Kariyer Önerileri

Sertifika Nedir? Ne İşe Yarar? [Rehber]

Sertifika Nedir: Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteren öğrenim belgeleridir. Sertifikalar kişinin ilgili konularda bilgi ve tecrübe sahibi olduğunu gösterdikleri için eğitim sürecinde ve kariyer basamaklarında önemli bir konuma sahiptirler.

Bu yazıda sırasıyla sertifikaların ne işe yaradığından, ne tür kurum ve kuruluşlardan sertifikalar alınması gerektiğinden güncel hayattan çeşitli örnekler vererek bahsedeceğiz. Lafı uzatmadan konuya girelim.

-Reklam-
Gerçekten Kaliteli Olan Sertifikaların Faydaları Büyüktür. (Özellikle Eğitim ve Kariyer Hayatınızda)
Gerçekten Kaliteli Olan Sertifikaların Faydaları Büyüktür. (Özellikle Eğitim ve Kariyer Hayatınızda)

Sertifikalar Ne İşe Yarar?

✅ Sertifikalar ilgili konularla alakalı bilgi ve tecrübe sahibi olduğunuzu yani farklı konularda yetişmiş nitelikli eleman olduğunuzun ifadesidirler.
✅ Kariyer basamaklarını tırmanırken, güç sahibi olmanın temellerini atarken, kendinizi çok yönlü olarak yetiştirirken buna destek olurlar.
✅ İş bulma sürecinde CV’nizi güçlendirmek için veyahut patronunuzla zam pazarlığı yaparken elinizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.
(Ayrıca Bakınız: Üniversite Mezunu İşsizler Ordusu)
✅ Sertifika programlarında uygulamaya yönelik (pratik) eğitim verildiği için kısa sürede tamamlanır. Ayrıca bu sayede kalıcı öğrenme sağlanır.
✅ Adaylar ilgi alanına ve ihtiyaçlarına göre istediği sertifika programına katılabilirler. Bu sayede bireysel yetenekleri geliştirme imkanı elde eder, fark yaratabilir, teknoloji ve gelişen dünyaya uyum sağlayabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri
Sertifika Örnekleri

Sertifikalar Gerçekten İşe Yarar Mı?

💡 Profesyonel İpucu: Kişinin kariyer basamaklarını tırmanırken temel amacı kendini geliştirmek olmalıdır. Sertifika aldığınız yerlerin işinde uzman, saygın ve genel bilinirliğe sahip kurumlar olmasına dikkat etmelisiniz.
(Ayrıca Bakınız: Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber])

Talep görmeyen ve standart konularda alınan sertifikalar kibrit gibidir. Bir araya gelerek güçlü ve etkili olurlar. İşin ehli olan kurumlardan verilen eğitimler ve yapılan sınavlar sonucu alınan sertifikalar ise kibrit değil adeta bir dal gibidir.

Örnek: İş başvurusuna aynı okuldan aynı ortalama ile mezun olmuş, aynı miktarda iş tecrübesine sahip iki aday başvurmuş olsun. Buna ek olarak A kişisi ufak çaplı kurumlardan 7 tane, B kişisi de gerçekten saygın kurumlardan önemli konulara ait 3 tane sertifikaya sahip olsun. Sizce iş başvurusunu kim alır? Tabi ki de B!

-Reklam-

         
İş Hayatında Sertifikaların Faydalarından Yararlanın
İş Hayatında Sertifikaların Faydalarından Yararlanın

Sertifika almak için eğitimlere katılmayınız. Eğitimlere katılmadaki temel amacınız kendinizi gerçek hayatta işinize yarayabilecek farklı konularda eğitmek olmalıdır. Unutmayınız ki sırf sertifika almış olmak için katılacağınız eğitimlerden verim alamazsınız ve bu ileride iş hayatınızda hem size yük olur hem de başınızı ciddi ölçüde ağrıtabilir.

İş veya staj başvurusunda elinizi güçlendirmek amacıyla eğer sertifikaları kullanacaksanız, ilgili işle alakalı konularda alınmış sertifikalar sunulmalıdır.

Örnek: Mesela aşçılık alanındaki bir iş veya staj başvurusunda moda ve kişisel bakımla ilgili alınmış bir sertifika sunmak size hiçbir fayda sağlamayacak hatta sizi komik duruma düşürecektir.

-Reklam-

Sertifikaların Faydaları [Rehber]
Sertifikaların Faydaları [Rehber]

Sertifikalar Tek Başına Yeterli Midir?

Yüksek saygınlığa sahip, yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza uygun, geliri yüksek bir iş (meslek) bulabilmek için sertifikalar tek başına yeterli değildir.
(Ayrıca Bakınız: Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber])

Her şeyden önce temel amacınız kendinizi alanınızda yetiştirmek, belli bir bilgi birikimine ve tecrübeye ulaşmak olmalıdır. Kendinizi yetiştirmeniz villa inşa etmeye, üstüne aldığınız sertifikalar ise villanın önüne inşa ettiğiniz havuza ve yaptığınız çevre düzenlemelerine benzer.

Technogezgin.com Bilgi
Sertifika nedir, ne işe yarar” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

         

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı