-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Hobi ve Eğlence

Counter Strike Taktikleri [Profesyonel]

-Reklam-

Counter Strike gencinden yaşlısına pek çok insanın samimi ve eğlenceli buluşmalarının adresidir. Bu heves daha çocukken karne günleri karneleri katlayıp, ceplere koyup Counter-Strike oynamaya giderken başlar ve oyun anında sunuculardaki troll muhabbetlerle pekişir.

Fakat bu oyunun tadını tam manasıyla çıkarabilmek için en azından orta halli bir oyuncu olmanız gerekir. İşte bu yazıda da bu konudaki dertlerinize derman olmaya çalışacağız. Bu dev rehberde de şu konuları işleyeceğiz:

-Reklam-

✅ Counter Strike oyunun püf noktaları
✅ Rekabetçi (5 vs. 5) oynayanlara özel geliştirilmiş hücum setleri
✅ Pro olmak istiyorum diyenlere özel profesyonel taktikler
✅ Bu oyuna ait birbirinden komik ve özel kareler
✅ Counter Strike oyun modları ve bunlara has taktikler
✅ En iyi Counter Strike config (CFG) dosyası

Özel Olarak Tasarlanmış Counter Strike Klavyesi Bile Mevcuttur
Özel Olarak Tasarlanmış Counter Strike Klavyesi Bile Mevcuttur

Counter-Strike Profesyonel Olma Rehberi

1- Counter Strike Oyununun Püf Noktaları

Temel Teknikler:
• Oyunun püf noktası ses kasmak yani düşmanın nereden geldiğini anlayabilme yeteneğidir. Daha çok oynayarak bu yeteneğinizi geliştirin.
• Oyunda radarı mutlaka kullanın, bu sayede nerede ne kadar düşman olduğunu görüp daha hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz.
• Nişan göstergesi, sadece bir referanstır. Özellikle seri atışlarda gerçeği göstermez. Bu sebeple isabet oranını arttırmak için mermilerin gittiği noktayı düşmanın üstüne getirmeye çalışın.
• Karşı takım sayıca daha fazla ise veyahut yalnız başınıza başka bir yönden ilerliyor iseniz kendinizi belli etmeyin, sessiz hareket edin. Koşma hızında değil, yürüme hızında hareket ederek bunu yapabilirsiniz. Ayrıca şarjör değiştirmenin de ses çıkardığını ve yerinizi belli ettiğini unutmayın.

Elim Direkt R'ye Gitti Diyen Tek Ben Değilimdir Herhalde
Elim Direkt R’ye Gitti Diyen Tek Ben Değilimdir Herhalde

Silah ve Ekonomi Yönetimi:
• Silah seçimi yaparken mantıklı seçimler yapın. Mesela uzun mesafe bir yere kısa mesafeli silahlarla gitmeyin veya susturuculu bir silah ile ulu orta alanlarda gezinmeyin.
• Her zaman pahalı silahlar almaya paranız yetmeyeceğini unutmayın. Bu sebeple kullanmasını bilen için oldukça etkili tabancaları ve ucuz silahları kullanmayı öğrenin.
• Üstünlük sağlamak için pusun. Pusu kurunca hemen ateş etmeyin; sizi henüz fark etmemiş rakibinizi kafadan vurmak için en uygun anı bekleyin.
• Ekonomiyi iyi yönetmeyi, hızlı ve doğru alışveriş yapmayı öğrenin. Eğer birincil silahınız (tüfek, taramalı, pompalı vs.) yeterli ise parayı tabanca yerine bomba, zırh, kit gibi akıllıca şeylere yatırın.

-Reklam-
Eski Sürüm Counter Strike'lerde CT İseniz Kurşun İşlemeyen Şu Zırhı Kullanıp Rakiplerinizin Sinirini Bozabilirsiniz
Eski Sürüm Counter Strike’lerde CT İseniz Kurşun İşlemeyen Şu Zırhı Kullanıp Rakiplerinizin Sinirini Bozabilirsiniz

Çatışma Anı Taktikleri:
• Olası bir çatışma halinde ilk önceliğiniz hayatta kalmak olsun. Zaten takımdaki herkes ölmediyse destek gelecektir. Zaman kazanmak için de saklanarak bombalar ile farklı silah kombinasyonları kullanabilirsiniz.
• Çatışmada eğer birden fazla düşman üzerinize geliyorsa ilk düşmanı en az mermi israfı ile kafadan vurmanız ciddi avantaj sağlar.
• Düşmanlarınız karşısında isabet oranını arttırdığı için sadece eğilip beklemeyin çünkü duran hedef haline geleceğiniz çok daha kolay vurulursunuz.
• Çatışmadan kaçıyorsanız sağ sol gibi basit kombinasyonlar yerine sağ-zıpla-sol-çömel-zıpla-sağ gibi düşmanın kafasını karıştıran kombinasyonları tercih edin.

Gün Geçmiyor Ki İlginç ve İşsiz Sahneler Görmeden Geçsin
Gün Geçmiyor Ki İlginç ve İşsiz Sahneler Görmeden Geçsin

2- Counter Strike Rekabetçi Oyunlar (5 vs. 5)

2.1 – Counter Strike 5 vs 5 Özel Hücum Setleri

▶️ Ani Baskın (Rush) Nedir: Takımın toplu halde belli bir bölgeyi basması ve karşı takımdaki o ani şoku, moral bozukluğunu ve kendi sayı üstünlüğünü kullanarak turu almasıdır. Özellikle CS-GO’da rekabetçi modunda “Raj bi davay davay” diye her tur milletin başının etini yiyen troll tayfası bunu kastetmektedir.

P90 tarzı bol cephaneli ve hızlı atım yapan silahlar alarak, zırh almayı unutmayarak, deliler gibi hareket ederek, basılan alana girerken kör eden bombaları kullanmayı ihmal etmeyerek baskının etkisini kat ve kat arttırabilirsiniz.

P90 Gibi Hızlı Taramalı Silahlar İle Baskınlar (Rush) Yapabilirsiniz
P90 Gibi Hızlı Taramalı Silahlar İle Baskınlar (Rush) Yapabilirsiniz

▶️ 3+2 Taktiği (Arkadan Vurma): Takımın ikiye bölünerek önceden belirlenmiş bir bölgeye iki farklı yoldan gidip karşı takımı hazırlıksız yakalayıp arkadan vurması esasına dayanır. Eğer bomba kurma modunda oynuyorsanız bomba 3 kişilik takımda olmalıdır.

-Reklam-

▶️ 4+1 Taktiği (Yanıltma): Takımdan bir kişi (tercihen en kıvrak kişi) öbür takımı haritanın bir ucunda oyalayıp karşı takımı kendi üstüne çekerken, kalan 4 kişi haritanın öbür ucundaki (az sayıda düşman hedefi bulunan) hedef bölgeye doğru sessizce ilerleyip turu almaya çalışır.

Yanıltma taktiğini uygulayan kişinin karşı takımı oyalayıp takımına zaman kazandırması için taramalı silah, kör eden bomba (flashbang), patlayıcı bomba (high explosive grenade) ve sis bombası (smoke grenade) kullanmasını öneriyoruz. Tabi şu da benzer bir yöntemdir:

Bir De Karşı Takımın Oradan Geçerken Yaşadığı Korkuyu Düşünün (Counter Strike Taktikleri)
Bir De Karşı Takımın Oradan Geçerken Yaşadığı Korkuyu Düşünün (Counter Strike Taktikleri)

▶️ Güvenli Gidiş (Secure-go): Takım çok para harcamayıp, elindeki silahlarla pusup rush yapan düşman hedeflerini indirmeye çalışır. Sayı üstünlüğü sağlandıktan sonra topluca hedef bölge basılır. Bu taktik turların genellikle üst üste kaybedilmesi üzerinde uygulanır.

▶️ 2+2+1 Taktiği: 4+1 taktiğinin, 3+2 taktiğine uyarlanmış halidir. 2 kişilik 2 grup hedef bölgeye iki farklı yoldan ilerlerken, 1 kişi de haritanın öbür ucunda düşmanları oyalar.

2.2 – Counter Strike Profesyonel 5 vs 5 Taktikleri

En Kritik Detaylar:
• Her şeyden önce amacınızın görev yapmak (rehine kurtarmak, bombayı etkisiz hale getirmek…) olduğunu, görev yapmadan para kazanmanın mümkün olmadığını ve bu durumun da iyi silahlar alamayıp oyunu kaybetmenize yol açacağını unutmayın.
• Herhangi bir oyun modunda, eğer ciddi bir sayı üstünlüğünüz yoksa eğlencesine rush yapıp ace atmaya gitmeyin. Ace ne derseseniz, karşı takımı tek başına etkisiz hale getirmektir. Şunun gibi:

-Reklam-

Counter Strike ACE Nedir Konulu Bir Örnek (Silahın Mermisi Bitmiş Ama Bıçakla Öldürmüş Görünüy..., Şşt Orayı Karıştırma Sakın!)
Counter Strike ACE Nedir Konulu Bir Örnek (Silahın Mermisi Bitmiş Ama Bıçakla Öldürmüş Görünüy…, Şşt Orayı Karıştırma Sakın!)

• Bomba kurma modunda terörist takımında iseniz bombacıyı takip edin. Bomba (C4) düşerse zaten onun yanına gitmek zorunda kalacaksınız, en iyisi bunu canınız tamken yapın.
• Bomba kurma modunda anti-terörist takımında iseniz, terörist takımının sayı üstünlüğü ile geleceğini unutmayın. Bu sebeple olabildiğince korunaklı bölgelerde durun ve saklanın.
• Unutmayınız ki bu oyun bir takım oyunudur. Bu sebeple takım arkadaşlarınız ile hareket edin, onları koruyun ve hatta gerekirse düşmanın dikkatini arada kendi üzerinize çekip kaçın ve takım arkadaşınızın onu vurmasını sağlayın.

Counter Strike Oyunu Mantık Hataları: Dokunmadan Bomba İmha Etmek
Counter Strike Oyunu Mantık Hataları: Dokunmadan Bomba İmha Etmek

Düşman Yerini Belirleme Yöntemleri:
• Bilgisayarınızın ses sistemi çok iyi değilse oyunu kulaklık takarak oynayın. Çünkü kulaklıkta sesin geldiği yön düşmanların geldiği yerdir.
• Kendinizi mümkün olduğunca gizleyin, daha önce de belirttiğimiz gibi takım radarı kullanarak düşman yerlerini tespit edin ve ona göre hareket edin. (Bu sebeple oynadığınız haritayı iyi bilin)
• Eğer siz sessiz olursanız, düşman olduğunuz yeri boş sanıp kendini belli edecektir. Mesela pusu kurduğunuz bir yerde, gelen koşma sesleri aniden kesildiyse düşmanın yavaşça yürüyerek geliyor olması olasıdır. Kör eden bomba kullanıp sürpriz bir ani saldırı (CE-EE) yapabilirsiniz.

Counter Strike Komik Fotoğraflar (Map: De_Dust2)
Counter Strike Komik Fotoğraflar (Map: De_Dust2)

Özel İpuçları:
• Ne kadar az yara alırsanız o kadar uzun süre çatışmada kalma ve turu kazanma imkanınız olur. Bu sebeple bomba atılan bölgelerde beklemeyin.
• Sürü psikolojisi ile herkes ne yapıyorsa ben de onu yapayım demeyin, bazen sessizce bir köşede doğru anı beklemek size el kazandırabilir.
• Takımınızın öldüyse veya zaman kısıtlamasından dolayı turu kazanamayacak iseniz, yerde sniper veya oto sniper gibi pahallı ve oldukça iş gören bir silahı arıyor ve onu alıp haritanın en uç köşesinde sizi bulamayacakları bir şekilde saklanıyorsunuz.

Counter Strike İlginç Fotoğraflar (Dikkat Aşırı Derecede İşsizlik İçerir)
Counter Strike İlginç Fotoğraflar (Dikkat! Ağır Derecede İşsizlik İçerir)

Bomba Kullanımı:
• Patlayıcı el bombasını (HE grenade) canı tam olan kişiler yerine yaralı olanlara atıp onları indirmek için kullanın.
• Bombaları duvarlara çarptırmak suretiyle atın, burası gerçek hayat olmadığı için duvara çarpıp patlamaz nasılsa :) Hem bu sayede karşıdaki dürbünlü tüfek (sniper) kullanıcılarından da korunmuş olursunuz.

3- Counter Strike Trollerini Tanıyalım

Takım Arkadaşını Öldürenler (Teamkillers): Dost ateşi özelliği açık olan bir sunucuda oynuyorsanız troll amaçlı kendi takım arkadaşına kurşun sıkan, kendi takım arkadaşının canını düşüren ve hatta elektroşok gibi çeşitli trollvari yöntemlerle öldüren troller mevcuttur.

Takım Arkadaşlarını Trolleyenler (Teamkiller) Sizi Çıldırtabilir Bizden Uyarması
Takım Arkadaşlarını Trolleyenler (Teamkiller) Sizi Çıldırtabilir Bizden Uyarması

Mikrofon Trolleri (Mic): Mikrofonu açıp, yüksek sesle müzik açıp kendi takımını veya (eğer takımlar arası konuşma açıksa) tüm oyuncuların beynini şişiren trollerdir.

Karşı Takımı Besleyen Troller (Feed): Kendi takımının gittiği yere kör edici bomba atan, takımdan bağımsız hareket edip hemencecik ölen, kendi takımının taktiğini belli eden trollerdir.

-Reklam-

Mesaj Trolleri (Chat): Mesajlaşma bölümünden troll amaçlı, saçma sapan şeyler paylaşıp dikkat dağıtmaya çalışan trollerdir.

Counter Strike Özel Troll Oyuncu Anlama Taktiği
Counter Strike Özel Troll Oyuncu Anlama Taktiği

3- Counter Strike Oyun Modlarına Özel Taktikler

✅ Ölüm maçı (deathmatch) ölen herkesin anında yeniden canlandığı seri bir oyun modudur. Pratik kazanmak ve silahlara alışmak için oynayabilirsiniz.
✅ Hapishane isyanları (jailbreak) eğlenmek ve sohbet edip trolllemek isteyenler için ideal bir oyun modudur. Ara sıra kafa dağıtmak için oynamanızı öneriyoruz.
✅ Eğlence sunucuları (fun server) da bünyesinde çok değişik haritaları ve modları bulunduran özel sunuculardır. Buralarda da vakit geçirip kafa dağıtabilirsiniz.
✅ Bunlar herhalde tüm Counter Strike oyunlarında ortak modlar olmakla beraber, güncel oyunlarda ayrıca sizi geliştirebilecek çok farklı modlar da bulunmaktadır. (Uçan gözcü, yıkım, …)

Counter Strike Oyun Yorumları ve İncelemesi
Counter Strike Oyun Yorumları ve İncelemesi

4- Counter Strike En İyi Config

Counter-Strike oyununda profesyonel olmayı ciddi bir şekilde isteyen insanlar, ünlü profesyonel Counter Strike oyuncularının özel oyun ayarlarını içeren config yani CFG dosyalarını araştırıyorlar veya kendileri çeşitli oyun ayarları deniyorlar.

-Reklam-

💡 Profesyonel İpucu: Asla unutmayınız ki, Counter Strike için en iyi config sizin alıştığınız ve en iyi oynadığınız ayarların olduğu config dosyasıdır. Oyunlardaki internet bağlantı kalitenizin config’den kat kat daha önemli olduğunu unutmayınız.

Counter Strike'de Yüksek Pinge Sahip Oyuncular Kişiyi Çileden Çıkartır
Counter Strike’de Yüksek Pinge Sahip Oyuncular Kişiyi Çileden Çıkartır

 Troll içerikler, eğlence yazıları, farklı bakış açılarıyla kadın-erkek ilişkileri, gezi ve hobi fikirleri, farklı konular ve değişik sürprizler için “Eğlence Kategorisi” adlı sayfaya göz atmayı unutmayın!

Son Olarak Counter Strike Oyununu Eğlenmek ve Gülmek İçin Oynayın
Son Olarak Counter Strike Oyununu Eğlenmek ve Gülmek İçin Oynayın

Technogezgin.com Bilgi
Counter Strike taktikleri” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı