-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Moda ve Kişisel Bakım

Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]

-Reklam-

Vücut tipine göre kıyafet seçimi; bir kişinin en şık formunda görünmesini sağlayacak yakışan şekilde giyinmesidir. Bu sayede gerek gündelik yaşamda, gerek iş hayatında, gerek de özel günlerde son derece çekici ve şık olmak suretiyle hayallerinizi süsleyen şıklıkta görünebilirsiniz.

İşte bu yazıda da bugün ne giysem diye her gün kafa patlatanların dertlerine giyim önerileri ile derman oluyoruz. Burada mağazada kıyafet alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabını canlı örnekler ile öğreneceksiniz. Ayrıca iş görüşmesinde ne giyilir ve ilk buluşmada ne giyilir diye içiniz içinizi yiyorsa bu dertlerinize de son veriyoruz!

-Reklam-

Bu konuda hepimizin dikkat etmesi gereken ama internette parça parça gördüğümüz hayati önemdeki temel prensipleri işin mantığı ve birbirinden özel teknikler ile harmanlayarak işte burada tek bir yazıda bir araya getirdik. Lafı uzatmadan konuya girelim.

Bugün Ne Giysem Diyenlere Şık Olmak İçin Kıyafet Seçimi Taktikleri Bu Yazıda
Bugün Ne Giysem Diyenlere Şık Olmak İçin Kıyafet Seçimi Taktikleri Bu Yazıda

Doğru Kıyafet Seçimi ile Şık Giyinmek [Rehber]

1- Amacına Göre Kıyafet Seçimi Yapın

.#. Giyim kuşam tarzınız her şeyden önce amacına uygun olmalıdır. Şık ve şaşalı olunması gereken yerlerde şık ve şaşalı; rahat olunması gereken yerlerde rahat, resmi olunması gereken yerlerde resmi giyinmelisiniz.

Mesela evde otururken takım elbise veya spor yaparken topuklu ayakkabı giymezdiniz değil mi? Her iki durumda da daha rahat bir şeyleri tercih ederdiniz. İşte komik duruma düşmemek ve şık olmak için amacına göre giyinmelisiniz.

-Reklam-

▶️ Smart Casual Nedir: Gündelik giyim tarzını ifade eder. Genellikle gösterişli, şık ve rahat kıyafetlerden oluşur. Bu giyim tarzı gündelik yaşama uygun olmakla beraber, şık özel parçalar eklenerek özel günlere de uyarlanabilir. Mesela şu görseldeki giyim tarzları örnek verilebilir:

Kadınlar ve Erkekler İçin Gündelik Kıyafet Seçimi (Casual Smart)
Kadınlar ve Erkekler İçin Gündelik Kıyafet Seçimi (Casual Smart)

▶️ Business Casual Nedir: Gündelik giyim tarzının iş ortamına uyarlanmış yani daha resmi bir hava kazandırılmış halidir. Bu tarz da gösterişli, şık ve rahat kıyafetlerden oluşur. Bu tarz genellikle sıkı giyim kurallarının olmadığı iş yerlerinde benimsenen tarzdır.

Bu giyim tarzı bir takım özel parçalarla taçlandırılarak ve şık aksesuarlar eklenerek özel günlere de gönül rahatlığıyla uyarlanabilir. Anlatılanları şu görseldeki gibi örneklendirebiliriz:

Kadınlar ve Erkekler İçin Gündelik İş Giyimi (Business Casual)
Kadınlar ve Erkekler İçin Gündelik İş Giyimi (Business Casual)

▶️ Business Formal Nedir: Resmi iş giyimidir. Genellikle resmi devlet kurumları, resmi iş yerleri, bazı şirket ve firmalarda kullanılır. Bu giyim tarzında ceketler, gömlekler ve bol pantolonlar tercih edilir.

-Reklam-

Bu giyim tarzında şıklık ve asalet katmak için de genellikle özel detayları olan kıyafetler ve üstünüzdekiler ile uyumlu aksesuarlar tercih edilir. Mesela şu görseldeki kişilerin giyimleri bu tarza uygundur:

Kadınlar ve Erkekler İçin Resmi İş Giyimi (Business Formal)
Kadınlar ve Erkekler İçin Resmi İş Giyimi (Business Formal)

2) Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Yapın


“Kişinin kendi vücudunu tanıması ve kıyafet alırken vücut tipine dikkat etmek gerekir. Kıyafetler kişinin kusurlarını olabildiğince kapatıp; iyi yönlerini olabildiğince ortaya çıkaracak cinsten olmalıdır.”


Örnek: Boyunu olduğundan uzun göstermek adına kadınların topuklu ayakkabı, erkeklerin özel platformlu ayakkabı giymesi veya kısa görünmek için tabanı ince ayakkabı giymesi.

Vücut tipleri denilince armut, kum saati, üçgen vücut gibi spesifik türler aklınıza gelmiş olabilir ama aslında genelleyince üç farklı vücut tipi ortaya çıkar. Bunlar zayıftan şişmana doğru endomorf, mezomorf ve ektomorf şeklindedir. Yani şu şekilde:

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]
Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]

.#. Eğer normalden iri vücut tipine (endomorf) sahipseniz, sizi daha zayıf ve daha uzun gösterecek bir kıyafet seçimi yapmanız gerekir. Aksi taktirde dengesiz bir görünüm ortaya çıkacaktır.
(Ayrıca Bakınız: https://www.technogezgin.com/kisa-boylular-icin-giyim-hileleri/

-Reklam-

Örnek: Göbekli insanların boyuna çizgili ve hafif bol kıyafetler tercih ederek göbeklerini kamufle etmeleri.

.#. Eğer normalden zayıf vücut tipine (ektomorf) sahipseniz, sizi daha yapılı, iri ve kısa gösterecek kıyafetlere yönelmeniz gerekir. Aksi taktirde (sözümüz meclisten dışarı) ama kürdan gibi görünürsünüz.

Örnek: Normalden zayıf birisinin tişörtün üstüne gömlek veya hırka giyip önünü açması ve bu sayede normalden iri görünmeleri.

.#. Eğer ideal olarak kabul edilen, yapılı ve çekici bir vücudunuz varsa (mezomorf) zaten abartıya kaçmadığınız sürece ne giyseniz yakışacaktır. Ama yine de hangi vücut tipinde olursanız olun kıyafet seçimi yaparken şu tarz hilelere başvurmaktan çekinmeyiniz:

Kıyafet Seçimi Yaparken Uzun ve Kısa Boylular İçin Giyim Hilelerine Dikkat Edin
Kıyafet Seçimi Yaparken Uzun ve Kısa Boylular İçin Giyim Hilelerine Dikkat Edin

Verdiğimiz tüm bu örneklerin ortak noktası ney peki? Kişinin vücut kusurlarını kapatıp, iyi yönlerini sergilemeye çalışmasıdır. Bu ise yine gördüğünüz üzere genellikle boy ve kilo üzerinden yapılır. Peki bunu biz nasıl yapacağız diyorsanız, şöyle yapacaksınız:

➽ Şayet kısa boylu iseniz ve olduğunuzdan uzun görünmek istiyorsanız bu konudaki özel taktikleri “Kısa Boylular İçin Giyim Hileleri” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer uzun boylu iseniz ve daha kısa görünmek istiyorsanız yine bu yazımızdaki taktiklerin tam zıtlarını uygulayabilirsiniz.

➽ Şayet zayıf iseniz ve olduğunuzdan yapılı görünmek istiyorsanız bu konudaki özel taktikleri “Zayıflar İçin Giyim Hileleri” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer normalden kilolu iseniz ve daha zayıf görünmek istiyorsanız yine bu yazımızdaki taktiklerin tam zıtlarını uygulayabilirsiniz.

-Reklam-

Alışverişte Mağazada Kıyafet Satın Alırken Bolca Model Seçeneğiniz Olduğunu Unutmayın
Alışverişte Mağazada Kıyafet Satın Alırken Bolca Model Seçeneğiniz Olduğunu Unutmayın

3) Renk Uyumuna Göre Kıyafet Seçimi


“Saç rengine, aksesuarlara, ten rengine, vücut tipine, alt ve üst grup kıyafetlerin uyumuna, aksesuarların kıyafetlerin uyumuna, vücut tipine uyumuna ve (kadınlar için) makyaja uyumuna göre kıyafet seçimi yapılmalıdır.”


— Renk uyum tablosuna göre renk uyumu yakalayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken şey giysilerin arasında tenimizin kaybolmasını engellemektir. Tabi renk uyum tablosuna bakıp da gökkuşağı misali rengarenk de olmayın. Renk uyum tablosu ne derseniz şudur:

Renk Uyum Tablosu İdeal Kıyafet Kombinasyonları Yaratmak Amacıyla Kullanılır
Renk Uyum Tablosu İdeal Kıyafet Kombinasyonları Yaratmak Amacıyla Kullanılır

— Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise siyah başta koyu renklerin zayıf gösterdiği ve neredeyse her şey ile giyilebileceğidir. Beyaz gibi açık renkler ise ise sizi daha yapılı gösterir.

-Reklam-

— Ten rengine göre kıyafet seçimi konusuna gelirsek, açık tenliler abartmamak koşulu ile neredeyse her rengi giyebilirler. Koyu renk tene sahip olan insanların giyinirken kombinlerinde açık renkli kıyafetlere de yer vermesi daha etkili olacaktır.

Amaç: Her ne kadar görsellik ve estetik temel amaç olsa da insanların bilinçaltına dolaylı olarak samimiyet, ciddilik, sıcak kanlılık gibi çeşitli mesajlar vermek için de bunlar gereklidir. Bu dediğimi de asla küçümsemeyin. Özellikle siyasetçiler ve halkla ilişkiler personeli gibi kimi kitleler buna özellikle dikkat ederler.

Kıyafet Seçimi Yaparken Her Rengin Kendine Münasır Bir Anlamı Olduğunu Unutmayınız
Kıyafet Seçimi Yaparken Her Rengin Kendine Münasır Bir Anlamı Olduğunu Unutmayınız

➽ Peki renkler konusu neden önemli? Her rengin özel bir anlamı ve insanların bilinçaltına bıraktığı özel bir etkisi vardır. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Renklerin Anlamı ve Duygular Üzerindeki Etkisi” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

4) Doğru Kalıpta Kıyafet Seçimi Yapmak

Bol Kalıp Ürünler: Zayıflar, uzun boylular gönül rahatlığı ile tercih edip ideal bir görüntüye ulaşmaya çalışabilirler. Bol kalıp ürünler on numara beş yıldız kusur örtücü ve dengeleyici ürünlerdir.

Dar Kalıp Ürünler: Standart boy ve kilodaki kişiler için idealdir. Kısa boylular da pantolonları kısa paça seçmemek gibi çeşitli detaylara dikkat etmek koşuluyla kullanabilirler. Kısa boylular uzun görünmek, kilolular zayıf görünmek için tercih edebilirler.

-Reklam-

Örnek: Kalıba Göre Kıyafet Seçimi Yapmak
Örnek: Kalıba Göre Kıyafet Seçimi Yapmak

➽ Bu konuda ise yine vücut tipine göre kıyafet seçimi konusunu ele alan “Bol Pantolon Kimlere Yakışır” ve “Dar Pantolon Kimlere Yakışır” konulu rehberlere göz atabilirsiniz.

5) Kaliteli ve Doğru Nitelikte Kıyafet Seçimi

Kalitenin Önemi: Üst veya alt grup fark etmez, kalitesiz 5 tane kıyafetiniz olacağına, kaliteli 2-3 tane olsun daha iyidir. Kalitesiz ürünler yıkanınca absürt şekilde çeker, sıcağı görünce absürt şekilde genleşir, ilk zorlukta yırtılır vesaire… Ama olan yine sizin cebinize olur.

Sağlıklı Kumaşlar: Pamuk, ipek, kadife, viskon gibi geleneksel ve sağlıklı ürünler tercih etmelisiniz. Polyamid, polyester gibi yapay veyahut petrol türevli olduğu için potansiyel kanserojen kumaşlardan uzak durmalısınız.

Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?
Tablo: Doğal ve Yapay Kumaşlar Nelerdir?

Esnek Kumaşlar: Elestan veya halk dilindeki adıyla likra kumaşlara esneklik verir. Likra oranı ideal olmalıdır bir giyside. Mesela daha az esnek olan kumaşlar fazla kilolarınızı bir nebze gizleyebilir, çok esnek olan dar kıyafetler de sizi olduğunuzdan iri gösterebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kıyafet seçimi yaparken; dikimin nasıl olduğuna, kıyafetteki dikkat çeken detaylara, kusurları örtüp örtmediğine, tasarımın sade mi şaşalı mı olduğuna, vücut tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Daha sonra ise az önce bahsettiğimiz kullanım amacına ilkelerine göre seçiminizi yapmalısınız. Ama suyunu da çıkarmayın:

-Reklam-

Bu Sebeple Kıyafet Seçimi Yaparken, Bugün Ne Giymeliyim Diye Düşünürken Abartmayın
Bu Sebeple Kıyafet Seçimi Yaparken, Bugün Ne Giymeliyim Diye Düşünürken Abartmayın

Örnek: Boyuna çizgili kıyafetleri uzun görünmek isteyenler tercih edebilirler. Enine çizgili kıyafetleri ise daha kilolu görünmek isteyenler tercih edebilirler. Bunlar tamamen görsel hileler ve optik ile alakalıdır. Tıpkı bu resimden de anlaşılacağı üzere:

Dikey Çizgiler Sizi Daha Uzun, Yatay Çizgiler Sizi Daha Kilolu Gösterir
Dikey Çizgiler Sizi Daha Uzun, Yatay Çizgiler Sizi Daha Kilolu Gösterir

6) Aksesuar & Ayakkabı Uyumuna Göre Kıyafet Seçimi

Aksesuar Tanımına Giren Şeyler: Saat, bileklik, gözlük, kol çantası, evrak çantası, kolye, küpe, takı, çanta…

Kilolu kişilerin iri aksesuarlardan, zayıf kişilerin ise ufak aksesuarlardan kaçınması gerekir. Ayrıca ayakkabıların, aksesuarların ve çantaların aynı renkte olması daha estetik ve isabetli bir tercih olacaktır. Ayrıca yürüyen aksesuar mağazasına dönmeye de gerek yoktur.

Bunlar temel olarak bilinmesi gereken şeyler olmakla beraber, aksesuarlar ve ayakkabılar konusu derya deniz olduğu için detaylı araştırma yapması size kalmış ama burada yazanlar çoğunuzun zor anlarda hayatını kurtaracaktır.

Aksesuarlar Doğru Kullanıldıkları Taktirde Kişiye Ciddi Şekilde Şıklık ve Kalite Katan Kıyafet Tamamlayıcılardır
Aksesuarlar Doğru Kullanıldıkları Taktirde Kişiye Ciddi Şekilde Şıklık ve Kalite Katan Kıyafet Tamamlayıcılardır

7) Moda & Marka Tutkusu ve Abartılı Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi konusunda en güzel maddeyi en sona sakladık. Asla unutmayın ki moda akımları gelir geçer. Olan insanların cebine ve dış görünüşüne olur. Tabi bu sırada da tekstil firmaları para kırmış olurlar.

Bu sebeple önceliğin dönemsel olarak değişen, birbirine uymayan moda akımlarına uymak değil; kendi vücut tipinize uygun tercihleri yapmak olduğunu unutmayınız. Aksi taktirde sosyal medyada bile böyle alay konusu olabilirsiniz:

Benzer bir durum markalar için de geçerlidir. Önemli olan şeyin belli bir marka ürün almak değil, size uyan ve kaliteli olan ürünü almak olduğunu unutmayınız. Size uyan ve kaliteli ürünü alırken de bir markaya takılıp kalmamalısınız.

-Reklam-

Farklı markaları araştırarak daha güzel ürünleri bulabilirsiniz. Sırf ünlü bir isim X markasını kullanıyor diye, o markanın kalitesiz ürünlerini almayınız. Bu size karşı oynanan basit bir reklamcılık örneğidir.

Kıyafet Seçimi ve Markalar
Kıyafet Seçimi ve Markalar

Elbette kusursuzluk ve mükemmel olma konusunda takıntılı olmaya gerek yok ve dileyen dilediğini giymekte tabi ki özgürdür. Tabi şu örnekteki gibi abartmamak sizin iyiliğinize olacaktır:

Kıyafet Seçimi Yaparken Abartılardan Kaçının
Kıyafet Seçimi Yaparken Abartılardan Kaçının

8- Özel Günlerde ve İş Görüşmesinde Ne Giyilir?

İş Yerinde Bugün Ne Giymeliyim Diyorsanız Cevabı Burada
İş Yerinde Bugün Ne Giymeliyim Diyorsanız Cevabı Burada
İş Görüşmesinde Ne Giyilir? Ne Giyilmez?
İş Görüşmesinde Ne Giyilir? Ne Giyilmez?
Pantolonlarda İdeal Bolluk Oranı
Pantolonlarda İdeal Bolluk Oranı

Kıyafet seçimi yapmak tek başına yeterli değildir. Bunun ayakkabı ve aksesuarlarla desteklenmesi gerekir. Bu konularla ilgili bilgi almak için “Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır [Rehber]” ve “Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu konuların neden önemli olduğunu merak ediyor iseniz de “Sosyal Deney: İlk İzlenim Neden Önemlidir” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Vücut tipine göre kıyafet seçimi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı