Moda ve Kişisel Bakım

Nasıl Ağda Yapılır? [Acısız Ağda Rehberi]

Kişisel bakımlarını düzenli olarak yapan insanlar, cilt güzelliği konusundaki meşhur sorunlardan birisi haline gelen istenmeyen tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Bu konudaki en etkili yöntemlerin başında da ağda yapmak geliyor.

İşte bu yazıda da hem kadınlar hem de erkekler için istenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili yöntemler olan sir ağda nasıl yapılır ve ılık ağda nasıl yapılır sorularının resimli ve detaylı cevapları ile ağdanın avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

-Reklam-

Ayrıca ağda sözcüğünü duyar duymaz aklına direkt acı dolu anlar gelenlere de ağda acısı nasıl azaltılır sorusunun cevabı niteliğinde çeşitli ağda acısını azaltma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Gelin bu bahsettiklerimizi sırasıyla ele alalım.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin En Verimli Yöntem Ağdadır
İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin En Verimli Yöntem Ağdadır

Nasıl Acısız Ağda Yapılır? [Rehber]

1. Ağdanın Avantajları (Artıları) Nelerdir?

Köklü ve Uzun Süreli Etki: Ağda; kılların kökünden alınmasını sağladığı için etkisi oldukça uzun sürer. Ayrıca uygulamalar arasındaki süre farkı uzun olduğu için cildin dinlenmesini de sağlar.

En Mantıklı Yol Olması: Ağda yapımı; istenmeyen tüylerden kurtulmak için akla en yatkın olan ve en mantıklı yöntemdir. Ağda jilet gibi bir etki ile kılların anormal şekilde bölünmesini ve güçlenmesini engeller.

Estetik Görünüm: Ağda yapmak pahalı bir yöntem olmamakla beraber oldukça da etkili bir yöntemdir. Ciltte temiz, hoş, estetik bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu sebeple kusursuz, ipeksi dokunuşa sahip bir cilde ağda yaparak uzun süreli olarak sahip olmanız mümkündür.

-Reklam-

         
Erkekler İçin Acısız Ağda Yöntemleri Bu Yazıda!
Erkekler İçin Acısız Ağda Yöntemleri Bu Yazıda!

Doğal Peeling Etkisi: Ağda çekilirken derinin üst tabakasındaki ölü hücreleri de temizlediği için doğal bir peeling etkisi sağlar. Peeling uygulamasının da cilde pek çok faydası mevcuttur.

Ürün Çeşidi Fazlalılığı: Sıcak ağda, ılık ağda, soğuk ağda, şekerli ağda, sir ağda gibi oldukça fazla sayıda seçenekler mevcuttur. Ayrıca bunların da cilt tiplerine (hassas ciltler, normal ciltler…) özel seçenekleri de mevcuttur.

Zamanla Hissedilen Acının Azalması: Bu uygulamanın en büyük dezavantajı yaparken hissedilen acıdır ama düzenli olarak yapmaya devam etmeniz halinde zamanla cildiniz bu acıya alışacağı için hissedeceğiniz acı miktarı azalır.

-Reklam-

Kadınlar İçin Acısız Ağda Yöntemleri Bu Yazıda!
Kadınlar İçin Acısız Ağda Yöntemleri Bu Yazıda!

2. Ağdanın Dezavantajları (Eksileri) Nelerdir?

▶️ Olası Acı Dolu Anlar: Bu uygulamanın en büyük dezavantajı insanların gözünü korkutan acı dolu anlardır. Fakat merak etmeyin, yazının ilerisinde acısız ağda yapımı konusunda oldukça etkili çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

▶️ Olası Yan Etkiler: Acısız ağda yapımı uygulamasında da olası çeşitli yan etkiler mevcuttur. Bu çok nadir bir durum olsa da bazı kişilerde alerjilere ve değişik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ayrıca eğer hatalı uygulamalar yaparsanız cildinizde çeşitli pürüzler, morluklar ve batık kıllar oluşabilir.

3. Nasıl Ağda Yapılır? [Acısız Ağda Yapımı]

Yazının devamı olan nasıl ağda yapılır ,ağda acısını azaltmak ve sıkça sorulan sorular başlıkları yanlış uygulamaları yapmamak suretiyle en az acı çekilerek en yüksek verimin elde edilmesi için yazılmıştır. Gelin ilk olarak sir ağda ve ılık ağdanın farklarından ve nasıl yapıldıkları ile devam edelim.

Sir Ağda Bantları ve Ilık Ağda Nasıl Yapılır? [Rehber]
Sir Ağda Bantları ve Ilık Ağda Nasıl Yapılır? [Rehber]

Soru: Ne zaman ağda yapılmalıdır?

Vücut tüyleriniz ideal uzunlukta (3-6 milimetre arası) iken ağda yapmanız haline en yüksek verimi alırsınız. İstenmeyen tüylerin bu uzunluğa ulaşması da kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2-4 hafta sürer. Unutmayınız ki ağda kısa kılları almakta zorlanır ve uzun kılları çekerken de acıtır. Bu sebeple ortası idealdir.

3.1 Ilık Ağda Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Adım-1: Ağda kutusu ile sıcak suya konularak veyahut mikrodalga fırın kullanılarak uygun sıcaklığa getirilir. Burada uygun sıcaklığın ölçüsü vücudunuzun dayanabileceği sıcaklıktır.

-Reklam-

         

Adım-2: Ağdadan bir miktar alıp ağdayı ya elinizle ya da ağda spatulası yardımı ile hedef bölgedeki istenmeyen tüylerin uzama (çıkış) yönüne doğru arada hava boşluğu kalmayacak şekilde bastırarak yayın.

Ağda Spatulası ile Nasıl Ağda Yapılır?
Ağda Spatulası ile Nasıl Ağda Yapılır?

Adım-3: Daha sonra ağdayı vücudunuza iyice yapışıp çekilmeye hazır olana kadar biraz soğumaya bırakın.

Adım-4: Ardından bulabiliyorsanız bir ağda bezi ile, şayet onu bulamıyorsanız pamuklu kumaş ile veyahut son çare eliniz ile ağdayı tutup tüylerin uzama (çıkış) yönünün tersine doğru hızlı bir şekilde çekin ve alın. Hızlıca ve tek seferde almak hissettiğiniz acıyı azaltacaktır.

Adım-5: İsteğe bağlı olarak ağda yaptığınız bölgeye limon tuz kürü uygulayarak evde doğal epilasyon yapabilirsiniz. Bu sayede istenmeyen tüylerin yeniden çıkma sürelerini önemli ölçüde uzatabilir ve hatta zamanla yeniden çıkmalarını kalıcı olarak önleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için:
(Ayrıca Bakınız: Evde Kolay ve Doğal Epilasyon Nasıl Yapılır?)

Evde Epilasyon Yöntemi Bir Kaç Seansa Kadar Kalıcı Sonuç Verir
Evde Epilasyon Yöntemi Bir Kaç Seansa Kadar Kalıcı Sonuç Verir

3.2 Sir Ağda Bantları Nasıl Kullanılır?

Sir ağda ılık ağdaların çoğu gibi şekerden yapılmaz. Sir ağda üretilirken genellikle ağaç reçinesi gibi malzemeler kullanıldığı için bu ürünler daha etkili, daha verimli ve daha sağlıklı sonuçlar verirler. Zira şekerli ağdalar kıl köklerini besleyip güçlendirirler.

💡 Profesyonel İpucu: Sir ağda, şekerli ağda gibi kıl köklerini besleyip güçlendirmediği tam aksine onları zayıflattığı için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Zira istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen kimse onları daha gürleştirmek istemez.

-Reklam-

Peki sir ağda nasıl yapılır diyorsanız, satın aldığınız sir ağda bantlarını tıpkı adım adım şu görselde ifade edildiği şekilde kullanabilirsiniz:

Sir Ağda Bantları Nasıl Kullanılır? [Rehber]
Sir Ağda Bantları Nasıl Kullanılır? [Rehber]

Sir ağda bantları kullanılır iken ağda acısını azaltmak ve maksimum verimi alabilmek için dikkat etmeniz gereken ve uygulamanızı önerdiğimiz bir takım önemli şeyler şunlardır:

.#. Diz kapağı ve parmaklar gibi kıvrımlı bölgeler küçük, kollar ve bacaklar gibi bölgeler büyük ağda bantları ile alınmalıdır. Eğer küçük veya kıvrımlı bölgeler büyük ağda bantları ile alınırsa hem işiniz zorlaşacak, hem verim düşecek, hem de ciddi bir israf yapmış olacaksınız.

Küçük Sir Ağda Bantları Küçük ve Kıvrımlı Yüzeylerde Kullanmak İçin İdealdir
Küçük Sir Ağda Bantları Küçük ve Kıvrımlı Yüzeylerde Kullanmak İçin İdealdir

.#. Ağda yapılacak bölge veya bölgelerin temiz ve kuru olmaları önemlidir. Sir ağda bantları kılların uzaması doğrultusunda hava boşluğu kalmayacak şekilde yapıştırılmalı ve kılların uzama yönünün tam tersine doğru hızlıca çekilmelidir. Bu maksimum verimin anahtarıdır!

.#. Ağda yaptığınız bölgeye limon tuz kürü uygulayarak evde doğal epilasyon yapabilirsiniz. Bu sayede istenmeyen tüylerin yeniden çıkma sürelerini önemli ölçüde uzatabilir ve hatta zamanla yeniden çıkmalarını kalıcı olarak önleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için:
(Ayrıca Bakınız: Evde Kolay ve Doğal Epilasyon Nasıl Yapılır?)

Acısız Ağda İşleminden Sonra Limon Tuz Kürü ile Epilasyon Yapabilirsiniz.
Acısız Ağda İşleminden Sonra Limon Tuz Kürü ile Epilasyon Yapabilirsiniz.

.#. Cilt zamanla acıya alışacağı için, ilk uygulamalar genellikle en acı olanları olacaktır. Ayrıca biraz evvel bahsettiğimiz limon tuz kürünü kullanırsanız cildinizin ağda acısına alışması kesinlikle daha kısa sürecektir.

-Reklam-

.#. Ağda yaptıktan ve cildinizde kalan ağda kalıntılarını temizledikten sonra cildinizin tahriş olmaması ve normal dengesine dönmesi adına cildinize yumuşakça nemlendirici krem veya bebek yağı uygulayabilirsiniz.

Ağda Uygulamasından Sonra Cildinizin Tahriş Olmasını Engellemek İçin Nemlendirici Krem Kullanabilirsiniz
Ağda Uygulamasından Sonra Cildinizin Tahriş Olmasını Engellemek İçin Nemlendirici Krem Kullanabilirsiniz

💡 Profesyonel İpucu: Ağda, çeşitli sakarlıklar sonucunda veyahut tekniğine uygun olarak uygulanmadığı taktirde dökülebilir, yapışabilir veya leke oluşturabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gerekenler şu yazıda açıklanmıştır:
(Ayrıca Bakınız: Yapışan Ağda Nasıl Temizlenir? [Kesin Çözüm])

4- Ağda Acısı Nasıl Azaltılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak suretiyle güzelleşmek isteyenlerin ağda sözcüğünü duyar duymaz aklına genellikle acı dolu anlar geliyor. Bu sebeple insanlar ağda acısı nasıl azaltılır diye çeşitli çıkış yolları arıyorlar. Bu konuda dertlerinize derman olacak çözüm yolları ise şunlardır:

.#. Ağdayı Hızlı Çekmek: Ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru iyice yapıştırdıktan sonra onu tek seferde, normalden hızlı şekilde çekerseniz hem çekilme anında, hem de çekildikten sonra daha az acı hissedersiniz.

Ağda Yaparken Acıyı Azaltmak İçin Ağdayı Daha Hızlı Çekin
Ağda Yaparken Acıyı Azaltmak İçin Ağdayı Daha Hızlı Çekin

.#. Pudra Kullanmak: Ağdayı cildinizle temas ettirmeden önce uygulama yapacağınız bölgeye biraz pudra serpmek ağda acısını azaltmak için tercih edilebilecek bir yöntemdir. Pudra ciltteki yağı ve nemi emerek ağdanın kıllara ve istenmeyen tüylere daha güzel şekilde yapışmasını sağlayacaktır.

.#. Alışkanlıklar: İlk ağda uygulamanızdan sonraki her uygulamanızda cildiniz acıya alışmaya başlayacağı için zamanla yaşadığınız ağda acısı azalır ve aynı işi daha kolay yapmaya başlarsınız.

.#. Anestezi Kremleri Kullanmak: Anestezi kremleri sürüldükleri bölgeyi uyuşturarak o bölgelerin his duygusunu kapatırlar. Bu kremler sürüldükleri bölgelerde ağda acısının hissedilmesini önlerler. Mesela internette emla krem önerilmektedir.

Anestezi Kremleri Ağda Acısını Azaltmak İçin Kullanılabilir
Anestezi Kremleri Ağda Acısını Azaltmak İçin Kullanılabilir

5- Evde Ağda Nasıl Hazırlanır?

Gerekli Malzemeler:
— 1/4 su bardağı sirke veya limon suyu
— 1/2 su bardağı su
— 3 su bardağı kadar şeker

-Reklam-

         

Hazırlanışı:
Evde kendi ılık ağdanızı hazırlamak için ilk olarak çok büyük olmayan bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri döküp karıştırmaya başlıyoruz. Ardından bu karışımı içindeki şekerler eriyene kadar orta derecedeki bir ateş vasıtasıyla ısıtıyoruz.

Tabi bu sırada karışımı karıştırmaya da devam ediyoruz. Daha sonra evde limon suyu veya sirkeden hangisi varsa belirtilen ölçüde eklenir. Ortalama 20 dakika içerisinde karışım ağda kıvamını alacaktır. Bu karışım soğuduktan sonra evde uygulamak üzere ağdanız hazır olacaktır.

Evde Ilık Ağda Nasıl Yapılır? [Rehber]
Evde Ilık Ağda Nasıl Yapılır? [Rehber]

Ağda Yapımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Ağda yaparken cilt sağlığı için nelere dikkat edilmelidir?

— Cilt sağlığınız için ağda işleminden önce ve sonra ilgili bölgelere bir süre güneş ışığı almamanız gerekir.
— Cilt sağlığınız için cilt tipinize uygun ürünleri kullanmalısınız. (Hassas ciltler, normal ciltler,…)
— Cilt sağlığınız için ağda sonrasında cildinizi nemlendirmeyi unutmayınız.

Soru: Hangi sıklıkla ağda yapılmalıdır?

Vücut tüyleriniz ideal uzunlukta (3-6 milimetre arası) iken ağda yapmanız haline en yüksek verimi alırsınız. Bu uzunluğa ulaşması da kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 2-4 hafta sürer. Unutmayınız ki ağda kısa kılları almakta zorlanır ve uzun kılları çekerken de acıtır. Bu sebeple ortası idealdir.
Ağda Yapılacak Bölge Kıyafete (Yırtık Diz vb.) ve Mevsime Göre Değişiklik Gösterir
Ağda Yapılacak Bölge Kıyafete (Yırtık Diz vb.) ve Mevsime Göre Değişiklik Gösterir

Soru: Ağda işleminden sonra kılların yeniden çıkış süresi ne kadardır?

Kılların yeniden çıkış süresi kişinin biyolojik, hormonsal ve benzeri durumlarına göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple yeniden çıkış süresi hakkında kesin bir şey söylenemez. Fakat fazla acı çekmemek adına kılların şu fotoğraftaki kadar uzamasını beklemeyiniz:

Soru: Evde bu kadar zahmete girmeden kuaföre gidip kuaförde ağda yaptırmak mantıksız mı?

Kuaförler ve güzellik merkezlerinde de genellikle bu içerikte yazılanlar uygulanmaktadır. Biz size bedavaya işin tekniğini öğretiyoruz :) Bu yazıda yazılanları isterseniz kendinize, isterseniz bir tanıdığınıza uygulayabilir, isterseniz de kendi güzellik merkezinizi açıp para kazanabilirsiniz.
Profesyonel Ağda Uygulamaları ile Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşabilirsiniz
Profesyonel Ağda Uygulamaları ile Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşabilirsiniz

Soru: Ağda yapımı sonrası cilt kararmasının nedeni nedir? Bu sorunun çözümü nedir?

Ağda sırasında cildin üstündeki ölü deri sökülüp alındığı ve alt kısımda kalan tam olarak gelişmemiş deri kaldığı için bu deri güneş ışığı alınca lekeniyor.
Cilt lekelenmesi yaşamamak için fazla terlememeye çalışın, ağda yaptığınız bölgelere fazla güneş ışığı almamaya çalışın. D vitamini eksikliğini şu yazıdaki yöntemler ile kapatmaya çalışın:
(Ayrıca Bakınız: D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi)

Soru: Ağda yaptıran erkekler ?

Özellikle sıcak yaz aylarında şort ve kapriler giyilince çok da hoş bir görünüm olmadığı için neden olmasın? Üstelik siz hiç ünlü bir sporcunun bu konudan dillere düştüğünü gördünüz mü? Tam tersi normal karşılanıyor değil mi? İşte bu devirde bakımlı olmak sadece kadınlara özel bir durum değil. Kendini seven ve kendisi ile barışık olan her kişi bakımlı olmayı hak eder.
Hocam Kürk Güzelmiş, Yaksak Tutuşur Mu? (Erkekler Ağda Yaparsa)
Hocam Kürk Güzelmiş, Yaksak Tutuşur Mu? (Erkekler Ağda Yaparsa)

Technogezgin.com Bilgi
Nasıl ağda yapılır (acısız ağda)” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı