Bilgisayar Mühendisliği

Üçüncü Taraf Kod Nedir? Etkisi Nasıl Azalır?

Üçüncü Taraf Kod Nedir: İnternet sitelerinde kullanılan fakat dosyaları sitelerin kendi sunucularında bulunmayan kodlara verilen isimdir. Burada kullanıcılar bir taraf, sunucu bir taraf, bunların dışında kalan bileşenler ise üçüncü taraftır.

Mesela internet sitesinin kendi tema dosyaları üçüncü taraf kod değilken, site ile doğrudan alakası olmayan sosyal medya paylaşım butonları üçüncü taraf kod örneğidir. Analytics, Google Adsense, Yandex Metrica, video oynatıcıları, sosyal paylaşım butonları gibi sitenin işleyişi ile doğrudan alakası olmayan kod üçüncü taraf kodlara örnek verilebilir.

-Reklam-

Üçüncü taraf kodlar optimize edilmedikleri taktirde (kişinin internet hızına göre değişmekle beraber) ana kod dizininin çalışmasını engelledikleri için üçüncü taraf kodun etkisini azaltın sorununa sebep olurlar. İşte bu yazıda da bu sorun hakkında sebepleriyle açıklanmış detaylı çözüm önerileri bulacaksınız.

Üçüncü Taraf Kodlar Ana Dizini Engelledikleri İçin Siteyi Yavaşlatırlar
Üçüncü Taraf Kodlar Ana Dizini Engelledikleri İçin Siteyi Yavaşlatırlar

Üçüncü Taraf Kod Nedir? Etkisi Nasıl Azaltılır?

1- Üçüncü Taraf Kodlar Kullanım Amaçları

Üçüncü taraf kodlar kullanıcılara özelleştirilmiş reklamlar sunmak, kullanıcı davranış analizleri, kişiselleştirme işlemleri, pazarlama, etiket yönetimi, arama, sosyal medya yönetimi gibi pek çok amaçla kullanılmaktadır.

Mesela internet reklamlarını ele alalım. Kullanıcıların girdikleri zaman tercihleri ve kişisel ilgi alanları baz alınarak özelleştirilmiş reklamlar gösteriliyor. İşte bunun dinamik şekilde olmasını sağlayan istemez ilgili JavaScript dosyasını maalesef ki dışarıdan çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da çeşitli teknik sorunlara sebep olabiliyor.

Bu örnekten de anlayacağımız üzere üçüncü taraf kodlar kullanılarak elde edilen veriler kullanarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatılabilir, kullanıcılara ekstra fonksiyonlar sunularak kullanımda kolaylık sağlanabilir. Üçüncü taraf kodların kullanılma amaçlarına ilişkin bir araştırmanın sonuçları şu şekildedir:

-Reklam-

         
Grafik: Üçüncü Taraf Kod Nedir? Neden Kullanılır?
Grafik: Üçüncü Taraf Kod Nedir? Neden Kullanılır?

2- Üçüncü Taraf Kodların Olumsuz Etkileri

Üçüncü taraf kodlar kullanım amaçlarına göre ve kod yapılarına göre değişmekle beraber hem ana kod dizinini engelledikleri hem de tam optimize olmayan unsurları kullandıkları için site hızında ciddi düşüşlere sebep olabilirler. Mesela;

Siteye her seferinde kendi JavaScript dosyaları haricinde pek çok stil dosyası (CSS) ve komut (JS) dosyası yüklenmesine sebep olabilirler.
Optimize olmayan ve eski nesil uzantılara sahip görsellere sahip görseller ve reklamlar görüntülenmesine sebep olabilirler.
Çok farklı yazı tiplerine sahip içerikler gösterilmesine sebep olarak yazı tiplerinden kaynaklı yavaşlamalara sebep olabilirler.
Bunların haricinde çeşitli sorunlara yol açarak bu işin sonunda üç aşağı beş yukarı şöyle bir yavaşlamaya sebep oluyorlar:

Üçüncü Taraf Kodlar Ana Dizinin Çalışmasını Engelleyerek Siteyi Yavaşlatabilirler
Üçüncü Taraf Kodlar Ana Dizinin Çalışmasını Engelleyerek Siteyi Yavaşlatabilirler

3- Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın Sorununun Çözümü

Kodları Kaldırmak: Üçüncü taraf kodlar arasından kullanmadıklarınızı veyahut çok önemli olmayanları kaldırabilirsiniz. En basit ve teknik bilgi gerektirmeyen çözüm yolu budur.

-Reklam-

Kodları Ertelemek: Üçüncü taraf kod amaçlı kullanılan standart JavaScript dosyaları indirilip çalışırken ana dizinin çalışmasını engellerler. Daha optimize bir metot olan async metodu ile kullanıldıklarında ise sadece script çalışırken ana dizin engellenir. Fakat her ne olursa olsun iki durumda da siteniz yavaşlar.

Bu sebeple hayati önemde olmayan fonksiyonları ertelemeniz gerekir. Fakat ertelemek için standart yöntem olan defer sözcüğünü JavaScript dosyasına eklemek her seferinde işe yaramaz, bazı dosyalar buna izin vermemek için özel olarak dizayn edilmişlerdir.

Async ve Defer Metotları Oluşmayı Engelleyen Faktörleri Azaltır
Defer Metodu Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın Sorununun Çözümünde Kullanılır

Bundan dolayı ilgili JavaScript dosyasının sayfa kaydırılmaya başlanınca yüklenmesini sağlamak en kesin çözümdür. Fakat bunun ilgili kodun kullanım politikalarına aykırı olmadığına dikkat edilmelidir. Bu işlemi bu şu kod bloğu ile yapabilirsiniz:

<!-- Modifiye Edilmiş & Geliştirilmiş Defer Kodu -->
<!-- Faydası: Üçüncü taraf kodun sayfa kaydırılmaya başlanınca çalıştırılmasını sağlar. -->
<!-- Kullanım: İlgili yere JavaScript URL'sini ekleyin ve bu kodu <head> etiketinden sonrasına ekleyin. -->
<script type='text/javascript'>
var la=!1;window.addEventListener("scroll",function(){(0!=document.documentElement.scrollTop&&!1===la||0!=document.body.scrollTop&&!1===la)&&	(!function(){var e=document.createElement("script");e.type="text/javascript",e.async=!0,e.src="JavaScript Bağlantısı Buraya Eklenir";var 	a=document.getElementsByTagName("script")[0];a.parentNode.insertBefore(e,a)}(),la=!0)},!0);
</script>
Kodun Düzgün Bir Şekilde Çalışması İçin Head Etiketinden Sonra Eklenmesi Gerekir
Kodun Düzgün Bir Şekilde Çalışması İçin Head Etiketinden Sonra Eklenmesi Gerekir

Kodları Taşımak: Eğer kodların veya sitenin işleyişi bozulmuyorsa bu kodların üst kısım (header) yerine alt kısımda (footer) yükletebilirsiniz. Bu sayede kodun etkisi bir nebze de olsa azalacaktır.

-Reklam-

         

Kodları Sunucuya Eklemek: İlgili kodların kullanım politikalarına aykırı değilse ilgili üçüncü taraf kod dosyaları kendi sunucu dosyalarınıza yükleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar her seferinde başka sunucular ile bağlantı kurmak zorunda kalmaz.

Üçüncü Taraf Kodlar Hakkında Son Söz

Sitenizdeki hatalı üçüncü taraf kod yönetiminin sayfanın performansını ne derece etkilediğini çeşitli araçlar vasıtasıyla ölçebilirsiniz. Bunlardan birisi Google Pagespeed Insights aracıdır. Eğer sayfada performansı düşüren üçüncü taraf kodlar var ise, şu uyarıyı alırsınız:

Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın: Üçüncü taraf kodu, yükleme performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Yedekli üçüncü taraf sağlayıcıların sayısını sınırlayın ve öncelikle sayfanızın yüklenmesi tamamlandıktan sonra üçüncü taraf kodunu yükleyin.

 Google Pagespeed Insights aracı ile ilgili bilgi almak ve bu aracı kullanarak site hızınızı önemli ölçüde nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmek mutlaka şu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz:
(Ayrıca Bakınız: Site Hızlandırma: Google Pagespeed Hataları ve Çözümleri)

Technogezgin.com Bilgi
Üçüncü taraf kod nedir, üçüncü taraf kodun etkisini azaltın sorunu nasıl çözülür” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı