-Reklam-

         

-Reklam-

-Reklam-

-Reklam-

İlginç BilgilerMemleket Meselesi

Alışveriş Çılgınlığı Olayının Gerçek Sebebi: Şaşırtan AVM & Market Hileleri

-Reklam-

Alışveriş çılgınlığı neden bu denli arttı hiç merak ettiniz mi? Sizce cebinde üç kuruş parası dahi olmayan insanların lüks yaşamlara bu şekilde özenmesi doğal mı? Veya market hileleri hakkında bir şeyler duydunuz mu?

Gelin bu yazıda market hileleri konusundan girip, alışveriş çılgınlığı konusundan çıkalım ve bu konudaki sosyal de-jenerasyona açıklık getirelim.

-Reklam-

Nedir Bu Market Hileleri?

Alışveriş çılgınlığı dehşet yöntemler kullanılarak teşvik ediliyor. Neden mi? Zira serbest piyasa var ve serbest piyasada şirketlerin sürekli olarak büyümesi ve “daha çok” kar etmesi gerekiyor.

Bunu ise market hileleri gibi bir takım bilimsel temeli olan taktikler ile yapıyorlar. Mesela;

Işıklandırma İle Ürünlerin Daha Canlı ve Taze Görünmesi Sağlanır, İşte Market Hileleri İşte Alışveriş Çılgınlığı
Işıklandırma İle Ürünlerin Daha Canlı ve Taze Görünmesi Sağlanır, İşte Market Hileleri İşte Alışveriş Çılgınlığı

Peki nedir bu market hileleri? Markete 2-3 parça ürün almak için girip neden 10 parça ürün aldığınızı sorguladınız mı hiç? Veya benzer şeylerin sadece sizde olmadığını, çevrenizde olduğunu da gördünüz mü?

-Reklam-

Demek ki düz mantık gidersek dahi bu işlerde bit yeniği var. Gelin bu alışveriş çılgınlığı üzerine biraz beyin fırtınası yapalım.

Hiç Merak Ettiniz Mi?

  • Neden ürünlerin fiyatlarının bilmem kaç lira 99 kuruş veya 90 kuruş tarzında bittiğini merak ettiniz mi?
  • Neden süpermarketlerin & alışveriş merkezlerinin tasarımları birbirine benzer? Bunların alışveriş çılgınlığı ile alakası var mıdır?
  • Neden mağazalarda müzik çalar peki? Neden yeni açılan mağazalar özgün bir konsept yerine diğerlerine benzer şekilde açılıyor? Bu mağaza sahiplerinin bildikleri ortak şey nedir?

Bunların hepsinin bilimsel ve mantıksal temeli var. Kesinlikle tesadüf eseri değiller.

Özellikle Abur Cubur Reyonları Yaş Gruplarının Tercihlerine Göre Özel Olarak Dizilir (Alt Raflar Çocuklara, Üst Raflar Yetişkinlere Gibi)
Özellikle Abur Cubur Reyonları Yaş Gruplarının Tercihlerine Göre Özel Olarak Dizilir (Alt Raflara Çocukların, Üst Raflara Yetişkinlerin Tercih Ettiği Ürünler Yerleştirilir Gibi)

Hikayeli Anlatımla Market Hileleri

Gittiniz markete, girdiniz. Sadece 2-3 ekmek alıp çıkacaksınız. Fırın bölümü ararken dolaşıyorsunuz. Renkli renkli dizaynlar var. Ürünlere bakayım derken sürpriz indirimli bir ürün görüyorsunuz. 13.99’dan 9.99’a inmiş.

Sonra aklınıza geliyor ki diğer markette orijinal fiyatı daha ucuzdu indirimli ürünün, 8.99’du 2 gün evvel “BAŞKA BİR MARKETTE”. Herhalde enflasyondur deyip yürümeye devam ediyorsunuz.

-Reklam-

O sıra çok sevdiğiniz bir gofreti görüyorsunuz. Ürüne bakarken hayret ediyorsunuz her şeyin fiyatı artarken bunun fiyatı neden artmamış diye. Derken bakıyorsunuz ki ürün 10’lu iken 8’e düşürülmüş. Yani “üstü örtülü zam yapılmış”.

(Detaylı Bilgi İçin Şu Yazımıza Bakınız: Ezber Bozan Örneklerle Gizli Zam Nasıl Yapılır?)

Neyse sonraki gelişimde alırım diyerek yolunuza devam ediyorsunuz. O sıra karşınızdaki stanttaki genç ve güzel bir kadın “sucuğumuzu denemek ister miydiniz?” diye soruyor.

Sizin de mis gibi kokudan dolayı canınız çekiyor ardından tadına bakıp indirimde olan ürünü almaya karar veriyorsunuz. Yolunuza devam ederken kasap reyonunda aynı sucuğu görüyorsunuz ve bakıyorsunuz.

Bakınca da görüyorsunuz ki meğer stantta size “kullanma tarihi az kalan ürünler ufak bir indirimle kitlenmiş.” Sonra o ürünleri değiştirip yolunuza devam ediyorsunuz. :)

-Reklam-

Alışveriş Çılgınlığını Arttıran ve Oha Dedirten Market Hileleri
Alışveriş Çılgınlığını Arttıran ve Oha Dedirten Market Hileleri

Derken canınız orada abur cubur çekiyor. Aynı markanın 50 gramlık ürünü 49 kuruş, 100 gramlık ürünü 80 kuruş. Hesap yapmadan 49 kuruş daha ucuz geldiğini düşünerek gidip 50 gramlık ürünü alıyorsunuz. (Rakamlarla oynamanın bilimsel gerçeği var)

Dolaşmaya devam ederken markette çalan müzik sizin hoşunuza gider ve kalmak istersiniz. Hatta bazen dalıp gittiğiniz dahi olur. (Market ve alış veriş merkezlerindeki müziklerde “daha çok alışveriş yap” telkininin “market hileleri”den birisi olduğu ispatlanmıştır.)

Derken…

Derken fırına ulaşıp ekmeğinizi ister ve enfes bir ekmek / kurabiye / kek kokusu ile ve oradaki insanların gülümsemeleri ile yani kısaca hoş bir eda ile ayrılırsınız. 

Fırındaki ekmek kokusunun güzelliği zaten başınızı almıştır. Market iyice hoşunuza gitmeye başlamıştır. İndirimli ürünler vardır her tarafta. 

Neden insanların özellikle kadınların alışveriş yaptıkça rahatladığını anlamaya başlarsınız. Tabi alışveriş çılgınlığı ile de tanışırsınız bu sayede.

Alışveriş Çılgınlığı Nedir Konulu Çalışma
Alışveriş Çılgınlığı Nedir Konulu Çalışma

Ama o indirimli ürünlerde dikkatle baktığınızda ya gramajın düşük olduğunu, ya son kullanma tarihinin az kaldığını ya da değişik veya kalitesiz malzemeler kullanıldığını fark edersiniz. Yoksa adam keriz mi? Niye boş yere versin?

Kasaya doğru yürürken yolu kısaltmak için mecburen kişisel bakım reyonundan geçersiniz. Geçerken bir ürün dikkatinizi çeker “%100 doğal özlü” ibaresiyle. Bir de yeşil renk kullanırlar falan ki iyice doğal algısı olsun.

-Reklam-

(Detaylı Bilgi İçin Bakınız: Renklerin Anlamı ve Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi)

Derken ürünün içeriğine bakarsınız ki tıpkı kimya fabrikası gibi mübarek. Arada görürsünüz ki ürüne koku veren %0.1’lik kısım doğal bilmem ne çiçeği özlü imiş.

Güzel kelime oyunu, sanarsın üniversite sınavında paragraf sorusu çözüyoruz mübarek. Market hileleri mi desem şirketlerin söz oyunu mu desem bilemedim tabi.

-Reklam-

Derken…

Gülerek kasaya doğru yönelirsiniz ne çok kaldım diyerek. Alışveriş arabası da bomboştur, garip hissedersiniz sanki daha çok almanız gereken şey varmışta unutmuşsunuz gibi. Ama aslında sadece ekmek almaya gelmiştiniz.

Kasanın yakınındaki ürünler de maşallah hep iştah açan rengarenk tasarımlı abur cuburlardır. Hepsi de 1-2 liralık ucuz ürünlerdir. Bunlar niye oraya kasten konsun ki demi? 3-5 tane de abur cubur alırsınız.

Nasılsa bilincimiz fark etmiyor. Hepsi 1-2 lira, 10-20 tane alsan ne yapacak ki canım?

Sonra kasada sıraya geçersiniz. Dünya kadar sıra var. Düşünürsünüz neden acaba bu kadar sıra var? Tabi ki de az çalışan olduğu için! Hem de asgari ücretle çalışıyorlar.

Kasada ödeme yaparken fark edersiniz ki bir ekmek almaya gelmiştiniz olmuş 10 parça. Haydaaa! Gel de çık bu işin içinden.

-Reklam-

Buna şaşırırken para üstünüzü veren kasiyer “bereket versin” diyerek gülümseyerek sizi uğurlar. Tabi bunun için özellikle tembih edilir kendilerine orası ayrı mesele.

Tabi bir de telefonda ürünleri alışveriş sırasında hesaplayınca çıkan para ile kasada verilen arasında da uçurum vardır ki bu da yeni moda oldu. (Bakınız: 12 Ağustos 2018 Türkiye – ABD Dolar Krizi) Market hileleri say say bitmez!

Video İle Market Hileleri / Alışveriş Çılgınlığı

Benim hikayeye yedirdiklerim çok küçük bir kısmı. Öyle sağlam bir sektör olmuş ki, abur cubur reyonunda çocukların sevdiği ürünler çocukların boyunda olan bölüme, yetişkinlerin sevdiği ürünler yetişkinlerin boyunda olan bölüme yerleştirilir olmuş.

Anlamayanlar için şöyle diyeyim, bitter çikolata bir çok markette 1.70 metre yüksekliğinde iken, çikolatalı gofret ve kek tarzı ürünlerin en alt raflarda olması tesadüf değildir.

Neyse, market hileleri olayının bir kısmını da şu videodan dinleyelim efendim:

-Reklam-

Yeni Trend: Alışveriş Çılgınlığı Ama Neden?

İşte bu market hileleri sayesinde alışveriş çılgınlığı dediğimiz zımbırtı uçuşa geçiyor. Tabi alışveriş çılgınlığı olayının artmasının tek sebebi bu değil.

Her ne kadar yazı ağırlıkla “market hileleri”ne ayrılmış olsa da “alışveriş çılgınlığı”nın genel sebebi televizyon ve medya aracılığı ile insanların lüks yaşamlara özendirilmesidir.

Toplumda antidepresan kullanımının artması da bunun bir sonucudur. İnsanların mutsuz olması da tabi.

Tabi bir de reklamların özendirici etkisi var. Düşünün şimdi, asgari ücretli bir baba, evi ekonomik krizde zor döndürüyor. Çocuğu televizyonda reklamda bir ürün gördü ve babasından istedi.

Şimdi baba o ürünü zor durumda olsa da almaz mı? Vicdanı yeter be. İşte reklamlar da alışveriş çılgınlığı trendinin bir diğer sebebidir.

(Detaylı Bilgi İçin Bakınız: Reklam Nedir – Örnekler Eşliğinde Reklamcılık Nasıl Yapılır?)

Hoş Dizaynlar ile Ürün Çekiciliği Arttırılarak Alışveriş Çılgınlığı Teşvik Edilir (Yoksa Biz Sadece Eti Alıyoruz Yalan Mı?)
Hoş Dizaynlar ile Ürün Çekiciliği Arttırılarak Alışveriş Çılgınlığı Teşvik Edilir (Yoksa Biz Sadece Eti Alıyoruz Yalan Mı?)

Neden Alışveriş Çılgınlığı Teşvik Edilir?

Cevabı çok basit. Empati yapalım, market sahibinin yerine koyun kendinizi. O kadar yatırım yapıyorsunuz, elinizde o ürünlerin satılmadan kalma ihtimali de var.

-Reklam-

Hele hele marketi borca girip açtıysanız iki kat beter. Elinizde son kullanma tarihi az kalan ürünleri de satmak zorundasınız. İndirimle veriyorsunuz.

Fast food bölümü varsa ve uygunsa orada veriyorsunuz falan. Yani ürünlerin dizilim sırasına kadar her şeyi itina ile yapmak zorundasınız. Buna da market hileleri diyoruz.

Medya sektörü de reklamlar üzerinden para kazanıyor. Aynı zamanda ülkenin de kısmen menfaatine sayılır. Zira daha fazla tüketim ekonominin çarklarının daha hızlı dönmesi demek.

Nereden girdik nereden çıktık be :) Alışveriş çılgınlığı ve market hileleri deyip geçmeyin, küçümsemeyin zira bir çok sektörle ilişkili…

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘market hileleri‘, ve ‘alışveriş hileleri’ hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptanTR

Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi, aynı zamanda technogezgin.com internet sitesinin de kurucusu. Kafaları açan, bilgi hazinelerine değer katan, bakış açılarını adeta uçuran, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışan birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı