-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Moda ve Kişisel Bakım

Bol Pantolon Nasıl Giyilir? [Rehber]

-Reklam-

Bol pantolon modelleri tekniğine uygun bir şekilde giyildiği taktirde kişiye klasik ama aynı zamanda asil ve şık bir görünüm katan ve çok güzel tarzlar yaratabileceğiniz modellerdir. İşte bu sebeple bu modelleri giymeden önce ince elenip sık dokunmamız gerekir.

Bu rehberde kadın erkek ayırt etmeden; vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl yapılmalıdır, alışveriş sırasında nelere dikkat edilmelidir, bol pantolon giyilirken nelere dikkat edilmelidir gibi konularda detaylı ve çok özel teknikler öğreneceksiniz. İşte bizler de vücudumuzu iyi tanıyacağız ve ona göre de kıyafet seçimini yapacağız. İlk olarak şu temel prensibi hatırlayarak başlayalım:

-Reklam-

“Asıl olan modaya uymak değil, kişinin kendine yakışanı bulması ve böylelikle kendi modasını yaratmasıdır. Moda dönemsel ve değişken fakat kişinin kendi tarzı ise her daim bakidir.”


Bol Pantolon Modelleri Kişiye Asil ve Şık Bir Görünüm Katarlar
Bol Pantolon Modelleri Kişiye Asil ve Şık Bir Görünüm Katarlar

Bol Pantolon Modelleri Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

✅ Bacaklarının zayıf olmasından şikayetçi olanlar
✅ Bacak boyu kısa olanlar (uzun görünmek amaçlı)
✅ Fazla kilolarını gizlemek isteyenler
✅ Zayıf olup da daha hoş görünmek isteyenler (sizi daha yapılı ve dengeli gösterir)
✅ Vücudunun kusurlarını örtmek isteyenler (estetik görünmek amaçlı)
✅ Vücudunu sergilemek istemeyenler
✅ Rahatına düşkün olanlar
✅ Klasik tarzları sevenler dar modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirler.

Resmi Giyimde Bol Pantolon Modelleri
Resmi Giyimde Bol Pantolon Modelleri

Bol Pantolon Modelleri: Kavram Bilgisi

Mağazaya gittiğinizde klasik kesim, regular fit, loose fit, bootcut, boyfriend jean, moms jean gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar, bol olan modellerdir. Gelin bu kavramları güzelce inceleyelim:

-Reklam-

~ Loose Fit (En Bol Kesim): Basit bir tabir ile en bol kesim budur. Bu modeller kalçadan aşağıya dümdüz iner. Yoksa gözünüzde canlanmadı mı? Bakın tam olarak şöyle:

Loose Fit Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri
Loose Fit Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri

~ Regular Fit (Standart Kesim): Belden paçalara doğru dümdüz inen modellerdir. Klasik kesim, standart kalıp, kargo pantolon veyahut boyfriend model olarak da bilinir.

Regular Fit (Boyfriend Model) Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri
Regular Fit (Boyfriend Model) Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri

~ Bootcut Jean (Bot Kesimi): Adından da anlaşılacağı üzere botlarla giymek üzere tasarlanmış modellerdir. Üzerinize iyi oturması için bel ve basen kısmı dar ama botun da rahatlıkla girebilmesi için en alt paça kısmı bol pantolon modelleridir.

Bootcut Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri
Bootcut Bol Pantolon Modellerinin Özellikleri

~ Moms Jean (Anne Kesimi): Adından da anlaşılacağı üzere “anne” tipi hafif darlıkta olan ama aynı zamanda rahat oldukları için özellikle 30 yaş üstü olanlar tarafından tercih edilmekte olan modellerdir. Regular fitin bir tık darı, üzerinizde adeta havuç gibi duran modelleri düşünebilirsiniz.

-Reklam-

Bol Pantolon Seçimi Nasıl Yapılır?

➽ Bol Pantolon Nasıl Olmalıdır: Bol pantolon alırken pantolonun belinize tam oturmasına ve sizi rahatsız etmemesine dikkat etmelisiniz. Bol pantolon modelleri ile kendi tarzınızı en kolay şekilde yaratabileceğiniz için bu modelleri iyi bir ilk izlenim amacıyla giymekten çekinmeyiniz.
(Ayrıca Bakınız: İlk İzlenim Neden Önemlidir?)

Bu sebepten ötürü alışveriş esnasında paça boyu, renk, kumaş, bel uzunluğu gibi temel bir kaç faktöre dikkat etmeniz gerekir. Gelin bunları teker teker inceleyelim:

Erkek Bol Pantolon Modelleri
Erkek Bol Pantolon Modelleri

➽ Esnek Kumaş Tercihi: Pantolonun içinde dikilmiş olan kağıtlarda pantolonun kumaşının içeriği yüzdelik olarak yazar. Genellikle %2 ve üzeri oranda elestan (likra) içeren bol pantolon modelleri esnek olarak nitelendirilir.

Likra oranı arttıkça esneme kabiliyetine yükselir, giymesi ve içinde hareket etmesi oldukça kolaylaşır. Bu sebeple eğer pantolonun sıkılığı sizi rahatsız ediyorsa likra oranı yüksek pantolonlardan alabilirsiniz.

Ayrıca eğer kilolu iseniz likra oranı az modeller seçin ki vücudunuz sıkı dursun, eğer zayıf iseniz de likra oranı yüksek pantolonlar seçin ki vücudunuz daha iri görünsün. Tabi bu dediğim vücudunuza az da olsa yapışan modeller için geçerlidir. Yoksa şu örnekteki gibi modellerde kumaşın esnek miktarı çok da fark etmez:
(Ayrıca Bakınız: Zayıflar İçin Giyim Hileleri)

-Reklam-

Kadın Bol Pantolon Modelleri
Kadın Bol Pantolon Modelleri

➽ Sağlıklı Kumaş Tercihi: Pantolonun kumaşı sağlıklı olmalıdır. Polyester, naylon gibi sentetik kumaş oranı az ve hatta mümkünse hiç olmayan; pamuk, viskoz gibi sağlıklı ve doğal kumaş oranı yüksek olan modelleri tercih etmelisiniz.

Polyester ve akrilik gibi ultra zararlı kumaşları tercih etmeyin, bunlar hem kanserojendir hem de derinin nefes almasını önler. Üstelik kadınlarda düşük yaptırmaya kadar varan ciddi zararları vardır.

Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?
Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?

➽ Bol Pantolon Renk Seçimi: Koyu renkli (siyah, indigo, lacivert gibi) modelleri fazla kilolarını gizlemek için kullanabilirsiniz. Açık mavi tonları ise biraz daha yapılı görünmek için zayıf bireyler tarafından tercih edilir.

Gri renk tonları her iki tarafa da uygundur. Ayrıca sarıya yakın bir renk olan bej renkteki bol pantolon modelleri zor anlarda adeta birer kurtarıcı hükmündedir zira hemen hemen her şey ile uyumludurlar. Vücut sizin, onu siz tanıyıp ona göre siz seçim yapacaksınız.
(Ayrıca Bakınız: Renklerin Dili ve Duygular Üzerindeki Etkisi)

➽ Normalden Uzun ve Kısa Görünmek: Yüksek belli, paça boyu kısa olmayan, üst bölüm kıyafetin (kazak, gömlek, tişört vesaire) pantolonun içine sokularak giyilmesi halinde dar pantolon modelleri sizi normalden uzun gösterirler.

Aynı mantıktan hareketle, paçası katlanmış (kıvrılmış) ve bilek boyu olan (ankle) modeller de yine benzer bir şekilde sizi normalden kısa gösterirler.
(Ayrıca Bakınız: Kısa Boylular İçin Giyim Hileleri)

Uzun ve Paçası Katlanmamış Pantolonlar Sizin Boyunuzu Uzun Gösterirler
Uzun ve Paçası Katlanmamış Pantolonlar Sizin Boyunuzu Uzun Gösterirler

➽ Yüksek Belli Bol Pantolon Modelleri: Yüksek bel pantolonlar, belin en ince olan yerinde başlayıp, kalçaya doğru orantılı bir şekilde takip ettiği için kalça ve belin uyum içerisinde ve vücudun kıvrımlı bir şekilde görünmesini sağlar.

-Reklam-

Bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız yüksek belli modeller daha uzun görünmek amacıyla doğru bir tercih olacaktır. Bunun sebebi ise bu modellerin bacaklarınızı iyice ortaya çıkartmasıdır.

Ayrıca yüksek belli dar pantolon modelleri (eğer varsa) göbeğinizi gizlemek için idealdir. Ayrıca üst bölüm (gömlek, tişört, hırka, kazak ve benzeri) seçimini biraz kısa boyda yaparsanız veya bunları ön kısımdan pantolonun içine sokarsanız daha da uzun görünebilirsiniz. Şu görsel bu duruma örnek olarak verilebilir:

Yüksek Belli Bol Pantolon Modelleri Boyunuzun Uzun Görünmesini Sağlarlar
Yüksek Belli Bol Pantolon Modelleri Boyunuzun Uzun Görünmesini Sağlarlar

➽ Düşük Belli Bol Pantolon Modelleri: Fazla uzun mu göründüğünüzü düşünüyorsanız düşük belli modeller sizi olduğunuzdan kısa gösterecektir. Fakat (eğer varsa) göbeğinizi bırakın gizlemeyi, iyice belli edecek, öne fırlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda düşük belli modellerin sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

-Reklam-

➽ İdeal Bolluk Oranı: Bol pantolon modellerinde ideal bolluk oranına kişinin kendi vücudunu tanıyarak göz kararı bir şekilde karar vermelidir. Erkeklerin abartıya kaçmadan dengeli bollukta olan modelleri, kadınların ise biraz daha feminen tarzdaki modelleri tercih etmesi daha isabetli olacaktır.

Bu yazı boyunca gerek gündelik yaşamda, gerek iş hayatında, gerek daha sportif olmak amacıyla ne tür, ne renkte ve ne bollukta pantolonlar tercih edebileceğinize dair örnek niteliğinde fotoğrafları bulabilirsiniz. Mesela ideal bolluk oranı ile ilgili örnek kullanımlar şu şekildedir:

Pantolonlarda İdeal Bolluk Oranı
Pantolonlarda İdeal Bolluk Oranı

➽ Cep Detayları: Normalden büyük ve daha aşağıda olan cepler popoyu küçük; normalden küçük ve daha yukarıda olan cepler ise popoyu büyük gösterir. Burada seçim tabi ki de size kalmış. Ayrıca yuvarlak poponuz ve dar kalçalarınız varsa streç (esnek) pantolonlar tam size göredir.

Ayrıca şu popo kısmında düğmeli cepleri olan bol pantolonlar modellerinin, o arka düğmelerini iliklenmemiş halde tutarsanız pantolonunun ömrünü uzatırsınız.

➽ Kimler Bol Pantolon Giymemeli: Bol pantolon modelleri kısa boylular için uygun değildir çünkü onları daha da kısa gösterir. Bunun sonucunda saçma esprilere maruz kalabilirsiniz, bizden uyarması. Kısa boylular haricinde genel çoğunluğa uygundur. Zira giymek için iddialı bir vücuda sahip olmanız gereken modeller dar pantolon modelleridir.

-Reklam-

Bol Pantolon Giyenlere Profesyonel Öneriler

.#. Bol Pantolon İdeal Paça Boyu: Bol pantolon modelleri için ideal paça boyu topuğun 2-3 parmak kadar yukarısıdır. Yani ne paçalar ne kısa olmalı, ne de ayakkabıda anormal şekilde toplanmamalıdır.

Paça boyunu ölçmek için de pantolon üzerinizde iken dizlerinizi bükmeden, yani pantolonu oynatmadan topuktan başlayarak parmaklarınızı üst üste koyuyor ve kaç parmakta pantolon paçasına geldiğine bakıyorsunuz. Paçalar, tıpkı şunun gibi olmalıdır:

Pantolonlarda İdeal Paça Boyu Nedir?
Pantolonlarda İdeal Paça Boyu Nedir?

.#. Bol Pantolon ve Çorap Tercihi: Teninizi göstermemek adına mümkün olduğunca uzun çorapları tercih etmelisiniz. Eğer dikkatleri ayakkabınıza çekmek, bileklerinizi göstermek, kısa çorap giymek gibi bir niyetiniz varsa kısa çorapları tercih edebilirsiniz. Fakat kısa çoraplar dar pantolon modelleri ile beraber giyilmeye daha uygundur.

.#. Şık ve Temiz Ayakkabı Seçimi: Doğru ve temiz ayakkabı seçimi de dışarıya verdiğimiz izlenim açısından önemlidir. Eğer kısa ve görünmez çoraplar kullanıyorsanız veyahut kısa pantolonlar giyiyorsanız bu durum daha da önemli bir hal alır.
(Ayrıca Bakınız: Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber])

Pantolon modeline göre değişiklik göstermekle beraber; isterseniz maksosen (bağcıksız deri ayakkabı), isterseniz spor ayakkabılarla, isterseniz de botlarla, isterseniz de topuklu ayakkabılarla kullanabilirsiniz.

-Reklam-

Bahar ve kış aylarında uzun çizmeler veya yağmur botları ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca kadınlar babet ayakkabılar ile de kullanabilirler. Ayrıca erkekler için de boyunuzu uzun gösterecek topuklu ayakkabı modelleri mevcuttur.

Platformlu ve Topuklu Ayakkabılar Boyunuzu Normalden Uzun Gösterirler
Platformlu ve Topuklu Ayakkabılar Boyunuzu Normalden Uzun Gösterirler

Not: Topuklu ayakkabı modelleri, sizleri normalden uzun gösterir. Yani paça katlama veya kısa paçaya sahip modelleri giymenin sizi kısa gösterme şeklindeki etkisini yok eder.

.#. Giyim Hileleri: Bol pantolon modellerinde kendinize has, başarılı bir stil oluşturmak adına giyim hileleri kullanabilirsiniz. Mesela ince kemerler belinizin ince, kalın kemerler ise daha kalın görünmesini sağlayacaktır. (Waov, ne kadar da mantıklı?)

Mesela eğer kıvrımlı, dolgun hatlara sahipseniz ve daha ince görünmek istiyorsanız uzun gömlekler, tişörtler ile giyebilirsiniz. Uzun üstler vücudun kalın olan bölgelerini gizleyip, bacakların ince bölgelerine bakışların odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca başarılı bir aksesuar seçimi yapmak profesyonel bir görünüm sağlar. Mesela kemer rengi, ayakkabı rengi, gömlek düğmelerinin rengi, saat rengi, pantolonun dikiş ipliklerinin renginin aynı olması halinde göze hoş olan mükemmel bir ahenk yakalayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse:

Aksesuar Seçimi Kıyafetlerle Uyumlu Olacak Şekilde Yapılmalıdır
Aksesuar Seçimi Kıyafetlerle Uyumlu Olacak Şekilde Yapılmalıdır

Şayet takım elbise giyiyorsanız ceketiniz ile pantolonunuzun renginin tonunun aynı olması kesinlikle hanenize yazılmış + puanlar demektir. Zira çoğunluk buna dikkat etmez.

✅ Aksesuar seçimi ile kıyafetlerinizi taçlandırıp altın vuruş yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve örnekler üzerinden işin mantığını öğrenmek adına “Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Vücudunuza en uygun olan pantolon modeline karar vermeden evvel “Dar Pantolon Kimlere Yakışır” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Vücudunuza en uygun olan pantolon modelini seçmek şık olmak için maalesef ki tek başına yetmez. Bunun doğru kıyafet seçimi ile desteklenip, nokta atışı aksesuar seçimi ile taçlandırılması gerekir. Bu konuda gerekli bilgiyi ve özel taktikleri keşfetmeniz adına “Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” adlı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Technogezgin.com Bilgi
Bol pantolon nasıl giyilir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

2 Yorum

    1. Bol dökümlü ve bol cepli modeller ideal bir tercih olacaktır. Bu sayede çarpık bacakları gizleyip ilgiyi başka taraflara çekmiş olacaksınız.

      Not: Bu tercih yaşa ve cinsiyete değil, vücut tipine bağlı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı