-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Beyin Sisi Nedir? Sisli Beyin Neden Oluşur? [Çözüm]

-Reklam-

Sisli Beyin Nedir: İş, aile ve sosyal yaşantımızda ciddi sorunlara yol açarak hayat kalitemizde düşmelere sebep olan sinir sistemi ile alakalı olan bir sorundur.

Yoksa sizde mi gün içerisinde en olmaz anlarda unutkanlık veya odaklanma problemi yaşıyorsunuz? Üstelik ne kadar uyursanız uyuyun yeterince dinlenemediğiniz için aşırı yorgunluk yaşayan gruptan mısınız? Durun tahmin edeyim, diğerleri gibi doktora gitmenize rağmen bu sorunlara çare de bulamadınız değil mi?

-Reklam-

Aslında bu rahatsızlıkların bilimdeki genel ifadesi beyin sisi (sisli beyin) dediğimiz, her geçen gün görülme sıklığı artan, 21. yüzyılın sağlık sorunlarından birisidir. İşte biz de bu yazımızda, beyin sisinin sebeplerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Sisli Beyin Nedir? Neden Oluşur (Rehber)
Sisli Beyin Nedir? Neden Oluşur (Rehber)

Beyin Sisi Nedir?

Normal şartlar altında bir kişi ya hastadır (siyah) ya da sağlıklıdır (beyaz) değil mi? Sisli beyin probleminde durum oldukça farklıdır. Kişide ciddi sorunlar ve bunun gündelik yaşamda oldukça ciddi etkileri vardır ama kişi tam olarak hasta da değildir (gri).

Beyin sisi sorununu yaşayan kişiler, beyinlerinin bir kısmının kapanmış olduğunda ve zihinlerinin bekleme modunda olduğu için bir boşluk hissi yaşadıkları konusunda hemfikirdirler. Bu garip hissiyat döneminde ise kendilerini adeta hissiz bir şekilde hayatın akışına bırakmış gibidirler.

-Reklam-

Wisconsin-Madison Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, açıklanamayan bir sebepten ötürü hastadaki sinir hücreleri (nöronlar) kendilerini kapatmak suretiyle hastanın geçici olarak gerçeklikten kopmasına sebep olur. Bu konuda hastanın yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Kafanızdaki Sersemlik ve Sürekli Yorgunluğun Sebebi Beyin Sisi (Sisli Beyin) Sorunu Olabilir
Kafanızdaki Sersemlik ve Sürekli Yorgunluğun Sebebi Beyin Sisi (Sisli Beyin) Sorunu Olabilir

Beyin Sisi Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki 6 durum, sisli beyin problemini yaşayan insanların günlük yaşantısında sıkça karşılaştığı sorunlardır. Şimdi kendimizi ön bir teste tabi tutalım, bakalım bu durumların kaç tanesini düzenli olarak yaşıyoruz?

1) Televizyon seyrederken yorulmak,
2) Araba kullanırken yolu kaybetmek, yol işaretlerini kaçırmak ve daha da kötüsü yolu hatırlayamamak,
3) Toplu taşıma kullanırken durakları kaçırmak, yanlış araçlara binmek,
4) Markette alınması gereken şeyleri unutmak ve hatta gözünün önünde aradığı ürünü bulamamak,
5) Telefonda aranması gereken / mesaj atılması gereken kişileri unutmak,
6) Herhangi bir işi yaparken sürekli olarak derin düşüncelere dalmak ve hatta yapılacak işin bizatihi kendisini unutmak.

Eğer cevabınız 3 ve üzeri ise, mutlaka bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz. Şimdi, gelin bu belirtileri daha da detaylandıralım:

-Reklam-

Beyin Sisi Nedir - Belirtileri Nelerdir - Nasıl Tedavi Edilir [Rehber]
Beyin Sisi Nedir – Belirtileri Nelerdir – Nasıl Tedavi Edilir [Rehber]

1- Uyku Sorunlarıyla Alakalı Belirtiler

Uykuya dalmada, dalsa bile onu sürdürmede zorlanma sebebiyle kalitesiz uyku uyumak,
Bundan dolayı gün içerisinde sürekli uyku eğiliminde olmak, kısa süreli uyuklamalar, mikro uyku atakları, kafa karışıklıkları ve bilinç dalgalanmaları yaşamak,
Sabah kalkınca yorgunluk, isteksizlik, enerjisizlik yaşamak ve bundan ötürü güne mutsuz başlamak,
Özellikle sabah ve gece uyumadan önceki saatlerde yaşanan endişe, kaygı ve olumsuz düşüncelere yoğunlaşma durumu,
Uzun süreler dinlenme ihtiyacı hissetmek, uyusa bile dinlenmemek.

2- Zihinsel (Mental) Belirtiler

— Gün içerisinde yaşanan unutkanlık, odaklanma sorunu ve konsantrasyon eksikliği, (Ve bunun sonucunda sık sık eşyaları kaybetmek, yapılacak işleri birbirine karıştırmak ve onları hatırlamada zorlanmak)
— Kişinin kafasındaki düşünceleri toplamada ve bu düşünceleri bir yere yazarken zorlanma,
— Karar verme güçlüğü sebebiyle bir işe başlamada veya (başlasa bile) o işi bitirmede ciddi zorluk çekmesi,

Beyin Sisinin Sebepleri Nelerdir?
Beyin Sisinin Sebepleri Nelerdir?

— Strese tahammül edememe, aşırı alınganlık, kolay öfkelenme gibi sorunlar sonucunda tepkileri kontrol edememe,
— Aynı anda iki işi yapamama sorunu,
— Gün içerisinde sıkça yaşanan duygusal durum değişiklikleri sonucu gereksiz atar içeren tepkiler ve kişinin kendisini etraftan kopuk hissetmesi,
— Depresyona paralel ruh değişiklikleri sonucu bitkinlik, yorgunluk ve hatta tükenmişlik hissi şeklinde sıralanabilir.

Beyin Sisi Tedavisi ve Çözüm Yolları

.#. Uyku Sorunun Çözülmesi: Uykusuzluk sorunu süratle çözülmelidir. En verimli uyku 22.00 – 02.00 arasındaki uykudur. Bu sebeple bu saatlerde uykuda olmak, uyumasak bile karanlıkta yatakta olmamız çok önemlidir. (Karanlıkta melatonin salgısı ile vücut dinlenir.)

Ayrıca her gün olabildiğince aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde kalkmalı ve böylece biyolojik saatimizi ona uydurmalıyız. Uyanmak için de zil yerine; müzik, kuş sesi veya ışık değişimi gibi doğal yöntemlerle uykunuza son verecek yöntemlere yönelmelisiniz. (Ayrıca Bakınız: Biyolojik Saat Nedir? Ne İşe Yarar?)

-Reklam-

Karanlık Odada Uyku Biyolojik Saatinizi Düzenler, Beyin Sisi Sorununun Tedavisine Yardımcı Olur
Karanlık Odada Uyku Biyolojik Saatinizi Düzenler, Beyin Sisi Sorununun Tedavisine Yardımcı Olur

Beyninizin toksinlerden arınmasını sağlayan G-Lenfatik temizleme sisteminin daha etkin çalışması için de sağ yana yatmayı tercih etmelisiniz. İkinci tercih sol yana, üçüncüsü sırtüstü olanıdır. Yüzükoyun yatanlarda bu sistem tıkanmakta ve bu sebeple sabah yorgunluğu olasılığı artmaktadır.

.#. Zihinsel Aktiviteler Yapmak: Beynimizin, gerek zihinsel gerek fiziksel aktiviteler ile ölçüsünce zorlanması suretiyle sinir hücreleri arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunu ise şu yollarla yapabilirsiniz:

~ Düzenli olarak kitap okumak
~ Günlük yapılabilecek hobiler edinmek
~ Hafıza oyunları ve bulmacalar çözmek
~ Her gün düzenli olarak açık havada en az 30 dakika yürümek

.#. Ağır Metalleri Atmak: Ağır metaller vücudumuzda birikerek, vücudumuzun işçisi olan enzimlere bağlanır ve onların çalışma hızlarını çok ciddi ölçüde düşürürler. Bu durum şu araştırma sonucunda da oldukça net bir şekilde görülmektedir:

Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürürler
Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürürler

Ağır metallerin bizi aptallaştırıp, yavaşlatması beyin sisi sorununun temel sebeplerindendir. Öyle ki beyindeki alüminyum birikiminin alzheimere sebep olduğu da kanıtlanmıştır. Ağır metalleri vücudunuzdan nasıl atabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye “Ağır Metaller Nelerdir? Ağır Metal Detoksu Nasıl Yapılır?” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

.#. Doğru Beslenmeye Ağırlık Vermek: Yanlış beslenme alışkanları sonucunda hem vücudumuzun dengesini bozuyor hem de bizim faydamıza olan pek çok besin grubundan mahrum kalmış oluyoruz. Peki ne yapabiliriz?

— Paketlenmiş; renklendirici, koruyucu, katkı maddesi içeren (fast-food başta) her şeyden olabildiğince uzak durmak
— Bol bol kuru yemiş, kaliteli protein, sebze ve meyve tüketmek
— Ekmek (gluten), karbonhidrat ve şeker yerine protein ağırlıklı bir beslenmeye önem vermek (Ayrıca Bakınız: Protein İçeren Besinler)

-Reklam-

Protein Bazlı Beslenme Doğru Beslenme Konusunda Hayati Bir Yer Tutar
Protein Bazlı Beslenme Doğru Beslenme Konusunda Hayati Bir Yer Tutar

— Margarin yerine zeytinyağı gibi sağlıklı ve her derde deva olan yağları tercih etmek (Ayrıca Bakınız: Zeytinyağının Faydaları)
— Kafein (çay, kahve) ile alkol tüketimini azaltmak, sigara tüketimini ise sıfırlamak
— Rafine tuz yerine kaya tuzu kullanmak (Ayrıca Bakınız: Kaya Tuzunun Faydaları)

Bu konuyu asla küçümsemeyin, Silikon Vadisi gibi teknoloji devleri ve Japonya gibi kimi ülkelerde ‘doğru beslenme’ doğrudan devlet politikasıdır. Bu konuda detaylı bilgiye “Çarpıcı Örneklerle Doğru Beslenme” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

.#. Teknolojik Etmenleri Kaldırmak: Araştırmalara göre cep telefonları, televizyon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar başında geçirilen süre arttıkça hem beynimizin işlevi %20’nin üzerinde azalıyor, hem de beyin sisi sorunu yaşama ihtimali artıyor. Bu sebeple bu tarz cihazlar başında geçirdiğiniz süreyi azaltmaya bakın.

-Reklam-

Beyin Sisi Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?
Beyin Sisi Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

.#. Vitamin ve Mineral Eksikleri İçin: Bolca (mümkünse organik) yeşillik, bakliyat, kuru yemiş, sebze ve meyve tüketmelisiniz. Ama gerekli durumlarda maksimum emilim adına suda eriyen ve dil altı tablet şeklindeki vitamin & mineral takviyelerinden alabilirsiniz.

Omega-3 bakımından zengin olan (balık, zeytinyağı, ceviz, avokado gibi) besinleri sıkça tüketmeli, tüketemiyorsanız bile onların yerine düzenli olarak omega-3 takviyesi almalısınız.

Özellikle Türkiye’de her 10 insandan 9’unda görülen D vitamini eksikliği sorununuzun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu konuda detaylı bilgiye “D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Not: Beyin sisinin kadınlarda görülme oranı ise erkeklerden çok daha fazladır.

Technogezgin.com Bilgi
Beyin sisi nedir, nasıl oluşur” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı