Kariyer Önerileri

İnstagram’dan Para Kazanmak [Rehber]

İnstagram’dan para kazanmak, üstelik bunu birbirinden etkili ve zevkli yöntemler ile yapmak mümkün. İşte bu yazımızda sıkça kullanılan yöntemleri size tanıtacak ve bu konuda az bilinen profesyonel taktikleri, püf noktaları sizlere göstereceğiz.

Elbette bu konuda canlı kanlı örnekleri, muhtemelen ağzınızı açık bırakacak güzel rakamları ve çeşitli istatistikleri de paylaşacağız. Üstelik birbirinden etkili, uzun vadeli, uygulaması kolay ve zevkli olan yöntemlerden bahsedeceğiz.

-Reklam-

Biz, bu yazıda İnstagram’dan para kazanmak adına şu yöntemleri ele alacağız;
1. Başka sayfaların ve ürünlerin reklamını yapmak
2. Kendi ürünlerini satmak
3. Hesap alıp satmak
4. Diğer ticari fikirler

İnstagram'dan Para Kazanma Adına Çok Çeşitli Yöntemler Bu Yazıda!
İnstagram’dan Para Kazanma Adına Çok Çeşitli Yöntemler Bu Yazıda!

İnstagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

1) Sayfa ve Ürün Reklamı Yapmak

Bu yöntemle İnstagram’dan para kazanmak için profilinizi açar, aşağıda bahsettiğimiz profesyonel yöntemler ile takipçi kitlenizi büyütürsünüz. Ardından profiliniz yeterli büyüklüğe ulaşınca reklam verenler bulur ve şunlar gibi çeşitli şekillerde reklamları yayınlarsınız:

➽ Fotoğraf paylaşımı şeklinde
➽ Video paylaşımı şeklinde
➽ Hikaye şeklinde
➽ Çekiliş sponsorluğu şeklinde
➽ Ve diğerleri…

Peki neden bu yöntemi kullanmalıyım diyorsanız; bu İnstagram’dan para kazanmak için kullanılan yöntemlerin içerisinde en mantıklı olan, en az efor gerektiren yöntem budur. Mesela anlatılanların havada kalmaması adına şöyle bir örnek verelim:

-Reklam-

         
İnstagram'dan Para Kazanmak - Örnek
İnstagram’dan Para Kazanmak – Örnek

Bu İnstagram’dan para kazanmak adına yapılan basit, bilindik ve sıradan bir paylaşım yöntemi. Bunun gerçekten profesyonel versiyonları da mevcut. Yine örnek üzerinden gidelim:

Örnek: Kamp yaparken bir video yayınlarsınız, X marka kamp ürünlerini laf arasında tanıtır ve insanlara çaktırmadan översiniz. Reklam yapmış olursunuz ama doğrudan bir reklam gibi de olmaz, yani insanların gözüne batmaz.

İnsanlar böylelikle bunların sizin görüşünüz olduğunu düşünür. Üstelik reklamdaki kamp gereçleri de size sponsorluk hediyesi olarak kalmış olur, hadi gene iyisiniz :) Böyle profesyonel reklamları nasıl yapacağınızı ise “Reklam Nedir? Nasıl Yapılır?” yazımızda örnekleri ile bulabilirsiniz.

-Reklam-

İnstagram Reklam Verme Rehberi
İnstagram Reklam Verme Rehberi

Profesyonel Taktikler

# Etkileşim Oranı: Paylaştığınız bir gönderiye beğeni veya yorum yapan kişi yüzdesini ifade eder. Daha iyi kazanç elde etmek için %5 – %10 gibi yüksek etkileşim oranlarına ulaşmanız gerekir.

# Yüksek etkileşim oranlarına ulaşmanın en iyi yöntemi de gerçekten özgün ve kaliteli içerikler paylaşmaktır. Öyle içerikler üretin ki, insanlar sizden başka bir yerde bulamasınlar ve sadece sizin sayfanızı ziyaret etsinler.

# Niş (belli bir konuya yönelen) sayfalar oluşturmak uzun vadeli reklam verenler bulmak açısından elinizi güçlendirecektir. Zira reklam verenler nokta atışı kendi hedef kitlelerine sahip sayfalara reklam vermek isterler.

Mesela elimizde aynı sayıda takipçiye ve etkileşim oranına sahip iki tane hesap olsun. Birisi her konuda paylaşım yapan bir söz sayfası, öbürü de moda konulu bir sayfa olsun. Bir kıyafet firması iki sayfaya da reklam verebilir ama önceliği daha yüksek geri dönüş alacağı için moda konulu hesap olacaktır.

-Reklam-

         

# Bizim burada reklamlar ile yapmaya çalıştığımız, insanlara en yukarısını göstermek suretiyle onları bir şeylere özendirerek, onları dolaylı yoldan alışveriş çılgınlığına sevk etmektir diyebiliriz.

İnstagram'dan Para Kazanmak - Rehber
İnstagram’dan Para Kazanmak – Rehber

# İnstagram’dan para kazanmak adına sadece İnstagram hesabı gibi tek bir kanal ile yetinmeyin. Mesela hesabın konusu ile benzer bir konuyla alakalı bir de İnternet sitesi açmayı düşünebilirsiniz. Sitenize koyduğunuz “Takip Et” butonları sayesinde, ekstra takipçi toplayabilirsiniz. Sitenize arama motorlarından nasıl ziyaretçi çekeceğiniz konusunda ise “SEO Nedir Nasıl Yapılır [Efsane Rehber]” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

# Reklam verirken sitemizde tanıtım yazısı, sitemizde reklam, İnstagram … bin takipçi sahibi olan hesapta hikaye + gönderi reklamı diye paket halinde satıp daha çok para kazanabilirsiniz.

# İnstagram’dan para kazanmak adına eğer yapabilirseniz uluslararası bir proje yapın. Hem yabancı reklam gelirleri kat kat daha fazladır, hem insan çokluğundan kendi kitlenizi toplamanız daha kolay olacaktır. Fotoğrafçılık, komedi, film replikleri gibi pek çok sektöre giriş yapabilirsiniz.

Püf Noktası: Takipçi kitlesi üzerinde etkileme ve yönlendirme gücüne sahip (influencer) hesaplar pastadan en büyük dilimi alırlar. Hem daha büyük büyüme hızları, hem daha yüksek etkileşim oranları hem de daha fazla kazanç sahibi olurlar.

İnstagramdan Para Kazanma Konusunda Bunlara Dikkat Ediniz
İnstagramdan Para Kazanma Konusunda Bunlara Dikkat Ediniz

Peki Sayfamı Nasıl Büyüteceğim?

Sayfanızı büyütürken dikkat etmeniz gereken iki şey var: İlki elinizdeki takipçileri korumak adına düzenli bir şekilde kaliteli içerikler üretip paylaşmak. Diğeri ise hesabınızı büyütmek adına yapabileceğiniz faaliyetler.

-Reklam-

Doğal ve organik bir şekilde, hesabınızın İnstagram tarafından ceza almadan büyümesini sağlayacak yöntemleri “Takipçi Kasma – Takipçi Arttırma Yöntemleri” konulu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Ayrıca ara ara çekilişler, yarışmalar gibi etkinlikler yaparak da hesabınızı kısa sürede ciddi şekilde büyütebilirsiniz. Mesela başarılı bir örnek verelim;

Çekiliş Örneği
Çekiliş Örneği

Mesela bu sayede sürekli katlanarak artan bir şekilde takipçi elde etmiş olacaksınız. Nasılsa insanların hatırı sayılır bir kısmı “nerede beleş oraya yerleş” mantığı ile bedava sözcüğünü gördüğünde kendilerinden geçerler. Üstelik tekrar böyle bir şey bulma düşüncesi ile düzenli olarak da sizi takip etmeye devam edecekler.

Bu konuda sıkça düşülen hayati bir yanlış da var. İnstagram’dan para kazanmak için hesabınızı büyütürken sakın ha parayla takipçi, beğeni, yorum gibi hizmetler satın almayın. Buna bir müsaade edilir, iki müsaade edilir ama sonrasında bir bakmışsınız hesabınızın etkileşim oranı aniden %80 erimiş.

Çünkü İnstagram parayla takipçi, beğeni ve benzerlerini satın alarak onun politikalarını ihlal ettiğiniz için sizi Shadowban (Gölge Yasağı) dediğimiz bir yöntemle cezalandırmıştır. Demem odur ki, siz siz olun böyle bir hataya düşmeyin. Detaylı bilgi için “Shadowban Nedir – Beğenilerdeki Ani Düşüş” yazımıza bakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: İnstagram’dan para kazanmak için reklam verenleri nasıl bulabilirim?
Cevap: Eğer yeterince büyük ve ciddi bir etkileşime sahip bir hesabınız varsa merak etmeyin onlar sizi bulacaktır. (Hesap biyografisinde bir mail adresi veya internet sitesi bağlantısı koyduğunuzu farz ediyoruz.) Veyahut sizinle benzer konuları işleyen diğer profillere göz atıp, onlara reklam veren firmalara mesaj atabilirsiniz.

-Reklam-

Soru: İnstagram’dan para kazanmak için bu yöntemi kullansam paylaşım başına kazancım ne olur?
Cevap: Bu rakam takipçi sayısı, etkileşim oranı ve sektöre bağlı olarak değişse de ünlü sosyal medya fenomenlerinin kazandığı rakamlar şu şekilde:

İnstagram'dan Para Kazanmak - Örnek Fiyat Listesi
İnstagram’dan Para Kazanmak – Örnek Fiyat Listesi (Kaynakça)

Bu rakamlar bu yazının yazıldığı döneme ait. Bu sebeple düzenli olarak güncel rakamları araştırmanızı ve piyasaya göre hareket etmenizi öneriyoruz.

Soru: Hangi sıklıkla reklam yayınlamak mantıklı olur?
Cevap: Bu konuda inisiyatif sizdedir. Sürekli reklam paylaşımı yapmamalısınız aksi taktirde takipçi kitlenizi sıkmış olursunuz ve sizi takipten çıkarlar. Çok az reklam paylaşımı yaparsanız da doğru dürüst para kazanamazsınız. Bu sebeple iki durumun ortası idealdir.

Soru: Reklam verenler sadece bir hesaba mı reklam veriyor?
Cevap: Ayırdıkları reklam bütçesi ne kadar hesaba yeterse o kadar hesaba reklam veriyorlar. Sadece bir hesaba reklam verildiği şeklinde yanlış bir algıya düşmeyiniz. Yazının en üstünde “bir depoda 42 km fazla yol” etiketi ile iki farklı profilde yapılan reklam örneği yeter de artar.

2) Kendi Ürünlerini Alıp Satarak İnstagram’dan Para Kazanmak

İş benim işim olsun, başkalarının peşinde dolaşıp durmayayım kafasında iseniz bu ve bundan sonraki yöntemler tam size göre. Bu yöntemde bir nevi kendi mağazanızı kurup oradan satış yapmış oluyorsunuz. İlle ki İnstagram’da dolaşırken bu tarz mağaza sayfalarına denk gelmişsinizdir:

İnstagram Butik Mağaza Örneği
İnstagram Butik Mağaza Örneği

İşte sizler de bu tarz bir sayfa kuracaksınız. Kıyafet mi satarsınız, sporcu ürünleri mi satarsınız, kamp ekipmanları mı satarsınız, başka bir şey mi satarsınız orası tamamen size kalmış. İşin güzel tarafı şu ki, ne kadar ekmek o kadar köfte misali çalıştığınız kadar para kazanıyorsunuz.

Yani güzel bir pazarlama ağı kurmayı başarırsanız güzel paralar kazanabilirsiniz. Fazlasıyla beğenilen ve içinde gerçekten eşsiz taktikleri barındıran “Al Sat Para Kazan” yazımızdaki profesyonel taktikleri bu işte kullanabilir ve satış oranları ile karınızı ciddi ölçüde arttırabilirsiniz.

Size en önemli uyarımız, bu yöntemde en önemli şeyin müşterilere verdiğiniz güven olduğunu unutmayın. Tıpkı şu araştırmada göreceğiniz üzere:

-Reklam-

         
Al Sat ile İnstagram'dan Para Kazanmak İçin Güven Her Şeydir
Al Sat ile İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Güven Her Şeydir

3) Hesap Alıp Satarak İnstagram’dan Para Kazanmak

Sıfırdan hesap büyüterek veyahut var olan hesapları al sat yaparak bu işi yapabilirsiniz. Emin olun ki, insanların ciddi bir çoğunluğu haklı olarak “Hesap büyütmekle mi uğraşılır” düşüncesinde.

İşte bu düşünce ile satılık hazır hesaplara veyahut beğeni / takipçi hizmetlerine yöneliyorlar. Bir işletme de, bir mağaza da, bir internet sitesi de, sosyal medya fenomenlerine özenen bir genç de ilk olarak hazır satılık hesaplara yönelecektir. Bu sebeple müşteriniz var, o konuda rahat olun.

Aynı zamanda bu işi yaparken dikkat etmeniz gerekenler, bu işin raconu ve bu işi nerelerde yapabileceğiniz konusunda detaylı bilgiye “Satılık İnstagram Hesabı Nereden Bulurum?” yazımızda ulaşabilirsiniz.

Hesap Alıp Satarak İnstagram'dan Para Kazanmak
Hesap Alıp Satarak İnstagram’dan Para Kazanmak

4) İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Diğer Ticari Fikirler

— Takipçi, beğeni, hikaye ve video izlenmesi, profilime kim baktı uygulamaları veya bunları toptan yapmanızı sağlayabilen panel programı satışları yapabilirsiniz. İnstagram’dan para kazanmak için bunu yapan tonla insan mevcuttur.

— Organik takipçilerle büyüttüğünüz bir hesabınız var diyelim. Mesela bir kaç bin takipçisi olsun. Bu hesapla eğer reklam alamazsanız, takipçi arttırmak isteyen insanları bulup; onları hikaye ve gönderilerde “bu hesabı takip edin” diye paylaşabilir, onlara ücreti karşılığında bu hizmeti sunabilirsiniz. Nasılsa ortalık sosyal medya bağımlılığı etkisindeki ilgi hastaları ile dolu. Emin olun ki bunu yapanlar da var.

— Yok ben bunlarla uğraşamam diyorsanız da bu işi denemek için sıfırdan büyüttüğünüz profilleri ücreti karşılığında satabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bu sosyal medya uygulamasına neresinden baksak oradan para kazanma yöntemi bulmak mümkün. İsterseniz sizler de benzer ve hatta daha iyi yöntemleri keşfedebilir veyahut üretebilirsiniz. Yeter ki azmedelim ve denemekten vazgeçmeyelim.

Technogezgin.com Bilgi
İnstagram’dan Para Kazanma Yöntemleri” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı