-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Bilim ve Teknoloji

Yavaş İnternet Hızlandırma Yolları [Çözüm]

Yavaş internet bağlantısı pek çok internet kullanıcısının dönem dönem canını sıkan bir sorundur. İşte bu yazıda da bu sorunun sebepleri ve çeşitli internet hızlandırma yolları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Reklam-

İnternet hayatımızın pek çok alanında önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple yavaş internet sorunu sebebiyle sinir krizleri geçiriyorsanız ve internet hızlandırma yolları öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz! Düşük internet hızı dönem dönem çoğumuzun denk geldiğimiz şu tarz sorunlara sebep olur:

✅ İnternette dizi, film veya video izlerken video donup duruyor.
✅ Online oyun oynarken yaptığım hamle saniyeler sonrasında algılanıyor.
✅ Dosya indirirken, internette dolaşırken eğlenmekten ziyade sıkıntı çekiyorum.

-Reklam-

Eğer sizler de bu tarz durumları yaşamaktan bıktıysanız, gelin yavaş internet bağlantısının nedenlerinden bahsedelim ve internet bağlantısı nasıl hızlandırılır sorusunun cevaplarını verelim. Sizin yapmanız gereken tek şey sizi baymadan dertlerinize derman olacak şekilde hazırlanmış bu yazıyı sonuna kadar okumak ve yazanları uygulamak!

İnternet Hızlandırma Konusunda Kesin Çözüm Bu Yazıda
İnternet Hızlandırma Konusunda Kesin Çözüm Bu Yazıda

Yavaş İnternet Sorununun Nedenleri

İnternet bağlantı hızı, bağlanmaya çalıştığınız sitenin / sunucunun yoğunluk durumuna, (kablosuz bağlantılarda) internetin kullanıldığı cihazın modeme olan mesafesine ve çevresel faktörlere bağlıdır. Bu bilgiden hareketle, internet bağlantısı neden yavaş sorusunun olası cevapları şunlardır:

Bilinçsiz internet kullanım uygulamaları
İnternet sağlayıcısı veya kullanıcı ile ilgili teknik alt yapı sorunları
Örnek: Yeterli donanıma sahip olmayan teknolojik cihaz ve modemler teknolojik cihazlarla ilgili diğer sorunlar, IP ve DNS ayarları, siber saldırılar…
Farklı bağlantı türleri (VPN,…) kullanmak
Size ait olan interneti izniniz olmadan kullanan yabancılar

-Reklam-
Eğer Bu Durumu Yaşayıp İnternet Hızını Arttırmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz
Eğer Bu Durumu Yaşayıp İnternet Hızını Arttırmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz

Yüksek miktarda anlık internet kullanımı
Örnek: Bir ülkede insanların çoğu aynı anda internet kullanırsa internette yavaşlama olması kuvvetle muhtemeldir.
İnternet paketinde belirtilen limitleri aşmak
Yaşanılan ortam şartları
Örnek: Modem konumu, teknolojik cihaz sayısı, insan sayısı, olumsuz hava koşulları…
İlgili internet sitelerinin optimize olmaması veya yoğun olması

Peki internet hızı nasıl arttırılır? Gelin sadece çözüm odaklı bir bakış açısı ile internet hızını arttırmak için basitten karmaşığa doğru sıralanmış olan çeşitli çözüm önerilerine sırasıyla göz atalım.

Yavaş İnternet Sorununda İnsanlar Ne Yapar?
Yavaş İnternet Sorununda İnsanlar Ne Yapar?

İnternet Hızlandırma Yöntemleri [Rehber]

1- Sorunun İnternet Hızında Olduğuna Emin Olun

Yavaş internet sorunundan şikayetçi olan kişilerin ilk olarak interneti olabildiğince verimli bir şekilde kullanıp kullanamadıklarından emin olmaları gerekir. Bundan emin olmanın yolları da şunlardır:

— İnternet kaynağını (modem, telefon,…) açıp kapatınca internet hızı düzeliyor mu?
— İnterneti internet kaynağına daha yakın bir yerde kullanınca internet hızı düzeliyor mu?
— İnternette geziyorsanız başka bir siteye girince daha hızlı yükleme oluyor mu?

-Reklam-

Bu soruların hepsine birden evet cevabı verdiyseniz geçici olan sorun çözüldü demektir. Şayet bu soruların 1 tanesine bile hayır cevabı verdiyseniz sorundan emin olmak ve internet hızlandırma yöntemleri arasından size uygun olanı bulmak için okumaya devam ediniz.

Her Yönüyle İnternet Hızlandırma Yöntemleri Bu Yazıda
Her Yönüyle İnternet Hızlandırma Yöntemleri Bu Yazıda

2- Ortam Koşullarını İyileştirin

İnternet kullandığınız ortamın koşulları bağlantı kalitesini doğrudan etkiler. Mesela yağmurlu, rüzgarlı, fırtınalı havalar internet kalitesini düşürdüğü için bu tarz havalarda yavaş internet sorunu yaşamanız son derece normaldir.

Cihazınız en verimli bağlantı kanalını bulmak için uğraşır. Bu sebeple bir bölgede çok sayıda internet kullanıcısının olması da potansiyel yavaş internet bağlantısı demektir. Bu sebeple kendinize ait internet kaynaklarını kullanmak isabetli olacaktır.

Hızlı internet bağlantısına sahip olmak için teknolojik cihazların modeme olan konumları da önemlidir. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantılarda mesafe uzadıkça internet hızı olumsuz etkilenir. Bu sebeple en verimli şekilde modem yerleşimi yapın. Örnek bir modem yerleşimi şu şekildedir:

İnternet Hızlandırmak İçin Başarılı Bir Modem Yerleşimi Yapın
İnternet Hızlandırmak İçin Başarılı Bir Modem Yerleşimi Yapın

Ayrıca yaşadığınız ortamda internet kullanan teknolojik cihazlar da bağlantınızı yavaşlatabilir. Bu sebeple cihazları kullanmadığınız sürede internet bağlantılarını kapatın. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda modeminizi de kapalı tutun çünkü ısınma sorunu sinyal problemlerine yol açabilir.

-Reklam-

3- Anlık İnternet Kullanımını Azaltın

Kullandığımız internet paketlerinin ve modemlerin çoğunun bir bant limiti yani anlık kullanım limiti bulunmaktadır. Bu limitin aşıldığı durumlarda internetin gücü talepleri karşılamada yetersiz kalacağı için kişiye internet hızı düşükmüş gibi gelir. Peki ne yapabiliriz?

✅ Kullandığınız için kapatmak istemediğiniz uygulamaların kullanımlarını sınırlandırın.
Örnek: Aynı interneti kullanan çok sayıda cihazda aynı anda video izlemesi yapılmasına engel olun. En azından daha düşük kalitede videolar izleyin. Bu konuda önemli bir istatistik şu şekildedir:

Videolar Yüksek İnternet Kullanımı Gerektirdikleri İçin Yavaş İnternet Sorununa Sebep Olurlar
Videolar Yüksek İnternet Kullanımı Gerektirdikleri İçin Yavaş İnternet Sorununa Sebep Olurlar

✅ Teknolojik cihazlarınızda anlık yüksek miktarda internet tüketimine sebep olan uygulamaları (arka planda çalışanlar da dahil olmak üzere) kapatın.
Örnek: Dosya indirme ve yükleme uygulamaları anlık olarak ciddi miktarda internet tüketimine sebep olurlar.

✅ Hem güvenliğiniz için hem de internet hızlandırma yolları arasında yer aldığı için çok kişinin ortaklaşa kullandığı internet bağlantıları yerine az kişinin (mümkünse tek sizin) kullandığınız internet bağlantılarını tercih edin.

4- Kablolu İnternet Bağlantısı Kullanın

Kablosuz internet (Wi-Fi) teknolojisi elbette ki internete bağlanırken çok büyük kolaylık ve özgürlük sağlamaktadır. Fakat kısa bir kabloyla sağlanan internet bağlantısı hemen hemen her zaman Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacaktır. Kalitesiz kablosuz bağlantılar da yavaş internet bağlantısının nedenleri arasındadır.

Kablolu İnternet (Ethernet) ve Kablosuz İnternet (Wi-Fi) Arasındaki Farklar
Kablolu İnternet (Ethernet) ve Kablosuz İnternet (Wi-Fi) Arasındaki Farklar

Peki bu durumda ne yapılabilir?
✅ Kablosuz internet bağlantısı kullanıyorsanız ve yavaş internet sorunundan şikayetçi iseniz genellikle daha hızlı olan kablolu internet bağlantısı kullanmaya başlayın.

💡 Profesyonel İpucu: Kablolu modem kullanıyorsanız, kablo uzunluğunu ne kadar kısaltırsanız kablonun elektrik akımına karşı göstereceği direnç o kadar azalır. Bu durum, modem bağlantısında kullanılan kısa kabloların, uzun kablolara göre daha hızlı internet bağlantısı sunmasını sağlar.

-Reklam-

✅ Hattınıza tanımlı internet paketiniz varsa onu kullanın. Eğer hattınızdaki internette yavaş ve interneti bilgisayar benzeri bir başka cihazda kullanacak iseniz telefonun başka cihaza kablolu modem gibi internet sağlamasını sağlayan switch cihazı kullanararak internet hızlandırma işlemi yapın.

Switch Cihazları Kullanılarak Yavaş İnternet Sorunu Çözülebilir
Switch Cihazları Kullanılarak Yavaş İnternet Sorunu Çözülebilir

5- Cihazdaki Virüsleri Temizleyin

İnternet hızlandırma işlemi için mutlaka cihazlarınızın virüslerden temizlenmiş olması gerekir. Çünkü virüsler arka planda ciddi internet kullanımına sebep olan çeşitli işlemler yapabilirler. Örneğin botnet virüsleri kullanılarak sizin internetiniz ve teknolojik cihazlarınız üzerinden başkalarına siber saldırı yapılır.
(Ayrıca Bakınız: Botnet Nedir? Ne İşe Yarar?)

Peki bunun çözümü nedir? Bir uzman desteği alarak cihazınızda virüs olup olmadığını tespit etmek ve var olan virüsleri de temizlemektir. Daha sonra ise her ihtimale karşı mevcut şifrelerde değişiklikler yapmanız gerekir. Virüs temizliği hem bilgisayar hem de internet hızının artmasını sağlar.

-Reklam-

İnternet Hızlandırma İşlemi İçin Cihazlarınızdaki Virüsleri Temizleyin
İnternet Hızlandırma İşlemi İçin Cihazlarınızdaki Virüsleri Temizleyin

6- Şifre Güvenliğini Arttırın

Wi-Fi şifrenizin dışarıdan kimse tarafından bilinmediğine emin olun. Çünkü bir şekilde şifreniz ele geçirildi ve başkaları tarafından da kullanılıyor ise internet hızınız ciddi bir şekilde düşecektir.

Ayrıca kırılması zor bir şifreniz yoksa çeşitli şifre kırma ve Wi-Fi hackleme programları ile şifreniz kolaylıkla kırılabilir, internetiniz izinsiz kullanılabilir ve bu durum sonucunda internet hızınız hatırı sayılır şekilde düşebilir.

Bu sorunun temel çözümü Wi-Fi ağının görünürlüğünü gizlemekten, daha güçlü kullanıcı adı ve şifreler oluşturmaktan geçer. Sizler de daha zor kırılan ve aynı zamanda kolay hatırlanan şifreler oluşturmayı öğrenmek istiyorsanız bu konuda detaylı bilgiye şu yazımızda ulaşabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Nasıl Güçlü Şifre Oluşturulur? [Örneklerle])

Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı
Güçlü Şifre Oluşturmanın Önemi Daha İyi Anlatılamazdı

7- Cihazların Teknik Ayarlarını İyileştirin

.#. Kullandığınız teknolojik cihazların ayarlarını internet hızlandırma temelli olarak yapılandırmasını yapmamışsanız yavaş internet sorunu ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Peki bu konuda neler yapabiliriz?

• Sorun internetin değil, kullandığımız cihazların yavaş olması olabilir. Bu sebeple ilk olarak cihazları hızlandırmamız gerekir. Bunu nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiyi şu yazıda bulabilirsiniz:
(Ayrıca Bakınız: Bilgisayar Kasıyor Sorunu [Kesin Çözüm])

-Reklam-

• Wi-Fi booster yani sinyal güçlendirici kullanarak internet hızınızı arttırabilir ve internet bağlantısındaki kopmaların da önüne geçebilirsiniz. Örnek bir sinyal güçlendirici şu şekildedir:

Wi-Fi Sinyal Güçlendiriciler Yavaş İnteret Sorununun Çözümünde Kullanılabilirler
Wi-Fi Sinyal Güçlendiriciler Yavaş İnteret Sorununun Çözümünde Kullanılabilirler

• DNS adreslerini değiştirmek veya otomatiğe getirmek internet hızlandırma konusunda işe yarayabilir.

• Cihazlarınızda kullandığınız programları (özellikle de internet tüketenleri) düzenli olarak güncelleyin. Zira yazılım firmaları gelişen teknolojiye uyum sağlamak için güncellemeler çıkarırlar ve bu durum genellikle internet hızınızı da olumlu yönde etkiler.

• Eğer oyun oynarken internet hızında sorunlar yaşıyorsanız veya sürekli kopmalar oluyorsa (mesela yaptığınız hamle geç anlaşılıyorsa) ping değerini düşürecek çeşitli programları kullanabilirsiniz. Zira yüksek pingin oyunlarda kişiyi nasıl çileden çıkartan bir sorun olduğu malumunuzdur.

İnternet Hızlandırma Sayesinde Oyunlardaki Pinginiz Düşer
İnternet Hızlandırma Sayesinde Oyunlardaki Pinginiz Düşer

• Kullandığımız teknolojik cihazlar elektromanyetik dalga yayarlar ve bu dalgalar hem canlıların sağlığını olumsuz etkiler hem de diğer teknolojik cihazların çalışma kalitesini düşürür. Bu sebeple elektromanyetik dalga kesiciler kullanabilirsiniz.

-Reklam-

• Üst nesil kablosuz iletişim teknolojileri kullanın. Mesela 3G yerine 4G kullanmak internet hızlandırma konusunda işe yarar. Fakat bu aynı zamanda aldığınız radyasyon miktarını da arttırır.
(Ayrıca Bakınız: Radyasyon Detoksu Nasıl Yapılır? [Rehber])

8- Tarayıcı Ayarlarında İyileştirmeler Yapın

İnternet tarayıcısı ile internet hızlandırma konusunda en önemli olan şey hız ve performans odaklı tarayıcılar kullanmaktır. Bunun yolu da olabildiğince işlevsel ama aynı zamanda hız ve performans odaklı olan tarayıcılar kullanmaktır. Eğer tarayıcınız kötü ise ne kadar hızlı internet bağlantınız olursa olsun genellikle bir işe yaramaz. Mesela Google Chrome işlevsel olduğu için çok bellek tüketir ama oldukça hızlıdır.

Doğru İnternet Tarayıcısı İle İnternet Hızlandırma Mümkündür
Doğru İnternet Tarayıcısı İle İnternet Hızlandırma Mümkündür

Ayrıca internet tarayıcınızda favorilerinize (yer imlerinize) eklediğiniz siteler çok fazla ise yine bunlar da yavaş internet sorununa sebep olabilir. Çünkü her bir sayfa, tarayıcınızı açtığınızda yüklenir. Bu sebeple bu siteleri düzenli olarak temizleyin. Benzer bir durum tarayıcınıza kurulu olan üçüncü parti eklentiler ve uygulamalar için de geçerlidir. Bu sebeple işinize yaramayan eklenti ve uygulamaları kaldırmanız önerilir.

💡 Profesyonel İpucu: Tarayıcı ön belleği sık sık temizlemek yanlış bir uygulamadır. Çünkü önbellek (cache) sayesinde sitelerin statik kısımları hafızada depolanır. Bu sayede de yeniden ziyaret ettiğiniz siteler daha hızlı açılır. Bundan dolayı sık sık önbellek temizliği yapılmamalı fakat uzun süreli temizlik yapmamak halinde de ön belleğin şişeceği ve bunun da yavaş internet sorununa sebep olacağı unutulmamalıdır.

Gerekmedikçe Tarayıcı Önbelleğini Temizlememek İnternet Hızlandırma Yolları Arasındadır
Gerekmedikçe Tarayıcı Önbelleğini Temizlememek İnternet Hızlandırma Yolları Arasındadır

9- Yüksek Kalite Modemler Kullanın

✅ Modeminizi en güncel olan model ile değiştirin. Unutmayınız ki yeni modeller genellikle gelişen teknolojiye ayak uyduran modeller olur. Ayrıca uzun süre kullanılan modemler zamanla işlevlerini kaybederler.

✅ Yüksek bant genişliğine sahip olan modemler, aynı anda daha yüksek internet kullanımına karşı dayanıklıdırlar. Bu tarz modelleri kullanarak kısa yoldan internet hızlandırma işlemi yapabilirsiniz.

✅ Aynı anda birden fazla kişinin birden fazla yere bağlanması internet hızını düşüyor ise, modeminizde önceliklendirme (Qos) ayarlarını düzenleyin. Kimi modemlerde olan bu ayar sayesinde video izleme, film indirme, sosyal medyada gezinme gibi farklı bağlantı çeşitlerinden hangilerine öncelik verileceğini belirleyebilirsiniz. Mesela:

-Reklam-

Modem Qos Ayarı İle Cihazlara Anlık İnternet Kullanım Limiti Koyabilirsiniz
Modem Qos Ayarı İle Cihazlara Anlık İnternet Kullanım Limiti Koyabilirsiniz

✅ Bazı modemlerde 2,4 GHZ ve 5 GHZ frekanslarında iki ayrı ağ olabiliyor. Eğer bu tarz iki ayrı ağ varsa bunların isimlerini birbirinden farklı yapın ve cihazlarınızı 5 GHZ ağına bağlayın.

10- İnternet Hızlandırma İçin Son Öneriler

• Online oyunları daha az kişili ve dünya üzerinde yaşadığınız yere daha yakın bir konumda olan online sunucular üzerinden oynayın. Bu sayede şu durumu yaşamaktan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz:

Oyunlarda Yüklenme Yavaşlığının Sebebi De Yavaş İnternet Sorunudur
Oyunlarda Yüklenme Yavaşlığının Sebebi De Yavaş İnternet Sorunudur

• Klasik çözümdür, eğer denemediyseniz modeminizi resetleyin yani kapatıp biraz bekleyip tekrar açın.

• Ayrıca evinizdeki internet hızı, düzenli olarak servis sağlayıcınızın söz verdiğinden daha düşük çıkıyorsa arayıp şikayette bulunabilirsiniz. Bu sebeple düzenli olarak internet hız testi yapın.

Düzenli Olarak Hız Testi Yaparak Yavaş İnternet Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin
Düzenli Olarak Hız Testi Yaparak Yavaş İnternet Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin

• Film ve dizileri izlerken yavaş internet sebebiyle donup duruyorsa, bunları gece herkes uyuyorken cihazınıza indirin. Bu sayede ertesi günlerde de donma olmadan izleyin.

• Ayrıca eğlence konusunda internet gerektirmeyen fikirler düşünün ve uygulayın. Mesela şu buna örnek olarak verilebilir:

-Reklam-

En Fazla Ne Kadar Süre İnternetsiz Kalabilirsin?
En Fazla Ne Kadar Süre İnternetsiz Kalabilirsin?

Son çare olarak internet hizmet sağlayıcınız ile görüşün. Çünkü semtinizin bağlantısında bir problem olabilir. Ülke çapında bir siber saldırı dahi ihtimaller arasındadır.

Technogezgin.com Bilgi
Yavaş internet sorunu [kesin çözüm]” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı