Kariyer Önerileri

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Değişmeyen tek şey değişimdir. Dünya değişirken bir yandan da ihtiyaçlarımızı en mantıklı yollardan karşılayabilmemiz adına güncel meslekler de değişiyor. İşte teknolojinin ve dünyanın gidişatına bağlı olarak öngörülen geleceğin meslekleri konusu da ciddi bir önem arz ediyor.

Mesela 1903’de Wright kardeşler yaptıkları uçak ile ilk kez başarılı bir uçuş gerçekleştirdiklerinde, o dönem için geleceğin meslekleri konusunda havacılık sektörü ilk sıralara çıkmıştı.

-Reklam-

Fakat günümüzde artık bu uçaklar hem insansız bir şekilde işini yapabilecek hale geldi, hem de bu uçaklara silahlı sistemler ve istihbarat sistemleri eklendi. Peki sonuç? Hem kameraman hem de pilot işini kaybetti. Tıpkı şu görselde anlatıldığı gibi:

Yeni Dünya ve Geleceğin Meslekleri Kimilerini De İşinden Edecek Elbette
Yeni Dünya ve Geleceğin Meslekleri Kimilerini De İşinden Edecek Elbette

İşte bu sebeple toplumsal genel kabulleri bir kenara koyup; gelişen ve değişen dünyayı ön görmeli, araştırmalı ve ona göre pozisyon alıp kendimizi ona göre geliştirmeliyiz. Gelin şimdi de geleceğin meslekleri konusuna bir göz atıp, bunun sonuçlarını enine boyuna ele alalım…

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

1- Yapay Zeka Uygulamaları

Ticaret yapan herkes kar etmek ve sürekli olarak büyümek ister. Gerek global ölçekteki şirketler, gerek mini çaplı işletmeler olsun bu ortak bir amaçtır. Bunu yapmak için de ya maliyetleri azaltır ya da fiyatları arttırırsınız. Bunlar başta olmak üzere bir çok amaçla yapay zeka uygulamalarını kullanabilirsiniz.

İşte her geçen gün gelişmekte olan yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme uygulamaları ile insanın yaptığı işi makinelere yaptırarak insan gücüne olan ihtiyacı ciddi bir şekilde azaltmış oluyoruz. Aynı zamanda işlerdeki artan kalite ve düşen hata oranı da cabası…

-Reklam-

         

“Yapay zekanın yapamadığı ve yakın gelecekte de yapamayacağı tek bir şey var; kendini satmak.” (Cognizant)

Örnek: Geçmiş dönemlerdeki dünya ve piyasa hareketlerini analiz ederek borsa tahmini yapan profesyonel yapay zeka uygulamaları kodlayıp, onlar ile kolay yoldan para kazanmak.

Yapay Zeka Geleceğin Meslekleri Arasındadır.
Yapay Zeka Geleceğin Meslekleri Arasındadır.

2- İlaç ve Sağlık Sektörü

Dünyadaki kaynak (su, besin ve benzeri) miktarı sabit kalırken insan sayısı sürekli olarak bir artış eğilimindedir. Küresel ısınma gibi çeşitli sebeplerden dolayı türeyen yeni hastalıkların tespiti, bunlara tedavi yöntemleri bulunması gibi yeni sorunlar da ortaya çıkmaktadır.

-Reklam-

Genetik sektöründe bol verimli ve hızlı büyüyen, dünya nüfusuna yetecek kadar besinin üretilmesi de geleceğin meslekleri ve bu mesleklerin meşhur sorunları arasındadır. Tabi türlerin kaybolmaması ve DNA depolarının oluşturulabilmesi için canlıların genetik haritalarının çıkarılması da…

İlginç bir yere geliyorum. İnsanlar ta ilk çağlardan beri ölümsüzlüğü, en azından uzun yaşam formüllerini bulmaya çalışmışlardır. Hatta ilk çağlarda ab-ı hayat, yani ölümsüzlük iksirini yapmaya çalışmışlardır. Günümüzde dahi bilim insanları bu iş için çalışmaktadır.

Yani demem o ki, ilaç ve sağlık sektörüne insan her daim ihtiyaç duyacağı için bunlar da yine geleceğin meslekleri arasındadır. Ama robot doktorlar, terapistler, arkadaşlar ve hatta robot eşler gibi bir takım yöntemsel değişikler de elbette olacaktır.

Refakatçi Robotlar ve Geleceğin Meslekleri
Refakatçi Robotlar ve Geleceğin Meslekleri

Örnek: Rusya’da ineklere sanal gerçeklik gözlükleri takılarak tam hayallerindeki gibi yemyeşil mükemmel bir ovada olduklarının düşünülmesi sağlanmıştır. Sonuç ne diye sorarsanız, hayvanlarda çok ciddi bir süt verimi artışı olmuş. İneklerin psikolojisinin düzelmesi de cabası olmuş.

-Reklam-

         

3- Uzay Sektörü ve Geleceğin Meslekleri

Uzay turizmi dev şirketlerin önderliğinde yavaş yavaş gelişiyor ve gelişmeye de devam edecektir. Ayrıca Neodimyum gibi dünyada gerçekten çok az bulunan; uçak makinelerinden tut, rüzgar türbinleri ve optik malzemelerde kullanılan çeşitli elementlerin ay ve gök taşlarından elde edilmesi adına uzay madenciliği gelişecektir.

Bunun yanı sıra (yine nüfus fazlalığından dolayı) Ay gibi uydularda veya diğer gezegenlerde yapılacak kolonileşme faaliyetleri için gerekli bireylerin eğitilmesi ve bu koloniler için radyasyon, sıcaklık, soğuk ve tuzlu su ile başa çıkabilecek bitkiler tasarlanması gerekmektedir. Yani uzay yaşamına uyum çalışmaları

Radyasyon ve dünyadakinden oldukça farklı miktarlarda olan yer çekimi yüzünden oluşabilecek kas hastalıklarına karşı uzmanlaşmış uzay sağlıkçılarına da ihtiyaç duyulacaktır.

Bu sebeple günümüzde var olan havacılık ve uzay mühendisliği gibi meslekler de geleceğin meslekleri arasındadır diyebiliriz.

Uzay Madenciliği Geleceğin Meslekleri Arasındadır
Uzay Madenciliği Geleceğin Meslekleri Arasındadır

4- Bilgisayar & İnternet Sektörü ve Robotlar

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği alanlarına dahil olan iş grupları geleceğin meslekleri arasındadır. İşin güzel tarafı, bu iş grupları sağlıktan ticarete kadar aklınıza gelecek olan pek çok alanı kapsamaktadır. Mesela;

➽ Yakın gelecekte programlamanın kullanılmadığı alan sayısı yok denecek kadar az olacak. Yazılım ve programlama ile aklınıza gelebilecek her türlü uygulamayı yapmanız da mümkün. Yani programlama ile neredeyse her sektöre iş yapabilirsiniz.

-Reklam-

Örnek: Gelecekte para birimlerinin bitmesi ve onların yerini Bitcoin gibi sanal paraların alması düşünülüyor. Bu da bu sanal paraları kodlayacak insanlara iş demek :)

➽ Dünya değişiyor. Artık savaşlar sadece tanklarla, füzelerle, bombalarla olmuyor. İşte bu sebeple siber güvenlik uzmanları ve siber saldırı ekipleri (hackerler) de geleceğin meslekleri arasındadır. Bunlar hem devletler hem de şirketler için geçerlidir.

Örnek: Savunma sanayi ürünlerinden KORAL gibi teknolojiler bunun en güzel örneğidir.

➽ Günümüzde büyük şirketler bizden aldıkları veriler ile hobilerimizi, hoşlanmadığımız şeyleri biliyorlar ve buna göre reklamcılık stratejileri geliştiriyorlar. İşte daha iyi hizmetler sunmak amacıyla verileri toplayan veri dedektifleri geleceğin meslekleri arasındadır.

➽ Siber şehir uzmanları geleceğin yeni nesil şehirlerindeki bir çok görevi üstlenerek hayatın devam etmesini sağlayacak.

Örnekler: Vatandaşlara ait verilerin toplanıp daha iyi hizmet sunulmak amacıyla kullanılması, drone’lar aracılığı ile trafik kontrolü, vergilerin sanal ortamda toplanması ile vergi kaçakçılığının azaltılması…

-Reklam-

➽ Robotların üretimden, savunmaya kadar insanların yapabildiği pek çok işi üstlenmesi beklenmektedir. Zira robotlar daha etkilidir. Bu da aynı zamanda robot mühendisliğinin istihdamının artması demek. Tabi bu durumun olumsuz sonuçları da hala tartışma konusudur.

Geleceğin Meslekleri ve Robotlar
Geleceğin Meslekleri ve Robotlar

➽ Klasik yöntemler ile yapılan al sat işleri ticaretinin yerini, elektronik ticaret (E-Ticaret) alacak. Nasılsa birçok ürünü almak için mağaza sadece bir tık uzağınızda oluyor değil mi? Yoğun durumdaysanız ve mağazaya gidemiyorsanız e-ticaret yardımınıza koşuyor.

5- Eğlence Sektörü ve Geleceğin Meslekleri

Eğlence anlayışımız her geçen gün değişiyor. Sosyal medya bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı sebebiyle eskisi gibi mahalle çapında arkadaşlıklar vesaire kalmadı. İşte bu durum eğlence sektörüne ihtiyacı daha da arttıyor.

Robotlar gibi faktörlerden dolayı insanların ileride daha çok boş zamanı olacağını da hesaba katarsak eğlence sektörü daha da büyüyecek demektir. İşe, okula giderken tabletlerden dizi / film izlemek, oyun oynamak bunun günümüzde versiyonudur.

Günümüzde bile oyun oynayarak para kazanma diye bir olgu varken, gelecekte bunun halinin ne olacağı konusunda yorumu size bırakıyoruz. Malumunuz, artık kimi gazeteler bile kağıda baskı yapmaktan vazgeçip internet ortamında hizmet sunuyorlar.

Gelecekte Sanal Gerçeklik ile Oyunları Tıpkı Gerçekmiş Gibi Yaşayarak Oynayabileceğiz
Gelecekte Sanal Gerçeklik ile Oyunları Tıpkı Gerçekmiş Gibi Yaşayarak Oynayabileceğiz

.#. Bu sebeple oyun ve film grafik yapımcıları, sanal gerçeklik mühendisleri, ağ mühendisleri, online yayıncılar ve yeni nesil sosyal medya tasarlayıcıları da yine geleceğin meslekleri arasındadır.

6- Enerji ve Çevreye Dair Geleceğin Meslekleri

Küresel ısınma ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme, rüzgar değirmenlerinin dizaynı ve bakımı, deniz dalgalarından ve med-cezirden enerji elde etme ve güneş panellerinin yerleştirilmesi gibi işler popüler olacaktır. Tabi elektrikli arabalar için de aynısı geçerlidir. Tüm bunları yapacak meslek grupları geleceğin meslekleri arasındadır.

Doğal kaynakların bitmesiyle birlikte çöp yönetimi ve geri dönüşüm konularında gelişmeler yaşanacaktır. Hidrolog ve jeoloji mühendisleri tarafından daha büyük kaynakların keşfedilmesi gerekebilir.

-Reklam-

         

Doğal alanların daha çok insanlar tarafından kullanılması, iklim değişiklikleri ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden dolayı daha çok ürün hasat edebilmek ve hidroponik gibi daha modern tarım tekniklerini geliştirebilmek için Ziraat Mühendisleri ve Tarım Öperatörlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Yeşil kariyer koçları sayesinde, işveren ve işçiler yaptıkları işin doğaya etkileri konusunda tavsiyeler alacaklar ve bu sayede; yaptıkları işi doğaya ve çevreye zarar vermeyecek şekilde organize edecekler ve geliştireceklerdir. Tüm bu saydıklarımız geleceğin meslekleri arasındadır.

Enerji ve Çevreye Dair Geleceğin Meslekleri de Mevcuttur
Enerji ve Çevreye Dair Geleceğin Meslekleri de Mevcuttur

Veri Merkezleri: İnternetteki bilgiyi barındıran sunucular yüksek miktarda elektrik tüketirler. Greenpeace’e göre, bu harcama dünya elektrik ihtiyacının %2’sine tekabül etmektedir. Bu durum ilerleyen yıllarda daha artış gösterecektir ve veri saklama alanları “bulut” sistemi üzerinden yapılandırılmak zorunda kalınacaktır. Bu da daha çok daha çok veri merkezi teknisyeni ve dizaynerine ihtiyaç olacak demektir.

Geleceğin Meslekleri: Liste

Şimdiye kadar bahsettiklerimiz en önemlileri olmakla beraber tonla geleceğin mesleği mevcuttur. Gelin kalanlara da göz atalım…

Samsun’da yapılan konferansta, dönemin Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor. Selahattin Kaynak’ın gelecekte devam edecek ve yok olacak meslek konulu açıklamasına göre hazırlanmış bir liste şu şekildedir:

Liste: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?
Liste: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

➽ Ayrıca YÖK tarafından 2019 yılında geleceğin meslekleri konusunda yapılan bir çalışma mevcuttur. Şuradan ulaşabilirsiniz. Benzer tatta bir yazı okumak için de “Gelecekte Ne Olacak” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Geleceğin meslekleri nelerdir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı