-Reklam-
         
Kariyer Önerileri

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]

-Reklam-

Meslek seçimi hayatımızın en önemli ve en zor kararlarından birisidir. Bu konuda yanlış kararı vermek hem hayatımız boyunca mutsuz olma, hem de düşük gelir elde edip düşük standartlarda yaşama riskini bünyesinde barındırır.

İşte bu sebeple “Başkalarının hayatlarının figüranı değil, kendi hayatınızın kaptanı olun!” felsefesiyle adeta bir rehber niteliğindeki bu yazıyı yazdık. Bu yazıda meslek seçimi nasıl yapılır sorusunun cevabını tüm boyutlarıyla inceleyecek ve çok farklı örneklerle kendinize en uygun mesleği bulmanıza yardımcı olacağız.

-Reklam-
Neden Sevdiğimiz Bir Meslek Seçimi Yapmalıyız?
Neden Sevdiğimiz Bir Meslek Seçimi Yapmalıyız?

Ayrıca bu seçimin neden önemli olduğu başta olmak üzere siz kıymetli okurlarımıza meslek seçimi konusunda çok farklı bakış açıları kazandırarak sizin ufkunuzu açacağız. Lafı uzatmadan, biraz tebessüm eşliğinde konuya girelim:

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

1- Doğru Meslek Seçimi Neden Önemlidir?

✅ Meslek seçimi yaşam biçimimizi, toplum içindeki yerimizi (statümüzü), arkadaş çevremizi, gelir seviyemizi, olaylara bakış açımızı, başarımızı ve mutluluğumuzu doğrudan etkiler.
(Ayrıca Bakınız: Toplumsal Statü Nedir? Nasıl Gösterilir?)

Bu Yazıda Meslek Seçimi İle Alakalı Tüm Tabuları Yıkıyoruz
Bu Yazıda Meslek Seçimi İle Alakalı Tüm Tabuları Yıkıyoruz

✅ İstemediği işi yapan kişiler yaşadıkları hayattan memnun olmayacaktır.
Örnek: Sabah evden çıkarken efkarlı şarkıların sponsorluğunda ayakları geriye doğru adım atan ve hayattan şikayet edip duran kişiler.

-Reklam-

✅ Sevdiği işi yapan kişi o işi yaparken sıkılmaz, tam tersine ona adeta bir hobi gibi gelir. Bu da daha çok istekle çalışması ve çalışmalarından daha yüksek verim elde etmesi demektir. Bakın ampulün mucidi Edison bu konuda ne demiş:

Sevdiğiniz İşi Yaparsanız Hayatta Bir Gün Dahi Olsa Çalışmış Olmazsınız
Sevdiğiniz İşi Yaparsanız Hayatta Bir Gün Dahi Olsa Çalışmış Olmazsınız

2- Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek seçimi yapılırken para kazandırma potansiyeline, size uygun olup olmamasına, sevdiğiniz bir alan olup olmamasına ve çağın gerekliliklerine dikkat edilmelidir. Aslında bu seçimin matematiği şu şekildedir:

Tablo: Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Tablo: Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

.#. Ekonomik Gelir Düzeyi: Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bu devirde para bir çok şeyin anahtarıdır. Başka bir deyişle para ile yapılamayacak şeylerin sayısı çok azdır. Bu sebeple seçtiğiniz mesleğin gelir düzeyi yüksek olmalıdır.
(Ayrıca Bakınız: Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?)

Örnek: Aynı üniversitede, aynı bölümde, aynı binada okuyup kıdemsiz bir konumda düşük maaşlarla çalışmak vardır; bir de güzel bir konumda krallar gibi maaşını kazanıp parayı kırmak vardır.

-Reklam-

Fakat inanın bana elde edeceğiniz gelirden çok daha önemli ve hatta bu geliri doğrudan etkileyen başka faktörler vardır. Peki neler bunlar? Şunlar efendim:

Aslında Meslek Seçimi Değil Hayat Seçimi Yapıyoruz
Aslında Meslek Seçimi Değil Hayat Seçimi Yapıyoruz

.#. Sevdiğiniz İş: Sevmediği işi yapan insanlar her gün işe adeta sürünerek giderler. İşe gitmeyi geçtim, iş yerinde saatler geçmek bilmez. Sonra millet mutluyken ben neden mutsuzum diye sorgularlar.

Bu durumu tıpkı anne baba zorlaması ile okula gidip, daha öğlen olmadan arka kapıdan kaçan öğrencilerin durumuna benzetebiliriz. Zira o kişiler de istemiyor, sevmedikleri şeyi yapmaya zorlanıyorlardı. Düşünsenize bir de bu adamların yarın sevmediği işi yaptıklarını? Konunun kilit taşı burada.

Örnek: Ünlü bilim adamı Albert Einstein’e eşi çok yorulduğunu, ertesi gün biraz dinlenmeyi hak ettiğini söyler. Fakat Einstein de ertesi gün tekrar laboratuvara gider. İşte işi sevmek ve yaşam tarzı haline getirmek böyle bir şeydir.

-Reklam-

Usta veya Sanatkar Olabilmek Doğru Meslek Seçimine Bağlıdır
Usta veya Sanatkar Olabilmek Doğru Meslek Seçimine Bağlıdır

.#. Ehli Olduğunuz İş: Nitelikli olduğunuz, ilgi alanınıza giren işleri yapmalısınız. Eğer yeteneğiniz olmayan bir işi yaparsanız, o işi elinize yüzünüze bulaştırır ve ömür boyu stresle yaşamak zorunda kalırsınız.

Ayrıca yetenekli olduğunuz alana yönelmeniz halinde, hızlı bir şekilde nitelikli (kalifiye) eleman haline geleceksiniz. Bu da kendinize katma değer oluşturup yine daha yüksek gelirler kazanmanız demektir.
(Ayrıca Bakınız: Katma Değer Nedir? Nasıl Oluşur?)

Size ve yeteneklerinize uygun olan meslek seçimi yapmanın önemi bakın yaratıcı bir örnek üzerinden ne de güzel anlatılmış:

Doğru Meslek Seçiminin Önemi Bu Kadar Güzel Anlatılamazdı
Doğru Meslek Seçiminin Önemi Bu Kadar Güzel Anlatılamazdı

.#. Toplumsal Statü: Meslek seçimi yapılırken, ilgili mesleklerin toplum nezdinde popülerliğine ve size kazandırdığı saygınlığa da bakmanız gerekir. İnsanlar genelde tercihlerini sadece mesleğin popülerliğine bakarsak yapsalar da aslında bu yanlıştır.
(Ayrıca Bakınız: Statü Nedir? Statü Gösterişi Nasıl Yapılır?)

-Reklam-

Unutmayınız ki meslek popülerliği elbette önemlidir fakat bakılması gereken en son şeydir. Ekonomik gelir düzeyi ve mesleğin sizin yeteneklerinize uygunluğu daha önceliklidir. Mesela toplum nezdinde en çok sevilen ve en az sevilen meslekleri gösteren bir araştırma şu şekildedir:

Türkiye'de En İtibarlı Meslekler Anketi (2020)
Türkiye’de En İtibarlı Meslekler Anketi (2020)

Bunları okuyup da, eğer hangi alana yeteneğiniz olduğunu bilmiyorsanız size güzel bir sürprizimiz var. Gelin, hangi mesleğe eğiliminiz olduğuna dair minik ama zevkli bir test yapalım.

3- Test: Hangi Mesleği Seçmeliyim?

— Çocukken bilgisayarın içini açar, temizlerdim. Ayrıca bilgisayar programlarına yüksek derecede ilgiliyim. (Bilgisayar Mühendisliği)
— Çocukken evdeki oyuncakları söküp tekrardan toplar, onları modifiye ederdim. (Makine Mühendisliği)
— Evde bozulan elektronik aletleri tamir etmeye çalışır ve bundan büyük bir zevk duyardım. (Elektrik-Elektronik Mühendisliği)
— Tüm mühendislik dallarından biraz biraz anlıyorum. (Endüstri Mühendisliği)
— Çocukken legolar ile oynamaya ve profesyonel yapılar yapmaya bayılırdım. (İnşaat Mühendisliği)

Çocukken Legolarla Profesyonel İşler Çıkaran İnsanlar İnşaat Mühendisi Adayıdır

— Çocukken sokakta arkadaşlarımla beraber beden gücü gerektiren oyunları çok oynadım. (Polis, Asker, Özel Harekat…)
— Çocukken oyuncak bebeklerle oynamaya, onlarla konuşmaya bayılırdım. (Doktor, Bakıcı, Psikolog vs.)
— Çocukken yemek yemeye ve yemekleri yapılırken izlemeye bayılırdım. (Aşçı)
— Çocukken hırsız polis tarzı şeyleri oynamaya bayılırdım. (Hakim, Savcı…)
— Çocukken uçaklarla ilgili şeyleri izlemek çok hoşuma giderdi. (Pilot, Havacılık ve Uzay Mühendisliği…)

-Reklam-

Hiçbirisi mi? Emin ol, yüzlerce meslek var dostum. Ben ufak bir kısmını örneklendirmeye çalıştım. Fakat yeteneklere uygun meslek seçimi yapma konusunu şekil A’da da görüldüğü üzere asla küçümsemeyiniz:

Osmanlı'da Doğru Meslek Seçiminin Önemine Dair Bir Kesit
Osmanlı’da Doğru Meslek Seçiminin Önemine Dair Bir Kesit

4- Meslek Seçimi ve Çağın Gereklilikleri

Teknoloji gelişiyor ve bu sayede zamanla dünya değişiyor. Bu durum bir takım mesleklerin zamanla ölmesine ve hayattan silinmesine sebep olurken, aynı zamanda yeni meslek dallarının açılmasına yol açıyor.

Yeni dünyanın doğurduğu ve önü açık olan, yakın gelecekte pek çok alanda sıkça göreceğimiz meslek alanlarına yatırım yapmanız kendiniz için yapabileceğiniz en akıllıca seçimler olacaktır. Bakın şu görselde bu durum ne güzel ifade edilmiş:

Yeni Dünya ve Geleceğin Meslekleri Kimilerini De İşinden Edecek Elbette
Yeni Dünya ve Geleceğin Meslekleri Kimilerini De İşinden Edecek Elbette

Örnek: İlerleyen dönemlerde pek çok işi robotlar yapacaklar, yapay zeka yani! İşsizlik gibi yeni sorunlar fırlayacak o zamanlar. Pek çok bilindik meslek dalı bitecek! Mesela yazılım mühendisi arkadaşlar o dönem bunun ekmeğini çok güzel bir şekilde yiyecekler.
(Ayrıca Bakınız: Yazılım Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?)

-Reklam-

Tüm anlattıklarımızı birleştirirsek meslek seçimi yaparken şu temel dört kritere dikkat edeceksiniz demektir:

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Değişen ve gelişen dünyanın geleceğini düşünerek meslek seçimi yapmak konusunda bilgi almak istiyorsanız, bu konuda detaylı bilgiye “Geleceğin Meslekleri Nelerdir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

5- Peki Biz Meslek Seçimi Konusunda Ne Yapalım?

Şimdi oturun, 5 dakika soluklanın ve hep birlikte biraz hayatlarımızı sorgulayalım. Şu soruları soralım kendimize:
“Nereden geldim ve nereye gidiyorum?”
“Bu hayatta amaçlarım neler?”
“Bu amaçların hangilerini gerçekleştirecek güce sahibim?”
“Geri kalanlar için gerekli gücü nasıl elde edebilirim?”
“Ölmeden önce neleri yapmak istiyorum?”
“Doğru meslek seçiminin önemi hakkında ne fikrim var?”

Doğru Meslek Seçimi Tüm Hayatınızı Etkileyeceği İçin Oldukça Önemlidir
Doğru Meslek Seçimi Tüm Hayatınızı Etkileyeceği İçin Oldukça Önemlidir

✅ Kendimizi tanıyoruz ve bu sorulara verdiğimiz cevaplar neticesinde araştırmalar yapıp kendimize en uygun olan seçimi yapıyoruz.

-Reklam-

Meslek seçimi yaparken vizyonumuzu “Sayısalcı isen tıp diş, eşit ağırlıkçı isen hukuk” gibi klasik saplantılardan geniş tutuyoruz. Herkes kendi çocuğunu, kendi öğrencisini popüler mesleklere sokmak istiyor. Fakat siz kendi yolunuzu çizerek başkalarının hayatlarının figüranı değil, kendi hayatınızın başrol oyuncusu olun.

Örnek: 1990’lı yıllarda toplum herkesi öğretmenliğe yönlendirdi. Bunun sonucunda yaklaşık 20 yıl içerisinde tüm öğretmen açığı kapandı ve hatta atanamayan öğretmenler gibi bir sorun ortaya çıktı.

✅ Nitelikli olun, vizyonlu olun, kendinizi geliştirmeye bakın. Zira kalifiye eleman aç kalmaz merak etmeyin.
(Ayrıca Bakınız: Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber])

Doğru Meslek Seçimi Ömür Boyu Mutluluğun Sırrıdır
Doğru Meslek Seçimi Ömür Boyu Mutluluğun Sırrıdır

✅ Hedefimizi güzelce koyduktan sonra bedeli ne olursa olsun hedeflerinizden asla geri dönmeyin. Aksi taktirde sonunuz “erkekseniz sanayiye, kızsanız koca eline” şeklinde olacaktır. Veya en iyi ihtimalle ebeveyn (ana, baba…) parası yiyerek ömrünüzü geçirirsiniz.

6- Mesleki Eğilim Testleri Ne İşe Yarar?

Opsiyon (seçenek) bolluğundan, fikir karmaşalarından, herkesin bir şeyler söyleyip durmasından ötürü hangi mesleği seçmeniz gerektiğine dair herhangi bir fikriniz yoksa, bu konuda ilgi
– İlgi alanınızı
– Yeteneklerinizi
sorgulayarak size en uygun mesleği öneren mesleki eğilim testlerini yapabilirsiniz.

Mesleki Eğilim Testleri Yaparak Size Yeteneğinize ve Size En Uygun Mesleği Bulabilirsiniz
Mesleki Eğilim Testleri Yaparak Size Yeteneğinize ve Size En Uygun Mesleği Bulabilirsiniz

Bu testler sayesinde güzel bir başlangıç yapabilmek adına oldukça güzel fikirler edinebilirsiniz. Devamı ise sizin azminize kalmış…

-Reklam-

7- Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? (Özet)

Yazıda doğru meslek seçimi ile ilgili anlattıklarımızı gelin sadece tek bir görsel üzerinden özetleyelim, daha sonra da siz kıymetli okurlarımıza bu konuyla ilgili farklı bakış açıları kazandıralım. Öncelikle bu konunun özeti şu şekildedir:

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Özet]
Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Özet]

8- Çok Farklı Bakış Açılarıyla Meslek Seçimi

Bu yazıyı eğer buraya kadar okuduysan sende hayata dair gerçekten oldukça ciddi bir potansiyel var demektir. Gelin, buraya kadar okumuş olmanızın ödülü olarak sizlere farklı bir perspektif kazandıralım.

💡 Hem ülke, hem dünya, hem de insanların menfaati açısından aslında herkes üniversite okumamalıdır. Dur dur, küfretme de dinle. Herkes üniversite okursa kim işçi olacak, kim madenlerde, inşaatlarda çalışacak veya çöpçü olacak? Kimseyi küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın zira dünyaya bunlar da lazım.

Meslek Seçimi Toplumsal Statünüzü De Belirler
Meslek Seçimi Toplumsal Statünüzü De Belirler

💡 İnsanlara yapılan yanlış yönlendirmeler sonucunda meslek seçimi konusunda bozulan bu denge, dünya çapındaki popüler olan üniversite mezunu işsizler sorununun temel sebebi olmasın?

Üniversite mezunu işsizler ve meslek seçimi konularında, bu yazının devamı niteliğinde olan; orijinal ve çok yönlü bakış açıları içeren “Farklı Bakış Açılarıyla Üniversite Mezunu İşsizler” adlı yazımıza göz atmanızı şiddetle öneriyoruz. Ve son olarak şunu unutmayınız:

Kişinin Sevdiği Mesleği Yapması Ömür Boyu Hobi Yaparak Mutlu Olması Demektir
Kişinin Sevdiği Mesleği Yapması Ömür Boyu Hobi Yaparak Mutlu Olması Demektir

Technogezgin.com Bilgi
Meslek seçimi nasıl yapılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı