Bilim ve TeknolojiMemleket Meselesi

Milli Savunma Sanayi (Techno Gezgin Ailesi Gururla Sunar)

Bu sefer yerli ve milli savunma sanayi konumuz. Her ne kadar insanları üniversite mezunu işsizler, teknoloji bağımlılığı gibi olumsuz konularda uyarmaya çalışıyorsak, aynı gayreti ve hatta daha fazlasını gururla anlatabileceğimiz konularda da gösterebilmeliyiz.

İşte yerli ve milli savunma sanayi gururla anlatabileceğimiz bu konularda ilk sırada yer alıyor. Hazırsanız alın çayınızı kahvenizi, kemerlerinizi bağlayın güzel bir tura daha doğrusu görsel şölene başlıyoruz.

-Reklam-

Milli Savunma Sanayi Ürünlerimiz

Karadan, havaya, oradan denize, çeşitli füze sistemlerine ve en önemlisi koral gibi yeni nesil elektromanyetik silahlara kadar çok geniş bir ürün skalası var. Şu fotoğrafta yerli projelerimizin bir kısmı var:

Yerli ve Milli Savunma Sanayi
Yerli ve Milli Savunma Sanayi

Fotoğraftan da görebileceğimiz üzere savunmanın her alanında kendi kendimize yetmeye, en iyilerini üretmeye çalışıyoruz. Savaş oyunlarındaki gibi o yaratıcı ve özgün teknolojilerden bizler de fazlasıyla üretiyoruz.

Milli Savunma Sanayi Neden Önemli?

Adı üstünde savunma! Şu bereketli, verimli topraklarda gönül rahatlığı ile yaşayabilmemizi güçlü bir orduya sahip olmamız borçluyuz. Ayrıca kimse ordumuzu küçümsemeye de kalkmasın.

Neden mi? 2018 askeri güç sıralamalarına göre Türkiye olarak dünya genelinde 8. sıradayız. Şuan (2019) dünyada 195 ülke var (kaynakça) ve bu kadar ülke içerisinde bu sıralama gurur verici.

-Reklam-

         

İşte bu sıralamalarda yerli ve milli savunma sanayi sine sahip olmamız da oldukça önemli bir etken. Gelin sizlerle güzel bir kaç bilgi paylaşayım da iyice keyifler yerine gelsin:

Teknofest gibi büyük festivallerde de milli savunma sanayine ayrı bir önem verilir.
Teknofest gibi büyük festivallerde de milli savunma sanayine ayrı bir önem verilir.

Yerlilik Oranları

  • 2018 yılı sonları itibariyle savunma sanayisinde %70 üzerinde yerlilik oranına ulaşmış bulunmaktayız. (Kaynakça-1 ve Kaynakça-2)
  • 2018 yılı başlarında Afrin’e Zeytin Dalı harekatını yapmıştık. Bu harekatta kullanılan ekipmanların %70’inin de yerli üretim olduğunu belirtmek isteriz. Bu sayede daha az kayıp verdiğimiz ve harekatı gönül rahatlığı ile yapabilmiş olmamız da su götürmez bir gerçektir. (Kaynakça)
  • Kıbrıs barış harekatı zamanında uçaklarımız arasında basit bir telsiz bağlantısının bile olmadığını (Kaynakça) ve doksanlı yılların sonlarında yaklaşık %20 oranında milli savunma sanayi ürünlerine sahip olduğumuzu düşünürsek gayet güzel yol kat etmişiz demektir.

Milli Savunma Sanayi Projeleri

Buyurun efendim, şu videoda gayet güzel bir şekilde 18 tane projeden bahsedilmiş. Video bittikten sonra muhabbetimize devam ederiz. Size iyi seyirler. (umarım videoyu silmezler, silecek olurlarsa yorumlarda belirtin yeni video ekleyeyim yazıya)

Şimdi videoda olan / olmayan bazı projeleri mercek altına alacağız:

-Reklam-

1) KORAL: Efsaneler Efsanesi

Asıl bomba şimdi geliyor. Milli savunma sanayi ürünlerinden birisi olan KORAL, düşman ülkelerinin radarlarını kör edebiliyor, daha da güzeli bize fırlatılan füzenin yönünü füze havada iken değiştirebiliyor veya füzeyi havada patlatabiliyor.

KORAL Projesinin Özellikleri
KORAL Projesinin Özellikleri

Uluslar arası arenada kendisi hakkında pek çok dedikoduya yol açan bu sistemi üretebilen çok az sayıdaki ülkeden birisiyiz. İşte yeni nesil, çağımıza uygun bir teknoloji.

Tabi başka özellikleri de var, şu yazıda elimizden geldiği ölçüde anlattık isterseniz ona da bakabilirsiniz:

Koral veya Nam-ı Diğer Yerli Düşman Radar Karıştırıcısı – Techno Gezgin

-Reklam-

         

2) Pulat Tank Aktif Koruma Sistemi

Buna da ayrıca bayılacaksınız. Hani bilgisayar oyunlarında kalkan özelliğine basarsınız, tanka bir süre ne kadar füze yollarsan yolla tankı zerre kadar etkilemez ya, ahanda bu tam olarak o!

Kim diyebilirdi ki bilgisayar oyunlarındaki teknolojiler gerçek olacak diye, ama mühendislerimiz başarmış :) İnanmadınız mı yoksa? Buyurun, şu videoya da göz atalım…

3) Hayaldi Gerçek Oldu: Duvar Arkasını Gösteren Sistem

Savaş oyunlarında bunu hile kodları ile yapardık geneldi. Gerçek hayat içinse hayaldi çoğumuz için, bugün gerçek oldu şaka maka. İnanmayanlar şu habere göz atabilirler.

Bunlarda Amaç Ney? Bu tarz sistemler geliştirerek aslında yüksek olmayan maliyetler ile hem askerimizin tuzaklanarak şehit düşmesine mani olurken hem de kolay yoldan istihbarat ve veri toplamamıza olanak sağlıyor.

Hayaldi, milli savunma sanayi sektörü sayesinde gerçek oldu.

4) Müjde: Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Burası önemli. Ülkemizin hava savunma sistemi konusunda sıkıntısı olduğu bir gerçek. Bu sebeple S-400 tarzı hava savunma sistemlerini satın alıyoruz.

-Reklam-

Şimdi bazılarınız içinden geçirmiştir, “Keşke almak yerine kendimiz üretseydik daha iyiydi…” diye. Aha vallaha duydum.

Eğer bilmiyorsanız Ekim 2018’de müjde verilmişti. Siper adı altında geliştirilecek olan sistem ile hava savunma sistemi açığı sorununu ciddi bir şekilde çözmeyi düşünüyoruz.

Ülkece Gururumuz Milli Savunma Sanayi
Ülkece Gururumuz Milli Savunma Sanayi

Bunda Amaç Ney? Anlayacağınız milli savunma sanayi ile hem kendimiz hava savunma sistemi geliştirirken hem de farklı ülkelerden sistem satın alımı yaparak farklı cephelere / ittifaklara karşı hazırlıklı oluyoruz. Taktire şayan!

5) İHA / SİHA / Silahlı Drone / İnsansız Kara Aracı

Gelişim sırası böyle sanırsam. Tıpkı bilgisayar oyunları oynarmış gibi uzaktan kumanda edip düşman hedeflerini avlıyorsun. Seni vursalar bile, can kaybı yok, zira sistem insansız. Sadece maddi zarar var.

Birde bunların savaş uçağına uyarlandığını düşünsenize? :) Bu arada silahlı drone yapmış ve geliştirmiş bizim mühendisler. İsteyenler şu habere göz atabilirler.

Habere bakanların aklında eminim ki şu parlak fikir belirmiştir bile: “Yap şunlardan yüzlerce, sal dağlara :D , ne terör kalır ne bela…”

-Reklam-

6) ALTAY: Yeni Nesil Milli Tank

Altay Tankı Özellikleri
Altay Tankı Özellikleri

Aslında üstteki fotoğraftan yeterince güzel bir şekilde anlaşılıyor.

7) Kara Araçları ve Silah Sistemleri

O kadar fazla çeşit var ki, inanın hangisini tanıtsam bilemedim. Konuya ilgili arkadaşlarımız şuradan ve buradan kara araçları ile silah sistemlerini inceleyebilirler.

Milli Savunma Sanayi Sıkça Sorulan Sorular

Bakın burası en sağlam kısım olacak. “Milli savunma sanayi”mizi küçük görenlerin kullandığı argümanlara özellikle cevap verdiğim yerler olacak zira…

Tik işareti
  • Neden milli savunma sanayi deyip orijinal projelere bu kadar fazla değindin? Bize neden özgün teknolojiler lazım?

X ülkesinde 50 tane son model hava aracı var diyelim. Sen siyasi / ekonomik zorluklara göğüs gere gere 50 tane de kendin yapmayı başarmış ol. Sorun şu: adamlar bu süre zarfında daha iyilerinden daha fazla sayıda üretmiş olacak.

Bu yarışı yakalayabilmek için bu teknolojileri devirecek daha iyi teknolojiler üretmeniz gerekir ki üretiyoruz da. (Bakınız: KORAL, Duvar arkasını gösteren sistem ve benzerleri)

Şimdi ise çoğumuzun aklındaki önemli iki soruya geliyoruz.

  • Sen neyden bahsediyorsun? (Allah muhafaza) X ülkesi Türkiye’ye nükleer bomba atsa bittik biz!

İnternet’te özellikle Youtube videolarında sıkça denk geldiğim bir yorum tipi bu. Birincisi kimse öyle bir şey yapamaz, Türkiye NATO üyesi iken, ülkede bu kadar yer altı kaynağı varken, bu kadar önemli bir jeopolitik konumda iken, birçok ülkenin donanması Akdeniz’de iken (sonuçta onları da etkiler) kimse böyle bir çılgınlık yapıp 3. dünya savaşına neden olmaz.

Diyelim ki oldu, KORAL var, S-400’ler var, HİSAR-O adındaki yerli orta menzilli hava savunma sistemimiz var… Bunlar da daha 2019 yılı için sayabildiklerim. İleride kim bilir daha neler eklenir bu listeye.

-Reklam-

         
  • Görünürde hepsi milli teknoloji, ama içlerindeki motora kadar gayri milli hocam?

Bu da İnternet’te sıkça denk geldiğim ikinci klasik soru tipi. Aslında bunu diyenlere şu örneği vermek isabetli olacaktır:

Ona bakarsan o meşhur F-35’leri de bir çok ülke birlikte üretiyor güzel kardeşim. Türkiye’de bunlardan bir tanesi. “Milli savunma sanayi”nin %100 milli olmasını en çok biz isteriz ama her şey istediğimiz an olmuyor maalesef.

Bu yüzden duvar arkasını gören cihaz gibi teknolojiler üzerine çalışıyorlar zaten.

  • Milli savunma sanayi de yerlilik oranı nasıl artıyor?

Kademe kademe artıyor. Önce helikopter yapıyorsun. Sonra onu motoruna, silahına, füzesine kadar %100 milli yapıyorsun. Daha sonra bir tık ileri gidip, insansız hava aracı yapıyorsun.

Sonra bu da yetmez deyip silahlısını yapıyorsun. Motorunu bile kendin yapacak düzeye geliyorsun. (Kaynakça) Bunun sonraki adımı da yerli savaş uçağı. İnşallah onu da bir gün göklerde görürüz.

Sizde “Milli Savunma Sanayi” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı