-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? (BMI)

-Reklam-

Vücut Kitle İndeksi Nedir: Bir insanın ağırlığının, boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir çeşit parametredir. Diğer bir ifadeyle boyunuzun taşıyabileceği ideal kiloyu gösteren değerdir. İngilizce’de “Body Mass Index” yani kısaca BMI olarak da ifade edilmektedir.

BMI hesaplama yaparak ideal kilonuz, fit olup olmadığınız başta olmak üzere pek çok konuda analiz yapabilmek mümkündür. Bu sebeple diyetisyenler ve spor hocaları başta olmak üzere pek çok kesim tarafından bu analizi yapmada kullanılan bir metottur.

-Reklam-

İşte bizler de bu yazımızda hem formül kullanarak, hem de formülsüz kısa bir yöntemle beden kitle indeksi nasıl hesaplanır sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca çıkan sonuçlara göre de sizlerle gerek beslenme, gerek spor konusunda ne yapmanız gerektiğine dair çeşitli önerileri de paylaşacağız.

Beden Kitle İndeksi (Vücut Kitle İndeksi) Nedir & Ne İşe Yarar
Beden Kitle İndeksi (Vücut Kitle İndeksi) Nedir & Ne İşe Yarar

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Ne İşe Yarar?

➽ Zayıf, fit veya kilolu olup olmadığınız
➽ Alacak / verecek kilonuzun olup olmadığı
➽ Sizin için ideal kilonun ne olduğu
➽ Nasıl bir spor planı uygulamanız gerektiği
➽ Nasıl bir beslenme planı uygulamanız gerektiği gibi şeylerin tespit edilip yorumlanması için BMI sıkça kullanılmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Örnekleri
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Örnekleri

Beden Kitle İndeksi Hesaplama Formülü

Vücut ağırlığınızı (kütlenizi) ve boyunuzu öğrendikten sonra beden kitle indeksi hesabı oldukça basittir. Vücut ağırlığınızı (kilogram cinsinden), boyunuzun (metre cinsinden) karesine bölerek bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Yani başka bir deyişle birim hacme düşen kütleyi bulacaksınız. Tıpkı şu görselde anlatılmaya çalışıldığı gibi:

-Reklam-
Vücut Kitle İndeksi Nedir / Nasıl Hesaplanır (BMİ))
Vücut Kitle İndeksi Nedir / Nasıl Hesaplanır (BMİ))

Formülsüz Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Matematik ile arası iyi olmayanlar veyahut sayılarla uğraşma konusunda üşengeç olanlar için beden kitle indeksi hesaplama amacıyla kullanılabilecek kolay yöntemler de mevcuttur. Yine metre cinsinden güncel boyunuzu ve kilogram cinsinden güncel vücut ağırlığınızı öğrendikten sonra BMI değerinizi öğrenmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Tabloyu kullanırken yapmanız gereken şey; boyunuzun olduğu satırla kilonuzun olduğu sütünün kesiştiği noktayı bulmak. Sahne sizlerin:

Formülsüz Şekilde Vücut Kitle İndeksi / Beden Kitle İndeksi Hesaplama
Formülsüz Şekilde Vücut Kitle İndeksi / Beden Kitle İndeksi Hesaplama

Eğer size bu tablo da karışık geldiyse son bir yöntemimiz daha var. Yine boyunuz ve kilonuzun olduğu noktayı aşağıdaki doğrusal grafikte seçip, hangi BMI olarak aralıkta kaldığınıza bakabilirsiniz.

Tablo: Beden Kitle İndeksi Hesaplama & Sonuçları Yorumlama
Tablo: Beden Kitle İndeksi Hesaplama & Sonuçları Yorumlama

Vücut Kitle İndeksine Göre Spor ve Beslenme Önerileri

.#. “Vücut kitle indeksi verisini öğrendik elimize ne geçti” diyorsanız, yazının geri kalan bölümünde sizlere aldığınız değerlere göre spor ve beslenme konusunda ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

-Reklam-

.#. Vücut kitle indeksi hesaplama işlemi yetişkin bireyler içindir. Bu sebeple daha gençlik çağlarında olup da kendinizi zayıf bireyler olarak değerlendirmeyiniz. Gelişme döneminde olmanız sebebiyle bu tarz sonuçlar almanız son derece normaldir.

Vücut Kitle İndeksi Değerinin Yorumlanması
Vücut Kitle İndeksi Değerinin Yorumlanması

1. Zayıf İnsanlar (BMI < 20)

Yorum: 20’den düşük bir BMI değeri normalden zayıf olduğunuz anlamına gelmektedir. Zayıflık, bazı hastalıklar için risk oluşturan ve istenmeyen bir durumdur. Bu durum yağ oranı ve kas oranı ile alakalı değil, düşük kilo ile alakalı olan bir durumdur.

Spor: Vücut ağırlığınızı yakan, eriten değil; tam aksine kas yapımını dolayısıyla vücut ağırlığını dengeli ve mantıklı bir şekilde arttıran egzersizlere yönelebilirsiniz. Ara ara vücut kitle indeksi değerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

Beslenme: Beslenme adına yapmanız gereken şey, günlük ihtiyacınız olandan daha fazla kalori almaktır. Tabi bunu yaparken sağlığınıza da dikkat etmeyi unutmayınız. Bu sebeple protein içeren gıdalara yönelmenizde fayda vardır.

➽ Protein içeren gerek kaliteli, gerek de genel itibariyle daha uygun fiyatlı gıdaların listesine ve içerdikleri protein miktarlarında ulaşmak için “Protein İçeren Gıdalar / Besinler” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

➽ Ayrıca evde kendi imkanlarınızla protein ve enerji içeceği hazırlayabilirsiniz. Bu özel tarif için de “Sporcu İçeceği: Enerji ve Protein İçeceği” yazımıza bakabilirsiniz.

BMI Değerine Göre Beslenme ve Spor Programı Yapmalısınız
BMI Değerine Göre Beslenme ve Spor Programı Yapmalısınız

2. Fit İnsanlar (20 < BMI < 25)

.#. Bu en ideal vücut kitle indeksi aralığıdır. Vücut ağırlığının hacme oranının ideal olduğunu işaret eder. Harika!

.#. İsterseniz bulunduğunuz kiloyu koruyup sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışabilir, isterseniz de daha iyi bir sporcu olmak adına daha düşük bir yağ, daha yüksek bir kas oranına ulaşmak adına çalışmaya devam edebilirsiniz. Unutmayın ki, her zaman kendinizin daha güçlü, daha iyi bir versiyonu olabilirsiniz.

.#. Eğer spor yapmak konusunda isteksiz iseniz, bu konuda isteğinizi tavan yaptırması muhtemel olan “Sporun Faydaları Nelerdir?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca “Spor Salonuna Gitmek Mi? Evde Spor Yapmak Mı?” konulu yazımızda belirttiğimiz üzere; evde kendi vücut ağırlığınız ile daha etkili bir şekilde spor da yapabilirsiniz.

Spor Yapma Alışkanlığı Kazanalım, Kazandıralım
Spor Yapma Alışkanlığı Kazanalım, Kazandıralım

3. Kilolu İnsanlar (25 < BMI)

Yorum: Vücut kitle indeksi 25’in üstünde ise bu kilolu olduğunuz anlamına gelir. Hele hele 30’un üstünde ise durumun kritik olması muhtemeldir. Bu sebeple yağ oranınızı hesaplamalı ona göre harekete geçmelisiniz.

Genel olarak sağlıklı erkeklerde yağ oranı %15-20 arasında olacaktır. Kadınların gebelik ihtimalinden dolayı yağ oranları genelde erkeklerden daha fazla olur. Dolayısıyla sağlıklı bir kadının yağ oranı da %20-25 arasında olacaktır. (Alıntı)

Spor: Yüksek miktarda kalori yakımına sebep olacak olan egzersizleri tercih edebilirsiniz. Ara ara vücut kitle indeksi değerini kontrol etmeyi unutmayınız.

-Reklam-

Beslenme: Ekmek ve şeker başta olmak üzere yüksek kalori içeren, glisemik indeksi yüksek olduğu için çabucak acıkmanıza sebep olan ne kadar gıda varsa adım adım hayatınızdan çıkarın. Bunların yerine, glisemik indeksi düşük ve sağlıklı besinler koyun. Bol bol su için.

.#. Vücudunuza zarar vermemek için, kilo alma ve verme işlemlerini adım adım yapınız. Aniden kendinize ciddi bir şekilde yüklenmeniz size zarar verecektir. Bu sebeple zorluğu kademe kademe arttırmalısınız.

.#. Beden kitle endeksi, doğru beslenme ve spor meselesini asla küçümsemeyiniz. Dünyanın teknoloji konusunda kalbi olarak nitelendirebileceğimiz Silikon Vadisinde ve Japonya gibi kimi devletlerde bu mesele doğrudan devlet politikası durumundadır. Detaylı bilgi için “Doğru Beslenme: Çarpıcı Örnekler” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

-Reklam-

Technogezgin.com Bilgi
Vücut kitle indeksi nedir, (BMI) nasıl hesaplanır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı