-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Moda ve Kişisel Bakım

Dar Pantolon Nasıl Giyilir? [Rehber]

-Reklam-

Dar pantolon modelleri tekniğine uygun bir şekilde giyildiği taktirde kişinin şıklığına şıklık katan ama aynı zamanda yapacağımız hatalı seçimleri kabul etmeyen modellerdir. İşte bu sebeple bu modelleri giymeden önce ince elenip sık dokunmamız gerekir.

Bu rehberde kadın erkek ayırt etmeden; vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl yapılmalıdır, alışveriş sırasında nelere dikkat edilmelidir, dar pantolon giyilirken nelere dikkat edilmelidir gibi konularda detaylı ve çok özel teknikler öğreneceksiniz. İşte bizler de vücudumuzu iyi tanıyacağız ve ona göre de kıyafet seçimini yapacağız. İlk olarak şu temel prensibi hatırlayarak başlayalım:

-Reklam-

“Asıl olan modaya uymak değil, kişinin kendine yakışanı bulması ve böylelikle kendi modasını yaratmasıdır. Moda dönemsel ve değişken fakat kişinin kendi tarzı ise her daim bakidir.”


Dar Pantolon Modelleri Vücudun Tüm Kusurlarını Açıkça Belli Ederler
Dar Pantolon Modelleri Vücudun Tüm Kusurlarını Açıkça Belli Ederler

Dar Pantolon Modelleri Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

✅ Bacaklarının kalın olmasından şikayetçi olanlar
✅ Bacak boyu uzun olanlar (estetik görünmek amaçlı)
✅ Uzun görünmek isteyenler
✅ Vücudunun düz olduğunu düşünüp kıvrımlı göstermek isteyenler
✅ Daha ince görünmek isteyenler (başka bir deyişle fazla kilolarını saklamak isteyenler)
✅ Ayakkabılarını vurgulamak isteyenler (estetik görünmek amaçlı)
✅ Vücudunu toplamak isteyenler (başka bir deyişle düzgün bir görüntü isteyenler)
✅ Yenilikçi tarzları sevenler dar modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirler.

Ünlülerin Giydiği Dar Pantolon Modelleri
Ünlülerin Giydiği Dar Pantolon Modelleri

Dar Pantolon Modelleri: Kavram Bilgisi

Mağazaya gittiğinizde slim fit, skinny fit, slim tapered fit, super skinny fit gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar, dar olan modellerdir. Gelin bu kavramları güzelce inceleyelim:

-Reklam-

~ Slim Fit (Dar Kesim): Basit bir tabir ile standart dar kesim budur. Normal kesim pantolonlara göre basen kısmı dolayısıyla aynı zamanda paçaları da daha dar olan dar pantolon çeşididir.

Slim Fit Dar Pantolon Modellerinin Özellikleri
Slim Fit Dar Pantolon Modellerinin Özellikleri

~ Skinny Fit (Çok Dar Kesim): Slim fit’e göre daha dar kesim modellerdir. Bacakları biraz daha dar olduğu için alt bacakları da saran modellerdir.

~ Extra Skinny Fit (En Dar Kesim): Süper slim olarak da tabi edilen en dar pantolon modelleri. Halk içinde tayt pantolon diye tabir edilen, bacaklarla yetinmeyip ayak bileklerini saracak kadar dar pantolon modelleridir.

Skinny Fit Dar Pantolon Modellerinin Özellikleri
Skinny Fit Dar Pantolon Modellerinin Özellikleri

~ Skinny Ankle (Bilek Boy Kesim): Hem dar, hem de bilekte biten pantolon modelleridir. Bu pantolon modellerinin paçası bileklerde bittiği için normalden kısa boyda olurlar.

-Reklam-

~ Push Up (Şekillendirici): Giydiğiniz taktirde vücudunuzu özel bir şekle sokan, adeta şekillendirme ve kıvrımları belli etme etkisine sahip olan kadın dar pantolon modelleri.

Dar Pantolon Seçimi Nasıl Yapılır?

➽ Dar Pantolon Nasıl Olmalıdır: Dar pantolon alırken pantolonun üzerinizde tam oturmasına ve sizi rahatsız etmemesine dikkat etmelisiniz zira pantolon siz giydikçe zamanla genişleyecektir. Seçimi en iddialı pantolon çeşidi budur. Bu sebeple vücudunuza güveniyorsanız iyi bir ilk izlenim amacıyla giymekten çekinmeyiniz.
(Ayrıca Bakınız: İlk İzlenim Neden Önemlidir?)

Alışveriş esnasında paça boyu, renk, kumaş, bel uzunluğu gibi temel bir kaç faktöre dikkat etmeniz gerekir. Gelin bunları teker teker inceleyelim:

Erkek Dar Pantolon Modelleri
Erkek Dar Pantolon Modelleri

➽ Esnek Kumaş Tercihi: Pantolonun içinde dikilmiş olan kağıtlarda pantolonun kumaşının içeriği yüzdelik olarak yazar. Genellikle %2 ve üzeri oranda elestan (likra) içeren dar pantolon modelleri esnek olarak nitelendirilir. 

Likra oranı arttıkça esneme kabiliyetine yükselir, giymesi ve içinde hareket etmesi oldukça kolaylaşır. Bu sebeple eğer pantolonun sıkılığı sizi rahatsız ediyorsa likra oranı yüksek pantolonlardan alabilirsiniz.

-Reklam-

Ayrıca eğer kilolu iseniz likra oranı az modeller seçin ki vücudunuz sıkı dursun, eğer zayıf iseniz de likra oranı yüksek pantolonlar seçin ki vücudunuz daha iri görünsün. İşte krallar gibi giyim hileleri.
(Ayrıca Bakınız: Zayıflar İçin Giyim Hileleri)

Esnek Dar Pantolon Modelleri Sizi Normalden İri Gösterirler
Esnek Dar Pantolon Modelleri Sizi Normalden İri Gösterirler

➽ Sağlıklı Kumaş Tercihi: Pantolonun kumaşı sağlıklı olmalıdır. Polyester, naylon gibi sentetik kumaş oranı az ve hatta mümkünse hiç olmayan; pamuk, viskoz gibi sağlıklı ve doğal kumaş oranı yüksek olan modelleri tercih etmelisiniz.

Sentetik kumaşlar hem kanserojendir hem de derinin nefes almasını önler. Üstelik kadınlarda düşük yaptırmaya kadar varan ciddi zararları vardır. Sıklıkla karşımıza çıkan doğal ve yapay kumaşlar şunlardır:

Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?
Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?

➽ Dar Pantolon Renk Seçimi: Koyu renkli (siyah, indigo, lacivert gibi) modelleri fazla kilolarını gizlemek için kullanabilirsiniz. Açık mavi tonları ise biraz daha yapılı görünmek için zayıf bireyler tarafından tercih edilir.

Gri renk tonları her iki tarafa da uygundur. Ayrıca sarıya yakın bir renk olan bej renkteki bol pantolon modelleri zor anlarda adeta birer kurtarıcı hükmündedir zira hemen hemen her şey ile uyumludurlar. Vücut sizin, onu siz tanıyıp ona göre siz seçim yapacaksınız.
(Ayrıca Bakınız: Renklerin Dili ve Duygular Üzerindeki Etkisi)

➽ Normalden Uzun ve Kısa Görünmek: Yüksek belli, paça boyu kısa olmayan, üst bölüm kıyafetin (kazak, gömlek, tişört vesaire) pantolonun içine sokularak giyilmesi halinde dar pantolon modelleri sizi normalden uzun gösterirler.

Aynı mantıktan hareketle, paçası katlanmış (kıvrılmış) ve bilek boyu olan (ankle) modeller de yine benzer bir şekilde sizi normalden kısa gösterirler.
(Ayrıca Bakınız: Kısa Boylular İçin Giyim Hileleri)

-Reklam-

Bilek Boy veya Paçası Katlanmış Pantolonlar Sizin Boyunuzu Normalden Kısa Gösterirler
Bilek Boy veya Paçası Katlanmış Pantolonlar Sizin Boyunuzu Normalden Kısa Gösterirler

➽ Yüksek Belli Dar Pantolon Modelleri: Yüksek bel pantolonlar, belin en ince olan yerinde başlayıp, kalçaya doğru orantılı bir şekilde takip ettiği için kalça ve belin uyum içerisinde ve vücudun kıvrımlı bir şekilde görünmesini sağlar.

Bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız yüksek belli modeller daha uzun görünmek amacıyla doğru bir tercih olacaktır. Bunun sebebi ise bu modellerin bacaklarınızı iyice ortaya çıkartmasıdır.

Ayrıca yüksek belli dar pantolon modelleri (eğer varsa) göbeğinizi gizlemek için idealdir. Ayrıca üst bölüm (gömlek, tişört, hırka, kazak ve benzeri) seçimini biraz kısa boyda yaparsanız veya bunları ön kısımdan pantolonun içine sokarsanız daha da uzun görünebilirsiniz. Şu görselde bu durum çok güzel izah edilmiş:

-Reklam-

Özet: Uzun ve Kısa Boylular İçin Profesyonel Giyim Hileleri
Dar Pantolon Giyerken Giyim Hilelerini Kullanarak Normalden Uzun veya Kısa Görünmeniz Mümkündür

➽ Düşük Belli Dar Pantolon Modelleri: Düşük bel pantolonlar fazla uzun göründüğünüzü düşünüyorsanız sizi olduğunuzdan kısa gösterecektir. Fakat (eğer varsa) göbeğinizi bırakın gizlemeyi, iyice belli edecek, öne fırlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda düşük belli modellerin sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Vücut Kusurları: Pantolon vücut tipinize göre değişmekle beraber vücudunuzun kusurlarını örtmesi için hafiften bol olmalıdır. Eğer vücudunuz ideal kıvamda ise dar modelleri daha rahatlıkla giyebilirsiniz.

Dar Pantolon Modelleri Vücut Hatlarını Açıkça Ortaya Serdiği İçin Seçim Dikkatlice Yapılmalıdır
Dar Pantolon Modelleri Vücut Hatlarını Açıkça Ortaya Serdiği İçin Seçim Dikkatlice Yapılmalıdır

➽ İdeal Darlık Oranı: Pantolon alırken, pantolonun birkaç giymeden sonra esneme payının olduğunu da hesaba katarak alın. Aksi taktirde hem bel kısmı hem de bacak kısmınız bollaşacaktır. Bu sebeple pens attırmak ve daralttırmak için ekstra terzi masrafı ödemeniz gerekecektir.

Bu sebeple üzerinize tam oturan veya likra oranı %2’den fazla ise vücudunuzu hafiften sıkan modelleri tercih edin. Bacaklarınızı ise bir beden sıkacak dar pantolon modelleri tercih edin. Mesela örnek kullanımlar şu şekildedir:

Farklı Markaların Dar Pantolon Modelleri
Farklı Markaların Dar Pantolon Modelleri

➽ Cep Detayları: Normalden büyük ve daha aşağıda olan cepler popoyu küçük; normalden küçük ve daha yukarıda olan cepler ise popoyu büyük gösterir. Burada seçim tabi ki de size kalmış. Ayrıca yuvarlak poponuz ve dar kalçalarınız varsa streç (esnek) pantolonlar tam size göredir. Mesela farkı anlamanız adına şöyle bir örnek verebiliriz:

-Reklam-

Küçük Cepli Dar Pantolon Modelleri Sizi Normalden İri Gösterirler
Küçük Cepli Dar Pantolon Modelleri Sizi Normalden İri Gösterirler

➽ Kimler Dar Pantolon Giymemeli: Dar pantolonları giymek için iddialı bir vücuda sahip olmanız gerekir zira vücudun tüm kusurlarını belli ederler. Bu sebeple fazla kilolu olanlar, aşırı uzun olanlar, fazla zayıf olanlar hariç çoğu vücut tipine uygun olarak tasarlanmışlardır. Ayrıca vücudunuzu yapısı sebebi ile sardığı için güzelce toplar.

Dar Pantolon Giyenlere Profesyonel Öneriler

.#. Dar Pantolon Paçasını Kıvırmak: Pantolon paçası kıvırmak istiyorsanız dar pantolon modelleri ideal bir seçim olacaktır. Zira bunu bol pantolonlarla yaparsanız ortaya hiç de hoş bir manzara çıkmaz.

Paçası kıvrılmış olan veya direkt bilek boyunda (ankle) olan pantolonlar sizin boyunuzu normalden kısa gösterir. Bu sebeple boyu, özellikle bacak boyu kısa olanlar pantolon paçasını kıvırma fikrinden uzak durmalıdır. Peki pantolon paçası nasıl katlanır (kıvrılır) diyorsanız, şu şekilde yapılır:

Pantolon Paçası Nasıl Katlanır (Kıvrılır)?
Pantolon Paçası Nasıl Katlanır (Kıvrılır)?

Pantolon paçasını katlamak; tüm dikkati doğrudan ayak bölgesine, yani daha hoş bir ifadeyle ayakkabılarınıza çekecektir. Bu sebeple, eğer pantolonlarınızın paçasını kıvıracak iseniz temiz ve şık bir ayakkabı seçimi yapmanız da bir o kadar hayati derecede önemlidir.

Pantolon paçasını kaç kat katlamalıyım diyorsanız; ideal katlama miktarı da 2-3 kattır. Aksi taktirde her fazla katlamada pantolonunuzun paçasına sanki bir ağırlık bağlamışsınız gibi duracaktır. Tıpkı şu görselde ifade edildiği gibi; 2-3 kattan fazla katlama yapmamalısınız:

-Reklam-

İdeal Pantolon Paçası Katlama Miktarı 2-3 Kattır
İdeal Pantolon Paçası Katlama Miktarı 2-3 Kattır

.#. Dar Pantolon ve Çorap Tercihi: Pantolonunuzun boyu topuklarınızın 1-2 parmak yukarısına kadar iniyorsa ve teninizin görünmesini istemiyorsanız uzun çorapları tercih etmelisiniz.

Eğer tüm dikkati ayakkabılarınıza çekmek istiyorsanız sneaker çorabı dediğimiz boyu bileklerin biraz altına denk gelen çorapları veya babet çoraplarını tercih edebilirsiniz.

Bunlar hem estetik hem de pratik olmakla beraber babet çorapların erkeklerdeki maskülen (erkeksi) görünümü ciddi oranda azalttığı ve bu sebeple çok hoş karşılanmadığı da şüphesiz su götürmez bir gerçektir. Bu sebeple tercih size kalmış. :)

Kadın ve Erkeklerde Dar Pantolonun Paçasını Katlamak
Kadın ve Erkeklerde Dar Pantolonun Paçasını Katlamak

.#. Şık ve Temiz Ayakkabı Seçimi: Daha önce de belirttiğimiz üzere, dar pantolon giyerek özellikle kısa modelleri seçerek veya pantolon paçasını kıvırarak tüm dikkatleri ayaklarınıza çektiğiniz için doğru modelde, şık ve temiz bir ayakkabı seçmeniz oldukça önemlidir.
(Ayrıca Bakınız: Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber])

İsterseniz maksosen (bağcıksız deri ayakkabı), isterseniz spor ayakkabılarla, isterseniz de botlarla, isterseniz de topuklu ayakkabılarla kullanabilirsiniz. Bahar ve kış aylarında uzun çizmeler veya yağmur botları ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca kadınlar babet ayakkabılar ile de kullanabilirler.

Not: Topuklu ayakkabı modelleri, sizleri normalden uzun gösterir. Yani paça katlama veya kısa paçaya sahip modelleri giymenin sizi kısa gösterme şeklindeki etkisini yok eder.

Dar Pantolon Makosen Ayakkabılar, Spor Ayakkabılar, Botlar veya Topuklu Ayakkabılar İle Kullanılabilir
Dar Pantolon Makosen Ayakkabılar, Spor Ayakkabılar, Botlar veya Topuklu Ayakkabılar İle Kullanılabilir

.#. Giyim Hileleri: Dar pantolon modelleri giyim ve kıyafet hilelerinin sıkça kullanılmasını gerektiren ve ufak bir hatayı dahi kabul etmeyen modellerdir. Mesela ince kemerler belinizin ince, kalın kemerler ise daha kalın görünmesini sağlayacaktır. (Waov, ne kadar da mantıklı?)

-Reklam-

Mesela eğer kıvrımlı, dolgun hatlara sahipseniz ve daha ince görünmek istiyorsanız uzun gömlekler, tişörtler ile giyebilirsiniz. Uzun üstler vücudun kalın olan bölgelerini gizleyip, bacakların ince bölgelerine bakışların odaklanmasına yardımcı olacaktır.

✅ Aksesuar seçimi ile kıyafetlerinizi taçlandırıp altın vuruş yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve örnekler üzerinden işin mantığını öğrenmek adına “Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dar Pantolon Paçasını Katlamak Az Kişiye Yakıştığı İçin Dikkatli Olmanız Gerekir
Dar Pantolon Paçasını Katlamak Az Kişiye Yakıştığı İçin Dikkatli Olmanız Gerekir

.#. Her Şeyin Başı Sağlık: Uzun süre dar pantolon giymenin sağlıksal açıdan oldukça ciddi zararları vardır. Damarları ve iskelet sistemini sıkıştırarak çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur. Derinin hava ile temasını ciddi oranda keserek derinin nefes almasını engeller. (Evet, bilmeyenler için deri canlıdır)

Bu durum aynı zamanda uzun vadede erkeklerde kısırlığa da yol açmaktadır. Hele hele pantolon pamuk gibi doğal kumaşlar yerine, polyester gibi sentetik kumaşlardan yapılmışsa durum daha da vahimdir.

Vücudunuza en uygun olan pantolon modeline karar vermeden evvel “Bol Pantolon Kimlere Yakışır” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Vücudunuza en uygun olan pantolon modelini seçmek şık olmak için maalesef ki tek başına yetmez. Bunun doğru kıyafet seçimi ile desteklenip, nokta atışı aksesuar seçimi ile taçlandırılması gerekir. Bu konuda gerekli bilgiyi ve özel taktikleri keşfetmeniz adına “Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” adlı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Dar pantolon nasıl giyilir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

3 Yorum

  1. Ben de ufak bir ekleme yapayım: dar pantolon göbeksiz düz vücutlu veya hafif kaslı vücutlu olan erkeklere yakışır; bol pantolon ise göbekli, şişman veya çok kaslı erkeklere yakışır.

    1. Kısa zayıf ve bacakları çok ince olan yani vücut tipi ektomorf olanlar ne giyecek ? :)
      Ha bide kassız olanlar

      1. Hocam vücudunuzu dengelemek adına bol giymelisiniz ama bolluktan kastımız öyle birkaç beden büyük şeyler değil. Bu konuda sitedeki kıyafet seçimi ve bol pantolon yazılarına bakarak detaylı bilgiye ve çeşitli fotoğraflara ulaşabilirsiniz. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı