Kariyer Önerileri

Al Sat Para Kazan: Alım Satım İçin Taktikler

Al sat para kazan yap sat nam kazan derler. Biz bu denklemin al sat para kazan kısmı ile ilgileneceğiz. İddia ediyoruz, alım satım konusunda hiçbir yerde bulamayacağınız taktikler ve al sat yapılabilecek ürünler listesi paylaşacağız.

Bu konuda İnternet’te yazı yazanların çoğu; gerçek taktik ve yöntemlerden (kendileri de kullandıkları için) deşifre olmaması için size bahsetmezler. Hiç görünenleri değil de perde arkasında gerçekte olanları merak ettiniz mi? Dışarıdan görünenlerin dar penceresinden değil, bizatihi gerçekleri anlatacağız.

-Reklam-

Size en baştan garanti ederim ki ticari ve sosyal zekasına güvenen her bireyin uyguladıkça zevkten uçacağı ve güzel paralar götürmesini sağlayacak alım satım taktikleri paylaşacağız. Lafı uzatmadan “neden al sat ticareti yapmalıyım” sorusu ile başlayalım:

Neden Al Sat (Ticaret) Yapmalıyız?
Neden Al Sat (Ticaret) Yapmalıyız?

Al Sat Para Kazan – Temel Yöntem

Al Sat (Alım Satım) Nedir: Bir ürünü ucuzken piyasadan alıp, pahalı iken piyasaya o dönemin şartlarına göre ucuza sürüp para kazanma sanatıdır.

Temel Yöntem: Bir şeyler fiyatı düşükken alınır, fiyatı yüksekken satılır. Tıpkı şu grafikteki gibi:

Ne Zaman Alım Satım Yapılır (Grafik)
Ne Zaman Alım Satım Yapılır (Sell: Sat, Buy: Satın Al)

Tabi ucuzdan malı toplayıp pahallıya satma olayı hakkında çeşitli bakış açıları da mevcut:

-Reklam-

         

Technogezgin.com Bilgi
“İş adamlığı, (paraya) ihtiyacı olandan aptalı oynayarak üçe alıp, ihtiyacı olana yine aptalı oynayarak beşe satmaktır. Buradaki hüner üçten alıp beşe satmak değildir. Aptalı bir star kalitesinde oynayabilmektir.”

Bu sözler sayın “Genç Bir İş Adamına” kitabının yazarı sayın Emre Yılmaz’a ait. Evet, “al sat para kazan” yöntemini uygulayan hatırı sayılır sayıda insan bu yöntemi uyguluyor.

Al Sat Para Kazan, Yap Sat Nam Kazan
Al Sat Para Kazan, Yap Sat Nam Kazan

Örnek Senaryo: Bir mağazaya gittiniz, bir ürünü beğenip fiyatını sordunuz ve satıcı direkt “Normalde 20 ama sana 15” dedi. İşte bu aptalı oynamaktır.

-Reklam-

Burada Amaç Ney?: Böyle yaparak otomatikman pazarlık isteme ihtimalini yok ediyorlar. Hatta o ürünün orijinal fiyatı da (araştırınca görüyorsunuz ki) 10-15 lira arası çıkıyor.

Peki Biz Ne Yapacağız?

Büyük şirketleri, gerçekten büyük işler başaranları örnek alacağız. Orta halli esnaf gibi aslında aptalı oynamak ve milleti keriz yerine koymaktan ziyade, büyük şirketler gibi hareket edeceğiz. Şöyle ki;

Bu Denklemin Sol Tarafı Al Sat Yani Ticaret, Sağ Tarafı İse Girişimciliktir
Bu Denklemin Sol Tarafı Al Sat Yani Ticaret, Sağ Tarafı İse Girişimciliktir

Bu süreçte ihtiyacımız olacak olan şeyler ise:

— Muazzam bir reklam ve pazarlama stratejisi
— Birazcık sermaye
— Ve azim…

-Reklam-

         

Bunları nasıl yapacağız diye endişelenmeyin, rehberin büyük çoğunluğu bu konuya ayrıldı zaten. Gelin taktiklere geçelim, adım adım bizi özgün kılacak olan stratejimizi inşa edelim:

Al Sat – İnternet’te Bulamayacağınız Eşsiz Taktikler

1. Al Sat İşinde Psikoloji Her Şeydir

Al Sat Para Kazan - Alım Satım İşleri
Al Sat Para Kazan – Alım Satım İşleri (Alıntı)

İnsanlarla aranızda psikolojik bir bağ kurmanız ve bu bağ vasıtasıyla onları bir şeyleri satın almak için harekete geçirmeniz bu işin anahtarıdır.

Eğer bunu başarırsanız, tıpkı domino taşları misali gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Ve akıllarda şu meşhur soru belirir: Peki bunu alım satım işlerinde nasıl uygulayacağım?” Şöyle efendim:

.#. Müşterilerinize özel olduklarını hissettirmelisiniz. Bunun için de seçkin ürünler için al sat yapmalı ve bunu da benzersiz bir pazarlama stratejisi ile sunmalısınız.

(Ve akıllarda meşhur “Her şey siz kıymetli müşterilerimiz için” sözü belirir: algıda seçicilik)

.#. Bugün yapacağınız cömertlikler yarın kat kat fazlasıyla siz dönecektir. Yani; yapacağınız çekilişler, toplu alımlarda yapacağınız indirimler veya göndereceğiniz hediyeler…

-Reklam-
Gönüllere Girerseniz Çok Daha Başarılı Olursunuz
Gönüllere Girerseniz Çok Daha Başarılı Olursunuz

Bu konuda çok başarılı bir örnek vereyim. Birisi Migros’un Twitter hesabına “Bir sokak lambası, iki yavru kedi ve bir ben” yazıyor. Migros ise adres bilgilerini istiyor.

Daha sonra Tweet’i bir kağıda bastırıyor, altına gönüllere giren bir mesaj yazıp bir kaç kedi maması, vitamini falan koliye koyup BEDAVAYA gönderiyor. (Bir üstteki fotoğraftaki olay)

.#. İşte bu tarz şeyler size orta vadede çok daha fazlasını kazanmanızı sağlayacaktır. Tabi cömertliğinizi de sosyal medya gibi kanallar vasıtasıyla göstermekten çekinmeyin.

.#. İnsanlara ürününüzü öyle bir tanıtın ki, hem ağızları açık kalsın, hem işletmenize dair hiçbir güvensizlikleri kalmasın, hem de o ürünü neden almaları gerektiğine ikna olsunlar.

2. Markalaşma ile Uçuşa Geçin

Al Sat Para Kazan - Markalaşmanın Önemi
Al Sat Para Kazan – Markalaşmanın Önemi

İşte bu fotoğrafta aradaki 45 liralık fark (yani 9 katlık fark) markaya, yani o logoya ödediğiniz paradır. Tabi elbette kalite farkı da vardır ama paranın çoğunu markaya (yani güvene ve kaliteye) verdiğimiz gerçeği değişmez.

Peki bizler alım satım işlerimizde ne yapmamız gerekiyor? İşimizin ehli haline geleceğiz.

-Reklam-

Size gidin bir Sabancı, Koç olun demiyoruz. Ufak çapta bir kitlede de olsa bilinirliği arttırın, insanlar sizden alışveriş yapsınlar. Markalaşmaktan kasıt budur.

TechnoGezgin.com Soru
Durun tahmin edeyim, al sat işlerinde nasıl bilinir olacağınızı ve güven duygusu vereceğinizi bilmiyorsunuz değil mi? Hiç dert etmeyin, bu konuyla ilgili de özel bir rehberimiz var:
Reklam Nedir – Örnekler Eşliğinde Reklamcılık Nasıl Yapılır?

3. Al Sat İşinde Olumlu Geri Dönüşler Artı Puandır

Alım satım işlerinde güven duygusu oluşturmanın en etkili yolu işletmenizin İnternet sitesinde, sosyal medya sayfasında müşterilerin memnuniyet mesajlarını yayınlamaktır.

Anahtar: Mutlu ve Memnun Müşteriler
Anahtar: Mutlu ve Memnun Müşteriler

Ayrıca eğer varsa müşterileri Google Maps yorumlarına yorum yapmaya sevk etmektir.

Siz hizmet sattıkça, hizmetten memnun olan müşterilerinizin buralara yorum yapmasını isterseniz ve bu yorumlar zamanla birikirse, diğer insanlar bunları gördükçe size direkt güven duyarlar!

Formülümüz Şu: YORUM = REFERANS = GÜVEN = DAHA ÇOK KAZANÇ!

3.1 Sosyal Medya Yönetimi

Al sat sonrası memnuniyet bildiren mesajları sosyal medyada yayınlayın.

Üstte belirttiğimiz bonkör ve cömert davranıp gönüllere girme olayını uygulayın.

-Reklam-

         

Sosyal medyada müşterileriniz ile soru cevap etkinlikleri yapın, onların sorularına cevap verin. Güvenilirlik imajını arttıracaktır.

Sosyal medya konusunda son derece başarılı bir iletişim örneği vermek gerekirse:

Taktire şayan…

4. İnsanların Çıkarlarına Hitap Edin (WIN-WIN)

Neden sizden alışveriş yapsınlar? Alternatif kolay çözümler getirmeniz, insanlara hediyeler vermeniz, yani onlara bir şeyler vadetmek lazım. Parolamız WIN WIN, yani karşılıklı kazanç!

4.1 İhtiyaç Duygusu ve Al Sat

Alım satım olayında insanların çıkarlarına hitap edebilmenin ilk kuralı insanın o ürüne ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca bu ihtiyaç duygusunun satış hileleri & satış teknikleri ile desteklenmesi gerekir.

İşin Özü: İnsanlarda bu duyguyu uyandırmak için ürünün niteliklerinden ziyade insanları bu ürünü / hizmeti neden almaları gerektiğine, bunu alarak neyi kazanacaklarına odaklamanız gerekir. Bunu da şu tarz tekniklerle desteklemelisiniz:

Psikolojik Satış Teknikleri Oldukça Etkilidir
Psikolojik Satış Teknikleri Oldukça Etkilidir

4.2 Yoksunluk Yaratmak

Üstte belirttiğimiz sınırlı sayıda ürün olması ve bu fırsatın kolay kolay bir daha gelmeyeceği ibareleri bir çeşit yoksunluk yaratma durumudur.

Oldukça etkili bir yöntem olmakla beraber, kişiye bir şeyler alması konusunda dolaylı bir psikolojik satış baskısı oluşmasını sağlar.

Al Sat İşinde İnsanların Gönlüne Girmek
Al Sat İşinde İnsanların Gönlüne Girmek

Örnek: Mesela bu örnek çok başarılı. Hem bu fırsat kaçmaz deyip satış baskısı oluştururken hem de kalp ve (sizi) kucaklamayan ellerle ‘gelin dermanınız bizde’ mesajını veren takdire şayan bir kompozisyon oluşturulmuş.

-Reklam-

4.3 Toplumsal Kanıt

İnsanlarda olmayan (ama olmasını isteyecekleri) bir şeyin onlara gösterilmesi ve bu sayede satın alma isteğini tetiklemektir. İşte bunun yolu da doğru bir pazarlama stratejisi izlemektir.

İşin Özü: İnsanlar daha hoş, pozitif ve zevkli bir deneyimi; daha kaliteli bir ürün yerine tercih edeceklerdir. (Tony Robbins)

Doğru Pazarlama Stratejisi Daha Fazla Satış ve Daha Yüksek Gelir Demektir
Doğru Pazarlama Stratejisi Daha Fazla Satış ve Daha Yüksek Gelir Demektir

Örnek: Bir tıraş reklamında tıraş bıçağının özelliklerini tanıtmak yerine neden adamı tıraş olan yanağından kadının birisi gelip öper? Burada verilmek istenen mesaj sizce nedir?

İşte bu tarz şeyleri neden kendi işinizde ki? Size video çekin diyen yok, ama ürün (sosyal medya ve gerçek hayat için olan) tanıtım afişlerini bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz.

Reklam Nedir? Başarılı Reklam Örnekleri
Benzer Türde Başarılı Reklam Tanıtım Afişi Örnekleri

5. İnsanlarda Rekabet Oluşturun

Alım satım işlerinde insanlara sadece bir şeyler vadetmek yetmez. Onları harekete geçirecek bir mekanizma da lazım. İşte rekabet olayı burada devreye giriyor. Gelin örnekler üzerinden gidelim:

.#. Yok efendim bugün kara cuma, sınırlı sayıda üründe deli gibi indirimler var. (Bunlar zaten çok güzel zam yapma fırsatıdır.)
(Ayrıca Bakınız: Zam Nedir? Gizli Zam Nasıl Yapılır?)

Ticarette Özel Psikolojik Satış Teknikleri Kullanarak Başarınızı Arttırın
Ticarette Özel Psikolojik Satış Teknikleri Kullanarak Başarınızı Arttırın

.#. Yok efendim bugün sevgililer günü, sevgilisine hediye almayan insanlar da ne bileyim(!) (Deli gibi dizi izleyen insanlar buna zaten dünden razı)

Alışveriş çılgınlığı neden var sanıyorsunuz? İşte bu al sat rekabetinden dolayı. Bu durumu küçük görenlere de şu görseli armağan ediyorum:

Al Sat, Alım Satım İşinde Rekabet Önemlidir (Şekil A)
Al Sat, Alım Satım İşinde Rekabet Önemlidir (Şekil A)

6. Güven Duygusu ile Gönüllere Girin

.#. Güven duygusu insanların bir ürüne veya hizmete servet bayılacak dahi olsalar, bunu gönül rahatlığı ile yapmaları için gereklidir.

Düşünsenize, her an sizi kazıklamaya meyilli bir satıcıdan aldığınız ertesi gün bozulma ihtimali olan bir ürünü gönül rahatlığı ile kullanabilir misiniz ki?

.#. Güven duygusu için; insanlara ürünü sosyal medya, al sat platformları (hepsi burada, gitti gidiyor…) tarzı yerlerde tanıtırken göze hoş gelen, dikkat çeken, iddialı bir tasarım ve cümleler tercih edin.

İnsanlara güven verin, dolandırıcı olmadığınızı HİSSETTİRİN, alım satım işinden kazançlı çıkacaklarını gösterin!

-Reklam-

TechnoGezgin.com Soru
Mesela uç düzey bir örnek verelim. Saat reklamlarında neden hep saat onu on geçer? Bu tesadüf mü sizce? Biraz daha yakından bakın bakalım, size bu görsel neyi anımsatacak:

Al Sat için Görsel Bilinçaltı Hileleri
Al Sat için Görsel Bilinçaltı Hileleri

Evet, tik işareti = olumlu izlenim = güven duygusu demektir… Bunları bilincimiz algılamasa da bilinçaltımız algılar. Yani evet, bunlar komplo teorisi değil, bilimsel temelleri olan gerçekler!

Gelin bir de bardağın öbür yüzüne, yanlış tercihlere bakalım:

Alım Satım İçin Görsel Bilinçaltı Hileleri
Alım Satım İçin Görsel Bilinçaltı Hileleri

İşte bu sebeple çeşitli platformlarda yapacağınız tanıtımlar için hazırlayacağınız görselleri / videoları / reklamları çok iyi hazırlayın. İnce eleyin, sık dokuyun. Hiçbir detayı es geçmeyin.

Mesela hangi rengi sektörde hangi rengi tercih etmeniz gerektiğine dair taktiklere ve güncel örneklere şu yazımızda ulaşabilirsiniz: Renklerin Anlamı – Renklerin Dili

7. AVM ve Market Taktiklerini Kullanın

AVM ve süper market zincirleri en büyük al sat tayfası içerisinde yer alır. Alım satım işlerinizi bir dükkan gibi yerde yapacaksınız / yapıyorsanız mutlaka işi bilenleri örnek almak gerek. Nasıl mı? Şöyle:

TechnoGezgin.com Soru
İnsanları deliler gibi alışveriş yapmaya iten ve çok fazla bilinmeyen market hilelerini ve alışveriş çılgınlığının gerçek sebebini şu yazımız ile öğrenmeye ne dersiniz? Bunları kendi işinize de uygulayabilirsiniz:
Alışveriş Çılgınlığı ve Ağızları Açık Bırakan Market Hileleri

Yaratıcı Pazarlama Teknikleri Kullanmak Markalaşıp Hafızalarda Kalıcılığı Arttırır
Yaratıcı Pazarlama Teknikleri Kullanmak Markalaşıp Hafızalarda Kalıcılığı Arttırır

8. Pazarlamanın Gücünü Hissedin!

İlkin güzel haberi verelim, işini gerçekten güzelce hakkını vererek yapan insanın pazarlamaya ihtiyacı olmaz.

-Reklam-

         

Fakat ilk başlarda bilinirliği yeterli düzeye çıkarana kadar bunları yaparsınız, daha sonra zaten müşteriler sizi bulmaya başlayacak.

Bomba Gibi Bir Örnek: Organik halis mulis zeytinyağı ürününü al sat yapacaksınız diyelim. Bir çok alanda pazarlayabilirsiniz. Mesela;

~ İsterseniz yaşlılığı önlüyor, uzun yaşamın sırrı diye yaşlı kesime pazarlayın.
~ İsterseniz kanseri yok ediyor, kalp krizini %82 azaltıyor diye sağlıklı yaşam diye pazarlayın.
~ İsterseniz doğal nemlendirici, doğal yumuşatıcı, sağ dökülmelerini önleyici, doğal tıraş köpüğü diye pazarlayın.
~ İsterseniz de bunların kombinasyonlarını deneyin. Size kalmış.
(Ayrıca Bakınız: Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?)

Başarılı pazarlama stratejilerinin (ilkel) psikoloji temelli olduğunu ve bunun da doğrudan daha yüksek satış ve daha yüksek gelirler getirdiğini unutmayınız. Hemen hemen her işletmenin uyguladığı şu meşhur taktiğe gelin bir göz atalım:

Başarılı Pazarlama Stratejileri İnsan Psikolojisini Esas Alırlar
Başarılı Pazarlama Stratejileri İnsan Psikolojisini Esas Alırlar

9. Al Sat İşlerinde Çaktırmadan Zam Nasıl Yapılır?

Dolar kuru, enflasyon, faiz epey oynak malumunuz. Bu durum sizlerin alım satım işlerinizi de vurabiliyor tabi.

Ama ilk olarak şunu belirteyim, zam yok fiyat değişikliği var, fiyat yapılandırması var. Zam sözcüğü direkt olumsuz intiba uyandırır, daha yumuşak sözcükleri tercih edin. Ayrıca şu araştırmaya dikkatlice bakalım:

Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma
Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma

TechnoGezgin.com Soru
Bu konuda çılgınca örnekler görmeniz için ayrıca göz atmanızı istediğim bir içerik var:
Nasıl Zam Yapılır – Gizli Zam Nedir (Ezberleri Bozan Yazı)

Ama alım satım işlerinizde lütfen etik olmayan yollara başvurmayınız. İşinizin gerçekten ehli olursanız ne pazarlamaya, ne de başka taktiklere ihtiyacınız kalmayacaktır bunu unutmayın.

10. Sürpriz Alım Satım Taktikleri

# Sürümden Kazanma: Ürünlerin daha düşük karla (yani ucuza) satılmasıyla satışların arttırılmasıdır.

Al Sat Para Kazan, Alım Satım Taktikleri
Al Sat Para Kazan, Alım Satım Taktikleri

Evet, sizler de al sat yaparken olabildiğince sürümden kazanmaya çalışın. Daha fazla ürün satıyorum ama aynı parayı kazanıyorum keriz miyim ben diye düşünmeyin.

Bu durum size daha fazla bilinirlik, daha iyi bir imaj ve dolayısıyla orta vadede çok daha fazla kazanç olarak geri dönecektir.

# Toplumsal Algılar: Bir ürün toplum algısında pahalı olarak akılda kalmışsa, maliyeti ciddi bir şekilde düşmediği sürece pahalı tutulmaya devam edilir.

# Elde Kalan Ürünler: Alım satım işinde elinizde ürün kaldı, satamıyorsunuz diyelim. İndirimle veya kampanya ile satmayı deneyebilir veya son çare çekilişle dağıtabilirsiniz.

-Reklam-

Dağıtın ki, insanlar tekrardan böyle bir şey bulabilme ümidi ile size gelsinler. Yeni çıkan ürünler market stantlarında neden bedavaya tadımlık dahi olsa ikram edilir sanıyorsunuz? Ayrıca şu tarz çok yaratıcı ve etkili bir örnek verebiliriz:

İnsanların İhtiyaçlarını Karşılayan Ürünler Daha Çok Satarlar
İnsanların İhtiyaçlarını Karşılayan Ürünler Daha Çok Satarlar

# Çapraz Satış: Çapraz satış insanları bir ürünle beraber başka ürünleri de satın almaya teşvik etmek demektir. Sizler de öyle kampanyalar yapın ki insanlar çapraz alım yapmak istesinler.

Örnek: Kişisel bakım kategorisinden farklı üç dört ürün alana en ucuz ürün bedava! (Veya şu ürün hediye, veya şu ürün şu kadar indirimli gibi…)

Alım satım ile para kazanmak için piyasayı düzenli takip edin
Alım satım ile para kazanmak için piyasayı düzenli takip edin

Alım Satım İşi: Pazarlama Örnekleri

(1) Diyelim ki elinize üniversite sınavına hazırlık kitapları geçti. Bulun güzel bir bölüme giden öğrenciyi. Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, İTÜ gibi güzel üniversitelere bu öğrenci sınava bu kitapla hazırlandı diye pazarlayın.

(2) Diyelim ki sağlık sektörüne el attınız.

.#. Eğer legal ise Türkiye’de 10 kişinin 9’unda D vitamini eksikliği var diyerek vitamin ürünleri satabilirsiniz. (Tabi yasak değilse, doktor kontrolünde)

.#. Ayrıca doğru beslenme, dengeli beslenme konulu ürünler için de al sat, alım satım yapabilirsiniz.

(3) Diyelim ki moda ve kişisel bakım sektörüne el attınız.

.#. Sizi uzun gösteriyor, aynı zamanda zayıf gösteriyor giyim hilesidir diyerek dar pantolonları

Alım Satım Yapılabilecek Ürünler
Alım Satım Yapılabilecek Ürünler

.#. Veyahut sizi daha dengeli ve hoş gösteriyor diyerek bol pantolonları pazarlayabilirsiniz.

(4) Diyelim ki elinize protein tozu geçti. Kaslarınız daha hızlı büyür diyerek pazarlayabilirsiniz. (Zararlarını da anlatın, sonra başınız ağrımasın)

-Reklam-

(5) Diyelim ki teknoloji sektörüne el attınız. Takipçi kasma – takipçi arttırma isteyenlere takipçi, beğeni, etkileşim satışı yapabilirsiniz.

“Gördüğünüz gibi, olay sadece sizin hayal gücünüze, ikna kabiliyetinize ve hitabet yeteneğinize kalmış…”

Alım Satım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Neden alım satım işi ile ilgilenmeliyim? Bunu diğer yöntemlerden ayıran şey nedir?

Her şeyden evvel al sat yaparak para kazanmak için sermaye gereksinimi düşüktür. Bunun yanı sıra bu yöntem riskli değildir, karlıdır ve sistemi oturtabilirseniz evde oturduğunuz yerden para kazanmanız mümkündür.

Yanlış bölüm veya meslek seçimi mi yaptınız? Veya üniversite mezunu işsizlerden birisi misiniz? O zaman girin al sat olayına, hem siz kazanın hem de memleket ekonomisinin çarklarının dönmesine katkı sağlayın.

Al sat işleri için çeşitli iş fikir önerileri bu yazıda
Al sat işleri için çeşitli iş fikir önerileri bu yazıda

Soru: Alım satım işi için ilk başlarda ne kadar sermaye gerekir?

— Alacağınız ürüne,
— Gelir – gider durumunuza
— Hedef kazancınıza

Bağlı olarak ilk başta (3’ten almak için) ortaya koyacağınız sermaye değişebilir. 150-200 liraya ufak ürünleri satarak da başlayabilirsiniz, bir kaç milyon liraya elektronik sektörüne de girebilirsiniz. Al sat yapılabilecek ürünler listesi yazının biraz ilerisinde mevcuttur.

Aynı zamanda sıfır sermaye ile yapabileceğiniz işler de var. Yazılım sektörü gibi. Detaylar yazının biraz ilerisinde, sabır. Sizler sermayeden çok şu tarz yaratıcı şeylere odaklanın:

Önemli Olan Şekil A'daki Gibi Özgün ve Başarılı Sunumlar Yaparak İnsanların Hafızasında Yer Edinebilmektir
Önemli Olan Şekil A’daki Gibi Özgün ve Başarılı Sunumlar Yaparak İnsanların Hafızasında Yer Edinebilmektir

Soru: Bu işi üst düzeyde yapan insanlara örnek verebilir misiniz?

-Reklam-

         

Alışveriş merkezleri, irili ufaklı market zincirleri, (bomba örnek geliyor) aracılar. Mesela aracıların kısmı çiftçiden sebze meyveyi alır, satış yerine güvenli şekilde ulaştırıp onlara satar.

Komisyonunu da alır tabi. Al sat işinin ilk kuralı neydi hem? Üçten alıp beşe satmak!

Al Sat Yapılabilecek Ürünler

N11.com, hepsiburada.com, gittigidiyor.com gibi sitelerde satılan ürünler al sat yapılabilecek ürünlerdir. Zira o ürünlerin çoğu bu mantık ile satılmaktadır.

Ama gene de bizler sizler uğraşmayın diye al sat yapılacak ürünler adına güzel bir listeyi buraya bırakalım:

Alım Satım Yapılabilecek Ürünler
Alım Satım Yapılabilecek Ürünler (A)

Bu listedeki al sat yapılabilecek ürünler yeter mi? Yetmez! Ayrıca bilgisayar oyunları, eski eşyalar, bitcoin gibi aklınıza ne geliyorsa tercih edebilirsiniz.

İnsanların güncel tüketim alışkanlıklarını takip etmek suretiyle kendiniz bu listeyi genişletebilir, güzel iş imkanları yaratabilirsiniz. Bunun en güzel iki yolu da; temel ihtiyaçlar ve lüks ürünlerdir. Temel ihtiyaçlar her zaman satar. Peki ya lüks? Lüks statü demektir! İnsanlar ise buna bayılırlar:
(Ayrıca Bakınız: Statü Nedir? Statü Gösterişi Nasıl Yapılır?)

İnsanlar Lüks Ürünler Satın Alarak Yüksek Statü Sahibi Olmak İsterler
İnsanlar Lüks Ürünler Satın Alarak Yüksek Statü Sahibi Olmak İsterler

Gelin bakış açılarımızı genişletmek adına al sat yapılabilecek ürünler den bazılarını inceleyelim:

1) Ya Oyun Alım Satım İşine Ne Dersiniz?

Bu da farklı bir yaratıcı fikir. Paralı oyunları kış indirimlerinde, yaz indirimlerinde, cadılar bayramı indirimlerinde, her türlü indirimde bolca alıp stokluyorsunuz.

1. İpucu: Steam gibi platformlar bu iş için idealdir, araştırmanızı öneririm. (Bakınız)

Bu indirimler zaten belli dönemlerde olur. İndirim bitince biraz piyasanın durulmasını bekliyorsunuz ve oyunu satıyorsunuz.

-Reklam-

2. İpucu: Facebook gibi çeşitli platformlarda oyunları DOLANDIRILMADAN al sat yapabileceğiniz, referans mekanizması olan çeşitli gruplar mevcuttur. Şayet araştırırsanız bulursunuz.

Oyun Alım Satımı İle Para Kazan
Oyun Alım Satımı İle Para Kazan

Örnek: Tek Oyunla 1000 Lira Kar Etmek
Oyunun Orijinal Fiyatı: 300 ₺
Oyunun ‘Sınırlı Süredeki’ İndirimli Fiyatı: 125 ₺
(10 tane stok yapmış olun)
İdeal Satış Fiyatı: 225 ₺
Total Kar: 100 ₺ * 10 ürün = 1000 lira net kar

Sadece bir oyundan bir milyar para kar etmiş oldunuz. Bunu yüksek sermaye koyup (veya sermayeyi zamanla büyütüp) daha fazla sayı ve çeşitteki oyun için yaptığınızı düşünsenize bir…

3. İpucu: Sadece oyunlar için değil, oyunlarda parayla alım satım işi yapılan özel silahlar, silah skinleri, yetenekler, eşyalar, kutular ve benzerleri için de ucuza al sat yapabilir ve cebinizi doldurabilirsiniz.

2) Sıfır Sermaye İle Para Kazanmak: Yazılım

Yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümüyle ilgisi olanlar bu fikre bayılacak. Yapacağınız şey ise şu:

# Paralı olarak (ömürlük) satılan YABANCI bir programı satın alıyorsunuz. Sonra bu programı ucuza satıyorsunuz.

Al Sat Yapılabilecek Ürünler - Kafa Açan Öneriler
Al Sat Yapılabilecek Ürünler – Kafa Açan Öneriler

# Daha güzel bir fikir vereyim. Gidip İnternet siteleri için themeforest.net gibi sitelerden tema ve eklentiler satın alıyorsunuz. Sonra bunları ucuza Türklere satıyorsunuz.

Mesela r10.net Türk sitesinde bu iş ayrılmış özel bir kategori bile var. Güzel bir al sat mekanı aslında. Sanırsam WM aracı Türk forum sitesinde de benzer kategorinin olması lazım.

Kendi Programını Satacaklara İpucu: Kendi programınızı satacaksınız diyelim. İnsanların hoşuna gidecek bir bedava deneme sürümü oluşturun ama tüm güzel özellikleri de paralı sürümlere saklayın.

TechnoGezgin.com Soru
Mesela günümüzde (2019) profilime kim baktı uygulamaları baya satıyor, takipçi siteleri de baya tıklama alıyor. Sizler de günümüzün trendlerini takip ederek ideal programları yapıp, onları satabilirsiniz.

Neden Programlarımızı Temiz Şekilde Kodlamalıyız
Neden Programlarımızı Temiz Şekilde Kodlamalıyız?

3) Bitcoin Al Sat Para Kazan!

Bitcoin dediğimize bakmayın, borsa üzerinden yapmak istediğiniz her türlü al sat işlemi için temel mantığı, ayrıca alım satım yapan her insanın bilmesi gereken boğa sezonu ve ayı sezonu kavramlarına dair gerekli bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz:

Ayrıca Bakınız: Bitcoin Yorum – Ne Zaman Alınıp Ne Zaman Satılmalı?

-Reklam-

“Gördüğünüz gibi, satacağınız ürün de yine sizin hayal gücünüze, ikna kabiliyetinize ve hitabet yeteneğinize kalmış…”

Kıssadan Hisse – Son Uyarılar

Sattığınız ürünün tipine bağlı olarak yöntemde ufak tefek farklılıklar görebilecek olsanız da işin temel mantığı aynıdır.

Biraz zaman, biraz azim, biraz ticari zeka, hadi biraz da iletişim yeteneği ile başaramayacağınız iş yoktur. Unutmayalım ki başarının sırrı azmedip çalışmaktan geçer.

Başarının Sırrı Temalı Tam Doksana Atılmış Bir Gol
Başarının Sırrı Temalı Tam Doksana Atılmış Bir Gol

(Ayrıca Bakınız: Başarının Sırrı – Nasıl Başarılı Olunur)

Lütfen sabırlı olun, gerçekten üçe alıp beşe satın. Ucuza ürün toplayacağım derken sabırsız davranıp israf yapmayın, özellik ve fiyat karşılaştırması yapıp en ideal olanı tercih edin.

.#. Fakat bizler sizleri işlerinizin sıhhati açısından olabildiğince az sayıda (kategoride) ürüne yönelmeniz konusunda en baştan uyarıyoruz.

.#. Aksi taktirde nerede ne yapacağınızı bilemezsiniz. Ayrıca belli bir alanda kendi kitlenizi toplamak oldukça kolayken, her alana ilgili insanları bir araya toplamak gerçekten zordur.

Son Söz: Parayı gözü karalar yapar, gözü açıklar tutar, açgözlüler kaybeder.

-Reklam-

         

UYARI: Alım satım konulu bu yazıda yazılanlar arasında etik olmayan şeyler de mevcuttur, bizler insanlar öğrensinler diye yazıyoruz. Bu taktiklerin kötü amaçla kullanımlarından sorumluluk kabul etmiyoruz.

NOT: Bu yazıda geçen iş fikirleri ve al sat yapılabilecek ürünler yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Makalemiz, dünya genelinde kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilerin eğilimleri, dijital pazarlama uzmanlarının tavsiyeleri, satış uzmanlarının aktardıkları ve en güncel trendler göz önünde bulundurularak yalnızca bilgi aktarmak amacıyla yazılmıştır.

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘alım satım‘, ‘al sat para kazan‘, ‘al sat yapılabilecek ürünler‘ ve paylaştığımız taktikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Kaynakça: (1)

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

5 Yorum

  1. Gerçekten mükemmel bir rehber olmuş, yazının içinde önerilen yazılar da ayrı bir şahane. Alım satım işleriyle ilgilenecek herkese bu yazıyı okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı