
Olması Gereken Toplumsal Kutuplaşma Değil, Birlik ve Bütünlüktür

2- Kutuplaşma Derin Yaralar Açar!

Toplumsal kutuplaşma her ne kadar insanlığın ilk dönemlerinden beri süregelen bir sorun olsa da, bu sorunun alt başlıklarından bir tanesi 21. yüzyılda türemiş olmakla beraber göze batmadan son derece sinsi bir şekilde toplumlarda oldukça ciddi zararlar açmaktadır.

Ne mi o? Kadın erkek çatışması. Sosyal medyada, haberlerde, dizilerde, filmlerde bu iki taraftan herhangi bir tanesini aşırı şekilde kötüleyen, insanların kafasına her türlü fesatlığı düşürüp iki cinsi birbirine düşman eden, insanları “Tüm erkekler / kadınlar şöyle böyle” şeklinde saçma genellemeler yapmaya iten şeyler bütünü…

Bunu küçümsemeyin, bunu planlayanlar bunun meyvelerini çok da güzel şekilde topluyorlar aslında. Nasıl mı? Gelin Türkiye’de evlenme ve boşanma oranlarına bir bakalım:

Türkiye'de Evlenme ve Boşanma Oranları
Türkiye’de Evlenme ve Boşanma Oranları

3- Toplumsal Kutuplaşma Gerekli Midir?

Yazının şimdiye kadarki bölümünde üç aşağı beş yukarı çoğumuzun aşina olduğu şeyleri bir gözden geçirdik. Bu başlıktan itibaren baya derin meselelere dalacağız.

-Reklam-

İlk başlığımız toplumsal kutuplaşma gerekli midir, bunu yapanlar hangi kafayla yapıyorlar sorusu. Zira zaman zaman toplumsal kutuplaşma kavramını savunan şu tarz paylaşımlara denk gelebiliyorsunuz:

Toplumsal Kutuplaşma Hakkında Farklı Bakış Açıları
Toplumsal Kutuplaşma Hakkında Farklı Bakış Açıları

Peki bunun haklılık payı var mı? İlginçtir ama var. Farklı kitleleri bu sayede kendi adamlarınız vasıtasıyla kolaylıkla kontrol edebilirsiniz! Gelin bu işin arkasındaki muhtemelen ağzınızı açık bırakacak olan o psikolojiye bir bakalım.

4- Kutuplaştırarak Kitleleri Yönetmek!

Hitap ettiğiniz kitleyi etkilemek için onların çıkarlarına hitap etmelisiniz. Karmaşık sebepler, dolambaçlı neden sonuç ilişkileri ve anlamsız terimlerle sadece sıkıcı bir atmosfer yaratırsınız. Unutmayınız ki konuşmada baştan çıkarma ilkesi basitliğe dayanır.

Toplumsal Kutuplaşma İle Kitleleri Kolaylıkla Yönetebilirsiniz
Toplumsal Kutuplaşma İle Kitleleri Kolaylıkla Yönetebilirsiniz

Eğer bilim insanlarına veya üst düzey bir kitleye karşı konuşuyorsanız elbette terimleri bolca kullanırsınız zira onların sonradan gelişen akılcı ve üst beyinlerine hitap edersiniz. Fakat salt çoğunluğu cahil olan bir kitleye konuşuyorsanız, onların ilkel beyinlerine hitap etmelisiniz. İkna sanatının temeli budur.

Demokrasi kavramının hayatımıza girdiği dönemden beri dünyada başarılı olan siyasetçilere baktığınızda hep insanların ilkel beyinlerine hitap ederler, daha doğru bir ifadeyle karşılarındaki kitlenin rengini alırlar. Ekonomik kodlar, belirsiz çıkarımlar, anlaşılması güç hesaplar sıradan insanların duymak istediği şey değildir. İlkel beyinlerin kulak açtığı konuşma biçimi başarı, birlik, beraberlik ve zafer odaklıdır!

-Reklam-

ABD Başkanının Dahi Size Saçma Gelen Bu Tarz Hareketleri Aslında O Kadar Mantıklı Ki
ABD Başkanının Dahi Size Saçma Gelen Bu Tarz Hareketleri Aslında O Kadar Mantıklı Ki

— Bize saldırıyorlar
— İçimizde hainler var
— Savaştayız ve bu savaşı biz kazanacağız
— Ölmek var dönmek yok
— Bizi istemiyorlar, bizi anlamıyorlar
— Birbirimize sahip çıkmalıyız

ABD Başkanlık Yarışında Başarılı ve Orijinal Halkla İletişim Örnekleri
ABD Başkanlık Yarışında Başarılı ve Orijinal Halkla İletişim Örnekleri :)

Bu söylemler ilk bakışta basit gibi görünse de insanlar durumun ne denli kompleks olduğunu aslında göremiyorlar. Bunlar ve bunların türevi olan sözler bir kitleyi bir arada tutan sihirli sözcüklerdir. Bir kitleyi yönetmeniz için vurgulamanız gereken belli başlı kelimeler vardır, onlar da şunlardır: savaş, tehlike, problem, başarı, biz, onlar! İşin özü budur!

İşin arkasındaki dev denge zincirini göremeyen insanlar topluluğu, her daim bu tarz konuşan üst konumlardaki insanları (CEO, siyasetçi, iş adamı, bilim adamı vs.) vasıfsız olarak nitelemişlerdir. Oysa o insanlar hitap ettikleri kitlenin rengini alıyorlar.

Bu Tarz Söylemlere Verilmesi Gereken Tepki
Bu Tarz Söylemlere Verilmesi Gereken Tepki

Eğer kendinize körü körüne bağlı bir kitle yaratmak istiyorsanız, kendi kitlenize bir amaç ve bir de düşman sunmalısınız. Aksi taktirde iş monotonluğa biner, rengini kaybeder ve hatalarınızı yükleyebileceğiniz bir günah keçisini yaratmanızı engeller. Neden Hitler gibi birisi zamanında halkı tarafından uğuruna ölünecek kadar sevildi sanıyorsunuz?

Toplumsal kutuplaşmanın arkasındaki dev psikolojik dengenin devamı hakkında bilgi almak isterseniz bunun somut örneklerle pekiştirilmesi niteliğindeki “Adolf Hitler ve Propaganda Prensipleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Toplumsal kutuplaşma nedir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı