İlginç Bilgiler

Kralın Yolu: Yoldaki Taş Hikayesi

Kralın yolu: yoldaki taş hikayesi ‘ni bilir misiniz? Her engel, yaşam koşullarımızı iyileştirebilecek bir fırsattır sözünün ispatı niteliğinde bir hikaye.

Tabi bununla da sınırlı kalmayan, bir çok cümlesinde gizli mesajları olan bir hikaye. Gelin hikayeye bir göz atalım, sonra da bu mesajları birlikte inceleyelim:

-Reklam-

Kralın Yolu: Yoldaki Taş Hikayesi

Bir zamanlar bir kral, şehri saraya bağlayan yolun üstüne kocaman bir kaya koydurmuş. Kendisi de pencereye oturup “Bakalım neler olacak” diyerek bu kayayı izlemeye başlamış.

Gel zaman git zaman; ülkenin en zengin tüccarları, kervancıları, saray görevlileri, sanatkarları, bilim insanları, halk… O kralın yolundan pek çok kesimden pek çok kişi gelmiş, geçmiş.

Kralın Yolu: Yoldaki Taş Hikayesi
Kralın Yolu: Yoldaki Taş Hikayesi

İşin garip tarafı bu insanların hiçbirisi kayayı kaldırmaya yeltenmeden, kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Hatta bu insanların çoğu kralı bağıra bağıra kralı da eleştirdiler:

– “Halkından bu kadar vergi alıyorsun ama daha kendi sarayının önündeki yolu bile temiz tutamıyorsun.”

-Reklam-

         

En sonunda saraya düzenli olarak sebze ve meyve getiren bir köylü çıkagelir. Yoldaki taş / kayayı görünce ilk başta o da şaşırır. Daha sonra sırtındaki küfeyi yere indirir.

İki eli ile kayaya sarılıp, ıkına sıkına onu itmeye başlar. Sonunda her ne kadar kan ter içerisinde kalmış olsa da, kayayı yolun dışına itmeyi başarır. Tam küfesini almaya yeltenirken bir şey dikkatini çeker:

Altınla Verilen Mesaj: Her engel, yaşam koşullarımızı iyileştirebilecek bir fırsattır.
Altınla Verilen Mesaj: Her engel, yaşam koşullarımızı iyileştirebilecek bir fırsattır.

Aman o da ney öyle? Yolda kayayı çektiği yerde mini bir çukur vardır. Çukurda da bir kese altın ve bir de kraldan bir not. Kralın notunda ise şu yazmaktadır:

-Reklam-

“Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir… -Kral”

Kıssadan Hisse (Hikayenin Yorumu)

# Köylü bugün bile çoğumuzun farkında olmadığı, olsak da idrak edemediğimiz bir dersi yaşayarak tecrübe edinmiştir: “Her engel, yaşam koşullarımızı daha iyileştirebilecek bir fırsattır.”

TechnoGezgin.com Soru
Sürpriz sonlu, sonunda yüksek ihtimalle “Oha be” dedirterek ağzınızı açık bıraktıracak mini bir hikaye okumak ister miydiniz? O zaman sizi şuraya alalım:
Kuyudan Çıkan Gerçek: Yalan ve Gerçek Hikayesi

# Kralın Yolu: Yoldaki Taş hikayesinde dikkat edersek sadece şikayet eden insanlar hiçbir şey elde edemezken, (belki içten içe şikayet etse de) sorunları çözmeye çalışan insanlar ödüllendiriliyor.

-Reklam-

         

Yalnız; dikkat edin, şikayet etmeyi değil, hiçbir konuda harekete geçmeden oturduğu yerden sadece şikayet etmek eleştiriliyor.

# Hayatın bize nerede ne tür bir sürpriz yapacağını bilemeyiz. Zorluklar karşısında “Kaderimiz bu be” gibi yanlış bir düşünce ile olduğumuz yerde saymamalı, her daim daha ilerisi için mücadele etmeliyiz.

TechnoGezgin.com Soru
Yoksa kader konusunda kafanızda soru işaretleri mi var? Veya başarının sırrının doğrudan “SADECE” şans mı olduğunu düşünüyorsunuz? O zaman sizi de şu yazıya alalım:
Böyle Bakış Açıları Bulamazsınız: Kaderimiz Önceden Mi Yazıldı?

Technogezgin.com Bilgi
Kralın yolu: yoldaki taş hikayesi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı