Bilgisayar MühendisliğiBilim ve Teknoloji

Bilgisayar Kasıyor Sorunu [Kesin Çözüm]

Yavaş bilgisayar ve bilgisayar kasıyor sorunları bir çok bilgisayar kullanıcısının mutlaka bir dönem uğraşmak zorunda kaldığı ve yüksek ihtimalle kişiyi kanser etmiş sorunlardır :) . Yani yalnız değilsiniz ve bu yazıda bu tarz sorunların gayet kolay çözümleri var, rahat olun. Öncelikle yavaş bilgisayar sorunu hakkında şunu asla unutmayın:


Ne kadar gelişmiş olursa olsun, her bilgisayar bir süre sonra yavaşlar. Ancak bu eski görkemli günlerine dönemeyeceği anlamına gelmez. 

-Reklam-

Kolay yoldan çözüm görmek isteyenler aşağıdaki listeden istediği başlığın üzerine tıklayıp orayı okuyabilir.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır Sorusunun Cevabına Bu Yazıda Ulaşabilirsiniz
Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır Sorusunun Cevabına Bu Yazıda Ulaşabilirsiniz
Defalarca Kez Mouse veya Klavye ile Aynı İşlemi Yaptırarak PC Hızlandırmaktan Bıktıysanız Doğru Adrestesiniz :)
Defalarca Kez Mouse veya Klavye ile Aynı İşlemi Yaptırarak PC Hızlandırmaktan Bıktıysanız Doğru Adrestesiniz :)

Yavaş Bilgisayar Sorunu İçin Çözüm Önerileri

1. Çok Fazla Program Yüklü Olması Sonucu Bilgisayar Kasıyor Olabilir

Sorunun Sebebi: Temel mantık oldukça basit. Fazlasıyla yüklü program olması sebebiyle ve bunların çoğu da arka planda çalışmaya devam ettiği için bilgisayarınızın RAM’i şişmiş (aşırı kullanılıyor) olabilir. RAM’in aşırı kullanılması halinde bu da size yavaş bilgisayar olarak geri dönüyor tabi.

Bill Gates'den İnciler (Umarım Gerçek Sanan Çıkmaz)
Bill Gates’den İnciler (Umarım Gerçek Sanan Çıkmaz)

(a) Geçici Çözüm Önerisi:

Masaüstünüzde genellikle sağ altta yüklediğiniz programların ikonları (yani simgeleri) bulunur. Hah işte onlara fareniz ile sağ tık yapıp, programdan çıkış yap / kapat diyorsunuz.

Bu çözüm geçicidir, bilgisayar açık olduğu sürece çözüm sağlar. Fakat işin kötü tarafı şudur ki bilgisayarı her açışınızda bu süreci tekrarlamanız gerekir.

-Reklam-

         

Ben her seferinde tekrarlamakla uğraşamam derseniz de çözümü şudur:

Bilgisayar Hızlandırmak İçin Görev Yöneticisinden Gereksiz İşlemleri Kapatın
Bilgisayar Hızlandırmak İçin Görev Yöneticisinden Gereksiz İşlemleri Kapatın

(b) Kalıcı Çözüm Önerisi:

Masaüstünüzdeki başlat simgesine tıklıyor ve arama kısmına “Çalıştır” yazıp, “çalıştır” uygulamasını açıyorsunuz. Ardından açılan ekrana “msconfig” yazıyorsunuz ve tamam diyorsunuz.

Yeni gelen ekranda, başlangıç sekmesinde çalışmasını istemediğiniz program ve yazılımların yanlarındaki tiki kaldırın. Daha sonra ise sistemi yeniden başlatın. (Bilgisayarı yeniden açın)

-Reklam-

Yavaş Bilgisayar Sorunu Çözüm
Uçuşa Hazır Mıyız? Yavaş Bilgisayar Sorunu Çözüm

2. Gereksiz Programlar Sonucu Bilgisayar Kasıyor Olabilir

Düşünsenize, bir işçiye iki kişilik iş yaptırmaya kalktığınızı. Bunun sonucunda ne olur? İşçinin iş verimi düşer, işin bitme süresi uzadıkça uzar.

İşte teknolojik cihazlarımızda da durum bundan farksızdır. Gereksiz iş yükü yine RAM’i yer, tüketir, şişirir, bitirir. Bunun sonucunda yavaş bilgisayar sorunu ile baş başa kalırız.

Çözüm Önerileri: Bilgisayarınızdaki denetim masasının program kaldırma bölümünü kullanarak; eskiden kurduğunuz fakat bugün işinize yaramayan program ve yazılımları cihazınızdan kaldırın. “Peki neleri kaldıralım?” diyenlere cevaben şunları kaldırabilirsiniz:

 • Eskiden çeşitli sebeplerle yüklediğiniz ama bugün işinize yaramayan her türlü program / yazılım
 • Birbirine benzer, aynı işi yapan programlar (Mesela cihazınızda 2 tane anti virüs varsa birisini kaldırabilirsiniz)
 • Kimi programların deneme sürümleri
Bilgisayar Kasıyor Sorunu Çözüm
Bilgisayar Kasıyor Sorunu Çözüm

3. “Yavaş Bilgisayar”ın Sebebi Donanımsal Olabilir

Aşırı sıcak, aşırı soğuk, dışarıdan alınan darbeler gibi çeşitli sebeplerle cihazdaki donanımsal bir parçanın hasar görmesi sonucu bilgisayar kasıyor olabilir.

-Reklam-

         

Veyahut elinizdeki bilgisayarın özellikleri uygulamaları düzgün bir performans ile çalıştırmak için yeterli olmayabilir. Bu cümlede tam olarak şu capsteki durumu kastediyorum:

Bilgisayar Kasıyor İse Sebebi Donanımsal Olabilir
Bilgisayar Kasıyor İse Sebebi Donanımsal Olabilir (Üstte yazan: dükkanda alırken gördüğüm, altta yazan: eve gelince gördüğüm)

Çözüm Önerileri: Bu yazıdaki hiçbir şey fayda etmez ise bu en son bakacağınız şeydir. Eğer bilgisayar mühendisi, donanım uzmanı falan değilseniz bu konuda bir uzmandan yardım almanız kaçınılmaz olacaktır.

4. Aşırı Tozlanmanın Etkisi ile Yavaş Bilgisayar Sorunu

Ne alaka, öyle şey mi olur ya demeyin. Aşırı tozlanma, aşırı sıcak yapar ve aşırı sıcakta donanımsal parçaların çok da iyi çalıştığı söylenemez. Bilgisayar ısınınca neden kapanıyor sanıyorsunuz? Gel gelelim bu konudaki çözüm önerilerimize:

Detaylı Bilgi İçin Bakınız: Laptop Isınıyor ve Kapanıyor – Çözüm Önerileri

a) Soğutucu Kullanımı

En pratik yol soğutucu kullanımı olacaktır. Bilgisayar soğutucuları ile cihazınızın sıcaklığının belli bir seviyede kalmasını sağlayabilirsiniz.

Laptop ısınıyor

b) Toz Temizliği Başlasın!

Umarım hazırsınızdır, uzun ve zorlu bir süreç olacak ama kesinlikle buna değecek. Yapacaklarımız ise sırasıyla şöyle:

-Reklam-
 • Bilgisayarınızı fişten çıkarıp elektrik bağlantısını kesin.
 • Daha sonra bilgisayarınızın içini açın, hava kanallarına, fanına ulaşıncaya kadar sökün. (Sökme işlemi sırasında youtube desteği alması kaçınılmazdır zira bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterecektir)
 • Oraya ulaşınca fanı kulak temizleme çubuğu ile 🙂 nazikçe temizleyin. Fanı kırmak istemeyiz değil mi?
 • Fanı temizlerken ASLA su kullanmayın! Saf alkol kullanabilirsiniz ama kuruduğuna emin olmadan bilgisayarı tekrar eski hale getirmeyin.
Yavaş Bilgisayar Sorununun Sebeplerinden Birisi Tozlanmadır
Yavaş Bilgisayar Sorununun Sebeplerinden Birisi Tozlanmadır

Bu konudaki en etkili yöntem budur ve bu yöntemi denediğiniz taktirde sadece ısı sorununun çözülmekle kalmadığını aynı zamanda bilgisayar kasıyor, yavaş bilgisayar sorunlarının da çözüldüğüne şahit olabilirsiniz.

Hayati Önemde Not: Bilgisayarınızın fanını elektrikli süpürge ile temizlemeniz halinde bilgisayarın fanlarına zarar vermeniz olasıdır. Olacağını sanan ama kompresör etkisi ile dönen fan dinamo etkisi ile ana kartınıza ani bir akım yollayıp zarar verebilir. Bu sebeple süpürgenizin yavaş süpürme özelliği varsa onu kullanın.

c) Orijinal Dahice Fikirler

“O da nasıl olacakmış hocam?” demeyin. Şu elemanı örnek alabilirsiniz zira tam bir mühendis kafası. Bilgisayarı sırf soğusun diye buzdolabına bile koyanlar var :)

Laptop ısınıyor çözüm
İşte mühendis kafası, çözüm çözümdür :) (yavaş bilgisayar – bilgisayar kasıyor)

5. Casus Yazılım ve Virüsler Sonucu Bilgisayar Kasıyor Olabilir

Gereksiz programlardaki ile benzer mantık. Casus yazılım ve virüsler de arka planda çaktırmadan çalışmaya devam eder yani RAM’i yer, bitirir. Bunun sonucunda da bilgisayar kasıyor. Bunun için aklınıza gelen ilk çözüm anti virüs yazılımlarını kullanmak olabilir fakat!

Crypter denilen programlar sayesinde anti virüs programlarının algılayamadığı virüsler de var bulunamayan. İşte bu yüzden daha temiz bir çözüm önerim olacak.

Çözüm Önerileri: Bu sebeplerden ötürü en temizi cihazınıza güzelce format atmak olacaktır. Toplu temizlik yapmış olacaksınız hem :) Hem gereksiz dosyalardan, gereksiz yazılımlardan, hem de virüsler ve casus yazılımlardan aynı anda kurtulmuş olursunuz.

-Reklam-

Casus Yazılım ve Virüsler Sonucu Bilgisayar Kasıyor
Casus Yazılım ve Virüsler Sonucu Bilgisayar Kasıyor

6. Yetersiz Disk (Bellek) Alanı Yavaş Bilgisayar Sorununun Bir Diğer Sebebidir

Yavaş bilgisayar sorununa neden olan bir diğer şey de yetersiz bellek hatasıdır. Hele hele Windows’tan yetersiz bellek hatası alıyorsanız durum daha da vahimdir. Zira Windows gibi işletim sistemleri dosyaları saklamak için sabit diski kullanıyor.

Cihazınızın rahat bir şekilde çalışabilmesi için güzelce depolama alanlarına ihtiyaçları vardır ve disk yetersiz kaldıkça zamanla bilgisayar kasıyor demeye başlarız.

Yazının başında belirttiğimiz “Her bilgisayar eninde sonunda yavaşlar” dememizin sebebi budur. Peki;

Diskin Yetersiz Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çok basit, bilgisayarım adlı klasöre girin. Eğer aşağıdaki fotoğraftaki gibi kırmızı renkli bar varsa durum vahim demektir. Acilen o diskte dosya temizliği yapmanız gerekmektedir.

Yetersiz disk alanı da yavaş bilgisayar sorununa neden olur.
Yetersiz disk alanı da yavaş bilgisayar / bilgisayar kasıyor sorununa neden olur.

Çözüm Önerileri

 • Üstteki fotoğrafta gördüğünüz (C:/) diski istisnalar haricinde işletim sisteminizin ve programlarınızın kurulu olduğu bölümdür.
 • Bu sebeple özel (şahsi) dosyalarınızı (yazı, fotoğraf, video) diğer disklerde depolayın.
 • Kendi özel dosyalarınızı depolamak için ayrıca taşınabilir harddisk türevi cihazlar alabilirsiniz.
 • Bilgisayarınıza daha büyük depolama kapasitesine sahip diskler satın alarak bilgisayar kasıyor sorunundan kurtulabilirsiniz.
 • Düzenli olarak disklerde temizlik yapabilirsiniz. (Hem gereksiz, işi biten dosyaları silerek hem de cCleaner tarzı uygulamalar ile)
Her Şeye Rağmen Bilgisayar Kasıyor Sorununu Çözemedi İseniz Format Atmayı Düşünebilirsiniz
Her Şeye Rağmen Bilgisayar Kasıyor Sorununu Çözemedi İseniz Format Atmayı Düşünebilirsiniz

7. Güncel Olmayan Yazılımlar Yavaş Bilgisayar Sebebidir

Eminim çoğunuz yaşamışsınızdır. Telefona yazılım güncellemesi yapmaya üşenip, bir kaç güncelleme daha geldikten sonra güncellemeyi yapınca telefonun hızının uçtuğunu fark etmişsinizdir.

Tıpkı bu sebepten ötürü bilgisayar kasıyor demenizin sebebi yazılım güncellemesi yapmıyor oluşunuz olabilir.

Aynı şey bilgisayarlarda da geçerli. Yavaş bilgisayar ın önüne geçebilmek için gerek bilgisayarın kendi yazılım güncellemeleri, gerek (özellikle) ekran kartı ve benzeri donanımsal şeylerin yazılım güncellemeleri oldukça önemlidir.

Bilgisayar Kasıyor Sorunu ile Uğraşmamak İçin Güncellemeleri Aksatmayın
Bilgisayar Kasıyor Sorunu ile Uğraşmamak İçin Güncellemeleri Aksatmayın

8. Bilgisayar Kasıyor ise Toplam RAM Belleğinizi Arttırın

Aslında bunun Türkçe meali şu: baktın hiçbir şey işe yaramıyor, daha yüksek kapasiteli RAM al, yavaş bilgisayar da rahatlasın sen de muradına eriş :)

-Reklam-

         

Bunu da orta model performansı kötü bir araca, sağlam bir motor takıp performansını uçuşa geçirmek gibi düşünebilirsiniz. Bilgisayar kasıyor ise, bu yöntemlerle performans artışı yakalayabilirsiniz.

9. Disk Birleştirme

Başlat butonuna gelin ve disk birleştirme diye aratın, açılan ekrandan diskinizi birleştirin, bu işlem biraz zaman alabilir.

Açıkçası ben denememiş olsam da bu da bilgisayar kasıyor ve yavaş bilgisayar sorunları için diğer teknoloji sitelerinde önerilen bir diğer yoldur.

Yavaş Bilgisayar - Bilgisayar Kasıyor Sorunu Çözüm
Yavaş Bilgisayar – Bilgisayar Kasıyor Sorunu Çözüm

10. Bilgisayar Hızlandırma Programları Kullanın

Hızlandırma uygulamaları da yavaş bilgisayar konusunda hayat kurtarabilir. İlgili programların listesini bırakalım buraya, seçim size kalmış:

CCleaner (Windows/Mac)
Revo Uninstaller (Windows)
Wise Care (Windows)
Disk Clean Pro (Mac)
MacClean (Mac)
CleanMyMac (Mac)
MacBooster (Mac)
Iobit’s Advanced System Care (Windows)
(Kaynakça)

Bu arada CCleaner bir klasiktir, güzel temizlik için öneririm. Bilgisayar kasıyor belasından kurtulacaksınız.

Masaüstünüzde temizlik yapın. Önemsiz belgeleri silin. Önemli olanları tek bir klasörde toplayın. Böylece bilgisayardan kaynaklanan hız sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızın denetim masasına gidin ve program ekle kaldır üzerinden kullanmadığınız, işe yaramayan tüm programları temizleyin.

-Reklam-

Bunlarla Uğraşmadan Parayla Tamir Ettirsem

Eminim yazıyı okuyup, (en azından göz atıp) bunu diyeniniz çıkmıştır :) Bakın burada açık sözlü olacağım. Yavaş bilgisayar gibi temel düzey sorunları ortalama bir bireyin kendisi araştırarak çözebilmesi gerekir.

Zira parayla bir bilgisayar mühendisine yavaş bilgisayar sorunu çözdürmek isteseniz, olacak olan senaryonun şu olacağına emin olabilirsiniz:

Yavaş Bilgisayar Sorunu Çözüm Önerileri
Yavaş Bilgisayar Sorunu Çözüm Önerileri

“Ben ne anlayayım ya donanımdan monanımdan bilgisayar kasıyor hocam” merak etmeyin bilgisayar mühendisi falan olmanıza gerek yok.

Sadece yazıdakileri uygulayın ve performans artışına kendi gözlerinizle şahit olun…

Sizde “Yavaş bilgisayar sorunu” ve “bilgisayar kasıyor sorunu” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı