-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Moda ve Kişisel Bakım

Yapışan Ağda Nasıl Temizlenir? [Kesin Çözüm]

-Reklam-

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri arasında hem uzun süreli etki sağlaması hem de yarattığı pürüzsüz ve yumuşak his sebebiyle ağda uygulaması pek çok kişi tarafından tercih edilir. Fakat yanlış uygulamalar veya çeşitli sakarlıklar sonucunda cilt, kıyafet, kumaş, havlu, halı ve koltuk gibi çeşitli ortamlarda ağda lekeleri oluşabilir.

Ağda yapıştığı taktirde tam yapıştığı için çıkarması oldukça zor olan bir maddedir. Cilde yapışan ağdayı temizlemesi her ne kadar kolay olsa söz konusu kıyafetlere, halıya, koltuğa, havluya yapışan ağda olduğu zaman işler hiç de o kadar da kolay olmuyor. Yoksa bu durumda ne yapacağınızı bilemediniz değil mi? İşte bu yazıda ağda nasıl temizlenir yani ağda lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabı niteliğindeki şu yöntemlerden bahsedeceğiz:

-Reklam-
Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir? [Rehber]
Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir? [Rehber]

Ağda Lekesi Nasıl Çıkarılır?

✅ Yapışan ağda lekesini çıkarabilmek için ağdanın çeşidine dikkat edilmelidir. Sir ağda çam ağaçlarındaki reçineler, bal mumu ve bitkisel yağlar gibi bileşenler kullanılarak; şekerli ağdalar ise şeker kullanılarak üretilir. Bundan dolayı şekerli ağda suda, sir ağda yağda çözünür.

✅ Ayrıca ağdanın yapıştığı yüzeyin çeşidine (cilt, kıyafet, kumaş, havlu, halı ve koltuk,…) bağlı olarak temizlik yöntemi de değişir. Şimdi gelin tüm temizlik yöntemlerini sırasıyla ele alalım.

1- Şekerli Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir?

1.1. Ilık veya Sıcak Su Kullanmak

Şeker kullanılarak üretilen ılık ağdaların yapıştıkları bölge ılık veya sıcak su kullanılarak yıkandığı taktirde ağda lekesi eriyip kaybolur. Bir bezi sıcak su ile ıslatarak bu işlemi daha da etkili bir hale getirebilirsiniz. Bu yöntem özellikle vücuttaki lekeler için idealdir.

-Reklam-
Havluya Dökülen Sıcak Su İle Şekerli Ağdalar Kolaylıkla Temizlenebilir
Havluya Dökülen Sıcak Su İle Şekerli Ağdalar Kolaylıkla Temizlenebilir

1.2. Buz Tutup Kazımak

Ağda lekesinin üzerinde buz kalıpları konularak soğuması beklenir. Buz soğutucu etkisi ile ağda sertleştiği için kumaşa hiçbir zarar vermeden bıçak ya da kaşık yardımıyla kolayca kazınarak temizlenebilir. Fakat buz işlemi uygulanırken, lekenin yayılmasını önlemek için ilgili bölgenin ıslanmamasına dikkat etmelisiniz.

Buz Tutup Kazımak Suretiyle Şekerli Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir?
Buz Tutup Kazımak Suretiyle Şekerli Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir?

1.3. Ütü ve Kese Kağıdı Kullanmak

Ağdanın soğuyup olduğu yerde sertleşmesi beklenir. Daha sonra ütü en düşük sıcaklıkta ısıtılır. Kurumaya ve sertleşmeye bırakılan lekenin üzerine kese kağıdı veya ağda bandı serilir. Ardından kese kağıdının üzerine baskı yapmadan ütü yapılır. Bu sayede yapışan ağda yavaşça erimeye ve kese kağıdına yapışmaya başlar.

Daha sonra ise şu adımlar uygulanmalıdır:
Eğer hala leke kaldıysa aynı uygulama tekrarlanabilir.
Eğer ağda lekesi kıyafette, kumaşta veya havluda ise ağda lekesi çıktıktan sonra yıkanmalıdır.
Eğer ağda lekesi halıda ve koltukta ise mutlaka su ile silinmelidir.

Ütü ve Kese Kağıdı İle Yapışan Ilık Ağda Nasıl Çıkarılır?
Ütü ve Kese Kağıdı İle Yapışan Ilık Ağda Nasıl Çıkarılır?

1.4. Alkol Kullanmak

Alkollü pamuk ile kalıntı veya leke olan bölge sakince silinmelidir. Bu yöntem sayesinde ağda kalıntıları ve lekeler temizlenecektir. Fakat bu uygulamada yüzeyin zarar görmemesi için fazla baskı yapılmamalı ve uygulamadan sonra ilgili yüzey kesinlikle su ile silinmelidir.

-Reklam-

💡 Profesyonel İpucu: Lekeleri temizlemek kadar önlemek de önemli bir yer tutar. Bunun da en doğru yolu doğru ve tekniğine uygun ağda uygulamaları yapmaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak için şu yazımıza göz atabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Nasıl Ağda Yapılır? [Acısız Ağda Rehberi])

2- Sir Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir?

2.1. Sir Ağda Temizleme Mendili Kullanmak

Reçine kullanılarak üretilen sir ağda vücudunuza yapıştığı taktirde oluşan lekeyi su temizleyemez. Sir ağda yapısı sebebiyle yağda çözünür. Bu sebeple ağdanın yapıştığı bölge sir ağda temizleme mendilleri kullanılarak ovalanıp silinerek leke temizlenebilir.

Sir ağda temizleme mendilleri yağlı yapıları sayesinde cildimize yapışan ağdayı hiçbir kalıntı bırakmaya kadar silmemizi sağlarlar. Sir ağda bantlarını satın aldığınız taktirde genellikle ürünün kutusunda yağlı temizleme mendillerini görebilirsiniz. Ayrı paketlerde satılan temizleme mendilleri de mevcuttur.

Sir Ağda Temizleme Mendilleri İle Yapışan Sir Ağda Lekesi Temizlenebilir
Sir Ağda Temizleme Mendilleri İle Yapışan Sir Ağda Lekesi Temizlenebilir

2.2. Yağ Kullanmak

.#. Sir ağda lekesi doğrudan yağ kullanılarak da çıkarılabilir. Leke olan bölgeye yağ dökülerek bir süre beklenir. Daha sonra yapısı bozulan ağda yavaş ve dairesel hareketlerle silinir. Bu işleme tüm leke çıkarılıncaya kadar devam edilir.

Tabi cilt sağlığı açısından en çok faydayı bulunduran yağ çeşidi zeytinyağıdır. Hem cildi nemlendirir, hem cildi besler, hem de derinlemesine temizlik sağlar.
(Ayrıca Bakınız: Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?)

-Reklam-

Bebekler için üretildiği için en hassas ciltlerle bile uyumlu olan bebe yağı, masaj yağı ve hatta ayçiçeği yağı bile kullanabilirsiniz. Ayrıca bu amaçla özel olarak geliştirilmiş, aynı zamanda cilt bakımı özelliği de olan özel sir ağda temizleme yağları da kullanılabilir.

Sir Ağda Temizleyici Yağları Kullanarak Hem Lekelerden Kullanabilir Hem De Cildinize Bakım Yapabilirsiniz
Sir Ağda Temizleyici Yağları Kullanarak Hem Lekelerden Kullanabilir Hem De Cildinize Bakım Yapabilirsiniz

2.3. Alkol veya Aseton Kullanmak

Alkollü veya asetonlu pamuk ile kalıntı veya leke olan bölge sakince silinerek ağda kalıntıları ve lekeler kolaylıkla temizlenebilir. Fakat bu uygulamada yüzeyin zarar görmemesi için fazla baskı yapılmamalı ve uygulamadan sonra ilgili yüzey kesinlikle su ile silinmelidir.

💡 Profesyonel İpucu: Lekeleri temizlemek kadar önlemek de önemli bir yer tutar. Bunun da en doğru yolu doğru ve tekniğine uygun ağda uygulamaları yapmaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak için şu yazımıza göz atabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Nasıl Ağda Yapılır? [Acısız Ağda Rehberi])

3- Ağda Lekesi Çıkarma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Kıyafet, kumaş, havlu, koltuk gibi ortamlardan ağda lekesi nasıl temizlenir?

Ağda kumaş yüzeye yapıştığı o ilk anda hala ılık ve akışkan haldedir. Dökülür dökülmez panik olup silmeye kalkışılmamalıdır. Çünkü bu şekilde leke daha çok yere yayılır. Bu sebeple öncelikle lekenin kuruması beklenir.

Daha sonra ütüyü en düşük sıcaklığa getirilir. Ardından düz bir kese kağıdını ağdanın olduğu bölgeye yerleştirilip ütülenir. Kese kağıdı yoksa aynı uygulama ağda bezi veya çöpe atılacak bir kumaş ile de yapılabilir. Ağda eriyerek kese kağıdına yapışacaktır.
Ütü İle Kıyafet, Kumaş, Havlu, Halı ve Koltuk Gibi Yüzeylerdeki Ağda Nasıl Temizlenir?
Ütü İle Kıyafet, Kumaş, Havlu, Halı ve Koltuk Gibi Yüzeylerdeki Ağda Nasıl Temizlenir?

Soru: Halıdaki ağda lekesi nasıl temizlenir?

Halıya yapışan ağda nasıl çıkarılır sorusunun bir cevabı daha var. Ağdanın döküldüğü yere tineri döküp, tarak veyahut bir fırça yardımıyla kazıyarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem halıya zarar vermeyeceğiz hem de tiner uçucu olduğu için havalandırıldığı taktirde yağ kalıntısı kalmayacaktır.

Soru: Ağda ve temizlik işlemi sırasında sıkça yapılan yanlışlar nelerdir?

Şampuan ve sabun gibi temizlik ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Zira kendinizi boş yere yormuş ve elinizdeki ürünü de israf etmiş olursunuz. Ayrıca sabun ve şampuanlar ağdanın donmasına yani çok daha zor çıkmasına neden olur.
Ağda eğer kıyafet, halı veya koltuk gibi yüzeylere yapışmışsa ve yumuşak haldeyse dokunulmamalıdır. Kuruması için beklenmelidir. Bu sayede daha kolay ve daha hızlı şekilde çıkarma olanağı elde edilmiş olunur.
Sir ağda kullanıyorsanız fakat hazır ağda bandı kullanmıyorsanız, ağdayı temizlemek için kumaş bez kullanmak yerine kağıt olan ağda bezlerini kullanmanız daha az kalıntının kalmasını sağlar.
— Sir ağda bantları kullanılırken tekniğine uygun olarak kullanılmalıdır.
Tekniğine Uygun Kullanım İle Ağda Lekesi Oluşma Riskini Azaltabilirsiniz
Tekniğine Uygun Kullanım İle Ağda Lekesi Oluşma Riskini Azaltabilirsiniz

Soru: Dökülen ağda lekesini çıkartmak için ne kadar beklememiz gerekir?

Ağda kıyafet, koltuk veyahut halıya yapıştı ise ve yumuşak haldeyse müdahale etmemeniz önerilir. Ağda kuruduktan sonra leke daha kolay ve daha hızlı bir şekilde çıkarılabilir.

Technogezgin.com Bilgi
Yapışan ağda nasıl temizlenir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı