Kariyer ÖnerileriMemleket Meselesi

Üniversite Mezunu İşsizler Ordusu (Tabuları Yıkalım)

Hep birlikte ezberleri yıkacağız bu yazıda, değişik yerlerden derlediğim çok değişik bakış açıları ve verileri sunacağım sizlere. Konumuz üniversite mezunu işsizler. Gelin başlayalım çayınızı, kahvenizi içeceğinizi aldıysanız;

Üniversite iş garantisi değildir, kendinizi geliştirmek için gittiğiniz bir yerdir. Bakın başlıktaki fotoğrafta ne de güzel demiş: “sistem diplomalı işsizler üretiyor.”

-Reklam-

a) Üniversite İş Garantisi Değildir!

Önce tabularımızı yıkalım. Şaşıracaksınız ama TÜİK verilerine göre işsizlik oranında en yüksek oran üniversite mezunlarında:

En çok işsiz üniversite mezunlarında (TÜİK)
İşsizlerin çoğunu üniversite mezunu işsizler oluşturuyor (TÜİK)

Şaşırdınız mı? Daha yeni başlıyoruz. Bakın haberlerde “üniversite mezunu işsizler”in sayısının 55 ilin nüfusunu geride bıraktığı da yazıyor. (Haberin Kaynakçası) Diğer bir haberde ise dönemin başbakanı Binali Yıldırım ne demiş:

“Fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş. Her yıl 100 bin öğretmen mezun oluyor. Devlet olarak ne onlara, ne diğer üniversite mezunlarının hepsine iş bulmamız mümkün değil.”
(Kaynak BBC Haber)

b) Ezberleri Yıkan Araştırma: Üniversite Mezunları Yoksullaşırken, Okur Yazar Olmayanların Geliri %231 Artmış

Haber: üniversite mezunu işsizler ordusu
Haber: üniversite mezunu işsizler ordusu (Kaynakça)

İnanmadınız mı? Ters mi okuduğunuzu sandınız? Durun tekrar yazayım. Üniversite mezunları son 10 yılda yoksullaşırken, okuryazar olmayanların ortalama geliri yüzde 231 arttı.

-Reklam-

         

Şaşırdık mı? Şahsen şaşırmadım ben. Her yerde üniversite olduğu için normal. En tepedeki üniversitelerin, kaliteli bölümlerine gitmediğiniz sürece amacınız “kaliteli” iş edinmek ise üniversiteyi boş yere okumuş olacaksınız. Burada size hayal satmayacağım. İşiniz olur elbette ama sizi ne kadar tatmin eder orası tartışılır.

O hayal ettiğiniz “Gelsinler üniversiteye bilindik firmalar, bizi işe, staja götürsünler, güzel de para versinler” düşüncesi üzgünüm ama çoğunlukla en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerinde oluyor.

Yani bilinmedik bir yerde sırf tıp/mühendislik okuyorsunuz ve adı sırf tıp/mühendislik diye “üniversite okuyorum iş garanti ağa ya :D” mantalitesine sahip olmayın.

-Reklam-

Bu Sebeple İyi Bir Üniversitede Okumayacaksanız Boş Yere Vaktinizi de Paranızı da İsraf Etmeyin
Bu Sebeple İyi Bir Üniversitede Okumayacaksanız Boş Yere Vaktinizi de Paranızı da İsraf Etmeyin

Herkesin talep ettiği şeyin değeri bir süre sonra düşer. Eskiden herkese öğretmen olun diyorlardı, sonuç: öğretmenler atanamıyor. Şimdi de doktor olun diyorlar. İşte bunu kastediyorum. (İnanmayanlar için, doktor açığının 2024’te biteceğini hatırlatalım. Kaynakça)

Üstteki haberin (tablonun) yorumuna adamın birisi “Eskiden ‘oku adam ol’ derlerdi şimdi ‘okuyupta ne olacaksın’ diyorlar. Haklılar…” yazmış. Çokta haklılar sahiden. Üniversite mezunu işsizler ordusu varken ve sayıları sürekli artarken ne diyebiliriz ki?

Maalesef "üniversite mezunu işsizler"in sayısı sürekli artıyor.
Maalesef “üniversite mezunu işsizler”in sayısı sürekli artıyor.

c) Üniversite Mezunu İşsizler Hakkında Bir Anket

Bakın adam ne yazmış anketin içeriğine:

*Arkadaşlar 2 hafta içerisinde iş yerine 1 Elektrik-Elektronik Mühendisi 9 Eylül, 1 Makine Mühendisi ve 2 Endüstri Mühendisi olmak üzere toplam 4 kişi iş başvurusu yaptı…
*Bu kişiler bu üniversiteleri bitirmek için 4 Senede en az toplam 10.000 lira para harcıyor ve işsiz kalıyor…
*Devlet dairesi olarak düşünürsek ; KPSS’nin durumu zaten belli… Peki bu kişiler eğer Üniversite bitirmeseydi 10.000 lira harcamamış olacak ve 4 sene bu kişiler çalışsaydı 20.000 liraya yakın para biriktirmiş olup toplamda 30.000 Tl gibi para ceplerinde kalacaktı…

-Reklam-

         
Bunlar Türkiye Değil Dünya Gerçeği, Bu Sebeple Mantıklı Bir Üniversitede Mantıklı Bir Bölüm Okuyun
Bunlar Türkiye Değil Dünya Gerçeği, Bu Sebeple Mantıklı Bir Üniversitede Mantıklı Bir Bölüm Okuyun

Tabi işin manevi boyutunu hiç söylemek istemiyorum çünkü kişi kendisini bağlar… Sizin düşünceleriniz nelerdir? diye de sormuş. Ankette katılım yüzlerce kişi, ayrıca sonuç da çarpıcı olmuş.

 • Üniversite okumak gerekir diyenler: (%35 Civarı)
  (Erkeklerin) 41%’i (Kadınların) 30%’u
 • Üniversite okumak gerekmez diyenler: (% 55 Civarı)
  (Erkeklerin) 49%’u (Kadınların) 60%’ı
 • Tarafsız kalanlar, farklı fikir beyan edenler: (%10)
  (Erkeklerin) 10%’u (Kadınların) 10%’u

Üniversite mezunu işsizler sayısını gösteren bir diğer tabloya bakın bir de:

üniversite mezunu işsizler ve istihdam

üniversite mezunu işsizler ve istihdam

d) Çözüm Odaklı Olacak Olursak: Ek Gelir Kaynakları Yaratın

BİLL GATES GİBİ PEK ÇOK KURUCU, GEREK EİNSTEİN, GEREK FACEBOOK’UN, GEREK APPLE’NİN KURUCULARININ ÇOĞU YA GÖÇMENDİR, ÇOĞU YA DIŞLANMIŞTIR ÇOCUKKEN YA DA ÇOĞU ZOR ŞARTLARDA YETİŞMİŞ VEYA OKUL TERK İNSANLARDIR!

Çoğu böyle dostlar. Adamlar o cefayı çektiği için bugün sefasını sürebiliyor zaten. Herif yere 100 dolarını düşürse, o parayı alıncaya kadar daha çoğunu kazanmış olacak ama üniversite okumamış. Tabularımızı yıkalım yani. Çok güzel bir üniversitede önü açık bir bölüm okumak mı, başaramadıysak hiç okumamak mı ya da okuyup para ve emeği heba edip üniversite mezunu işsizler arasına katılmak mı? Olay burada!

Rakamlarla istihdam
Rakamlarla istihdam

e) Peki Üniversiteye Niçin Gidilir?

Kendinizi geliştirmek ve yetiştirmek için gidersiniz. Ha en tepedeki bilindik, imkanı bol üniversitelerden birisine gider ve orada başarılı olursanız sizi havada kaparlar orası ayrı. Ama kendinizi geliştirmezseniz üniversite mezunu işsizler ordusuna katılmanız olasıdır. Bakın tecrübeli bir ismin İnternet’te dediklerini aktarayım sizlere:


Kural-1: Üniversiteye iyi yerde iş bulmak için gidilmez.

“Üniversiteden mezun olduk, baktım zaman geçiyor, hiç bir yer bizi kabul etmiyor. Bizde sevdiğimiz işi yaptık. Evde programlar geliştirdik. televizyonumuzu hackledik. Sonra Hacker grubu kurduk ettik. Çünkü sıkılmıyorduk sevdiğimiz işi yaparken. O yüzden uzun zaman harcayıp güzel işler ortaya çıkarabiliyorduk.”

-Reklam-
Üniversite Okumayı Değil Kendinizi Alanınızda Profesyonelce Yetiştirmeyi Hedefleyin
Üniversite Okumayı Değil Kendinizi Alanınızda Profesyonelce Yetiştirmeyi Hedefleyin

Kural-2: Sevdiğin işi yaparsan güzel şeyler üretirsin.

Neyse. Samsung’un proje müdürlerinin bizimle görüşmek için Güney Kore’den geldiğini mi anlatsam, yoksa yurt dışından 3 şirketin benle çalışmak için irtibata geçtiğini mi. Silikon vadisine bile davet ettiler. O derece. Lakin bizim Türk şirketleri hala bana geri dönecek. Hala. (TÜBİTAK’ın beğenmediği projelerin yurt dışında 1. olması gibi)

Üniversiteler Ne Yazık Ki Yan Gelip Yatma Yerleri Değildir
Üniversiteler Ne Yazık Ki Yan Gelip Yatma Yerleri Değildir

Kural-3: Güzel şeyler üretirsen başarılı olursun.

Reklam gelirleri idi, yabancı şirketlerden kazandıklarımızdı. Asgari ücretten hallice diyeyim de nazar değmesin. Ama sabahtan akşama çalışan mühendis arkadaşlarım var. Benden az kazanıyorlar. Ben, istersem yatarım, istersem elektronik devrelerle oynarım ederim. Onlardan çok kazanıyorum. (Şaşırmayınız, altta benzer bir araştırma paylaşacağız)

Kural-4: Başarılı olursan, para bir şekilde gelir.

Yani, üniversiteye para kazanma kapısı olarak bakmak yanlış. Olayın manevi boyutu önemli. (Dolaylı yoldan iş garantili üniversite olmadığını belirtmiş.)

Boş Bir Üniversite Okuyup Üniversite Mezunu İşsizler Ordusuna Katılmak (Temsili)
Boş Bir Üniversite Okuyup Üniversite Mezunu İşsizler Ordusuna Katılmak (Temsili)

Adam kötü mü demiş? Son derece haklı bence. “Hocam nasıl garanti yoldan para kazanacağız peki? Bizim geçim derdimizi unuttun daldın üniversite mezunu işsizler konusuna” diye sitem edenleri duyuyorum. En güzel cevap şu olacaktır:

Amacınız para ise piyasaya atılın. Sevdiğiniz işi yaptıktan sonra zaten sıkılmazsınız, size hobi gibi gelir. Üniversite’de başarılı iseniz ve derece ile alan bölümlerde iseniz kaliteli işe sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Ama %100 iş garantili üniversite yoktur!


“SONUÇ: Öğrenmek istediğin bir şey var ise üniversiteye gidersin. Amacın para ise direk piyasaya atılmalısın.”

-Reklam-


Eğer Kendinizi Geliştirmeyip Bu Durumu Yaşarsanız Sonunuz Üniversite Mezunu İşsizler Gibi Olur
Eğer Kendinizi Geliştirmeyip Bu Durumu Yaşarsanız Sonunuz Üniversite Mezunu İşsizler Gibi Olur

f) Doğru Mesleği Seçmezseniz Ömür Boyu Mutsuz Olacaksınız!

Hayatınız boyunca sabah işe / okula giderken kadere laf ederek gitmek istemiyorsanız bu konu hayati derecede önemli. Zira çoğu kişi büyüklerinin veya çevresinin yakıştırmalarına göre meslek seçimi yapıyor. Ahanda burada “doğru meslek seçiminin önemi”ni konuşacağız. BASİT GİBİ GÖRÜNSE DE üniversite mezunu işsizler ile alakalı ÇOK KİLİT BİR KONU!

Özellikle lise çağındaki arkadaşlar ve lise çağında çocuğu olan ebeveynler size soruyorum: “Sınava hazırlanıyorsunuz ama kafanızda bir hedefiniz yoksa, neye eğiliminiz olduğunu, sizi mutlu edecek şeyin ne olduğunu bilmedikten sonra sınava çalışmanızın amacı nedir?” Çekin az sağ şeride, senenin sonunda tercih döneminde (güzel puan yapmış olsanız bile) ortada ne yapacağını bilmeden dımdızlak kalmamak için.

Bununla ilgili yazımız da şurada:
Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]

Üniversiteye Gidin Fakat Sırf Üniversite Okumuş Olmak İçin Okumayın
Üniversiteye Gidin Fakat Sırf Üniversite Okumuş Olmak İçin Okumayın

Yani demem o ki, iş garantili üniversite size söylenmiş bir yalandan ibaret. Sırf üniversiteye gittin diye iş sahibi olmazsın. Orada kendimizi geliştirmemiz lazım. Başarılı olmamız, farklı olmamız, yaratıcı ve özgün olmamız lazım. Bizi neden seçsinler? Sebep sunmamız lazım… Aksi taktirde düşük maaşla çalışır veya kötü ihtimalle üniversite mezunu işsizler gibi olmaz mıyız?

Üniversite mezunu işsizler konulu yazımız hakkında sormak, tartışmak, eklemek ve ELEŞTİRMEK istediğiniz şeyleri yorumlarda yazabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

4 Yorum

 1. Üniversite iş ve işçi bulma kurumu değildir.
  Kimse üniversite bitirdik diye bize maaş vermek zorunda değil.
  Piyasa açık ve net: halihazırda pazar payı olan bir işi daha ucuz-kaliteli yaparsan o pazar senindir. Açıklayayım: misal bir dönerci ye baktın ve dedinki “ya bu dönere x sosu katarsam çoğu Döner den daha lezzetli olur” Dönerci açtın ve özel sosunla birlikte artık müşterin var. Ama sende normal bir dönerci açsaydın muhtemelen buna ihtiyaç olmadığı için batacaktın. Yada kafe örneği: yüzlerce kafe varken gidip yeni bir tane açarsan batarsın. Eğer illede kafe açacaksan diğer kafelerin müşterisini kapacaksın. Diğer kafelerden farkın olacak ki müşteri sana gelsin. Yani sen kafe açınca gökten senin için özel müşteri düşmeyecek. Halihazırda kafeye ihtiyacı olan insan sayısı ile kafe sayısı dengede.

  Özet: Şuan dünya üzerinde gördüğün herhangi bir işi şimdi olandan daha iyi yapabileceksen o işte başarılı olabilirsin.

 2. İşsizliğin en büyük sebebi yeteri kadar istihdam olmamasından kaynaklanıyor genç nüfusumuz çok fazla bu nüfusu istihdam etmekte imkansız
  Hindistan’da olduğu gibi bizde de beyin göçü yaşanıyor bu da bir nebze işsizliği azaltıyor
  İşsizlikle mücadelede iki yol var : istihdam ve beyin göçü

 3. Okuyup zengin olmak istiyorsanız zaten hedefiniz yanlış. Okuyarak ancak daha az fakir olursunuz ya da başka bir deyimle sizden daha fakir daha çok insan olur ama bir ensesi kalının şirketinde maaşlı sigortalı eleman olarak hayatınıza birkaç on bin dolar maaşla devam edersiniz.Ki bu çok iyimser bir senaryo. Üniversite okumak para kazanmak için değil bir disiplinde uzmanlaşmak, bir bilimi öğrenmek için yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı