-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

Sağlıklı Yaşam

Kaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

-Reklam-

Kaya Tuzu Nedir: İzometrik kristalleri oluşturan, genellikle renksiz veya sarı olan fakat yapısındaki yabancı maddelerin miktarına ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi veya pembe renk de olabilen, sodyum klorürün mineral formuna verilen isimdir.

Bu yazıda kaya tuzunun faydaları, neden kaya tuzu tüketmemiz gerektiği hakkında şaşırtan bilgiler, piyasadaki ürünler arasından orijinal kaya tuzunu nasıl bulabileceğimiz gibi konulardan bahsedeceğiz.

-Reklam-

Kaya Tuzları Hakkında Rehber

Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Doğal Mineral Deposu: Kaya tuzunda, insan vücudunun alması gereken 84 farklı mineral (element) vardır. Günümüzde çoğunluğun tükettiği rafine edilmiş olarak tabir edilen tuzlarda ise sadece 4-5 tane element bulunmaktadır. İşte bu minerallerin düzgün bir şekilde alınamaması çeşit çeşit soruna sebep olmaktadır.

➽ Rafine tuzlar rafinasyon işlemine uğradıkları ve kaya tuzları da ufak bir temizlemeden başka bir işleme maruz kalmadıkları için içerdiği elementler kaybolmamaktadır.

Radyasyon Emicilik: Kaya tuzu, radyasyon emici özelliktedir. Öyle ki, nükleer santrallerin dışarısında, dışarı radyasyon çıkmasın diye kaya tuzu izolasyonu yapılır. Hatta bu durum yeni bir sektörün, kaya tuzu lambası sektörünün doğmasını sağlamıştır. Mesela radyasyon yayılmasını büyük derecede önleyen, üstelik kalp şeklindeki lambalar mevcuttur.

-Reklam-
Tuz Lambası Radyasyonu Emer
Tuz Lambası Radyasyonu Emer

Vücut Dengesini Koruması: Rafine tuzlar kan basıncını ciddi şeklinde yükseltirken, kaya tuzlarının o kadar zararlı etkileri olmaz. Rafine tuzlar ödeme sebep olurken, kaya tuzları anti-ödem özelliğindedir. (Ödemi önler)

Solunum Yolların İyi Gelmesi: 2. Dünya Savaşı esnasında, mağaralarda saklanan askerler kaya tuzlarının havaya karışan iyonları (mineralleri) sayesinde nefes alma konusunda ciddi rahatlık yaşamışlardır. Bu sebeple Azerbaycan gibi kimi ülkelerde mağara oteller dahi bulunmaktadır.

Pek Çok Derde Deva Olması: Strese iyi gelme, sindirim sistemi bozukluklarını azaltma, iştah arttırma, minerallerin emilimini kolaylaştırma, kan dolaşımını hızlandırma, kemik ağrılarına iyi gelme, böbrek taşına iyi gelme, diş beyazlatma, kan şekerini dengeleme, yaşlanma etkilerini azaltma, damar sağlığını koruma gibi nice faydaları mevcuttur.

Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?
Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Neden Kaya Tuzu Tüketmeliyiz? (Rafine Tuzların Zararları)

1- Günlük Bir İhtiyaçtır

Tuz günlük olarak düzenli bir şekilde almamız gereken, sağlığımız için oldukça önemli bir besin maddesidir. Kaya tuzu ise tuzun işlenmemiş doğal hali olduğu için önemlidir.

-Reklam-

2- Kimi Rafine Tuzlar Gibi Siyanür İçermez (E-536)

Rafine tuzlar uğradıkları işlemler sonucunda yazının başında da bahsettiğimiz üzere kimi özelliklerini kaybederler. Üstelik rafine tuzları beyazlatma ve akışkan hale getirme (yani topaklanmaması) için çeşitli katkı maddeleri koyarlar. Bunları markete gittiğinizde rafine tuzların içeriğine baktığınızda kendiniz de görebilirsiniz.

Mesela rafine tuzlar akışkan hale getirmek için potasyum ferro siyanür, evet bir çeşit siyanür eklenir. Ama tuzun içeriğine baktığınızda bunu E-536 olarak, standartlara uygun olarak kodlanmış haliyle görürsünüz. Nasılsa insanların çoğu E-536 ne diye araştırmayacaktır değil mi? Ama (rafine edilmemiş) kaya tuzunda katkı maddeleri yoktur.

Kaya Tuzu ve Faydaları
Kaya Tuzu ve Faydaları

3- Diğer Kaynaklara Nazaran Temizdir

Türkiye’nin tuz ihtiyacının çoğu Tuz Gölünden karşılanır. Fakat tuz gölüne 2010’lu yılların başında birkaç yıl süreyle Konya’nın kimi ilçelerinin kanalizasyonlarının döküldüğünü biliyor muydunuz? (Örnek haber) Bu sebeple mağaralardan çıkarılan, temiz kaya tuzu tüketmeniz daha mantıklı olacaktır değil mi?

Orijinal Kaya Tuzu Nasıl Bulunur?

— Gerçek kaya tuzu; sofra tuzu gibi minik minik noktasal taneciklerden ziyade, iri iri kristallerden oluşur.

— Doğal kaya tuzu, rafine tuzlar gibi bembeyaz değildir. Uzaktan bakınca beyaz görünüyor olsa da, elinize alıp yakından baktığınızda renksiz (şeffaf) görünecektir. (Aşağıdaki fotoğrafta en soldaki kaşık)

-Reklam-

— Elinizdeki kaya tuzu iri değil de, sofra tuzu gibi minik minik noktasal taneciklerden oluşuyorsa da akışkan olmaması, topaklanması gerekir. Zira tuz bu özelliklere katkı maddeleri ulaşır. (Aşağıdaki fotoğrafta en sağdaki kaşık)

Soldan Sağa Doğru: Kaya Tuzu / Rafine Tuz / Öğütülmüş Kaya Tuzu
Soldan Sağa Doğru: Kaya Tuzu / Rafine Tuz / Öğütülmüş Kaya Tuzu

Kaya Tuzu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Kaya tuzunun orijinal mi sahte mi olduğunu anlamak için yapabileceğimiz özel bir test var mı?

Eğer elinizdeki tuzun doğallığı hakkında şüpheleriniz varsa, tuzun rafine tuz mu veya doğal tuz mu olduğunu küçük bir test ile anlayabilirsiniz.

Test: Yarım çay bardağı üzüm sirkesinin içine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin. Beş – on dakika kadar bekleyin. Eğer sirke yeni açılmış gazlı içecekler gibi aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bir süre sonra da bulanık hal alıyorsa o tuz doğal tuz değildir.

Soru: İri kaya tuzu kristallerini alınca onları nasıl küçültebilirim?

Kaya tuzlarını öğütmek için kullanılan özel değirmenlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca kristal şeklindeki tuzlar pişen (sulu) yemeklerde eriyecektir. Size yemeği düzenli olarak karıştırması kalır. Ama sofrada kullanım amacıyla şu tarz bir değirmen alarak kaya tuzunu sofra tuzu gibi küçük ve ince hale getirmeyi düşünebilirsiniz:
Kaya Tuzu Değirmeni ile Tuzunuzu Öğütebilirsiniz
Kaya Tuzu Değirmeni ile Tuzunuzu Öğütebilirsiniz

Soru: Pembe renkteki kaya tuzları ne tuzudur?

Pembe – beyaz renk karışımındaki tuzlar meşhur Himalaya kaya tuzlarıdır.

Soru: Türkiye'deki kaya tuzu nerelerde üretilir? Ülkemizin kaya tuzu rezervi ne durumdadır?

Kadim, medeniyetler beşiği, eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Haliyle tuz konusunda da çeşit çeşit rezervler mevcut. Normal tuzların çoğu Tuz Gölünde üretilirken, kaya tuzları konusunda Çankırı, Çorum, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars hattı (özellikle Çankırı) bu konuda zengin bir rezerve sahiptir.
Orijinal Kaya Tuzu Nasıl Seçilir [Rehber]
Orijinal Kaya Tuzu Nasıl Seçilir [Rehber]

Technogezgin.com Bilgi
Kaya tuzu nedir, kaya tuzunun faydaları nelerdir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı